Skocz do zawartości

Czy i7 980 EE obecnie to jeszcze dobry zakup?


Winoo1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Przede mną zmiana procesora z i7 930. Zastanawiam się nad i7 980 EE, ale ten procesor ma już troszkę czasu a cena mimo wszystko jest dosyć wysoka. Głównym zadaniem komputera to rendering, więc tu niezaprzeczalną zaletą byłoby 12 wątków. Nie zamierzam procesora overclockować, tylko opierać się na parametrach fabrycznych.

Czytałem w necie, że niedługo wychodzi i7 990 EE, ale poza dodatkowymi 133 MHz nie zauważyłem żadnej różnicy pomiędzy 980 i 990.

Czy warto pchać tyle forsy w ten procesor? Czy może wypowiedzieć się ktoś, kto ma takie cudeńko? Zaznaczam, że mam płytę pod s1366 (GA-X58A-UD3R) i nie chcę jej zmieniać. Do ilu można podkręcić 980 nie przechodząc na chłodzenie cieczą i nie wkładając radiatora wielkości chłodnicy samochodowej do obudowy? Na seryjnym radiatorze można coś wydusić z niego?

Czy każdy model 980 EE ma odblokowany mnożnik, czy to musi być jakaś limitowana seria?

 

Z góry dzięki za wszelkie info.

 

 

EDIT:

Już nieważne. Jutro kupuje 990 Extreme Edition

Edytowane przez Winoo1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 29
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Hej ! :) no jesli juz zdecydowales sie na tego procka czy po zlozeniu zestawu moglbys zapodac wyniki z testu w cinebench?

Z gory dzieki.

Oczywiście. Jutro do mnie dojdzie, więc zrobię test na niekręconym.

 

Ola-f może i tak, ale trzeba byłoby się bawić w podkręcanie. Na tym się nie znam. Dla mnie w tej chwili liczy się ilość wątków. A z tego, co się orientowałem, to 990X na turbo boost osiąga lekko ponad 3,7 GHz . To mnie zadowala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lol EE to X, myslalem ze jakaś nowa seria. No za tą cenę mógłbyś mieć 3x taki benchmark na sandy jezeli mam być szczery.

 

Dokladnie sandy bije ten proc wydajnosc\cena tyle ze kolega chyba za bardzo nie chce sie rozstac z w\w plyta. :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mamy w pracy jeden komputer z i980. Szybki to on jest, ale za taką cenę jest całkowicie nieopłacalny. spokojnie złożyłoby się 2 kompy na 4 rdzeniowych procesorach za cenę jednego z i980. w sumie sam procesor kosztuje więcej niż cały komputer na np i930.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mamy w pracy jeden komputer z i980. Szybki to on jest, ale za taką cenę jest całkowicie nieopłacalny. spokojnie złożyłoby się 2 kompy na 4 rdzeniowych procesorach za cenę jednego z i980. w sumie sam procesor kosztuje więcej niż cały komputer na np i930.

no tak, ale trzeba skalkulować koszty energii przy opcji 990 a przy opcji 2x 4 rdzeniowy ( 2 komputery ) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie no racja. ale nie masz włączonych cały czas dwóch komputerów. jedynie w przypadku renderowania. a w sytuacji kiedy musisz renderować i pracować równocześnie zawsze masz na czym.

Teraz też jest dobrze. Jeden MAX mi renderuje, a drugi odpalam i modeluję w międzyczasie. Karta do renderu nie jest potrzebna, więc wykorzystuję ją do pracy w viewporcie :) Maksymalizuję sobie wykorzystanie czasu :) No i licencja na jedną maszynę to lekkie utrudnienie do czegoś takiego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie sandy bije ten proc wydajnosc\cena tyle ze kolega chyba za bardzo nie chce sie rozstac z w\w plyta. :)

 

Bo ja wiem, X980 można już kupić w cenie ok 2000zł, np na allegro.

Do tego tańsza (i bezawaryjna:) płyta na trochę starszym chipsecie i wychodzi już pewnie tylko jakieś 500zł różnicy.

A jakby nie patrzeć x980 wciąż jest 10-12% szybszy od najlepszego sandy.

Jeśli chodzi o 2 komputery zamiast jednego i odpalanie ich nawet tylko do renderowania to zgodzę się z autorem wątku - rachunki za prąd wzrastają niemiłosiernie, sam używam trzech a takie dwa dodatkowe to minimum stówka miesięcznie do rachunków.

Nie rozumiem tylko czemu zależy mu na ilości wątków,

jakby nie patrzeć mniejsza ilość wydajniejszych rdzeni jest ogólnie lepsza.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem tylko czemu zależy mu na ilości wątków,

 

Wyznaję zasadę " im więcej - tym lepiej" :) Dla mnie liczy się tylko i wyłącznie droga prowadząca do obniżenia czasu renderu. +4 wątki względem obecnej konfiguracji robi dla mnie naprawdę wielką różnicę. Myślę mimo wszystko, że w tym konkretnym przypadku 12 wątków taktowanych 3,7 GHZ będzie dla mnie korzystniejszą opcją, niż 8 wątków taktowanych np. 4GHz. A jeżeli nie, to zawsze będę mógł swoją 990-kę podkręcić. I tu wyjdzie przewaga 12 nad 8 :) No, chyba, że się mylę, bo specjalistą od procesorów nie jestem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i...? Wiem, z czym wiąże się wejście nowego procesora na rynek. Jestem świadomy, że ceny starszych procesorów poleca na łeb. Ale mnie to nie obchodzi. Mam pieniądze na procesor i nie kieruję się oszczędnościami, bo procesor zarobi sam na siebie i jeszcze mi zwróci inwestycję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale pytałeś, czy to dobry zakup więc się każdy wypowiada wg. własnego zdania ;)

No jak najbardziej. Absolutnie nie mam żadnych pretensji ani jakichkolwiek sęków:) Wyjaśniłem tylko moje stanowisko :) Oczywiście szanuję zdanie osób, które wypowiedziały się w tym wątku i dziękuję za poświęcenie mi Waszego czasu, żeby przybliżyć kwestię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i...? Wiem, z czym wiąże się wejście nowego procesora na rynek. Jestem świadomy, że ceny starszych procesorów poleca na łeb. Ale mnie to nie obchodzi. Mam pieniądze na procesor i nie kieruję się oszczędnościami, bo procesor zarobi sam na siebie i jeszcze mi zwróci inwestycję.

 

 

Moim zamiarem nie było dogryzanie tylko informacja że tanieją 6 core i warto się ew. chwile wstrzymać z zakupem. Widzę jednak że kupiłeś już proca więc należy mą wypowiedź traktować tylko czysto informacyjnie.

 

pozdro all

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zamiarem nie było dogryzanie tylko informacja że tanieją 6 core i warto się ew. chwile wstrzymać z zakupem. Widzę jednak że kupiłeś już proca więc należy mą wypowiedź traktować tylko czysto informacyjnie.

 

pozdro all

Nie martw się, bo absolutnie nie odebrałem Twojej wypowiedzi jako złośliwą ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyznaję zasadę " im więcej - tym lepiej" :) Dla mnie liczy się tylko i wyłącznie droga prowadząca do obniżenia czasu renderu. +4 wątki względem obecnej konfiguracji robi dla mnie naprawdę wielką różnicę. Myślę mimo wszystko, że w tym konkretnym przypadku 12 wątków taktowanych 3,7 GHZ będzie dla mnie korzystniejszą opcją, niż 8 wątków taktowanych np. 4GHz. A jeżeli nie, to zawsze będę mógł swoją 990-kę podkręcić. I tu wyjdzie przewaga 12 nad 8 :) No, chyba, że się mylę, bo specjalistą od procesorów nie jestem.

 

Ale ja mówię o 4 wątkach sandy bridge.

1 rdzeń sandy jest sporo szybszy niż pojedynczy w x980. Jeśli nie podkręcasz,

a zależy Ci na szybkości renderu - jasne, X980 to wciąż najlepsza opcja.

Jednak od posta do posta widzę, że skłaniasz się ku możliwości podkręcania,

a wtedy prędkości te się wyrównują, a być może nawet sandy prześcignie x980 mając zaledwie 4 rdzenie, bo podkręca się lepiej.

Rdzenie te jednak są szybsze i sandy znacznie wydajniej obsługuje całą resztę - tworzenie scen i ogólną interakcje z komputerem, sandy działa o jakieś 25% szybciej niż 6ściordzeniowiec.

Dlatego ogólnie lepiej jest mniej rdzeni jeśli mają zapewnić tą samą wydajność. Nie mówiąc o tym, że łatwiej podkręcić 4 niż 6.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dajmy taki przykład - przeliczanie pozycji partikli, fizyka itd. wiszą na jednym wątku, więc tutaj nic nie da wysoka wydajność n rdzeni. bo wszystko wisi na jednym.

 

No właśnie, dlatego kluczowym staje się pytanie jak i do czego

będzie używany ten sprzęt.

Jeśli wykluczamy podkręcanie, a komputer ma być tylko do niezawodnego renderingu,

to zważając na wyższą wyższą wydajność x980 i malejące ceny - całkiem się opłaca.

 

Jeśli jednak to sprzęt też do pracy, a podkręcanie wchodzi w grę - x980 nie opłaca się kompletnie.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm...koniec końców - komputer zdecydowanie do renderu. A czy do kręcenia? To się okaże w przyszłości. Tak jak pisaliście wcześniej - może dojrzeję do podkręcenia. Ale na pewno nie w perspektywie najblizszych kilku miesięcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Człowieku kręć tego proca bo on jest do tego stworzony jak Terminator do zabijania. Co to za dywagacje??? Dywagować to można czy kręcić powyżej 4,5Ghz bo zaczynają się grubsze kłopoty z chłodzeniem. Jak nie założysz taniego chłodzenia tylko przyzwoite powietrze to 4,3 Ghz powinno chodzić jak skała. Zaproś Konana to on ci to podkręci z zamkniętymi oczami w 5 minut bo wspiął się już na wirtuozerski poziom walcząc z niuansami biosu SR-2. My tu toczymy ciężkie spory analityczne a gość kupił 990X i nie kręci…rece opadają. Przyjedź na żużel do Tarnowa (wiemy o co chodzi ;)) i weź budę to ja ci podkręcę bo mieszkam niedaleko od stadionu. Ale zanim ruszy liga stracisz kupę czasu na wolnym zegarze..;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Człowieku kręć tego proca bo on jest do tego stworzony jak Terminator do zabijania. Co to za dywagacje??? Dywagować to można czy kręcić powyżej 4,5Ghz bo zaczynają się grubsze kłopoty z chłodzeniem. Jak nie założysz taniego chłodzenia tylko przyzwoite powietrze to 4,3 Ghz powinno chodzić jak skała. Zaproś Konana to on ci to podkręci z zamkniętymi oczami w 5 minut bo wspiął się już na wirtuozerski poziom walcząc z niuansami biosu SR-2. My tu toczymy ciężkie spory analityczne a gość kupił 990X i nie kręci…rece opadają. Przyjedź na żużel do Tarnowa (wiemy o co chodzi ;)) i weź budę to ja ci podkręcę bo mieszkam niedaleko od stadionu. Ale zanim ruszy liga stracisz kupę czasu na wolnym zegarze..;)

Powiem szczerze, że coraz bardziej skłaniam się ku podkręceniu tego cudeńka...Na nieszczęście mam mało czasu, żeby jeździć po Polsce. Mam nadzieję, że uda mi się za jakiś czas wyszarpnąć wolny dzień, to zgadałbym się z Tobą i odwdzięczyłbym się w postaci 40% i ilości 0,75 :) Chyba, że nie będę miał czasu i pokombinuję jak zaprosić KONANA :) Ale dzięki za propozycję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę to trzeba mieć chwilkę czasu aby się z tym oswoić. Musisz sobie dać rade sam, bo to nie jest dobry pomysł aby ktoś cię zostawił z podkręconym kompem.. mały wypadek z prądem i komp może wstać niepodkręcony. Chodzi o to aby całość odpowiednio monitorować jeśli chodzi o temperatury na rdzeniach itd., ale przecież z tym nie ma żadnego problemu i naprawdę można ruszyć sporo zegarem nie obawiając się utraty stabilności. Pewnie masz w necie instrukcje krok po kroku jak postępować. Lekko zegarem w górę potem test, obserwowanie temperatur, potem znowu w górę itd. Jednak ostrzegam że problem leży gdzie indziej.. kręcenie to nałóg który wciąga.. bo przecież można by jeszcze troszkę w górę.. a dlaczego tamten ma 4,8 a ja tylko 4,75. I nagle jako terapii aby wyjść z nałogu potrzebujesz 4 proców AMD po 16 rdzeni każdy ;)

 

Ten twój procek ma chyba większy potencjał niż 980X bo udało się osiągnąć stabilne 4.7 na powietrzu a jak wywalili za okno na mróz to przekroczyli „magiczne” 5 Ghz.

http://www.3dnews.ru/cpu/intel-core-i7-990x/index2.htm

Edytowane przez Spyra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze, że coraz bardziej skłaniam się ku podkręceniu tego cudeńka...Na nieszczęście mam mało czasu, żeby jeździć po Polsce. Mam nadzieję, że uda mi się za jakiś czas wyszarpnąć wolny dzień, to zgadałbym się z Tobą i odwdzięczyłbym się w postaci 40% i ilości 0,75 :) Chyba, że nie będę miał czasu i pokombinuję jak zaprosić KONANA :) Ale dzięki za propozycję :)

 

Naprawdę warto kręcić. Broniłem się przed tym długo aż podkręciłem swojego starego Pentium dual core z 1.6 do 3,2 na boxowym chłodzeniu i okazało się że dwa lata jechałem na 50% mocy - straciłem tyle czasu na same rendery próbne że bardziej by mi się opłaciło w międzyczasie spalić dwa takie procki ;\

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehehe mobbing overclockingu na forum? :) No kurcze, sam jestem zwolennikiem tuningu w samochodach i wyciągania dodatkowych kucyków w swoim samochodzie skąd się da , więc w sumie dlaczego nie w komputerze...? Pod presją towarzyszy specjalistów zostałem przekonany do takowego zabiegu. Tylko teraz kwestią jest wyszarpnięcie wolnej chwili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś widziałem płytę pod 2 procki i było to właśnie EE co mnie bardzo zdziwiło bo sądziłem że tylko X chodzą w parze i inne typu opteron sam chce kupić kompa i pewno będzie to i5 ze względu na cenę (mam q6600 to i tak będzie skok mocy). Jak już chcesz EE kupić co nie jest opłacalne według mnie to rozglądaj się za taką płytą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności