Skocz do zawartości

Obniżki cen RAMu


Mansoner

Rekomendowane odpowiedzi

Mam nieoficjalne info, że do końca roku ma nastąpić dosyć znaczna obniżka cen pamięci RAM. Spowodowane jest to spadkiem cen kursu dolara i nadprodukcją kości pamięci u czołowych światowych producentów (Infineon, Samsung, Quimonda...). Z tego co mi wiadomo szczególnie duży spadek ma być na pamięciach DDR3 - nawet rzędu 40%!! Jeśli więc ktoś planuje zakup pamięci, ale nie jest mu to na już potrzebne to warto się wstrzymać. Tak samo jak ktoś chce zakupić drogie obecnie kości 4gb do konfigów np. 6x4gb to na pewno trochę kasy zaoszczędzi.

Nie mam jeszcze oficjalnego potwierdzenia co do dysków SSD. Spadek ma być ale już stosunkowo mniejszy.

Jeśli będę miał jeszcze jakieś konkretniejsze info to zedytuję posta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Spadają spadają;P Ja chcę kupić SSD i mam nadzieje, że spadnie cena znacząco. Poza tym jeszcze GTX480 - obserwuję ceny i wciągu ostatnich 2 miechów cena spadła 100-200zł na modelu Gigabyte (ten mnie interesuje). Zauważ, że w maju-czerwcu dolar stał po ~3,5zł, a teraz ~2,85zł. Przemnóż sobie to razy np. 500$ to nie ma opcji - musi wyjść Ci taniej. Od jakiegoś czasu dolar ma tendencję spadkową i ma ona osiągnąć pod koniec roku poziom około 2,6zł/$. Sprzedawcy będą chcieli trzymać w miarę sztywno ceny sprzedaży, żeby jak największą marżę wypracować, ale tak czy inaczej muszą się dostosować do trendów rynku i prędzej czy później zejdą z ceny. Nie ma tak, że jak jutro dolar spadnie o 10 groszy to od razu będzie spadek cen. Najpierw hurtownicy muszą wyprzedać stary towar zakupiony np. po kursie 2,95zł i dopiero następną dostawę zamówią w lepszej cenie. W zależności od tego czy jest to szybko czy wolno rotujący towar tak szybko będą się zmieniać ceny. RAM sam w sobie jest kategorią produktu szybko rotującą, więc niższych cen można spodziewać się stosunkwo szybciej, niż np. niższych cen dysków SSD, gdyż te nie sprzedają się tak często.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację tylko taka kalkulacja jest sensowna jeśli kupujesz ze stanów, lub od bezpośredniego importera. Ceny spadną na pewno, jeszcze tak nie dawno(2lata) dolar stał zł i ceny były naprawdę niskie. Tylko mi chodziło o to że idą święta, a to okres wzmożonych zakupów. A towar jest tylko warty ile klient jest w stanie zapłacić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja za swoje a-data dałem chyba znacznie mniej. Nie wiem czy az tak badziewne, bo bralem wg. qvl. opoznienia masz dobrze opisane na wikii, ponizej 9-9-9 nie ma co kupowac bo roznica jest znaczna w cenie a w ogolnej wydajnosci zestawu naprawdę niewielka. Ja zmniejszajac ilosc nansekund o ok 15% uzyskałem wynik lepszy o ok 2% na wydajności zestawu w Cinebench.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja za swoje a-data dałem chyba znacznie mniej. Nie wiem czy az tak badziewne, bo bralem wg. qvl. opoznienia masz dobrze opisane na wikii, ponizej 9-9-9 nie ma co kupowac bo roznica jest znaczna w cenie a w ogolnej wydajnosci zestawu naprawdę niewielka. Ja zmniejszajac ilosc nansekund o ok 15% uzyskałem wynik lepszy o ok 2% na wydajności zestawu w Cinebench.

 

Dzięki! Mógłbyś dać linka do tych kostek które kupowałeś? Jak znaczna była różnica w cenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te A-Data miały rewelacyjną cenę w Gral'u. Ale się szybko skończyły, niestety.

W innych sklepach trzeba dać za nie dużo więcej złotówek.

W zeszłym tygodniu kupiłem 2 x (2x4GB G.Skill 1600 cl9) za jakieś 750zł z przesyłką.

To najlepsza cena jaką znalazłem za pamięci o tych parametrach.

Na skąpcu, czy ceneo można je znaleźć w dwóch sklepach za te mniej więcej pieniądze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc, Hynol, też kupiłem pod twoim domem. ;)

1333 zawsze będzie tańsze od 1600 przy tym samym cl.

 

Nie no - oczywiście. Tylko napisałem jakie sobie kupiłem i ile mi wyszło. Z perspektywy czasu mogłem dołożyć te 130 PLN i wziąć 1600 i zacieśnić im timingi na 7-7-7-20 przy 1333.

 

Czy ktoś miał może okazję sprawdzić jak taktowanie pamięci wpływa na ram preview w After Effects? Za podobną cenę co te 24 giga 1600 można kupić 12 giga 2300...

 

Jaki procesor? Bo do Sandy wsadzanie ponad 1600 chyba nie ma sensu - i tak częstotliwość jest obniżana. Jeżeli masz wybór to lepiej kupić pamięci o niższej częstotliwości i ostrzejszych timingach. W testach które robiłem zaostrzanie timingów z 9-9-9-24 (1T) 1333 do 7-7-7-20 (1T) 1066 dawało około 1-2 % procent więcej w CineB. Jak jest w afterach nie wiem. Trzeba poprosić kogoś o sprawdzenie. Bo przy obróbce video mogą pojawić się różnice. ALE tutaj może mieć też znaczenie przepustowość pamięci - te G.Skille dla Sandy mają ją zwiększoną w stosunku do innych pamięci w tej cenie.

Edytowane przez Hynol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

btw.sory za offtop, ja tez siedze na quadzie i 4gb ramu i mam pytanko-jak się je kręci?jest sens i czy sensem jest dopupienie sobie ramu (moge max 8) to oczywiscie tymczasowe rozwiazanie.

 

Ciężko mi oceniać obiektywnie bo nie mam porównania z i7, ale tak na oko kręci się świetnie :P Jest bardzo duża różnica między fabrycznym ustawieniem mojego quadzika (2600Mhz) i 3200Mhz. Pewnie może się kręcić jeszcze lepiej, bo całe moje podkręcanie to podwyższanie FSB:P Napięcia nie ruszałem. Btw też właśnie zadaję sobie pytanie czy warto władować w ten zestaw jeszcze 300 zł i dokupić drugie 4 giga ramu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Btw też właśnie zadaję sobie pytanie czy warto władować w ten zestaw jeszcze 300 zł i dokupić drugie 4 giga ramu.

 

Sam sie zastanawialem na dokupieniem ramu do starszego kompa - DDR2 jednak po ogledzinach cen DDR3 zrezygnowalem... Kompletnie sie nie oplaca no chyba ze jestes na sztywno przykuty do starej platformy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam sie zastanawialem na dokupieniem ramu do starszego kompa - DDR2 jednak po ogledzinach cen DDR3 zrezygnowalem... Kompletnie sie nie oplaca no chyba ze jestes na sztywno przykuty do starej platformy.

 

Problem polega na tym że to nie jest taki znowu stary komp ;] No chyba że jest jakaś nieludzka różnica między i7 dla ludu i Quadem warta wydania 2000 na płytę i nowego proca ;] Tylko właśnie te ceny ramu kuszą, bo 4 czy nawet 8 giga ramu bardzo boli w Afterze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności