Skocz do zawartości

Ram ocz, co dokupić?


tpiatek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam 4gb ramu OCZ Reaper DDR3 CL7 1600MHz. Planuję dokupić jeszcze 4gb ale nie wiem czy mogę kupić jakiegoś kingstona, czy lepiej znów OCZ. Miałem z nimi trochę problemu, bo wieszały mi komputer. Musiałem metodą prób i błędów przestawiać timmingi (chociaż nie znam się na tym w ogóle).

Czy ktoś mógłby coś mi doradzić?

 

Pozdrawiam,

tpiatek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 14
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Nie znam Twojej konfiguracji, ale możesz być prawie pewien, że dokupienie właściwie dowolnych pamięci DDR3 będzie współgrało z obecnymi. Jeśli zależy Ci na cenie i chcesz kupić najtańszą pamięć Kingstona z np. CL 9 przy 1600MHz to te pierwsze (OCZ) zwolnią do prędkości wolniejszych i tyle (tj. będą pracowały z opóźnieniami CL9 przy tych 1600MHz). Jeśli w grę nie wchodzi cena, a myślisz o jakichś HyperX to nie ma takiej potrzeby.

 

Twoja płyta główna domyślnie podała zbyt niskie napięcie na banki pamięci i dlatego musiałeś ruszać timingi - nic więcej, problem nie jest zasługą pamięci. Jeśli teraz nie robią Ci już problemów, a wszystko działa stabilnie możesz śmiało dokupić takie same OCZ'ka, wsadzić w wolne gniazda bez ponownego zaglądania do BIOSU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez obaw. To, że BIOS wskazuje kolorem (przy tych wartościach żółtym) pewne zagrożenie to nie znaczy, że takie zachodzi. Twoje pamięci mają znakomite chłodzenie i nawet praca przy 1.95V nie powinna mieć wpływu na ich żywotność, jednak warto podkreślić, że OCZ na nie zapewnia gwarancję do wartości 1.8V.

 

Wyczytałem gdzieś, że mam podnieść nawet do 2,1V.

Z pewnością czytałeś o DDR2, swoich w żadnym przypadku do takich wartości nie "podciągaj".

 

Dodam, że wartość, z którą obecnie pracują Twoje pamięci (1.95V) są odpowiednie do podkręcania, a jeśli tego nie robisz powinieneś obniżyć V do domyślnych 1.8 i tak zostawić. Pisałeś jednak o problemach. Jakie zatem wartości powinny mieć Twoje pamięci? Pobierz program CPU-Z i wejdź w nim do zakładki SPD - w tym miejscu będziesz mógł sprawdzić przy jakich częstotliwościach, napięciach i timingach powinny pracować Twoje OCZ'ka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tpiatek

 

Jakiego masz procka oraz czy go podkręcasz ??. Podaj jeszcze jakie napięcia masz w biosie ustawione dla kontrolera pamięci. (Vtt). Tak wysokie napięcie na pamięciach może i jest ok dla samej pamięci ale może być niebezpieczne dla kontrolera pamięci procesora jeśli jest to CPU z rodziny core i7/i5/i3. Różnica miedzy napięciem dla pamięci a napięciem dla kontrolera pamieci w CPU nie może być większa niż 0.45V. W twoim przypadku masz 1.95V więc dla Vtt powinieneś mieć 1.5V co jest już zbyt dużą wartością. zostaw 1.8V i ustaw Vtt na 1.35V. Temp na procku ci podskoczy ale takie juz uroki zintegrowanych kontrolerów pamięci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DDR3 voltage control ustawiłem z 1.95 na 1.8

Normal CPU Vcore w parametrach ramu mam na 1.35V więc to chyba to vtt.

Mój procesor to niepodkręcany phenom II 955 BE.

Płyta główna to gigabyte GA-MA790XT-UD4P

 

Co do nowych kości wezmę takie jak mam.

 

/

od razu po zmianie na mniejsze napięcie znów komp zawiesił się jak to było kiedyś :/

Edytowane przez tpiatek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dowolnością w doborze pamięci wcale nie jest tak. Rozbudowywałem pamięć komputera i okazało się, że ustawione napięcie prawidlowe dla jednych powodowało problem z drugimi i na odwrót. Próbowałem różnych konfiguracji i nic nie uzyskałem. Dokupiłem nowy zestaw pamięci.

Teraz pierwszym parametrem który sprawdzam jest właśnie zgodność dopuszczalnych parametrów napięcia zasilania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od razu po zmianie na mniejsze napięcie znów komp zawiesił się jak to było kiedyś :/

Ponieważ komputer źle dobiera Ci timingi (opóźniania) do odpowiednich wartości napięcia i częstotliwości. Czy robiłeś to o czym pisałem Ci wyżej? Pobierz ten program, sprawdź wartości i ustaw wszystko ręcznie tak jak "fabryka im dała", a będzie wszystko w porządku. Pracujesz w tej chwili na niższych wartościach timingów niż jest to fabrycznie zalecane, stąd cały problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W życiu żadnych kingstonów ani innych majstersztyków low-budżet nie kupuj.

Kości ocz są raczeja markowe, lepiej dobrze przetestuj te co masz i jak okażą się jednak ok to dokup kolejną parę ocz, lub przerzuć się na patriot.

 

Ja śmigam na patriotach od dłużeszego czasu i wszystko jest ok, natomiast jak pracowałem niegdyś na tańszych kościach, pojawiały się błedy w postaci explodowania modeli w zbrushu lub psuciu się scen maxa. Przeżyłem takie jazdy na przynajmniej dwóch różnych zestawach.

 

Konfiguracje różnych kości mogą faktycznie powodować problemy, o których koledzy piszą wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DDR3 voltage control ustawiłem z 1.95 na 1.8

Normal CPU Vcore w parametrach ramu mam na 1.35V więc to chyba to vtt.

Mój procesor to niepodkręcany phenom II 955 BE.

Płyta główna to gigabyte GA-MA790XT-UD4P

 

Co do nowych kości wezmę takie jak mam.

 

/

od razu po zmianie na mniejsze napięcie znów komp zawiesił się jak to było kiedyś :/

 

W tym wypadku nie musisz nic zmieniać. mój wywód dotyczył procesorów INTEL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W życiu żadnych kingstonów ani innych majstersztyków low-budżet nie kupuj.

 

Opieranie się tylko na własnym negatywnym doświadczeniu nie jest do końca obiektywne. Ja aktualnie posiadam 24Gb (6 x 4Gb) DDR3 Kingstona i nie mam z nim żadnych problemów. Dodatkowo dokupiłem do nich radiatory i po zamontowaniu podniosłem napięcie z 1.5V na 1.65V i teraz spokojnie pracują podkręcone z 1333MHz na 1600MHZ na defaultowych timingach. Tak więc w Twoim przypadku pamięci nie musiały być problemem a jedynie ich kompatybilność z płyta główną. Tutaj należy szukać przyczyny a żeby jej uniknąć w przyszłości najlepiej patrzeć na listę QVL producenta płyty głównej na której to znajdziemy listę pamięci testowanych przez producenta i potwierdzonych że działają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc w Twoim przypadku pamięci nie musiały być problemem a jedynie ich kompatybilność z płyta główną. Tutaj należy szukać przyczyny a żeby jej uniknąć w przyszłości najlepiej patrzeć na listę QVL producenta płyty głównej na której to znajdziemy listę pamięci testowanych przez producenta i potwierdzonych że działają.

 

Hm, no być może masz rację, nie wiedziałem, że są takie listy, będę pamiętał w przyszłości, dzięki:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W życiu żadnych kingstonów ani innych majstersztyków low-budżet nie kupuj.

Kości ocz są raczeja markowe, lepiej dobrze przetestuj te co masz i jak okażą się jednak ok to dokup kolejną parę ocz, lub przerzuć się na patriot.

 

Tak się składa że w nie jednym teście Kingstony wypadają dużo lepiej niż dwa razy droższe OCZki. Goldy dostają skrajnie niskie oceny a z innymi też bywają problemy. Więc to nie jest tak że Kingi są kiepskie bo są tanie. Ładnie się podkręcają i przeważnie nie ma z nimi problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności