Skocz do zawartości

LW3D - pytanie nt animacji


Anterith

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

 

Modeluję w LW3D już trochę czasu, jednak z animacją nie mam za dużo doświadczenia. Ostatnio zrobiłem model pudełka na płytę, potrzebuję animacji która zamyka i otwiera owe pudełko. Oczywiście próbowałem przy pomocy szkieletów jak i endomorph'ów. Żadne z tych nie dawało oczekiwanych rezultatów. Domyślam się, że rozwiązanie mojego problemu jest dziecinnie proste, jednak moja obecna wiedza nie pozwoli mi go rozwiązać. Byłbym bardzo wdzięczny za jakąkolwiek podpowiedz lub pomoc.

 

ps. domyślam się, że w podobny sposób powinno się animować maszyny np. roboty, to znaczy używając szkieletów chyba nie da się zachować tej nieorganicznej "sztywności".

 

Podsyłam jeszcze screenshot pudełka żeby było wiadomo o co chodzi :)

 

99501249.png

Edytowane przez Anterith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 14
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Nie znam programu, ale pewnie idea jest taka sama. Owa nieograniczona sztywność to kwestia rozłożenia weightu przy skinningu - podejrzewam, że wystarczą 3-4 kości, z czego dwie będą odpowiadać za skrzydła pudełka i do których przypiszesz odpowiednio wielkie fragmenty siatki modelu, a reszta kości będzie tym małym zagięciem.

 

Jesteś pewien, że nie można nałożyć na to jakiegoś deformera, którego będzie można animować? Jestem całkiem pewien, że deformer bezproblemowo zajmie się zamykaniem pudełka, ale nie wiem czy jego ustawienia są możliwe do kluczowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

O czymś takim jak deformer nigdy nie słyszałem, natomiast pomysł z rozłożeniem weightu może wypalić jednak musiałbym nieco wdrążyć się w temat ponieważ to hasło jedynie obiło mi się o uszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co kości itp? Po co komplikować życie? Przecież wystarczy umieścić pivot w odpowiednim miejscu i zanimować jedynie kanał Rotate. Pozycje pivota możesz w modelerze albo w layoucie sobie zmienić i tyle. W razie wątpliwości pytaj:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Morphami niestety nic nie zdziałam ponieważ zamknięcie odbywa się w dość nienaturalny sposób:

71869092.png

20158403.png

28419512.png

 

Natomiast kości znacząco zniekształcają pudełko tak jakby był modelem organicznym:

93283277.png

 

Prawdopodobnie robię coś źle ale nadal nie potrafię znaleźć w czym problem ^^

Edytowane przez Anterith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

altarian: na screenie widac ze obie czesci pudelka sa polaczone w calosc wiec ta metoda nie sprawdzi sie. Ja bym zrobil ta animacje morphami lub za pomoca kosci.

 

A to sorry, screen mi się nie wyświetla. Sądząc po opisie myślałem że to zwykłe pudełko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Morphami niestety nic nie zdziałam ponieważ zamknięcie odbywa się w dość nienaturalny sposób:

Natomiast kości znacząco zniekształcają pudełko tak jakby był modelem organicznym:

 

Aby kości nie zniekształcały twojego pudełka musisz zmienić falloff type w Bones properties np: na 2 o ile dobrze pamiętam bo na Lw już bardzo dawno nie pracowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kosci beda w sam raz, tylko z weight mapami je musisz polaczyc by sztywnosc zachowac. Stworz po jednej dla obydwu stron okladki, i jedna dla grzbietu. Weight mapy musz miec 100% na obszarze ktorego dotycza i 0% na pozostalym, bez zadnego gradientu czy wartosci posrednich. Kazda podpinasz do jednej kosci w layoucie. Swoja droga gdybys troche poeksperymentowal z parametrami kosci, moglbys uzyskac ten sam efekt bez weight map.

 

EDIT:

Sorry, nie wyswietlily mi sie dwie ostatnie wiadomosci, gdzie odpowiedz zasadniczo padla :)

Edytowane przez Alibaba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności