Skocz do zawartości

i7 2600k podkręcanie


tomik8on69

Rekomendowane odpowiedzi

Wrzucajmy tutaj wyniki podkręcania procesorów i7 2600k.

Taktowanie : 4200 Mhz

BUS speed : 100 Mhz

Mnożnik: 42

Napięcie rdzenia: 1.2V

Zastosowane chłodzenie: model radiatora + wiatraki + pasta

 

Wynik w cinebench.

Max Temperatury przy teście Prime95 - In-place large FFTs

 

W sieci jest wiele artykułów ale dotyczą one maniaków podkręcania którzy rzadko obciążają swój CPU 24h/7. Mam na myśli podkręcanie do rozsądnych wartości zapewniających dobre temperatury i ok wydajność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 92
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

4,2 Ghz

Bus speed: 100 Mhz

Mnożnik: 42

Napięcie 1.2

 

Chłodzenie :SilentiumPC Fortis HE1225 / 2 wentylatory marki SilentiumPC 120mm

jeden to SilentiumPC Zephyr 120 mm (1100 obr/min) a drugi (1500 obr/min ) wygląda tak samo ale jest niepodpisany i ma wtyczkę 4-pin. Pasta Revoltec Thermal Grease Nano RZ033

 

8.14 pkt w Cinebench R11.5

Max Temp. = 70 C ( temp. otoczenia 24 C )

 

Asus P8P67 PRO R3.0

Corsair HX750 750W

2x Kingston DDR3 2x4096MB 1333MHz CL9 ( KVR1333D3N9K2/8G )

Edytowane przez tomik8on69
uzupełnienie info
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O fajnie bo nie miałem się czasu pobawić w kręcenie jeszcze jakoś mocno, fajny temat do wymiany wiedzą.

 

Taktowanie : 4600 Mhz

BUS speed : 104,6 Mhz

Mnożnik: 44

Napięcie rdzenia: 1.22V

 

Zastosowane chłodzenie: Scynthe Mugen II/ jeden wentylator.

Pasta: Jakaś tam, która pod ręką była akurat.

 

9 z hakiem jakimś, nie pamiętam w cinebench tym nowym.

Max Temp.= 55C

Asus P8P67

Seasonic 620 W

2x 4gb Corsair XMS3 CMX8GX3M2A1600C9

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 C to bardzo dobry wynik , ja miałem tyle jak było zimno i zrobiłem przeciąg w pokoju.

Teraz renderuje scene i mam stałe 64-65 C = mniej się nagrzewa niż przy Prime95.

Docelowo chce mieć poniżej 70 C i wynik na poziomie 8.5 .

 

Dziś ustawiłem 44 x 100Mhz przy napięciu 1.2V i zobaczyłem blue screen'a. Może by tak podnieść taktowanie BUS ale nie wiem czy moje kości się do tego nadają.

 

PS: dzisiaj zmieniłem pastę na nowo , dokręciłem mocniej radiator = zobaczymy za parę dni czy temp. się obniży . spadek przy włączonym drugim wentylatorze 1100 obr/min wysysającym powietrze to 4 C.

Edytowane przez tomik8on69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taktowanie : 4900 Mhz

BUS speed : 100 Mhz

Mnożnik: 49

Napięcie rdzenia: 1.42V

 

Zastosowane chłodzenie: Prolimatech Genesis/2x Gelid Wing 14CM UV (850RPM)/Prolimatech PK-1

 

cinebench 9.6pkt

prime95 75~79'C

 

Asus P8Z68-V

XFX 750W Pro

3x1GB G.Skill Pi-Black 1600/CL8 F3-12800CL8T-3GBPI-B

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taktowanie : 4900 Mhz

BUS speed : 100 Mhz

Mnożnik: 49

Napięcie rdzenia: 1.48V

 

Chłodzenie: Scythe Mugen 2, pasta AS5

 

cinebench 9.71pkt

prime95 78-83'C

 

Udało mi się dobić jakoś do 5300MHz - Cinebench 11.5 około 10,5pkt, ale po kilkunastu minutach BSOD. Stabilna praca było przy 4,9-5GHz ale napięcia za wysokie. Zostawiłem na 4,8GHz.

 

Asus P8P67 Pro

BeQuiet PurePower 480W

4x4GB Kingston HyperX 1600MHz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4,6 Ghz

Bus speed: 100 Mhz

Mnożnik: 46

Napięcie 1.35

 

8.94 pkt w Cinebench R11.5

Max Temp. = 78 C ( temp. otoczenia 26 C )

 

Chłodzenie :SilentiumPC Fortis HE1225 / 2 wentylatory marki SilentiumPC 120mm

Asus P8P67 PRO R3.0

Corsair HX750 750W

2x Kingston DDR3 2x4096MB 1333MHz CL9 ( KVR1333D3N9K2/8G )

 

///

 

Pomiar temp podczas renderingu na Cinebench, nie próbowałem na Prime95 w trybie wygrzewania gdyż jest parno / gorąco i temp skoczyłyby powyżej 80 C a tego nie chce - jak już wspominałem moim celem jest uzyskanie dobrego podkręcenia pod rendering czyli praca po kilkanaście godzin na 100 % . Obecenie najlepiej spisuje się 4.2 Ghz z temp do 65 C.

Edytowane przez tomik8on69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4,4 Ghz

Bus speed: 100 Mhz

Mnożnik: 46

Napięcie 1.232

 

8.63 pkt w Cinebench R11.5

Max Temp. = 75 C ( temp. otoczenia 26 C )

 

Chłodzenie :SilentiumPC Fortis HE1225 / 2 wentylatory marki SilentiumPC 120mm

Asus P8P67 PRO R3.0

Corsair HX750 750W

2x Kingston DDR3 2x4096MB 1333MHz CL9 ( KVR1333D3N9K2/8G )

 

// jestem zadowolony z napięcia , z wyniku też tylko coś moje chłodzenie słabo sobie radzi. Oczekiwałbym 70 C w maksie. Może zmienię pastę ale niewiem czy przyniesie to aż taki rezultat w końcu moja obecna nie jest no-name.

 

PS: widok SpeedFun przekłamuje pomiar wentylatora dając mu ponad 2000 obrotów. W rzeczywistości to kręci się na 1100 obrotów. Pomiar CPU fan (1491) raczej się zgadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na powietrzu nie można się spodziewać super temperatur ,nawet chłodzenia z czołówki nie prowadzą doskonale procesora 2600k podkręconego na ponad 4.9GHz ,szczególnie w lato :D

 

u mnie przy godzinnym renderingu temp nie wychodzi z 70'C ,trzyma się na 65/68'C ,taktowanie oczywiście 4.9GHz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam 2x460 2gb ramu. tamten screen był bez podłączania kart, bo wtedy nie doszły jeszcze. Ta karta już jakiś czas temu została pożyczona kumplowi. Wynik na 5ghz ma lepszy ale wtedy faktycznie traci stabilność. max udało się wyciągnąć 9.74 pkt ale teraz jestem zadowolony pomijając rachunki za prąd po 500pln za 2mce z samego niemal kompa ;)

 

Na początku myslalem ze się sfrajerowalem na jakiś wirnik dla noobów ale jak widze Wasze temperatury to mysle ze jest spoko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ola-f

Jak promujesz GPU, to bądź konsekwentny i zakup płytę na 990FX np. Gigabyte GA-990FXA-UD7 gdzie masz 4-way… jak na SR-2 tyle że za ok. 800 Pln, a nie za 2500. Na CPU stracisz wydajnościowo dzisiaj ok. 15-20% ale jak nadejdzie Buldek…który ma być Bóg wie kiedy. Panowie robimy kupę szumu na forach, ale ostatnio doszedłem do smutnego wniosku, że jesteśmy na szarym końcu z wydajnym desktop.. w 2010r w UE laptopy miały już 70% rynku a w 2011 będzie pewnie jeszcze gorzej dlatego kurde nie będzie Bulldozera tak prędko.. tak mi się niestety wydaje. Więc życzę powodzenia w podkręcaniu 2600k ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2600k nazywasz sprzętem do zarabiania kasy.. brzmi dumnie… ale myślałem że to raczej low-end jeśli chodzi o korzystanie z mocy CPU, natomiast 4 karty na jednej płycie to już bliżej high-end. Jednak cały czas twierdzę że sensownie jest finansować albo jedno albo drugie.

 

PS. Kupa szumu a promowanie, to nie to samo. Chodziło mi o to, że rynek nie czeka w pierwszej kolejności na mocne CPU dla desktop, natomiast praktycznie najwięcej się o nich dyskutuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem tylko tyle że gdybym od stycznia czekał na Buldozera zamiast kupić 2600K to bym obecnie był ostro w plecy. Cieszę się że jednak w miarę szybko ten procek kupiłem bo zestaw zwrócił się po niecałym miesiącu. 2600K jest dla mnie idealnym rozwiązaniem jeżeli chodzi o moc/nakłady finansowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam Hynol to wyszedłeś z wydajnościowego niebytu i odczuwasz ogromną różnicę ale pamiętaj że AMD daje 7.5 po podkręceniu za 500-600 Pln i nie zmienia gniazda więc różnica nie jest już tak podniecająca a stosunek kasa-wydajność lepsza, szczególnie jak działasz sieciowo. Ja siedzę na 2 kompach i7 920 i już zmiana na 2600k nie wydaje mi się aż tak atrakcyjna tym bardziej że trzeba oczywiście kupować płyty główne. Intel jak to Intel zaoferował realnie jeden sensowny procek SB czyli 2600k, a reszta raczej statystuje, bo się podkręcić nie da, albo brak HT i trzeba jednak ponad tysiaka za procek bulnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No można to określić wydajnościowym niebytem :). Zastanawiałem się nad opcją AMD, ale do Intela przekonała mnie wyższa wydajność pojedynczych rdzeni, co dla mnie bywa dość istotne i to głównie zaważyło na mojej decyzji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4,2 Ghz

Bus speed: 100 Mhz

Mnożnik: 42

Napięcie 1.176

 

8.16 pkt w Cinebench R11.5

Max Temp. = 69 C ( temp. otoczenia 26 C )

 

Chłodzenie :SilentiumPC Fortis HE1225 / 2 wentylatory marki SilentiumPC 120mm

Asus P8P67 PRO R3.0

Corsair HX750 750W

2x Kingston DDR3 2x4096MB 1333MHz CL9 ( KVR1333D3N9K2/8G )

 

 

// spora różnica w wymaganych napięciach

4,4Ghz to minimum 1.232

4,2Ghz min 1.176

różnica 0.056

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm z tego co patrzyłem w sieci to różnica między twoim radiatorem a SilentiumPC Fortis 1225 to 5 C na korzyść CoolerMastera. Pozostaje kwestia temperatury w pomieszczeniu i użytej pasty. Ale i tak to co napisałeś parę postów wstecz wprawia mnie w zakłopotanie

"ej dobra ja mam 4.95gHz ale 46-52 stopnie celsjusza, ogarnijcie jakies chłodzenie bo Wam chata spłonie" . takich temperatur to nie mam nawet na standardowym taktowaniu. Początkowo myślałem że masz bardzo wydajne WC ale teraz jak widze AC to już nic nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pokaż zrzut ekranu z krótkim testem ,ciekawe temperatury jak na taki sprzęt...

 

u mnie pod nh d14 i genesis'em temperatury przekraczają 70'C pod prime95

taktowanie 4.9ghz 1.44v (dmm)

 

między renderingiem ,a prime95 temperatury są praktycznie takie same ,z czasem testu wszystko idzie w górę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja nawet nie wiem czy tak podkręcony przejdzie test prime'a, bo nigdy nie sprawdzałem, możliwe że sie posypie. Podaje temperatury z codziennej pracy. Testować mi się nie chce, bo jak się zawiesi, to będę musiał go ustawiać i restartować, a nie bardzo mam czas. Niemniej działa w tej konfiguracji bez wysypki od kilku miesięcy. Jak będę miał przerwę w produkcji, za kilka tygodni mogę zrobić prime'a. Wczesniejszy wynik podałem z Cinebencha.

Uruchomie realtempa niech monitoruje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po prostu jestem zdziwiony ,przy takim taktowaniu ,temperatury osiągnięte przez ciebie są bardzo niskie ,aż za niskie.Twoje chłodzenie nawet na maxa ustawione z wentylatorami nie jest najwydajniejsze ,ja osiągam ponad 50'C z genesis'em dopiero przy taktowaniu 4GHz i w górę ,4.9GHz nawet na dobrej wodzie było by ok. 60'C

 

zapodaj test z cinebencha z odpalonym w tle coretempem i cpuz ,zeby bylo widac mhz i vcore

 

z góry dzięki:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładacie że to jest zależność liniowa - 10 stopni różnicy powietrza = 10 stopni różnicy na wentylatorze? Nie byłbym taki pewien. Może mieć również znaczenie czy otwarta obudowa ma dobry obieg powietrza. Nie wspominam o jakości pasty oraz o tym czy została dobrze nałożona. Samo wygrzanie pasty przed rozpoczęciem pracy w stresach może dać kilkustopniowe różnice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od razu powiem, że jeżeli usypiasz system (ja tak robie notorycznie) to bardzo mozliwe, ze po wybudzeniu zegary będą pracować z oryginalnym taktowaniem (u mnie tak sie dzieje moze to kwestia płyty). Piszę, bo czasem można nie zauważć i tracić czas czekając np. na render.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem wiem czytalem juz o tym ale ja nie mam w zwyczaju usypiania systemu. Musze tylko ogarnac te wentylatory w H80

 

[EDIT]

ok H80 ogarniete (mialem zasilanie wentylatorow podpiete pod plyte a nie pod pompe) i teraz przy normalnej pracy jest tak cicho, ze piszczy mi w uszach :)

Edytowane przez velopl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.

 

Wybrałem pamięci : http://www.corsair.com/vengeance-16gb-quad-channel-ddr3-memory-kit-cmz16gx3m4x1600c9.html

i w tym momencie pojawia się problem, dlatego że po zamontowaniu Mugena 3 na płytę robi się mało miejsca na ram.

Co myślicie o tych propozycjach rozłożenia wentylatorów:

 

1. max2c.jpg

 

2. max1u.jpg

 

 

max3sy.jpg

 

Na górze zamontował bym http://www.proline.pl/?p=SPC+ZEPHYR+140MM

 

Wentylator z radiatora trzeba przełożyć na 2 stronę, wiadomo że lepiej jest jak on będzie wsysał powietrze do radiatora ale wtedy ciepłe powietrze pójdzie na ram.. Czy nie lepiej zrobić tak że zimne powietrze puścić na ram i na procesor a wentylator który będzie po 2 stronie będzie wysysał te powietrze?

 

Nie miałem aparatu w domu dlatego taka jakość zdjęć.

Pozdrawiam

Edytowane przez !Ewert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem podobny problem.[ATTACH]82705[/ATTACH] ; w tabelce powinno być 2x Kingston DDR3 2x4096MB 1333MHz CL9 BOX

czyli 4 x 4096MB - ucięta 2 z przodu

 

na szczęście dostałem 2 różnej wielkości moduły ram. Takie same oznaczenia , taka sama specyfikacja , tylko numery seryjne wskazywały na różnice.

Nie wiem dlaczego tak wyszło.

 

 

1.) na pierwszym obrazku dodałbym jeszcze jeden wentylator po lewej stronie radiatora w celu osiągnięcia efektu "przeciągu".

Edytowane przez tomik8on69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązanie nr 2 będzie lepsze dla procesora. Ciepłym powietrzem buchającym na ram bym się nie przejmował - raczej extremalnie nie będziesz kręcił pamięci więc mogą pracować w podwyższonej temperaturze. Mam tylko obawy czy te ciepłe powietrze zostanie wystarczająco szybko wyssane z budy bo jeśli nie to się tam trochę zagotuje.

W 1 przypadku moja wcześniejsza obawa byłaby bezzasadna ale efektywność chłodzenia radiatora procka byłaby gorsza. One lubią jak się na nie dmucha zimnym powietrzem a zasysanie takowego przez finy radiatora jest mniej efektywne niż bezpośrednie nań dmuchanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Wybrałem rozwiązanie 2. Jest okej. w moim ciepłym mieszkaniu temp idle to 36 stopni max. Martwi mnie jedno - różnica w temperaturach miedzy rdzeniami - jest bardzo duża bo czasem to aż 8 stopni. Czy to normalne?

 

Podkręciłem na początku do 4,4ghz i temp max to 62 stopnie - ciepło ale znośnie. Wyniki w cinebenchu to około 8,7p. Potem podkręciłem do 4,6ghz wynik był wymiernie lepszy bo 9,02p. Ale temperatura bardzo poszło do góry bo 72 stopnie. czy to normalne? czy powinienem poczekać aż pasta się wygrzeje?

 

Podkręcając zmieniałem tylko mnożnik - reszta na auto.

 

 

!E

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem masz źle ustawione chłodzenie. Dlatego po otworzeniu obudowy tak zyskałeś z temperaturą.

 

Górny wiatrak z procka daj na obudowę z góry, żeby zasysał powietrze z zewnątrz i puszczał je w stronę procka. Wiatrak z tyły obudowy też bym odwrócił żeby wiał w stronę procka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności