Skocz do zawartości

najwygodniejszy sposób robienia dokumentacji technicznej z wizualizacji?


Rekomendowane odpowiedzi

szukam złotego środka do uproszczenia pracy odnośnie dokumentacji technicznej

 

głównie chodzi o projekty wnętrz

 

przykładowy schemat w mojej obecnej pracy to:

 

wizualizacja w 3d maxie

później po akceptacji wszystko przenoszone do autocada wymiar po wymiarze, element po elemencie płytka po płytce

 

jest to trochę pracochłonna metoda, a już szczególnie gdy nagle pojawiają się nieoczekiwane zmiany i w kilku rzutach ścian, przekrojach itp. planszach cadowskich trzeba zmieniać różne duperele

 

 

jak sensownie zautomatyzować i upłynnić proces przejścia z wizualizacji do rysunków technicznych?

 

wiadomo, niby można eksportować model sceny z 3d maxa do autocada, ale chyba sami wiecie, że w maxie nie każda linia zbiega się ze sobą idealnie, są różne odstępstwa i różne modele w których często jest gęsta siatka, ogólnie taka czysta forma importu eksportu odpada

 

ostatnio zetknąłem się też z programem InteriCad

mała prezentacja i program wygląda jakby cała wizualizacja 3d była praktycznie w cadowskich warunkach, co finalnie (przynajmniej w teorii) bardzo usprawnia pracę w korelacji wizualizacja-rys. techniczne

ALE

czy ten program jest wart swojej ceny i czy wizualizacje można dociągnąć do przyzwoitego poziomu tego już taki pewny nie jestem

niemniej jednak sama idea dała mi do myślenia i szukam jakiegoś sensownego rozwiązania dla tego zagadnienia

 

podsumowując pytam Was: jaki wg. was jest najwygodniejszy sposób pracy biorąc pod uwagę projekt od a do z czyli od wizualizacji po projekt techniczny?

nazwy jakiś programów, tricki przy importach exportach etc. mile widziane :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

wizualizacji po projekt techniczny?

 

Hmmm.....ciekawy tok rozumowania. Ja zawsze postrzegałem wizualizację jako produkt uboczny procesu projektowego. Niejako język komunikacji pomiędzy klientem a projektantem. Mam pomysł, robię projekt, pokazuję go w formie wizualizacji.

Do tego najlepiej sprawdzają się programy typu BIM (ArchiCAD, Revit). Czyli: projektujesz na modelu 3D. Z modelu otrzymujesz dokumentację i wizualizację.

Proste i skuteczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najlepiej to chyba w Revicie robić (lub tego typo programie)

nie znam nikogo, kto by pracował na tym InteriCadzie, jednak jesli masz autocada to sądzę, że zamiast uczyć się nowego programu - na to samo wyjdzie i to samo uzyskasz robiąc model 3d w cadzie a render w zewnętrznym programie.

 

tzn wg mnie lepiej - zamiast

wiz -> cad - > rys techniczne

to cad -> wiz a po zatwierdzeniu, z tamtego cada rys techniczne

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak w takich archicadzie wizualizację można traktować jako projekt uboczny gotowego projektu budowlanego

 

ale tutaj mowa o projektach wnętrz

mamy gotowe pomieszczenia, wymiary i trzeba w to zaaranżować

 

stałe zabudowy meblowe, gipskartonowe, podwieszane sufity oświetlenie, projekt elektryczny

 

to wszystko opiera się na wizualnej akceptacji przez klienta

we wnętrzarstwie nikt nie będzie rysował przekrojów, nanosił instalacji elektrycznych dopóki klientowi nie spodoba się jakiś dany układ

 

a sam rysunek techniczny niewiele mu mówi

dopiero gdy zatwierdzi jakiś układ (pralka tu, wanna tu, sufit podwieszony tu i w ten sposób, tu płyta grzewcza, tam włączniki schodowe do takiego oświetlenia etc.)

wtedy wchodzą rysunki techniczne

ale, żeby to zatwierdził potrzebuje wizualizacji, musi zobaczy jak wygląda takie światło, pralka kran w osi okna, tak więc etapy

rys. techniczne/cad -> wizualizacje tutaj odpadają

 

archicad fajny program i w budownictwie sprawdza się wyśmienicie

ale we wnętrzarstwie słabo albo wręcz minimalnie można w nim jakoś ładnie zaaranżować wnętrze...

 

 

 

jest jeszcze taka fajna opcja kamery w 3d maxie

działa identycznie jak linie przekrojów w archicadzie

 

można sobie w ten sposób przekroić wnętrze ale wciąż pozostaje problem wymiarowania

gdyby max miał jakąś wtyczkę do wymiarowania...

może dało by się to jakoś zaprzęgnąć jako rysunki techniczne

Edytowane przez cta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak pracujemy. Projekt Koncepcyjny -> Wizualizacja. Po zatwierdzeniu przez klienta robimy w tym samym pliku (lub nowym) szczegółowy projekt wykonawczy, dosyłając w międzyczasie wizualizacje dopracowywanego projektu i ewentualnych zmian.

To, że Archicad nie nadaje się do wnętrz to mit powielany przez ludzi, który nie mieli z nim większej styczności. Co więcej - świetnie sprawdza się we wnętrzach. Używamy go nawet do projektowania mebli. Od wersji 12 posiada opcję dokumentu 3d, pozwalającego tworzyć trójwymiarową dokumentację, która nieraz przydaje się wykonawcom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakbyś był tak uprzejmy i pokazał mi jakieś przykładowe wizki wnętrza zrobione w archicadzie?

 

i co z całym "efekciarstwem", swobodą bryły?

też można z kawałka ściany zrobić pofalowaną/powyginaną poręcz wedle fantazji np.?

 

archicada bardzo lubię, chętniej bym się do niego bliżej dosiadł, ale z tego co mi wiadomo import plików zewnętrznych 3d tylko z formatu .gsm

popraw mnie jeśli się mylę...

 

w zasadzie nawet praca bez efektów, tj. wszystko oprócz rendera w archicadzie a później eksport do innego programu + materiały/światła i render też by były dobrym rozwiązaniem

 

ale tak jak mówię, przekonaj mnie jakimś renderem, że w archicadzie można zrobić "odjechane" wnętrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności