Skocz do zawartości

nowy zestaw za okolo 5000zl


vision3d

Rekomendowane odpowiedzi

Siemka,

 

planuje na dnaich zakup nowej maszyny to co do tej pory udalo mi sie mniej wiecej ustawic:

 

procek: i7-950 3,06GHz

płyta: GIGABYTE GA-X58-USB3 (nie wiem czy nie lepiej cos z asusa? od zawsze mam asusy...)

 

pamiec: 2x Patriot EP VIPER DDR3 3x2GB 1600mhz, razem 12GB

plyta niby smiga na 1333 i 2200MHz, takze tu kwesita doboru odpowiedniej plyty/pamieci. Lepsze te o wiekszym taktowaniu czy nizszym czasie dostepu?

Czy jest sens pchac sie teraz w wiecej niz 12GB? 16-24? Czy przy tej ilosci wydanej kasy na ram poczuje sie znaczaco roznice?

 

grafika: sam nie wiem co tu teraz wybrac? w starym mam 260GTX i daje rade.

 

Ostatnio wiecej pracuje z modelami aut CADowskimi co maja i po 6-8mln poly, takze i karta graf i RAM mysle, ze powinny byc z zapasem dobrane.

 

i ostatnia sprawa dyski:

 

myslalem nad systemowym Raptorem 150GB 10.000rpm

 

+

 

na dane WD Caviar Greenpower 500GB

 

czy moze lepiej zlozyc sobie w RAID (chyba 1, ten ktory daje bezpieczenstwo;) )

2x Dysk WD Caviar RAID Edition 3, 3.5'', 1TB ?

 

+ dojda do tego peryferia typu obudowa, wentylator, zasilacz, win....

 

co o tym myslicie?

 

z gory dzieki za podpowiedzi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Sam myślę powoli nad nowym złomem, więc się podzielę uwagami.

 

Procek wiadomo, im szybszy tym lepszy, więć Twój wybór chyba dobry.

Pamięć patriota też używam i jestem zadowolony i zapewne zostane przy patriocie lub ocz.

Płyty preferuje raczej asusa, nie wiem czemu, zadowolony jestem z asusa:)

 

Jeśli chodzi o ilość pamięci to też im więcej tym lepiej, ale czy jest ładować sens w więcej niż 12GB to nie jestem przekonany, możesz ewentualnie płytkę na zapas zanabyć która to pociągnie. Ktoś też pisał na forum o obniżkach cen pamięci ze względu na nadwyżki magazynowe, ale kto, gdzie i kiedy to nastąpi to nie pamiętam.

 

Jeśli 260GTX daje radę, to chyba nie warto w to ładować, chyba, że chcesz się nastawić na rendering GPU np w octane, wówczas dwa potworki w sli wstazane.

Ja osobiście chyba pominę ładowanie mocy w gpu i zakupię 285GTX, nie robię dużo renderków studyjnych więc tylko czasem pewnie bym skorzystał z renderingu GPU.

 

Co do dysków myślałem o szybkim roboczym + storage.

Jednak nastawiam maszynkę bardziej na compositing, więc:

 

1. dysk roboczy

2 x SSD 60GB w raidzie 0 - lacznie 120GB wspólnej przestrzeni, niestety jak jeden poleci to papa, ale za to jest duża szybkość przemiału.

 

2. storage i backup

4 x 2TB Seagate np. w raidzie 0+1 (tu już bezpiecznym), czyli dwie macierze raid-0 pracujące jako jedna macierz raid-1. Łacznie 4TB przestrzeni i drugie tyle pracuje równolegle jako mirror.

 

Więc jeśli nie potrzebujesz super wydajności z hdd to pewnie raptorek, pojedyńczy ssd (no ale drogie są jednak) lub tak jak piszesz bezpieczny raid.

O raid poczytaj sobie w wikipedii jak jesteś niepewny czego potrzebujesz, są wyjaśnienia z przykładami.

Z tego co kiedyś wyczytałem, dobrze jest mieć dodatkowy kontroler raid, podobno szybiej chodzi, ale nie mam dokładnych informacji jak to wygląda w praktyce.

 

Pudła i zasilacza nie polecę, dotychczas używałem jakichś generycznych, teraz mam pudło asusa razem z zasilaczem.

Przy najbliżym zakupie pewnie oddzielnie pudło i oddzielnie zasilacz, ze względu na dyski.

Pewnie warto przy pudełkach, zasilaczach i wentylatorach zwrócić uwagę na wyciszenie.

Bo na karcie graficznej jakoś mnie silentpipe nie przekonuje.

 

pozdrawiam!

Edytowane przez Levus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o ilość pamięci to też im więcej tym lepiej, ale czy jest ładować sens w więcej niż 12GB to nie jestem przekonany, możesz ewentualnie płytkę na zapas zanabyć która to pociągnie. Ktoś też pisał na forum o obniżkach cen pamięci ze względu na nadwyżki magazynowe, ale kto, gdzie i kiedy to nastąpi to nie pamiętam.

 

wlasnie to chyba zrobie, bo jest poki co zbyt duza roznica cenowa miedzy koscmi 2x2GB i 1x4GB, jak potanieja to pomysle o rozbudowie;)

 

Jeśli 260GTX daje radę, to chyba nie warto w to ładować, chyba, że chcesz się nastawić na rendering GPU np w octane, wówczas dwa potworki w sli wstazane.

 

do zabaw i testow HDRI lubie sie wlasnie bawic takimi silniczkami jak hypershot czy octane, takze chetnie bym obadal moc CUDA;)

 

Co do dysków myślałem o szybkim roboczym + storage.

Jednak nastawiam maszynkę bardziej na compositing, więc:

 

1. dysk roboczy

2 x SSD 60GB w raidzie 0 - lacznie 120GB wspólnej przestrzeni, niestety jak jeden poleci to papa, ale za to jest duża szybkość przemiału.

 

Raptorka mam w obecnym sprzecie juz chyba ze 3 lata (po rozbudowie nie potrafilem sie z nim rozstac;) ) takze do nowego kompa wezme znow raptorka, swietne sa.

 

2. storage i backup

4 x 2TB Seagate np. w raidzie 0+1 (tu już bezpiecznym), czyli dwie macierze raid-0 pracujące jako jedna macierz raid-1. Łacznie 4TB przestrzeni i drugie tyle pracuje równolegle jako mirror.

 

chyba trzeba miec duza obudowe zeby to wszystko zmiescic:D fakt faktem fajna sprawa z tym przeplatanym RAIDem, widze ze nie jestes pierwszym ktory ma akurat ta konfiguracje;)

a jak jest z odczytem bad sactorow/padnietego dysku? masz jakis do tego fajny program monitorujacy?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie napisałem, że mam teraz sprzet na raidzie, ale że taki planuję:)

 

W każdym razie pracowałem na raidzie. Był tam sofcik monitorujacy (z wyglądu coś a'la bios) instalowany wraz ze sterami na sucho z dyskietki 3,5. I tam się rozwiązywało problemy. Nic się złego nie działo, ale w razie błędów miał to automatycznie "zalepiać" i synchronizować z backupem, czy coś takiego.

Jak dysk padnie no to padnie, ale musiałyby paść 2 dyski, żeby stracić dane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności