Skocz do zawartości

Octane render i SLI


Gość Chrupek3D

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Chrupek3D

Panowie, podjąłem wczoraj decyzje i nie ładuje się w procka tylko chcę kupić dwie karty SLI. Zakupiłem Octane Render i będe szalał ;)

Oczywiśćie musze zmienić płyte główną i procesor, ale będzie to pewnie jakiś AMD Phenom II X4 955, czyli żadna rakieta.

 

Czy ktoś z Was mógłby polecić dobrą płytę pod SLI?

Zastanawiam się nad dwiema kartami gtx460 2GB ram i jak na razie upatrzyłem taką płytę:

http://www.gral.pl/Asus+M4N98TD+EVO+AM3_089.html

 

na jednym z forum wyczytałem, że ktoś miał dwie gtx460 pod tą płytą i chodziły bez zarzutu. Głównie, oprócz wydajnośći oczywiście, zależy mi na dużej pamięci pod gpu.

W sumie byłoby 4 GB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 80
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

ktoś mi pisał i potwierdzłem sobie tą wiedzę na forum octane - liczy się pamięć pojedynczej karty. Nie pamietam tylko czy mniejsza pamięć w jednej obniża objętość sceny dla drugiej.

polecałbym trzecią kartę z pasywnym chłodzeniem na obsługę systemu, ja wciągnąłem jakiegoś słabiaka za 130pln.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ktoś mi pisał i potwierdzłem sobie tą wiedzę na forum octane - liczy się pamięć pojedynczej karty. Nie pamietam tylko czy mniejsza pamięć w jednej obniża objętość sceny dla drugiej.

 

Przypominam się :)...co do drugiej kwestii to mniejsza ilość pamięci na jednej karcie ogranicza drugą...scena ładowana jest do pamięci karty wiec musi wszystko być takie same w każdej karcie więc musi się zmieścić w pamięci każdej karty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Chrupek3D

czyli jednym słowem, jak jedna karta będzie miała 2GB, druga też 2GB to scena o pojemności 3GB nie wgra się, bo... każda z tych kart osobno, musi mieć na pokładzie 3GB, tak?

 

ola-f: słabiaka to ja mam teraz... 8800gt ;)

 

a właśnie, to ja dopytam, mam płyte gigabyte ga p35 ds4, która nie ma PCI-E x16 v.2.0...

Karty gfx460 mają ponoć PCI-E x16 v2.0 i tak się zastanawiam, czy na tej mojej biednej płycie bez v2.0 półdzie taka gtx460?

Edytowane przez Chrupek3D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli jednym słowem, jak jedna karta będzie miała 2GB, druga też 2GB to scena o pojemności 3GB nie wgra się, bo... każda z tych kart osobno, musi mieć na pokładzie 3GB, tak?

 

TAK

 

a właśnie, to ja dopytam, mam płyte gigabyte ga p35 ds4, która nie ma PCI-E x16 v.2.0...

Karty gfx460 mają ponoć PCI-E x16 v2.0 i tak się zastanawiam, czy na tej mojej biednej płycie bez v2.0 półdzie taka gtx460?

 

Karta będzie działała bo na 99% jest kompatybilna wstecz i po prostu przełączy się na PCI-e x16 v1.0 i będzie to to samo jakby działała na porcie PCI-e x8 v2.0 (pod względem przepustowości...czyli realnie jakieś 3% różnicy w grach).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Chrupek3D

to jeszcze się podpytam... bo być może kupie gtx480 bez tej całej zmiany bebechów...

no i właśnie, czy taka 480gtx nie wysadzi mi płyty w powietrze? Mam quada 9300 i zasilacz 700W. Mogę w sumie zmienić płyte i procek, wydając 2.500 kawałka, ale moge też do starej płyty wrzucić 480gtx za 1.000zł i też będzie piknie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gtx480 nie dostaniesz z 2gb, druga sprawa, octane korzysta z dwóch i wiecej kart ale nie działa w SLI po prostu. Trzecia sprawa 2x 460 przebija 1x 480 mimo wszystko wydajnością i tanimi 2gb. Kolejna sensowna alternatywa to 580 3gb i jak już to do tej mozesz startować. takie moje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Chrupek3D

tylko się zastanawiam, czy pakować to po prostu do tej starej płyty... moge kupić i 580gtx ale się boje, że mi to w twarz wybuchnie :D

Skoro cała moja robota ma się opierać na karcie to nie potrzebuje wymieniać procka, ani ramu... siłą rzeczy stara płyta może sobie z taką kartą nie poradzić lub zwolnić nieco, czego bym nie chciał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

polecałbym trzecią kartę z pasywnym chłodzeniem na obsługę systemu, ja wciągnąłem jakiegoś słabiaka za 130pln.

 

hm, to mozna miec 2 rozne karty graf i przelaczac sie jakos miedzy nimi? mozesz wiecej szczegolow napisac jak to w praktyce okielznac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wskazujesz na czym renderujesz. problem w tym, ze wtedy ostro zamula Tobie wyświetlanie jezeli renderujesz na karcie systemowej. Kart możesz mieć kilka różnych. Gorzej jak chcesz rożne sprząc do jednej i tej samej pracy.

 

Na forum octane (refractivesoftware) developerzy bardzo fajnie wspomagaja radami społeczność, polecam zaglądać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok więc ja Ci napisze... > Nic CI nie wybuchnie (w twarz :D ) . Te płyty potrafią sporo znieść. Zasilacz 700W(jaka firma?) powinien to spokojnie udzwignąć. Proca nie masz pewnie podkreconego ani on nie jest z tych naj prodożernych. To ze bedzie AGP 1.0 zamiast 2.0 duzo nie spowolni tej karty. Inna sprawa ze przy renderingu GPU, CPU tez sie liczy i czym lepszy tym szybiej.. Ale mozesz zaczac pier od karty i zobaczyc czy bedziesz zadowolony z szybkosci i efektów tego Octane ;) Bawiłem się nim juz. Ale stwierdziłem ze wiele rzeczy mozna uzyskac szybiej Vrayem a Octane do bardziej skomplikowanych scenek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Chrupek3D

Predator: jak łaziłem po forach... od dwóch dni nic nie robie tylko łaże...to gostek pokazywał sklep w stanach, gdzie 580 3gb była, tylko ceny już nie pamiętam.

 

MaxymilianMax: zasilacz mam t-tec'a...

a pamiętasz moje boje z pamięciami, żeby komp w ogóle ruszył... właśnie tego się obawiam, żeby ta karta nie zrobiła mi czegoś niedobrego :/

 

a ja dzisiaj policzyłem scenę i wygląda tak samo jak maxwellowa ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe wlasnie ile bedzie ta karta kosztowac. A co do wymagan radzilbym ci sprawdzic swoj zasilacz tu info ze strony palita odnosnie tej karty - zasilacz minimum 600W lub większy (przy 12V 42A), czyli dosyc mocne 12V. Zasilacz 700W porzadnej firmy da rade. A co do ceny zapewne unas przekroczy 2k.

Edytowane przez Predator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Chrupek3D

Czy jest możliwość mając dwie karty w systemie; 8800gt i 460gtx; zainstalowanie starszych sterów dla 8800GT i najnowszych dla 480GTX?

Myślałem, że jedne stery załatwiają wszystko, ale przecież jak ma się quadro i np. 8800gt to trzeba instalować stery oddzielnie.

Jak sprawa wygląda, mógłby ktoś skrobnąć?

Edytowane przez Chrupek3D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chrupek z tym 3gb geforce to wcale tak rozowo byc nie musi , niewiadomo czy unas ta karta bedzie w sprzedazy... Jest fajna pozycja geforce 480 zotaca z ~1,8gb ram ale jak zwykle unas na rynku niedostepna, podobnie sprawa wyglada z geforce 465. Modele ale z mniejsza iloscia ramu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa komentarz dzis przeczytalem na komputroniku odnosnie kart Geforce 460 2GB iz wykorzystuja jedynie 2/3 swoich procesorow przy renderowaniu GPU.

 

"Kupiłem tą kartę z myślą o wykorzystaniu jej do obliczeń GPGPU. Specjalnie wybrałem wersję 2GB ponieważ taka ilość pamięci pozwala na znacznie większy zakres pracy obliczeniowej. Niestety rozczarowała mnie postawa Nvidi. Zarówno w CUDA 3.0 jak i 3.2 karta wykorzystuje zaledwie 2/3 swoich procesorów obliczeniowych. Jest to spowodowane optymalizacją sterownika do najwydajniejszych modeli czyli GTX470, 480, 570, 580. Przez takie podejście producenta karta ma niemal identyczną wydajność co GTX260, a powinna być szybsza ponieważ ma 120 procesorów więcej. Nic nie zapowiada, żeby miało się to zmienić. Problem ten najprawdopodobniej dotknie też wersji GTX560 bo to ta sama rodzina. Inna sprawa to złe ustawienie taktowania pamięci. Karta podczas testów miała coś w rodzaju mikro przycięć. Dopiero podniesienie taktowanie GDDR pomogło to naprawić. Karta podkręca się bardzo łatwo - jak większość GTX460, ale ma głupio ustawione obroty wentylatora min=40%. Przy taktowaniu 830MHz temperatura karty wynosi 34 stopnie w idle i jest wyraźnie słyszalna. Musiałem na własną rękę modyfikować bios. Zmieniłem minimalne obroty na 20% i temperatura wzrosła do 35 stopni. Dlaczego Gainward o tym nie pomyślał? Moja ocena to 7 ponieważ cena jest całkiem atrakcyjna jak na możliwości, ale jak ktoś ma kasę to do obliczeń GPGPU polecam GTX580 3GB."

 

http://www.komputronik.pl/index.php/product/107091/Sprzet_komputerowy/Podzespoly_PC/GeForce_with_CUDA_GTX_460_Gainward_2048MB-256bit_DVI_HDMI_DSUB_PCI_E_.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale to akurat nie od dzis wiadomo, ze 460 ma takie ograniczenie. To jest pokazywane we wszystkich testach. w Octane rzuca sie w oczy bo mozna sie dowiedziec na ilu procach idzie wszystko. Druga sprawa to pewnie wykorzystanie samego octane - z tego co wiem nie idzie on na wszystkich procesorach nawet w lepszych kartach i to jest kwestia developingu refractive.

 

ja dziś mam dostać swoje dwie 460tki i sie zobaczy jak to działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Chrupek3D

czytałem ;) jednak na forum Octane polecają 2xgtx460, bo... ma dużo pamięci i jest szybsza od jednej gtx 480 (logiczne;)

Ja się zdecydowałem na 2xgtx460 i wołem mnie nie odciągną ;P

 

ad: Ola-f nie wygrasz ze mną :D

ps. a który model wybrałeś, Gainwarda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale to akurat nie od dzis wiadomo, ze 460 ma takie ograniczenie. To jest pokazywane we wszystkich testach. w Octane rzuca sie w oczy bo mozna sie dowiedziec na ilu procach idzie wszystko. Druga sprawa to pewnie wykorzystanie samego octane - z tego co wiem nie idzie on na wszystkich procesorach nawet w lepszych kartach i to jest kwestia developingu refractive.

 

ja dziś mam dostać swoje dwie 460tki i sie zobaczy jak to działa.

 

Czekam na Twoje spostrzezenia i opinie :) tez mnie ciagnie na te karty.

 

PS: Wynika z tego ze dobrymi kartami bylby 285 minus ze ciezko dostac 2GB modele ,a dwa cena...

Edytowane przez Predator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chrupek: wybrałem palita. i licze na szczescie w małym podkręcaniu, oby mocy w zasilaczu starczyło. Pamietaj, że mam trzecia kartę na działanie systemu, czyli ew. całe 16 (lol) cuda cores w zapasie. W marcu kroi mi sie pierwsze zleconko idealne pod prosty product-render i after effectsa wiec dogłębnie przestudiuje możliwości platformy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Chrupek3D

ja się boje o viewport, ale mam nadzieje, że Ola-f wyjawi nam całą prawdę :-)

 

ad: potestuj w viewporcie... ja też mam w zapasie 8800GT, ale wolałbym szybciej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chrupek mysle ze ten 8800 da rade ja testowalem wczoraj scene kilka mln poly na zintegrowanym w plycie glowna radeonie 4200 i dalo sie przezyc :).

 

Zastanawia mnie jeden fakt jesli 460 ma ograniczenia wydajnosc i porownywalna jest do 260 to 285 powinna byc zdecydowane wydajniejsza. Czy napotkaliscie na jakies testy lub infor na ten temat?

Edytowane przez Predator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Chrupek3D

znalazłem takie testy, które pokazują, że 2x460 (podkręcona), powinna być szybsza od 580.

No ale mnie to na tej pamięci bardziej zależy.

 

 

nvidia_geforce_gtx_580_20.jpg

 

nvidia_geforce_gtx_580_21.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

285 podobno działa całkiem ok w viewportach.

 

ok jeżeli chodzi o karty - zrobiłem szybki test bez trybu SLI bo w paczce nie rzysłali mi płyty głównej :/

w passmarku jest ponad 3900pktów, dla porównania: http://www.videocardbenchmark.net/high_end_gpus.html

 

Blender mam wrażenie do viewportu używa procesora wiec nie wiem na ile sensowne sa to wyniki. innego softu nie mam niestety ;)

inne testy za jakiś czas.

 

aha i zauwazylem ze na nowszysch sterownikach z 3900 spada do 3200 - po powrocie na starsze wydajnosc wróciła. w testach dx 10 wyszło ok 1/3 wolniej (jest tez np. 22fps zamiast 40)

Edytowane przez olaf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

285 podobno działa całkiem ok w viewportach.

 

ok jeżeli chodzi o karty - zrobiłem szybki test bez trybu SLI bo w paczce nie rzysłali mi płyty głównej :/

w passmarku jest ponad 3900pktów, dla porównania: http://www.videocardbenchmark.net/high_end_gpus.html

 

Blender mam wrażenie do viewportu używa procesora wiec nie wiem na ile sensowne sa to wyniki. innego softu nie mam niestety ;)

inne testy za jakiś czas.

 

aha i zauwazylem ze na nowszysch sterownikach z 3900 spada do 3200 - po powrocie na starsze wydajnosc wróciła. w testach dx 10 wyszło ok 1/3 wolniej (jest tez np. 22fps zamiast 40)

 

Wow calkiem niezly wynik ! I ciekawe spostrzezenie z tymi sterownikami ,a jaka rewizja sterow masz?

Ja poki co moge sobie pomarzyc o nowych kartach dzis zawiozlem samochod do warsztatu uszczelka glowicy poszla prawdopodobnie :/. Cale planowanie szlak trafil.

 

ola-f a jest szansa na jakis mini test viewoportow w 3dsmax ?:) Ciekawi mnie czy to czasem nie wina tych sterow , mam na mysli te problemy o ktorych ludzie pisza.

Edytowane przez Predator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Chrupek3D

u mnie na 8800GT też wszystko śmiga na starych sterach i nawet Maya ma tryb HQ, ale... Octane potrzebuje najnowszychy, bo się nie uruchamia... beszczelny :/

Blender to chyba używa openGL, a jak włączysz VOB to wtedy i GPU, ale nie jestem pewien, musiałby sie wypowiedzieć zawodowy Blenders ;P

 

ps. na najnowszych sterach Blender dostaje padaczki, przy trybie edycji... czyli przy wyświetlaniu siatki, tak jak GTX'y.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok widze ze to jest tylko w nowym Blenderze. Mam złą wiadomość w sculpt mode obroty spadają do 4-5 klatek na sekunde przy 100mln poly. Przy 25mln czuć już brak płynności, czyli jakieś 20-25fps.

 

sterowniki 258.96, 259 juz obnizaja performans. BTW okazało sie, ze 39tys w passmarku bylo bo mialem zle ustawioną kartę (czyli za slabo podkręconą) teraz mam lekko ponad 4tys. bez trybu SLI, wiec taki duet daje jakies 105% wydajnosci najlepszego gForsa stockowego, 512mb wiecej i za mniejsza kase.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

porządek w kablach i naciągnięte rajstopy na otwartą z każdej strny obudowę - tak w skrócie. Przy pełnym obciążeniu jedna ma 78' druga 58' ale faktem jest ze u mnie więcej jak 18 to nie ma w pomieszczeniu moze latem zestaw zacznie tracić stabilność ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Chrupek3D

no i klops... Octane mowi mi papa na multi GPU wrrrrrr

Z poczatku myslalem, ze to zasilacz, ale... Arion liczy spoko na dwoch kartach + procek.

Nie wiem, moze mam cos zle ustawione na plycie w biosie i gdzies tam jeszcze.

Zestaw mam dopiero kilka godzin, wiec moze sie z tym uporam... nic nie podkrecam, bo nie chce latac po serwisach.

Jak to wszystko zaczyna liczyc, to malo mnie z domu nie wywieje ;)

Octane, nie tyle robi reset co wylacza sie caly komputer... moze to i zasilacz, ale ten Arion hmmm...

Obie karty oddzielnie, licza poprawnie, ale razem za cholere nie chca... zainstalowalem Cuda Toolkit... moze cos jeszcze potrzeba?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

echh szkoda że te GPU się rozwijają się tak powoli.... arionowi zaraz stuknie rok i nic nowego się nie pojawiło :/ zanim dodadzą instancing, sss czy disp to troche jeszcze pewnie zleci. Mnie już osobiście minął szał na te wynalazki :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i klops... Octane mowi mi papa na multi GPU wrrrrrr

Z poczatku myslalem, ze to zasilacz, ale... Arion liczy spoko na dwoch kartach + procek.

Nie wiem, moze mam cos zle ustawione na plycie w biosie i gdzies tam jeszcze.

Zestaw mam dopiero kilka godzin, wiec moze sie z tym uporam... nic nie podkrecam, bo nie chce latac po serwisach.

Jak to wszystko zaczyna liczyc, to malo mnie z domu nie wywieje ;)

Octane, nie tyle robi reset co wylacza sie caly komputer... moze to i zasilacz, ale ten Arion hmmm...

Obie karty oddzielnie, licza poprawnie, ale razem za cholere nie chca... zainstalowalem Cuda Toolkit... moze cos jeszcze potrzeba?

 

Niechce byc czarnowidzem ale chyba zasilacz nie daje rady , jesli komputer sie wylacza moze to oznaczac iz aktywuje sie funkcja w zasilaczu - OCP (Over Current Protection) – zabezpieczenie przed przeciążeniem stabilizatora. Monitoruje każdą linię zasilającą z osobna i w przypadku przeciążenia którejkolwiek z nich powoduje wyłączenie zasilacza.

 

Wyglada iz jedna z lini nie domaga... Probowales jeszcze innej kombinacji z kablami od zasilania? Zobacze dzis jeszcze w instrukcje plyty. Pozatym wszystkie kable zasilajace pod plyte podlaczyles?

 

Napisales ze arion dziala tylko pytanie na ile on obciaza karty GPU mozeliwe ze Octan robi to w wiekszym stopniu , a moc rzeczywista zasilacza moze byc zdecydowanie ponizej.

Sprawdz czy na jednej karcie bedzie pojawial sie ten problem i pokombinuj z kablami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Chrupek3D

Chlopaki wszystko ok :-) Problemem byl xp64... zainstalowalem win7 i wszystko smiga az milo. Tez myslalem, ze to zasilacz, ale Arion ponoc wyciska na max, wiec bylem zdziwiony. Podkrecilem sobie lekko procka - programowo - i na razie mi wystarczy. Jak sie przyjrze blizej tej konfiguracji, to moze cos jeszcze podkrece ;)

Teraz nadszedl czas na Adobe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Chrupek3D

w maxie nie za bardzo moge sprawdzic... ale w Blenderze na razie ok :-)

Sculptris dziala dziwnie... nie dosc, ze zwalnia, to jeszcze rozpedza karte jak Octane :/

 

ps. jednak to jest tez wina zasilki (nie tylko systemu), bo jak sie tak porzadnie rozpedzi (a halas jest nieziemski) to po ok 3 minutach pada :D

Jakby to powiedzial mecenas dupieniecki... ale to zapier.... ;)

Edytowane przez Chrupek3D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Chrupek3D

ola-f juz wiem, jakie bedziesz mial pierwsze wrazenia... dlaczego on sie otwiera i zamyka przy kazdej klatce heheh :D

 

ps. no ale Ty masz ssd to bedzie szybciej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Chrupek3D

no to chyba mam problem... co z tego, ze Octane widzi 2x460gtx jak renderuje tylko jedna karta :/ Ta %%$#%$#%^^ plyta nie suportuje 2xnvidia, a do tego ma ten swoj lipny ukladzik Ati gpu zintegrowany - i za wuja nie mozna go wylaczyc w biosie. Bede musial kupic cos suportujacego SLI, no i wylaczyc go w panelu nvidi - tak pisza na forum Octane. Po prostu rece mi opadaja :/

Najpierw pisza, ze Octane suportuje wszystko co zyje, a najlepiej dwie takie same karty, a pozniej okazuje sie cos zupelnie innego. Mowa o plycie Asus M4A89 GTD PRO/USB3

 

apropo wymienialiscie juz cos w ciagu 10 dni, bo zgodnie z ustawa, mam takie prawo - przy zakupie internetowym - bez podania przyczyny.

 

no jeszcze cos tam pokombinuje, ale pewnie wuja znajde...

Edytowane przez Chrupek3D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności