Skocz do zawartości

Bardzo dziwna i niby śmieszna rzecz. CVzy da się zrobić tak prosty model?


Amor_priv

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

W załączniku pokazałem BARDZO prosty obiekcik zrobiony w Blenderze. Rzecz w tym, że mimo, iż próbowałem różnych technik, nie udało mi się takiego zrobić w 3DS Maxie 2011 (demie). Są to trzy zwykłe polygony połączone w jednym miejscu. Jako editable poly w ogóle nie da się tak zrobić, a jako editable mesh NIBY się da. Ale po pierwsze ten trzeci składa się z dwóch trójkątów, po drugie po przekonwertowaniu na editable poly nałoże nie na taki obiekt Subdivisiona nie daje żadnego rezultatu. W ogóle nie da się wyekstrudoać krawędzi łączącej dwa polygony. Dziwne to. W każdym innym programie jest to normalne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 9
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

W każdym innym programie jest to normalne

 

to niedobrze. taki obiekt z punktu widzenia fizyki nie ma sensu. jakiekolwiek operacje matematyczne (mnożenie, teselacja itp..) musiałyby opierać się na jakichś dziwnych założeniach. co innego, gdyby każda z tych trzech powierzchni posiadała choćby minimalną grubość. ale jako powierzchnie płaskie "jednostronne" (które same w sobie nie mają sensu) nie powinny w takiej konfiguracji istnieć. to wszystko jest naprawdę bardzo dziwne, czuję że grafika 3D robi sobie ze mnie jaja i piszę od rzeczy. na szczęście za chwilę pojawi się ktoś elokwentny i ogarnięty w temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i nie ma sensu z punktu widzenia fizyki. Może i jest nielogiczny. Ale kto powiedział, że ja chcę robić tylko obiekty z sensem, i zgodne z prawami fizyki? Podobno ograniczeniem ma być tylko moja wyobraźnia. Jak widać, chyba nie tylko.

A po za tym... Skoro w maksie to jest nielogiczne i niezgodne z fizyką, to dlaczego w takim Blenderze już jest? I w Modo też? Nie wiem, jak w Maya i XSI...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo tak ktoś sobie wymyślił 20 lat temu jak pisali maxa i tak zostało:D

W modo się da napewno.W maxie masz kilka innych fajnych patentów których nie ma albo jeszcze niedawno nie było gdzie indziej.

Jakby teraz chcieli to zmienić to nie takie proste,musieliby przepisać modyfikatory i pewnie kupę innych pierdółek;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co prawda chciałem napisać tylko "bo tak..." ale mafida dość dobrze oddał główną przyczynę :) Jeśli nadal jesteś zainteresowany tym zjawiskiem (zwłaszcza o problemach) polecam poczytać o "non-manifold geometry"

 

http://www.transmagic.com/node/118

http://wiki.blender.org/index.php/Doc:Manual/Modifiers/Mesh/Subsurf

 

ps. coby post nie był całkiem nieprzydatny, to do "naprawiania" non-manifold'owego mesha (np. z Maya) polecam Wings3d (mała rzecz a cieszy) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej Amor_priv, zapomniałem dodać emotkę w moim poście i wyszedł poważnie;) to bardzo dobrze, że nie chcesz ograniczać się podczas tworzenia. warto jednak byś wiedział, że czasem można trafić na pułapkę zastawioną przez programistów - np. możliwość tworzenia takich obiektów. wyglądają one fajnie ale mogą później przysporzyć kłopotów (choć nie muszą). co innego jeśli zrobiłbyś to z trzech prawie płaskich boxów połączonych krawędziami, wtedy nie ma problemu. zawsze warto nadawać obiektom jakąś grubość. ułatwia to łączenie brył i zapobiega takim sytuacjom jak na obrazku z pierwszego posta

 

p.s. z drugiej strony, jeśli nie da się tak tylko w maxie i już na początku Ci podpadł, olej go. ten soft jest naprawdę irytujący.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kto powiedział że to musi być połączone, vertexy muszą byc zespawane ?

Zwyczajnie przy pomocy allign jedno do drugiego przysunąć, poobracać, poprzyłaczać żeby był 1 obiekt i koniec. Dać materiał 2-sided i w renderingu będzie wyglądać dobrze, kogo obchodzi reszta ? Vide jajko Kolumba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności