Skocz do zawartości

Arch./Pomoc w wyborze programów, parę pytań studenta.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jestem studentem po II semestrze architektury, dopiero na studiach zaznajomiłem się z tematem i chciałbym przez wakacje trochę nadrobić i pouczyć się programu/ów.

AutoCada potrafię w stopniu wystarczającym, w 2D.

Photoshop - zaznajomiłem się troszkę (tyle by wykonać planszę prezentującą projekt).

Prosiłbym o pomoc, doradzenie jakiego programu się uczyć by wykonać wizualizację. Myślałem o nauce ArchiCada, następnie konwertowanie i praca w Maxie. Może nie ma takiej potrzeby i równie łatwo wykonam wizualki z AutoCada do Maxa?

Jest sens uczyć się Archi skoro potrafię Auto?

Jak wygląda wasza praca nad projektami? Najpierw robicie 2D w Auto/ArchiCadzie? Później od zera zaczynacie w jakimś programie 3D? Jak jest lepiej - zaczynać od zera czy konwertować dwg/pln?

Proszę o odpowiedź i kilka sugestii w którą stronę iść dalej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Może nie ma takiej potrzeby i równie łatwo wykonam wizualki z AutoCada do Maxa?

Jest sens uczyć się Archi skoro potrafię Auto?

 

Tak, ale :

pracując od razu w Archi (lub Revicie) rysujesz od razu 2d i 3d, potem nie masz problemu ze zmianą czegokolwiek - zmieniając jedno - zmienia Ci się wszystko na raz

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto uczyć się archicada lub revita (ja wole revita), tak jak pisał Przemekd, rysując w ww programach w 2d automatycznie twożysz 3d, masz od razu podgląd na to co tworzysz.

 

Autocad Nie jest programem do projektowania, to jest program do rysowania. jego znajomośc się przydaje, ale jeśli poważnie myślisz o architekturze to powinieneś przyzwyczajać sie do któregoś z ww programów, bo za kilka lat projektować się będzie tylko w nich.

 

projektuąc w 3d od razu łatwiej wyłapać błędy itd. ale to temat na inną dyskusję.

 

Plansze składaj w Programach wektorowych jak Illustrator czy Inkspace, da Ci to lepszą jakośc wydruku jesli chodzi o rysunki i text oraz mniejsze objetości plików co też jest atutem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli archicad to z cinema 4d (te programy bardzo dobrze współpracują ze sobą- jest moduł łączący je ze sobą). Jednakże, z doświadczenia wiem że w tej chwili większość biur działa na autocadzie. Skoro studiujesz i szukasz softu do wizualizacji to może zainteresuj się Rhino 3d, jako student możesz go kupić na preferencyjnych warunkach (cena wersji studenckiej to ok 1000 zł o ile sie nie mylę, a zyskujesz w pełni komercyjną licencję na której możesz pracować i zarabiać) tyle tylko że musisz dokupić jakiś renderer (vray, maxwell, fryrender) bo ten zinegrowany nie nadaje się do poważnej pracy. Jeśli zdecydowałbyś się na maxwella to dodatkowo zyskujesz to, że jeśli w przyszłości zacząłbyś pracę na archicadzie lub revicie to maxwell posiada pluginy do tych programów również.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do plansz bym raczej polecił inDesign niż Illustratora.chociaż ten ostatni też nie jest takim złym wyborem..fotoszop zdecydowanie nie :) (tzn. można, ale po co)

 

wspomniane rhino ma tę zaletę, że jest softem ciągle dość dynamicznie rozwijanym (niedługo wersja 5 - oby) i jest dość lubiany przez architektów co skutkuje sporą ilością plug-inów wspomagających (grasshopper, sectiontools, unfold etc. a nawet rozwiązania BIM typu Revit)

Revit jest spoko..znacznie skraca ilość zmarnowanych godzin przed monitorem..jedyny problem pojawia się przy lekkich szaleństwach z formą...na szczęście tutaj dość dobrze współpracuje z rhino i można się wspomagać:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jak poprzednicy pisali. BIM za parę lat będzie standardem w projektowaniu więc którymś dostępnym rozwiązaniem powinieneś się już teraz zainteresować. Chodzą słuchy, że Revit dostanie VRaya, ale kiedy tego nikt nie wie. No i projektowanie od razu w 3d pozwala uniknąć sporą ilość błędów. Ja akurat pracuję na zestawie Revit+AutoCAD+3ds Max Design+VRay+PS. Akurat jako jedyna osoba w biurze jestem odpowiedzialny za wizualizacje oprócz samych projektów, czy kreślenia, dlatego zestaw softu dość spory. Całe biuro pracuje na Revicie. Jest tak, że wybór jednego softu nijako pociąga za sobą wybór kolejnego. Tak jak Piotr7979 pisał o ArchiCAD+Cinema. W przypadku kiedy wybierzesz Revita (w pakiecie z AutoCADem) naturalną kolejnością jest wybór 3ds Maxa do wizualizacji. Zwyczajnie jest sporo udogodnień ułatwiających współpracę między oboma programami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Wracam do tematu, ponieważ mam wykonać rendery na zaliczenie. Chciałem Was zapytać jakim programem to zrobić by było dobrze i żebym nie spędził dużo czasu na nauce, bo jak wiadomo czas i zaliczenia coraz bliżej.

Model z ArchiCada następnie render w specjalistycznym programie.

Myślałem o Artlantisie, słyszałem że bardzo łatwy, z drugiej strony nie wiem czy jest sens i czy nie lepiej zabrać się za np. Max'a (chociaż tutaj się boję, że mogę nie ogarnąć w wystarczającym stopniu i stracę dużo czasu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności