Skocz do zawartości

problem offtopów uniemożliwiających przyjemne odwiedzanie forum


Gotham

Rekomendowane odpowiedzi

Problem:

 

Plaga offtopów w miejscach szczególnie widocznych jak newsy/galeria, co w połączeniu z użytkownikami o zamiłowaniu dydaktycznym kreuje męczące, niekończące się dyskusje przeradzające się w bezsensowne bicie piany.

 

Propozycja rozwiązania:

 

Zbiorczy thread w wolnych dyskusjach gdzie wszystkie (->wszystkie

 

Uzasadnienie:

 

Każdy ma prawo pisać o czym chce... o swoim złym samopoczuciu, desperacji, morderczym kraju, przerośniętym ego, niespełnionych ambicjach... To trochę jak z sikaniem, każdy ma do tego prawo, ale nie wszędzie ;).

 

Dlaczego to rozwiązanie jest skuteczne?

 

Bo co może być bardziej skuteczne od zdarcia ładnego opakowanka ideologicznej troski ze zwykłej agresji/trolowania i odsunięcia od celu? Kontynuowania takiej dyskusji w threadzie "farma offtopu" była by już przejawem skrajnej desperacji – a więc widocznej nawet dla autora... ;)

 

Jak uratować moderatorów przed niekończącym się przenoszeniem?

 

Recydywistom blokować te części forum.

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 19
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Gotham - widzimy problem. Ja jestem jednak za tym, że na pewne offtopy to i tak szkoda jakiegokolwiek wątku. Nie wiem czemu by miało służyć ich trzymanie. Pewne posty owszem są dopuszczalne, ale już była kiedyś na ten temat dyskusja. Ale te poniżej pewnego poziomu będą kasowane, a i może w końcu trzeba wydajniej zacząć stosować kartki i ostrzeżenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adek to zwerbuj kilku aktywnych userów jako wykidajłów i już:D A tak na poważnie to może wysłałbyś do wszystkich userów jakiś list otwarty o poluzowanie gumy w gaciach. Z twoim głosem liczy się akurat wiele osób na forum a ci co wypisują to nie anonimowi spamerzy tylko znani userzy. Jak nie pomoże to polecą kartki i bany najwyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie strasznie wkurza, gdy użytkownicy (doświadczeni, nie jacyś nowicjusze) w "renderach testowych" wyskakują z hasłem: "Sorry, że tu piszę, ale więcej ludzi czyta ten temat. Jak zrobić to, a tamto?" Rozumiem, że może kogoś naglić, ale po to mamy rozbudowany dział Pomocy żeby właśnie w nim zakładać konkretne tematy. Ponadto, gdy ktoś kiedyś będzie miał podobny problem - może akurat zechce przewertować kilka stron wątków "Pomocy...". I co znajdzie? Guano, bo ktoś wolał napisać post w renderach testowych. Miejmy trochę szacunku dla porządku i odrobinę ducha społeczności - forum z założenia ma służyć innym, nawet gdy my sobie już stąd pójdziemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie strasznie wkurza, gdy użytkownicy (doświadczeni, nie jacyś nowicjusze) w "renderach testowych" wyskakują z hasłem: "Sorry, że tu piszę, ale więcej ludzi czyta ten temat. Jak zrobić to, a tamto?" Rozumiem, że może kogoś naglić, ale po to mamy rozbudowany dział Pomocy żeby właśnie w nim zakładać konkretne tematy. Ponadto, gdy ktoś kiedyś będzie miał podobny problem - może akurat zechce przewertować kilka stron wątków "Pomocy...". I co znajdzie? Guano, bo ktoś wolał napisać post w renderach testowych. Miejmy trochę szacunku dla porządku i odrobinę ducha społeczności - forum z założenia ma służyć innym, nawet gdy my sobie już stąd pójdziemy.

 

Racja. Niestety nie sposób byc w każdym watku, ale jeśli coś takiego ma miejsce - raportuj, zadziałamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech zgadnę. Ci co chcą zlikwidować offtopy mają ładnie zaczesane włoski na głowie, spodnie w kancik i pochodzą gdzieś z Poznańskiego, a ci co są przeciwni to mieszkańcy ściany wschodniej, lubiący popić i ogólnie się zabawić. Ludzie są różni. Co dla jednego jest ścisłym trzymaniem się tematu, dla innego jest totalnym zejściem z niego.

Ja w swoich wątkach uwielbiam luźne trzymanie się tematu i proszę tam niczego bez mojej inicjatywy nie kasować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech zgadnę. Ci co chcą zlikwidować offtopy mają ładnie zaczesane włoski na głowie, spodnie w kancik i pochodzą gdzieś z Poznańskiego, a ci co są przeciwni to mieszkańcy ściany wschodniej, lubiący popić i ogólnie się zabawić. Ludzie są różni. Co dla jednego jest ścisłym trzymaniem się tematu, dla innego jest totalnym zejściem z niego.

Ja w swoich wątkach uwielbiam luźne trzymanie się tematu i proszę tam niczego bez mojej inicjatywy nie kasować.

 

Już się zaczyna offtop w wątku o offtopie. Jakieś teorie, jakieś dzielenie ludzi i ustalanie stereotypów... dajcież spokój.

 

Adku myślę że powinieneś rozważyć moją propozycję z listem otwartym. spróbować nie zaszkodzi:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już to kiedyś w jakimś podobnym wątku pisałem (albo w wątku który z innego tematu przerodził się w totalny offtop) ale dobrym pomysłem byłoby blokowanie użytkowników tylko i wyłącznie na dany wątek. Wygląda to ta, że czasami faktycznie musisz się dowiedzieć czegoś konkretnego i zależy ci na czasie a ludzie zaczynają gadać o dupie marynie.. Wystarczyło by gdyby autor wątku miał odpowiednie narzędzie albo po prostu pisał PM o tym, że ktoś mu śmieci w wątku i żeby danego teges mena zmieniacza tematu zablokować na stawianie postów w danym wątku.

 

Inna sprawa, że wiele razy było tak, że z nieciekawego wątku robił się fascynujący offtop i autorowi wcale nie przeszkadzało, że jest nie na temat dlatego trzeba do każdej takiej sytuacji podchodzić indywidualnie z uwzględnieniem tego co myśli o tym zakładający dany temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kulki: Sęk w tym że nie chodzi o offtop tylko pyskówę i inwektywy pod pretekstem niby intelektualnej rozmowy najczęściej o rynku i forsie. Nośnym tematem była też krytyka i netykieta. W końcu i tak kończyło się na tym kto daje się dymać złemu systemowi. To już jest IMO niesmaczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adku, usuwanie ma bardzo dużo minusów, miśki będą płakać, czy raczej doszukiwać się teorii spiskowych, u najmłodszych pojawią się standardowo złość, niemoc, sprzeciw etc...

 

A przenoszenie?

"Przykro mi ale swój post umieściłeś w złym dziale i został on przeniesiony, informujemy również że dalsze łamanie zasad forum spowoduje nałożenie sankcji na twoje konto, w przyszłości proszę zwróć uwagę na zasady obowiązujące w każdym dziale. Po dodatkowe informacje zapraszam tutaj:

 

http

 

Dziękujemy za wyrażenie opinii na naszym forum."

 

Dla mnie dużym plusem było by również wyłączenie możliwości kasowania postów z określonych działów, tak aby wciśnięcie magicznego przycisku wyślij wiązało się z konsekwencjami, takie troszkę wymuszenie myślenia "czy aby na pewno nie będę się za to kiedyś wstydzić".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze najpierw zrobcie cos z ludzmi "jak cos to usune". To jest plaga tego forum. Ktos zaklada sobie swoj watek, pokazuje prace a jakis kretyn musi pochwalic sie ze jest super w postpro i pokazuje czyjas przerobiona prace. Jak sam autor pracy bedzie sie prosil by ktos przerobil jego prace to ok ale w innym wypadku jest to niesmaczne. Oczywiscie juz po fakcie nikt nie domaga sie usuniecia takich rzeczy ale wiadomo jak to wyglada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OJA! faktycznie

a jakis kretyn
...faktycznie jest to strasznie niesmacze... jak mozna robic takie rzeczy na forum graficznym? jest to oburzajace wrecz! ze ktos stara Ci sie pomoc!

 

lepiej popiszmy o oczywistosciach tak jak zbysiu i jacenty, zrobmy jeszcze wiekszy onecik

Edytowane przez Alojzy Bombelek
  • Sad 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temporal: moge sie zgdzoic z toba ze czesto takie postpro wyglada gozej niz zamieszczona praca. Ale co w tym niesmacznego? Tez nie mam pojecia "jak to wygląda". Idąc dalej tym rozumowaniem to niesmaczne powinno byc wrzucanie obrazkow z sugestiami jak rozlozyc siatke, albo sugerowanie zmiany ustawien renderera...

 

To tak w ramach robienia offtopu...

 

A co do tematu:

tez jestem za jakims takim koszem dla offtopow. Czasem rozmowa w watku idzie na zupelnie inny temat i zasmieca wątek, ale nie zawsze klasyfikuje sie jako kompletny spam do wywalenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem psychologiem, ale idea Żelaznej Ręki wydaje się być słuszna - pomimo inwazyjności. Nie żadne przenoszenie postów, tylko kasowanie. Jeśli mechanizm Forum ma działać dobrze, a misja edukacyjna realizowana ma być sprawnie - trzeba zadbać o przestrzeganie Regulaminu, który jest świetnie skonstruowany i zawiera odpowiedź na każdą wątpliwość - mniej lub bardziej oględną.

Wiadomo że jeśli ktoś napisze:

"Ale ty jesteś takim a takim człowiekiem, pewnie nie masz dziewczyny, pochodzisz z małej wioski/wielkiego miasta, nie masz racji itp.

 

Żeby nie było off-topa: Słabe te prace twoje."

To robi to tylko po to żeby jego post się jakoś zachował w wątku - czyli zależy mu. Więc jeśli moderator skasuje posta, to będzie płacz i złość. I bardzo dobrze - Żelazna Ręka. Jeśli natomiast post nie zostanie skasowany, to im więcej osób przeczyta taki tekst, tym więcej osób będzie się poddawać "flame'owi", odpisze, doradzi jak się zachowywać - jednak zapewne nie zrobią tego w profesjonalny sposób. Moderacja ma się cieszyć Autorytetem i być odpowiedzialna za porządek.

Jednym ze środków edukacyjnych powinno być także nauczenie wspomnianej "netykiety" i umiejętności wyrażania opinii przy pomocy klawiatury [myślę tu głównie o młodszych userach oczywiście - choć starsi dzielnie ich doganiają] - środkiem powinny być kary i odsyłanie do Regulaminu, ewentualnie do artykułów o Savoir-vivre.

 

Wraz ze wzrostem ilości użytkowników, powinna wzrosnąć też liczba Moderatorów niestety. Nie widać ich obecności na co dzień.

 

P.S. Jeśli ktoś napisze coś wartościowego w Off-topie, to jego strata - bo powinien wiedzieć że zostanie usunięty post - nauka popłynie szybko. Poza tym jeśli ktoś potrafi napisać coś mądrego raz, to napisze i drugi - miejmy nadzieję że w odpowiednim miejscu.

Edytowane przez sly
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze niejasno sie wyrazilem. Nie chodzi mi o to ze ktos na czyjes pracy domaluje strzalki, loopy itp. Takim obrazkiem mozna komus pokazac bledy i propozycje poprawienia tego czegos. Jednak branie czyjegos renderu by rojechac kontrast, poscic przez jakis smieszny filtr tylko by pokazac ze jest sie bogiem postprodukcji ( a przewaznie jest tak ze ten render jeszcze gorzej po tym wyglada) jest nie na miejscu. Autorowi pracy to nie pomoze a jedynie jakis typek sie dowartosciuje. Nikt sie nie pyta czy moze zrobic z twojej pracy "koszmar" a pozniej pisze glupkowaty tekst: "jak cos to usune". Taka moda sie wywiazala ze pozniej do jednego renderu widzimy kilka wersji innych userow tak jakby to byl konkurs na najlepszego poprawiacza.

 

A i jeszcze troche na inny temat :P Czemu jesli w danym watku robi sie syf to zamiast ukarac "syfiarzy" to blokuje sie komus topic? To jest bardziej krzywdzace dla zalozyciela topicu a nie dla tych co flemuja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są offtopy i są flamy. Warto to odróżnić bo offtopy nie są złe i nie da się ich wyeliminować. Zawsze się pojawi jakiś temat poboczny, tak jak się to dzieje w dyskusji niewirtualnej i to jest oki. Źle zaś jeśli wątek nie potrafi wrócić do tematu głównego, wtedy to zwykle już flame war. Flamy się kasuje, offtopy niekoniecznie.

Post Temporala to offtop ale pasuje do tej dyskusji i raczej nie ma powodu go kasować, prawda :)?

 

EDIT:

Temporal, kto ma ocenić czy lepsze czy gorsze? Czasem w gorszej pracy znajdziesz ciekawy patent który możesz na swój sposób "polepszyć".

 

Się zgadzam że powinno się kasować flamoposty a nie zamykać wątki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności