Skocz do zawartości

Concept Art


Rotcore

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów!

Jakiś czas temu udało mi się zachaczyć na praktyki związane właśnie z concept artem i chciałbym prosić was o pomoc w robieniu tego typu rzeczy.

Wiadomo nie mogę za wiele zdradzić szczegółów z tego co robię, ale powiem, że jest to o tyle dla mnie problemem iż mam praktycznie pełną dowolność... i nie wiem jak się za to zabrać... otrzymuję mega okorojone opisy praktycznie mówiące tylko o nazwie danej przestrzeni czy wnętrza + przybliżona paleta kolorów jakiej się trzymać... reszta już należy do mnie, czyli cały wygląd, kompozycja, design, itp... dla jednych to świetna sprawa, żę ma się pełną dowolność, ale właśnie wtedy niewiadomo tak naprawdę co robić :P

Głównie zgłaszam się o pomoc i rady ludzi, którzy mają z tym styczność, ale także do ludzi, którzy mają tylko wiedzę na ten temat...

Z początku wiadomo, o super, praktyki, o super, concept art... teraz zaczynają się schody gdy jest nie za wiele czasu a mnóstwo rzeczy trzeba zaprojektować i wykonać w miarę szybko... nie miałem wcześniej do czynienia z tego typu przedsięwzięciem, raczej wykonywałem prace tabletowe dla własnej satysfakcji czy ćwiczenia warsztatu, a dobrze by było podejść do tego w miarę profesjonalnie i wynieść z tego coś dla siebie prócz odbębnienia samych praktyk...

 

Klimat mroczny sci-fi industrial... narazie wnętrza... jak to garnąć i jak się za to zabierać żeby całość miała spójność i sprawiała wrażenie, że wszystko jest do tego samego projektu/gry...

 

Chciałbym żeby ten wątek również służył innym początkującym concept artystom jako zbiór przydatnych informacji i porad, które przyczynią się do ich jako takiego sukcesu... pozdrawiam i zapraszam do rozmowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

O stary! Zazdroszczę! Fajnie, że założyłeś tu ten wątek. Mam nadzieję, że chłopaki z techlandu trochę tutaj namieszają. Sam nie wiele wiem/umiem, ale nie trzeba być wymiataczem, żeby pomagać.

 

Poprawcie mnie jeśli się mylę. Koncepty pomieszczeń, scen, landscape nie służą do modelowania, tylko naprowadzenia na konkretną drogę. Twój koncept ma dać grafikom ogólne wyobrażenie na temat. Czyli ma być klimat itd. Zazwyczaj są to dokładniejsze formy speedpaintingu. Są wyjątki, ale zazwyczaj zaczyna się robić coś dokładnego pod reklamówki i ostatnie etapy wyborów scenerii.

 

Z sieci takie coś (pewnie widziane kilkaset razy, ale może pomóc):

 

http://www.kaermorhen.ru/modules/Gallery/Files/arts_tw2/tw2_concept_art_05_ancient.jpg

 

W dużej rozdzielczości więc w miarę można ogarnąć sytuację. Jak widać czysty podmalowany kolaż miliona fotek.

 

http://playing-daily.com/wp-content/uploads/2011/03/15_downshot-101.jpg

 

Moim zdaniem geniusz w tej dziedzinie:

 

http://chainsawart.blogspot.com/

 

PAMIĘTAJ! Liczy się efekt końcowy, nie ilość włożonej pracy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak to garnąć i jak się za to zabierać żeby całość miała spójność i sprawiała wrażenie, że wszystko jest do tego samego projektu/gry...

 

Jeśli otrzymujesz tylko szczątkowe info dotyczace danej lokacji, domyślam się, że projekt jest w fazie wstępnej. Wtedy najlepiej wykonywać koncepty w różnych stylach, pod różnymi kątami, generalnie tak dużo ile się da. Nie muszą być dopracowane, chodzi o generalne przedstawienie pomysłu. I nie musi być to wcale digital painting. Z reguły reżyser, production designer czy art director (jeśli chodzi o koncepty na potrzeby filmu, nie wiem jak jest w twoim przypadku) nie mają określonego medium na myśli. Jeśli więc lubisz bawić się ołówkiem lub markerami, to jazda. Mogą cię potem poprosić o wersję "full kolor", jeśli coś im spasuje, ale pierwsze pomysły mogą być w formie dowolnej, nawet na przysłowiowej serwetce.

 

Im dalej w projekt, tym konkretniejsza staje się "wizja", i powinieneś dostawać bardziej konkretne wytyczne. Będziesz pewnie też nieraz modyfikować starsze koncepty (trochę z tego, trochę z tamtego, dodaj to i tamto..).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Wątek zdaje się podupadać, a szkoda gdyż temat jest bardzo ciekawy.

Spróbuję go nieco wskrzesić.

 

Otóż główna sprawa dotyczy tego, czym jest ten cały Concept Art.

Otóż zagadnienie to ma dość szeroki zakres. Dotyczy nie tylko gier (różnego typu - komputerowych, planszowych, karcianych itd.), ale i komiksu, filmu, animacji, a także reklamy.

Concept Art obejmuje zarówno postaci (ludzi, zwierząt, stworów itd), przedmiotów (maszyn, narzędzi, broni, robotów itp.) i środowiska (zewnętrznego jak otoczenie i wewnętrznego - wnętrza budynków, pomieszczenia itd.).

 

Pracując nad konceptem np. jakiejś krainy, opracowujemy tak na prawdę stylistykę, pewien "język wizualny", którym później będziemy się posługiwać w odniesieniu do całej reszty (budynków, postaci, przyrody). Taka stylistyka zawiera dynamikę, wagę i charakter niemal wszystkich elementów. Podejmujemy decyzje jak wygląda drzewo, chmury, trawa, góry itd.

W takiej pracy zarówno ważny jest projekt jak i jego przedstawienie. Opowiadamy obrazem pewną historię, która później jest kontynuowana i przenoszona dalej.

 

Wyobraźmy sobie, że mamy zaproponować postać Ogra. Jak on wygląda, czy jest wielki i głupi, w co jest ubrany, w jaki sposób się porusza, może jest ociężały i powolny, a może gibki szybki? Jakie ma atrybuty, co lubi robić, jakie ma usposobienie?

Jednym obrazkiem często przekaujemy bardzo dużo informacji. Dobry koncept powinien zawierać ich jak najwięcej, aby czytać go jak książkę.

Praca koncepcyjna to takie podejmowanie decyzji - za pomocą obrazu. Od nas zależy jaki charakter będzie tego co później odbiorca widzi.

Wszystko można pokazać na miliony różnych sposobów, w zależności od pomysłu i potrzeby.

Np. drzewo może być potężne i twarde, albo wiotkie i "gumowe". A jakie będzie w stylistyce cartoonowej?

Nadając danej formie kształt przekazujemy także pewne informacje o materii, energii i ruchu.

 

Ważna przy tym jest konsekwencja, aby wszystkie elementy naszej opowiadanej kreskami i plamami historii były ze sobą spójne, aby miały wspólną tożsamość. Wówczas powstają przepiękne światy, przepełnione wspaniałymi miejscami i ciekawymi postaciami.

 

Zachęcam wszystkich do dzielenia się swoją wiedzą, doświadczeniami lub przemyśleniami na temat Concept Artu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności