Skocz do zawartości

Overclocking Sandy Bridge


SansSerif

Rekomendowane odpowiedzi

Hi,

czy znajdą się chętni do dyskusji popartej własnymi doświadczeniami w temacie podkręcania Sandy do zadań graficznych?

Na specjalistycznych forach są tylko wariaci którzy używają kompów do liczenia superPI przez kilkanaście minut dziennie z najwyżej 4GB RAM w max dwóch slotach.

 

 

Próbuję ustawić stabilne 5 MHz na poniższej konfiguracji:

INTEL 2600K + Prolimatech Megahalems

GIGABYTE GA-P67A-UD7

A-DATA AX3U1600GC4G9-2G (4 x 4GB)

GTX 470

4 x HDD SATA 3, 1 x HDD SSD

ASUS Xonar PCI

CORSAIR ATX 850W CMPSU-850TXEU

 

Podczas kilkunastogodzinnego renderingu idzie bez problemu, ale czasem w idle wywala bluscreena z błędami wskazującymi przez niektórych overclockerów na zbyt niskie napięcia Vcore i/lub QPI/Vtt. Czasem zacina się z widocznym systemem i loopem z karty dźwiękowej.

 

Nie jest to problem chłodzenia. HWMonitor pokazuje temperatury w normie, zarówno w idle jak i w load a problem i tak pojawia się głównie w idle.

RAM'u nie podkręcam bo nie znalazłem porad na przypadek z tak dużą ilością pamięci i nawet nie wiem czy to ma wpływ na stabilność.

Może to dźwiękówka? Aż zaraz sprawdze i wykręcę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 98
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

najpierw wgraj najnowszy beta bios

 

- P67A-UD7 bios (F8f): http://91.121.148.119/downloads/BIOS/p67aud7.f8f

 

następnie musisz wiedzieć jak twój cpu się kręci ,mój pod 5 ghz potrzebuje 1.49v bios /w stresie skacze do 1.51v i wszystko na auto ,jedynie ramy na 1.6v

 

spróbuj wyłączyć c1e i wszystkie c-state ,zostaw eist i turbo ,LLC na 1 ,i wszystkie podzespoły na sztywno poustawiaj ,ramy itp.. (timingi,v,mhz)

 

qpi/vtt podbija się jak procesor jest maksymalnie taktowany ,czyli 5,5ghz+ ,w twoim przypadku wystarczy podbić do 1.07v ,limit jest do 1.15v oficjalne info intela ,napięcia System Agent w ogóle nie ruszaj ,to tak samo odpowiada za stabilność systemu głównie jak jest wysoko taktowany ram i procesor ,limit jest 0.97v

 

w SB często jest za małe vcore i wówczas dostaje system bsoda x124 ,dlatego kombinuj z ustawieniami procka ,pamiętaj żeby włączyć opcje Internal Overvoltage PLL (Enabled)

 

tutaj masz małą rozpiskę bsod'ów może się przydać ,pamiętaj też żeby procesor testować linxem 0.6.4 i ustawić maksymalną ilość ramu w okienku ,ewentualnie OCCT 3.1 na 1 godz.

 

0x124 = add/remove vcore or QPI/VTT voltage (usually Vcore, once it was QPI/VTT)

0x101 = add more vcore

0x50 = RAM timings/Frequency add DDR3 voltage or add QPI/VTT

0x1E = add more vcore

0x3B = add more vcore

0xD1 = add QPI/VTT voltage

“0x9C = QPI/VTT most likely, but increasing vcore has helped in some instances”

0X109 = add DDR3 voltage

0x0A = add QPI/VTT voltage

 

odpisz czy masz już mobo z chipsetem B3 ,jak tak to nie wgrywaj tego biosu wyżej bo jest pod starą wersje (B2).

 

Tutaj masz pod B3 jak coś

 

- GA-P67A-UD7-B3 bios (F3c): http://91.121.148.119/downloads/BIOS/p67aud7b3.f3c

 

Pozdro :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pierwszą edycję B2 na biosie F7. W nieoficjalne alphy nie bedę się bawił, zwłaszcza gdy nie zależy mi na podkręcaniu powyżej 5GHz i chcę się załapać na wymianę na B3.

 

Teraz mam takie ustawienia:

img4216u.th.jpg

img4218.th.jpg

img4219.th.jpg

img4220af.th.jpg

 

 

Wcześniej aż dwa dni chodziło nonstop na CPUVcore 1.390V i QPI/Vtt 1.160V. Na LLC Level 1 wywalał się przy ładowaniu windy.

Poza tym, jak na razie, gdy już się uda odpalić windę, bluescreen pojawia się tylko w stanie idle, bez obciążenia, po kilku lub kilkunastu godzinach pracy. Puściłem linxa na 3 godziny i nic.

Błędy mam tylko z zakresu: 0x1E, 0x9C i 0x0A. A ostatnio nawet bez bluescreena następuje zacięcie systemu z jednostajnym dzwiękiem przyciętego Winampa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak dla mnie to wina pamięci albo dysku. druga sprawa to napięcie proca - ponizej 1.45 nie bedzie stabilnej pracy w takiej czestotliwości (ale też 1.5 i wiecej potrafią namieszać w niektorych modelach proca). Ja dla stabilnosci pamięci (bo obnizyłem im CL z 9 na 7) mam 50x na 99.5 mhz czyli 4.95gHz mniej wiecej. Ale rendering ten prawdziwy mam na gpu przeniesiony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może płyta zaniża napięcia względem biosu ,płyta za ponad 1100zł i nie ma punktów pomiarowych v ,nic dziwnego że gigabyte n a p67 potrzebują najmniej V od konkurencji ,w biosie ustawione 1.4v tak naprawdę jest 1.43v mierzone przez jednego usera z xtremesystems. na LLC2 działa nie stabilnie ,bo napięcie jest bardziej równe ,LLC1 pracuje stabilnie bo zawyża pod obciążeniem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 GHz do randeringu na powietrzu ? chyba chcesz szybko procka zajechać, a tak na poważnie jaki masz SansSerif Batch procka ?

 

generalnie z SB jesty tak, że super pięknie pocina pod stresem, a wywali się w idle ...także wszystko zależy od samego procka... podaj batch to zobaczymy jak inni z tym batchem sobie dawali rade z napięciami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czemu szybko zajechać procka, na megahalems'ie może dużo mhz utrzymać ,jedynie napięcie może zdegradować procesor ,limit 24/7 przez intela ustalony 1.375v ,z bardzo dobrym chłodzeniem powyżej 1.4v można stosować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 GHz do randeringu na powietrzu ? chyba chcesz szybko procka zajechać, a tak na poważnie jaki masz SansSerif Batch procka ?

 

generalnie z SB jesty tak, że super pięknie pocina pod stresem, a wywali się w idle ...także wszystko zależy od samego procka... podaj batch to zobaczymy jak inni z tym batchem sobie dawali rade z napięciami

 

Batch L042B074.

No właśnie wykłada się w idle a nie w load.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli generalnie nie jest zła sztuka, choć nie koniecznie procki z tym samym batchem tak samo się kręcą... ale sprawdzałem an stronce i minej więcej ludzie tak stabilnie podkręcili:

 

L042B074 5100 1,464 Asrock Extreme6 Air Prolimatech Olivon

L042B074 5000 1,32 Asus P8P67 Pro 1053 Air Prolimatech Kuba_TM

L042B074 5000 1,365 MSI P67A-GD65 1.8B6 Air Noctua NH D14 Blackoberst

 

A spróbuj na czas testów odpiąć dźwiękówke z pcie, a ssd masz normalnie pod sata czy masz ssd pcie ?

ale generalnie właśnie tak jak wspominjałem przy SB, primem, i innymi można katować a potem się sypnie, popróbuj jeszcze najwyżej...

 

 

@kuziu ja też wybierałem pomiędzy Asus - ASRcok, jednak zaufałem tej drugiej, imo była tańsza jak zamawiałem i w b3 dostępna no i przydała się tacka pod SSD, generalnie p67 bardzo zbliżone o oc są tak czy tak także nie będzie problemu... pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

generalnie sprawę z overclockingiem ,może rozwiązać jedynie najnowszy beta bios :) w takim biosie jest zawarte wszystko to co dotychczas + znaczne poprawki ,które powodują w większości przypadków stabilizacje systemu i lepsze osiągi oc :)

 

ściągnij tego

- P67A-UD7 bios (F8f): http://91.121.148.119/downloads/BIOS/p67aud7.f8f

 

wgraj przez pendrive ,ewentualnie ,jak jesteś mało obeznany w temacie ,to skorzystaj z programu @BIOS stworzonego przez Gigabyte dla swoich produktów :)

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(2600K)

Nie wiem czy to ja jestem wyczulony czy nie, ale z tego co czytam nie zaleca się przekraczania granicy 1,39 - 1,42. Wręcz zaleca się do pracy 7/24 stosowanie napięć poniżej 1,38V. Te procki są nowe i nie wiadomo co się będzie z nimi działo przy wyższych vcore po jakimś czasie.

 

Ja u siebie po krótkich testach osiągnąłem 4,7 Ghz przy napięciu 1,36V

i prawdę mówiąc szkoda mi jest go 'katować' do napięć powyżej 1,39 aby zyskać

200 MHz na rdzeń. Pamięci (4x4GB Kingston Genesis 1600Mhz chodzą na 1,65 fabrycznie - i nie wiem czy mam je 'kręcić' w dół?)

 

Płyta to Asus P8P67 Digi, pracująca z LLC w trybie Ultra High.

(napięcia w idlu około 1,35-1,36 , load: 1,336-1,355).

Batch: L044B675 z tego co pamiętam (z głowy).

Temperatury: idle - 25-35C, load- 51-59C , chłodzenie Fortis HE1225.

Edytowane przez lukjaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lukjaw, poszła plotka na forach overclockerskich z cytatem "od gościa mającego znajomości w Intelu" strasząca spaleniem porca powyżej jakiś wartości. Jakiś inny gość, bardzo przekonująco namawia w fajnym poradniku do dużo wyższych wartości http://www.overclock.net/intel-general/910467-ultimate-sandy-bridge-oc-guide-p67a.html

 

Przyznaję, pułap 5MHz (mnożnik x50) to mała obsesja na którą dałem sie złapać, ale w tym tygodniu chyba dam już sobie spokój i będę musiał poszukać stabilnych ustawień pod niższy mnożnik. W końcu i tak licze na wymianę na B3. choć po jedynym mailu z automatu od Gigabyte.pl zapadła cisza.

 

kuziu, zwaliłeś sobie sam bios i namawiasz do ładowania się w nieoficjalną betę? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SansSerif a powiedz, masz ustawione u siebie na mobo offset??? może coś źle w idle napięcia ma i dlatego też może krzaczyć ...

Nie mam opcji "offset" w biosie. Przy ręcznym ustawieniu BCLK na 100MHz, bios i CPU-Z pokazuje 99.8MHz. Przy automatycznym w starszych wersjach biosa tak samo, a w nowej becie F8F 100,5MHz.

 

Na F8F z moznikiem x50 i Vcore mniejszym niż 1.5V wykłada się przy ładowaniu systemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Max, różnica pomiędzy SB a i7 wynika raczej tylko z szybkości samego procesora. Minus to tylko 4 gniazda pamięci zamiast poprzednich 6.

Ciężko mi jest miarodajnie określić bo zmiana platformy (i7 930 @ 4.2MHz > 2600k @ 5MHz) połączyła się z zaryzykowaniem wejścia w SSD, więc różnica wydajności całego systemu jest porażająca.

 

Z pewnością bardzo dużo tracą ci co boją cie podkręcania. Defaultowo nowa platforma ma masę opcji oszczędzających zużycie energii. W mojej konfiguracji skutkuje to średnią mocą porocesora poniżej 1MHz. Przy obciążeniu włącza się turbo, ale opóźnienie jest na tyle widoczne że ogólne odczucie uruchamiania programów, kopiowania plików, czy przeglądania netu jest proporcjonalne do tej zmniejszonej częstotliwości 1MHz.

 

Poza tym to tylko krótka seria przejściowej architektury, więc jeśli ktoś ma mocniejsze i7 poprzedniej generacji to zmiana platformy ma sens jeśli może bez dużej straty upłynnić stare graty.

 

Q6600 nawet nie porównuję do SB bo jak odpalam tego pierwszego to przechodzą mnie ciarki zanim załaduje system z Kasperskim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt ma przede wszystkim zarabiać. Ja zacząłem robić grafiki webowe w rozmiarach grafik do druku. Kilka tygodni temu zadzwonił telefon z pytaniem czy sprzedam prawa do grafik webowych tez do ogłoszeń prasowych i tym sposobem nowy sprzęt się zwrócił bez konieczności wykonania dodatkowej pracy. Jeżeli by oceniać pod katem zawodowym to jestem zadowolony ale u mnie skok wydajnościowy był niemal 10 krotny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z was mógłby mi wytłumaczyć jaki jest zysk czasowy w porównaniu i7 2600k podkreconego z tym stockowym ? Najlepiej w renderingu na maxwellu.

Zamierzam złożyć nowy sprzęt na początku czerwca i niewiem czy warto składać z myślą o oc. Moja obecna wydajność jest w wątku o cinebanch 11.5 9 z góry dzieki za rady // pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz wątek przeczytałem cały i wlasnie zastanawiała mnie wypowiedź hynola o wysokim wzroście wydajności ale pewnie chodzilo o jego poprzedni sprzęt. Bade obserwował forum maxWella w poszukiwaniu testów gdyż głównie ten program mnie interesuje //

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomik8on69

Jaki ty masz właściwie procesor, bo jak masz 0.49 w Cinebench to podziwiam ten sprzęt i Ciebie z Maxwellem w tle. Jest stosunkowo łatwo policzyć wzrost wydajności przy podkręconym zegarze… tyle ile podkręcisz procentowo tyle będziesz miał wzrostu wydajności w Maxwellu. W każdym razie jak masz 0.49 to przy zmianie na podkręcony i7 2600k zamiast ok. 19h renderowania będzie 1h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc jeśli kupisz sobie i7 2600k i podkręcisz go, to zanotujesz kosmiczny skok wydajności, który wynika głównie z ilości rdzeni/wątków, zegara i nowszej architektury. Można powiedzieć że twoja aktualna wydajność jest tragicznie niska szczególnie z perspektywy Maxwella patrząc. Jest tak nieprawdopodobnie niska, że oprócz mnie chyba nikt w nią nie uwierzył, ale ja wiem że Maxwella używają osoby ze wszech miar oryginalne, którym szybkość nie przeszkadza, ty jednak pokonałeś wszystkich zadając kłam narzekaniom ;) ;) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie dlatego się zastanawiam czy bawić się w oc. Skoro przesiadka na sandy i tak będzie przełomem to czy warto jeszcze walczyć o te kilka procent podkręcając cpu co pewnie zmniejszy jego żywotność? No nie wiem... W dodatku cena całego zestawu wzrośnie bo trzeba będzie kupić lepszy zasilacz i płyte. Na zestaw chcę przeznaczyć do 5 500 złotych. ( Jednostka + monitor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To by było tyle jeśli chodzi o wielkie przeprosiny intela za ostatnią wpadkę i wieści, że nowe procesory będą korzystać z tych samych podstawek i chipsetów co sandy.

Mogli chociaż poczekać z tym swoim żartobliwym zapewnianiem do 1 kwietnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie jeszcze prawdopodobnie nowe LGA 1356 dla Sandy Bridge w serwerowych odmianach. Ale to już wiadomo od jakiegoś czasu… Intel musi z czegoś żyć, a wymiana gniazd ich nie zuboży.

Ale Ivy Bridge to przejście na inny proces technologiczny i te procki powinny korzystać z tych samych gniazd...miejmy nadzieję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tylko nadzieję że będzie 8 slotów pod pamięci na płytach, a brak USB 3 to chyba żart.

 

Widać doszli do wniosku że jeszcze nie jest to popularne rozwiązanie. Na płytach USB 3.0 pojawi się tak czy inaczej z osobnym kontrolerem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro ten chipset ma byc wypuszczony jeszcze w tym roku ,to pod lga 2011 ,a tam nie wejdą procki z chipem Sandy Bridge ,tylko Ivy Bridge ,sam chip na nazwe Sandy Bridge-E ,lga 1155 ma chip Sandy Bridge-DT :)

 

nie mam problemów ze wzrokiem, info z internetu wzięte

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ty piszesz?

LGA2011 jest planowaną podstawką pod procesory SandyBridge-E (N,X)

Sandy Bridge-E(N,X) to rodzina procesorów posiadających 6-8 rdzeni a nie nazwa chipsetu

Sandy Bridge DT to nie jest żaden chip który posiada (?) socket LGA 1155, tylko nazwa rodziny procesorów które są kompatybilne z gniazdem LGA 1155. Dodatkowo gniazdo LGA 1155 jest przeznaczone dla procesorów obsługiwanych przez chipsety serii P67, H67, H61, B65, Z68.

 

Ivy Bridge - główna różnica między SB a IB to technologia produkcji - 32nm vs 22nm.

 

Nie pisz już głupot, bo jak widziałem jak namawiałeś ludzi do podniesienia napięcia na RAMach powyżej 1,66 to naszły mnie wątpliwości. Teraz graniczą one niemal z pewnością że nie masz zielonego pojęcia o sprzęcie i przepisujesz co Ci CTR+c na bufor przyniesie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pisz już głupot, bo jak widziałem jak namawiałeś ludzi do podniesienia napięcia na RAMach powyżej 1,66 to naszły mnie wątpliwości. Teraz graniczą one niemal z pewnością że nie masz zielonego pojęcia o sprzęcie i przepisujesz co Ci CTR+c na bufor przyniesie.

 

Wiele źródeł zaleca przekroczenie standardowych 1.65V. Za to nikt nie potrafi powiedzieć czy i o ile trzeba podnieść napięcie przy zwiększonej ilości pamięci tak by ustabilizować podkręcony system.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie tak. Z tym że widziałem sporo "źródeł" które podawały za źródłami, które również podawały za źródłami itd. Ostrzeżenie o nie przekraczaniu napięcia nie pojawia się z powietrza. Tym bardziej że nie dotyczy to samych pamięci tylko procesora. Tak że jak ktoś pisze że RAMy poszły mu dopiero na 1,67 i nic sie nie stało, to byłbym ostrożny mimo wszystko. Jednemu się nie stało, innemu się stanie. Jakiś dzieciak przeczyta, podkręci myśląc że informacja od PRO usera jest ok, usmaży procek i co? Kuziu mu pieniądze odda? Dlatego jeżeli operacja jest ryzykowna, niesprawdzona do końca i odradzana przez producenta to należy to zaznaczyć wyraźnie a nie pisać - dalej jazda, podnieś ile wlezie, będzie cacy.

 

Jeżeli twoje RAMy są na liście producenta płyty i nie chodzą z podanymi parametrami przy fabrycznych napięciach, to dość dziwna sprawa. Ja mam 4 kości 1,5 V które startują i stabilnie chodzą na 1,5. Kolega ma OCZtki które mają działać na 1,65 i działają dokładnie tak jak powinny (ASUS P67 PRO). Osobiście poczekałbym na nowy BIOS do płyty który może uporać się z twoim problemem, tak jak było to w przypadku ASUSów, gdzie również pamięci sporej ilości ludzi nie chodziły na fabrycznych napięciach/timingach.

 

Chcesz sprawdzić czy niestabilność systemu to wina ramów i zbyt małego napięcią - zluzuj timingi, zmniejsz taktowanie i zobacz czy dalej będą problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mam pojęcia o sprzęcie... w ogóle bym się tutaj nie udzielał ,gdyby tak było :)

 

większość tego co napisałeś ,to jest właśnie

przepisujesz co Ci CTR+c na bufor przyniesie.

 

:rolleyes:

 

jak tobie straszne jest napięcie powyżej 1.6v to nie próbuj przekonywać innych że to 100% wartość bezpieczna ,ludzie stosują nawet 1.7v żeby ustabilizować pc 24/7 na platformie sb tylko trzy napięcia się używa do tego celu a głównie vdimm,vtt i vcore = wynik ustabilizowany.

 

następnym razem nie przeglądaj wszystkich newsów z polskich stron komputerowych ,bo jak sam widzisz ,z x68 zrobiło się x79

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mam pojęcia o sprzęcie... w ogóle bym się tutaj nie udzielał ,gdyby tak było :)

 

Z tego co wypisujesz tak mniej więcej wynika. Rozumiem że nie odniesiesz się do swoich bredni na temat SBE, IB LGA 1155 itd. No bo po co?

 

W przeciwieństwie do Ciebie staram się nie przepisywać tego co zobaczę na forach OC, albo zaznaczam że dane parametry są poza marginesem bezpieczeństwa wyznaczonym przez producenta.

 

Z doświadczenia wiem że tego rodzaju podbicia (1,7 V wspomniane) często kończą się usmażeniem procka albo MOBO. Na forach OC to norma. Czasami następuje to szybko, czasem wymaga trochę czasu. Pół biedy jeżeli user przyzna się co zrobił i jak się to skończyło. Niestety nie zawsze jest to normą.

 

I wybacz że twoje "mondre" słowa o 3 napięciach (których w zasadzie jest nieco więcej) nie zrobiły na mnie wrażenia. Idź poszukaj na innych forach, może coś ciekawszego znajdziesz i nam tutaj wkleisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie platformy jak ty masz na obecny czas ,to ja przerabiałem kilka miesięcy temu ,nie zdobywam informacji ,od forumowiczów jak ty ,sam sprawdzam i testuje ,nie interesuje mnie twoja opinia na mój temat ,jesteś jakimś nowicjuszem ,skoro tak piszesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności