Skocz do zawartości

Radiocity w Viz 4


Gość mixal

Rekomendowane odpowiedzi

Gość mixal

Czy ktos moze mi po krotce wyjasnic jak tego uzywac? Albo gdzie znalezc jakies artkuly badz instrukcje! Wizualki robia sie pomaranczowe a na ścianch budynków odbija sie trawa - rewelacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Na wstepie powiem ze nie podam Ci zadnego konkretnego przykladu, bo nie uzywam maxowego Radio - zakladam ze VIZ 4 ma ten sam engine.

 

Polecam abys zajzal do help\'u - tam jest (przynajmniej w maxowym) bardzo ladnie opisane jakie ustawienia parametrow Radio, daja odpowiednio lepsze (wolniejsze) czy gorsze (szybsze) rezultaty.

Generalnie radiosity potrafi bardzo wiernie symulowac prawdziwe oswietlenie wraz ze swiatlem rozproszonym. Tego typu algorytmy stosuje sie np. w programach do symulacji naturalnych warunkow oswietleniowych itp. Istnieje standard specyfikacji konkretnych opraw oswietleniowych zwany IES, 3ds max niestety chyba nie potrafi (przynajmniej ja nie znalazlem) importowac tego typu plikow, za to ma kilkanascie wlasnych (ogolnych) schematow IES - zawartych jako Photometric Lights.

Najprosciej: wstawiasz oswietlenie fotometryczne - ustawiasz faktyczna (przewidywana) moc w luxach czy kandelach i po obliczeniu \"radio\" otrzymujesz realistyczne oswietlenie np. wnetrza.

Niestety wszystkie siatki na scenie musza zostac odpowiednio gesto podzielone, aby efekt symulacji byl dos wierny. Podzial (subdivide) mozesz zlecic automatycznie (globalnie) rendererowi radio - okreslajac Automatic Meshing Size (pisze z pamieci wiec nazwy moga byc troche inne). Lub niezaleznie przypisac konkretnym siatkom (obiektom) modyfikator Subdivide. Jak to testowalem to przyznam ze lepiej wychodzilo z przypisanym modyfikatorem niz automatycznie. To juz zalezy od charakteru sceny, obiektow itp.

 

Napewno w maxie oprocz wlaczenia \"silnika\" Radiosity musisz takze zdefiniowac logarytmiczna kontrole ekspozycji - w opcjach ENVIRONMENT. Dopiero wtedy symulacja radiosity zakonczy sie powodzeniem. Materialy mozesz wykozystac standardowe (byle nie LightscapeMaterial, bo sluzy tylko przy eksporcie do LS). Pamietaj tez o podziale obiektow (subdivide).

Co jeszcze moge polecic: jesli wiz posiada taka scene radiosity.max to zaladuj ja i zobacz jak to wyglada, jest ona co prawda generowana metoda - bez widocznych podzialow (automatic meshing size), ale pokazuje np jak dziala Lightning override - swietna funkcja dajaca mozliwosc prawdziwego swiecenia zwyklym obiektom. Kiedys juz to opisywalem

http://www.max3d.pl/forum/viewthread.php?tid=2098

ewentualnie na mojej stronie w dziale \"Render GI\" znajdziesz link do bardzo szczegolowego opisu dzialania radiosity...

Jeszcze do niezaprzeczalnych zalet radiosity nalezy fakt ze raz wyliczona symulacja moze zostac zapisana do pliku lub razem ze scena i moze byc wykozystana wielokrotnie do roznych ujec tego samego wnetrza / zewnetrza. Niestety jakakolwiek zmiana w oswietleniu czy w geometrii obiektu wymusza ponowne wyliczenie symulacji - a to \"kosztuje\" troche czasu.

Coz tyle moge poradzic teoretyczno-praktycznie, sam nie zrobilem jeszcze zadnej \"powaznej\" sceny z udzialem radiosity, gdyz wole szybsze / prostsze rozwiazania w postaci osobnych rendererow do 3dsmax - final Render konkretnie. Dzialaja one na bazie innego algorytmu niz radiosity jednak nie mam pojecia czy wspolp[racuja z VIZem 4.

tyle ode mnie

zycze powodzenia !

 

pozdr

Marek

 

[Edited on 12-2-2003 by MareG]

 

[Edited on 12-2-2003 by MareG]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

radiosity w max/viz to raczej porażka (przynajmniej dla mnie) , poprostu wrzucili engin LS i koniec, w helpie do maxa zapomnieli napisać kupe rzeczy o radiosity ( byćmoże w wersji papierowej podręczników jest coś sensownego ) np. nie ma ani słowa o tym że radiosity wymaga specjalnej geometri (tzw Clear meshes, zbudowanych z małej liczby polygonów) dodatkowy problem to to że narzędzia do modelowania w maxie nie bardzo nadają się do robienia owych clearmeshes (prędzej już acad albo jakieś formZ)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiscie tez jestem zdania ze to porazka. Gadzet wrzucony na zasadzie \"zeby sie nazywalo ze jest\". Ale jesli komercyjne renderery np. Brazil czy fR nie beda wspolpracowaly z VIZem to pozostaje jakos na tym pracowac.

 

Przy okazji czy VIZ posiada Light Tracer ? To taki prosty silniczek dodany takze do maxa 5 - jako szybsza alternatywa dla radio. A czy szybsza? Hmm mozna by sie zastanawiac, w kazdym razie napewno prostsza w zastosowaniu.

 

Anonymous co to sa te Clear Meshes? Napisz o tym cos wiecej, jestem ciekaw o co to chodzi? Aha no i zarejstruj sie, bo glupio tak gadac niewiadomo do kogo!

 

pozdr

 

[Edited on 12-2-2003 by MareG]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności