Skocz do zawartości

Nowe Xeony E3 (Sandy Bridge) oraz Xeon E7 (Westmere-EX)


Gość RafalPL

Rekomendowane odpowiedzi

Gość RafalPL

Xeon E3 bazujący na Sandy Bridge

 

Procesory kieruje się dla mniej wymagających użytkowników, którym wystarczy jednoprocesorowa stacja robocza.

Być może modele bez zintegrowanej grafiki pozwolą uzyskać większe taktowanie w trakcie OC

 

attachment.php?attachmentid=79165&stc=1&d=1301941599

 

Układ graficzny dostępny w modelach

Xeon E3-1225

Xeon E3-1235

Xeon E3-1245

Xeon E3-1275

 

Xeon E7 Westmere-EX

 

Platforma raczej tylko dla wybranych i bardzo zamożnych użytkowników skierowana jest bardziej do instytucji oraz firm wykonane w 32nm bazujące na poprzedniej generacji.

 

attachment.php?attachmentid=79166&stc=1&d=1301946415

Edytowane przez RafalPL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 28
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

ok jest update pierwszego postu. Już wszystko jaśniej. Wyglada to jednak na jakies architektury typu 1cpu na klaster. Jedyne gdzie widze takie cudaki w oplacaljen konfiguracji to zestawy do gpu processingu w serwerach (np. kodujace video jak na youtube). Inaczej to raczej pomyłka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość RafalPL

Ja się cieszę ze się wstrzymałem z kupnem czegokolwiek widzę ze teraz najgorszy okres cos kupować.

 

Przepraszam za edit ale robię dwie rzeczy i tak się dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E3 to chyba jakaśpomyłka, ale całkiem ciekawe są E7 http://www.cpu-world.com/news_2011/2011040302_Xeon_E7_microprocessors_to_launch_next_week.html

Ceny w granicach 4500zł za 8 rdzeniowca pozwalają na w miarę rozsądny cenowo zestaw 4ch szybkich procesorów. Pytanie tylko czy pojawi się jakaś płyta na której da się to podkręcić do chociaż 3Ghz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie o tych prockach z naszego punktu widzenia w ogóle nie ma sensu dyskutować. To jest seria do 8 procków na płycie i zastosowań raczej nam obcych. Drogo jak diabli i tu się nic nie opłaca. Jak widzę niektórym nawet się mylą złotówki z dolarami. Wystarczy wziąć kalkulatorek policzyć zegar.. i tak ten niby w miarę opłacalny 8-rdzeniowy Xeon E7-2820 za 1334 usd da taką wydajność jak 6-rdzeniowy Intel Xeon X5650 Westmere 2.66GHz za 1020 usd. Idzie Bulldozer i trza się jakoś ratować na rynku serwerowym, ale tylko szkód narobią prockami za ponad 4000 USD bo AMD uzna że jak skalkuluje Interlagos 16-core po 2000 Usd to i tak będzie dużo taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość RafalPL

Jeśli chodzi i ten rok to jest zamęt, jakiego chyba nigdy nie było, bo tu Lga 1155 teraz już o 2011 nowe AMD to się robi nie na miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, ale nie wiem czy zauwazyliscie zestawienie top500.org - z czterech najszybszych komputerów na świecie trzy sa na układach nvidii Tesla i to jeden na 1050 czyli tych tanszych (ten na 3cim miejscu). Nie znam mozliwosci kompilatora C++ na Tesle i GPU ale skoro jest Octane to znaczy ze nawet operacje zmiennoprzecinkowe potrafi doskonale liczyć. Juz w tym momencie jest sporo aplikacji przerabiajacych dane i skomplikowane rekordy na wymagajacych serwisach napisane pod GPU (zarowno nvidie jak i geforce). Zmiana technologii musi sie spłacić i żadnego pstepu nie bedzie jak nie bedzie oplacalnosci dlateg pewnie wypychaja stare zespoły CPU podobnie jak nvidia pcha stare karty pod nowymi nazwami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te superkomputery nie korzystają jedynie z GPU i nie wiadomo jakie są proporcje do CPU. Póki co jest mało aplikacji, które potrafią odpowiednio wykorzystać większą ilość rdzeni niektóre potrafią ale kończą na kilku lub kilkunastu. Intel miesza z gniazdami i wrzuca kupę nowości które jednak robią trochę za pseudo nowości i trzeba odsiać ziarno od plew. AMD nie miesza z gniazdami począwszy od zwykłych płyt aż po serwerowe G34 i C32 mimo, iż Bulldozer to poważna nowość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już są płyty dla wersji E3... tylko nie bardzo wiadomo co ma z tego wynikać w odniesieniu do zwykłych płyt i zwykłych SB, ani taniej, ani wydajniej.. można jedynie więcej pamięci RAM używać, bo są odpowiednie kości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wrzucasz tego typu informację, to wypadało by poinformować czy to się da podkręcać.. bo chyba nie, a tu raczej nikt nie kupił 2600k, który teraz chodzi na standardowym zegarze . Ale i tak święto jak Intel da coś taniej z HT. Zaletą jest zakup odpowiedniej płyty i możliwość zastosowanie większej ilości RAM, bo są odpowiednie kości po serwerowej stronie mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, ale ja pisze o zwykłym 2600. 2600k jest droższy do tego płyta na P67 i koszta robią się kilkaset zł wyższe. A jeśli ktoś ma ograniczony budżet lub nie podkreca jest to dobra alternatywa i trzeba o tym wspomnieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SimonM

Ale masz refleks… ta serwerowa wersja Intela jest trochę nijaka, bo co to za procki, które mogą pracować tylko w jednoprocesorowych konfiguracjach. Zobacz na ceny AMD serii 4100 które działają na dwuprocesorowych konfiguracjach, a dopiero nadchodzi Valencia więc temat tego Intela trochę nie na czasie, bo jednak za darmo nie rozdają…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spyra - idąc tym tokiem i7-2600K też są nijakie ;)

 

No dobra może się mylę, ale spróbujmy na konkrety udowodnić swoje racje:

 

Xeon E3-1230 - 750zł

Asus P8H67-M - 350zł

8GB DDR3 Patriot Sector5 - 300zł

 

Za 1400zł mamy platformę posiadającą 6,55pkt w Cinebench 11.5 (mierzyłem)

 

 

Opteron 4180 - 670zł

Asus KCMA-D8 - 1150zł

8GB DDR3 ECC - jakieś 600zł w zależności od źródła

 

Wychodzi około 2400zł. Punktów w Cinebench nie wiem ile dokładnie będzie, nie miałem styczności z tymi prockami, ale przypuszczalnie poniżej 5.

 

Ceny podałem opierając się na Action, oprócz ECC, które szukałem na allegro.

 

Jeśli się w czymś mylę, lub macie inne propozycje w kategorii około 1500zł z 8GB to dawajcie, może coś lepszego się znajdzie :)

Edytowane przez SimonM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SimonM

Dalej uważam że nijaka „okazja”. Naprawdę podkręcanie nie jest trudne jeśli nie wchodzimy w jakieś ekstremalne klimaty i można tu rozprawić się łatwo z tym wynikiem AMD za 500 Pln. Jeśli natomiast chodzi o brak podkręcania, to używając AMD serii 4100 można kupić dwa procesory 4-rdzeniowe po 110 USD i też uzyskać około 6,5 w Cinebench bo one „umieją” pracować w dwuprocesorowych konfiguracjach . Płyta jest droższa ale AMD nie miesza gniazdami i nowe Valencia będą tam pasować… 8 slotów na pamięć i możliwe 128 GB do zainstalowania, więc mam konkretne perspektywy jak kasy przybędzie. Wzniecasz trochę zaskakującą dyskusję bo nie myślałem o 6,55 jako docelowym wyniku, a raczej czymś na przeczekanie, a co można przeczekać na takiej konfiguracji ?? - chyba tylko narobić sobie kłopotu żeby to komuś potem ożenić .. podkręcony 2500k da 7,5 w Cinebench.

 

PS. Trochę mieszasz w tych swoich wycenach i porównaniach bo podałeś cenę płyty dwuprocesorowej pod AMD i wynik z jednego procesora.

Edytowane przez Spyra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pisałem nigdzie ze to okazja ale ze to ciekawa alternatywa dla rozwiązań niskobudzetowych.

 

Pamięć ecc podalem bo zwykłej nie ma. Czy na zwykłej nie da się renderowac?

 

Panowie bez zbędnego lania wody. Jeśli znacie zestawy w tej cenie wyciagajace tyle bez oc podawajcie a jeśli nie to znaczy ze mam racje i jest to ciekawa alternatywa.

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie.. bez lania wody masz pełną rację. Jak ktoś nie umie jeździć na rowerze, to na piechotę będzie najszybciej. Dla tego co nie kręci i ma 1400 na płytę, procek i pamięć i chce mieć dokładnie 6.55 to strzał w samą dychę.. ale może lepiej mieć 5 za 950 albo 9 za 2400.. sam nie wiem. Myślałem że najlepiej brać procek z odblokowanym mnożnikiem, bo to taki specjalnie do kręcenia sam producent zachęca.. AMD Phenom II X6 1100T można kupić za 620 Pln do tego płytę za 150 i mieć 5.9 w Cinebench bez kręcenia.. też mamy ciekawą alternatywę bez lania wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem czemu się spinasz :)

 

Właśnie o to mi chodziło - jeśli ktoś ma niski budżet i nie chce kręcić jest to procesor wart rozważenia - dodatkowy plus to niski TDP 80W.

A jeśli ktoś ma 2500zł to kupuje coś innego i tyle w temacie.

 

Pozdr Szymon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie spinam się, ale nie bardzo wiem, co rozumiesz po pojęciem "lania wody". Moim zdaniem to nie jest warte rozważenia, bo albo mamy wyraźnie tańsze rozwiązanie desktop przy minimalnej utracie wydajności bez kręcenia, albo odblokowane mnożniki i wyraźny skok wydajności w górę, albo wchodzimy na serwer ale nie na jaja, tylko na poważnie. O nachodzącym AMD nie wspominam bo nawet nie trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności