Skocz do zawartości

Animacja pod muzykę


wojTyn

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, niedawno postanowiłem zrobić krótką animację pod jeden z utworów polskiego artysty. Moje pytanie:

Czy w kwestii prawnej, tworząc niekomercyjną animację mogę użyć jakiegoś utworu? Czy nie okaże się, że jak już zrobię animację to zakażą mi umieszczenia jej w sieci?

 

Dodam tylko, że mam oryginalną płytę tego wykonawcy i z niej będę "wklejał" muzykę do filmu. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Jesli chcesz calkiem legalnie, to musisz poprosic danego artyste o pozwolenie. Czasami zdarza sie, ze takowy chetnie Ci pozwoli, o ile sam bedzie mogl reklamowac sie Twoja praca do jego utworu.

 

W sumie gdyby ktos wzial Twoja animacje bez pisemnego pozwolenia i przy jej uzyciu promowal swoja dzialalnosc tez by Ci nie bylo do smiechu ;). Niekomercyjne projekty tak samo wykazuja promocyjny potencjal, wiec przynosza Ci korzysc miedzy innymi dzieki uzytemu utworowi.

 

Z tych grubych ryb, to raczej nie ma szans na takie pozwolenie, bo tam artysta rzadko ma cokolwiek do powiedzenia i decyduje producent, ktorego interesuje kasa lub inna wymierna korzysc z uzycia przez Ciebie danego utworu.

 

Bardziej niezalezni lub mniej znani artysci mogliby na to przystac. Ja bym z kolei chetnie na cos takiego poszedl, bo np. mnie taka promocja by sie przydala. Ale nie pisze piosenek ;).

 

- Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie gdyby ktos wzial Twoja animacje bez pisemnego pozwolenia i przy jej uzyciu promowal swoja dzialalnosc tez by Ci nie bylo do smiechu . Niekomercyjne projekty tak samo wykazuja promocyjny potencjal, wiec przynosza Ci korzysc miedzy innymi dzieki uzytemu utworowi.

 

Mi osobiście, jakby tylko wyraźnie napisał w creditsach, że to moja animacja, wisiałoby to.

Swoją drogą, co powiesz na te tysiące filmików na YT z użyciem muzy znanych wykonawców ? Przejmuje się tym ktoś, włącznie z zainteresowanymi ? Zresztą sam widziałem na tym forum reele z utworami znanych wykonawców jako podkładem..

(Bo nie sądze żeby te osoby się pytały o pozwolenie takich wykonawców jak Prodigy na przykład, czy mogą uzyć ich utworu w swoim reel ROFL...) A to dopiero jest komercyjny potencjał, nieporównywalny z jakąś pracą amatora, który nic nigdy nie zrobił komercyjnie.

I jakoś nikt tutaj z tego powodu larum nie podnosi...

 

wojTyn: Nie pękaj, conajwyżej Ci wyciszą ścieżkę dźwiekową na YT(choć mała szansa na to), nie mniej jednak w napisach końcowych wypadałoby podać kto jest wykonawcą muzyki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jeśli chcesz zrobić animację pod komercyjnego wykonawcę to dowiedz się od niego czy to akceptuje bo po co mieć jakieś kłopoty z zaiksami itp .Po 2 jeśli to co stworzysz i temu komuś by się spodobało to mógł byś mieć z tego profity .Po 3 jest też cała masa wschodzących artystów ,którzy nie obrazili by się na darmowy klip .Po 4 są osoby ,które z chęcią spróbowali by swych sił by udźwiękowić czyjś obraz itd i to za darmochę wtedy twórca filmu promuje swój zamysł a twórca muzyki swój więc korzyści są obustronne .Oczywiście pod warunkiem ,że jeden i drugi zaakceptuje to co ten drugi robi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Maksym: Pytanie było jak to wygląda prawnie. Bez zgody autora, nie jest to legalne i może wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami.

 

A jak to wygląda w praktyce, to każdy wie. Ściąganie (z udostępnianiem) muzyki czy filmów torrentem jest też nielegalne, a rzadko się słyszy, żeby ktokolwiek za to beknął. Na youtube miliony filmików z nielegalnymi podkładami muzycznymi. A kto się tym przejmuje, czy kto to sprawdza to już inna sprawa ;).

 

- Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info :) Jednak po namyśle lepiej nie korzystać z gotowych utworów tylko znaleźć kogoś, kto skomponuje muzykę. W przyszłości postaram się poszukać :) ale na razie zajmę się konceptami, animatikiem, próbnymi renderami, więc do udźwiękowienia jeszcze trochę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście polecam zrobić rozeznanie wcześniej, bo tak na prawdę już do animatiku można pisać muzykę, a jak będziesz miał gotowy film to nie łatwo będzie znaleźć kogoś kto będzie mógł "od zaraz" coś dla ciebie zrobić. Poza tym taki proces też zawsze troszkę trwa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stacje radiowe skwapliwie korzystaję z możliwości emitowania muzyki bez płacenia ZAIKS jeżeli utwór nie był emitowany w całości. Nie wiem czy jest to określone jakoś procentowo (czas) ale jestem pewien , że taka możliwość istnieje. Zawsze możesz użyć "cytatu" muzycznego. Myślę, że możliwości znalazłoby sie więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności