Skocz do zawartości

Czy polecacie Space Navigator do pracy z architektura w 3d ?


Krzychu78

Rekomendowane odpowiedzi

Hej !

Moim planem jest praca przy wizualizacji architektury i wnetrz.

Moim podstawowym programem do 3d byl do tej pory Blender, a od niedawna mam dostep do 3D S Maxa 2012.

Programy te sa naprawde bardzo dobre, choc zastanawiam sie nad poznaniem AutoCad Architectural.

Siedze bardzo duzo przy kompie i modeluje. Uzywam klawiatury i myszki tradycyjnie, ale przy skomplikowanych wnetrzach (np centrum handlowe) operowanie/nawigowanie myszka jest meczace. Lapa boli, szczegolnie po 12 lub 15 godzinach !

Zastanawiam sie nad zakupem najprostrzej wersji 3D Connection Space Navigator.

Czy rzeczywiscie jest to godne polecenia ? Nie mam mozliwosci wyprobowania, a jestem sklonny zamowic ta zabawke przez internet. Nie wiem czy galka ta warta jest swojej ceny i czy myszka wystarczy ?

Moze mam zla technike chwytania myszki ? :)

Co myslicie na ten temat i jakie sa wasze doswiadczenia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Dzieki za szczere odpowiedzi.

Przejrzalem juz rozne fora na swiecie i wynik ten sam. Nikt nie poleca.

Okazalo sie jednak, ze kolega, mgr budowy maszyn, uzywa tego w pracy.

Ma przyniesc mi ta wersje rozbudowana na weekend, zebym sie pobawil.

Mowi ze chwali sobie i przyzwyczail sie, ale sam nie kupilby tego nigdy, bo nie lubi mnozyc bytow.

Jak przetestuje to podziele sie wrazeniami.

Poza tym jestem wciaz amatorem w 3d, wiec jeszcze duzo siedze, ale postanawiam to zmienic i oszczedzic moje dlonie i wzrok :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem na miesiąc do testów ten manipulator. Tak jak zostało to już tu napisane osoba przyzwyczajona do myszki i klawiatury będzie miała problem z "przestawieniem" sie na zestaw mysz+manipulator. Również samo używanie manipulatora w precyzyjny sposób nie jest na początku proste.

Moje krótkie doświadczenie z tym sprzętem sugeruje jego stosowanie przede wszystkim przez osoby modelujące skomplikowane bryły. Świetnie się sprawdza w sytuacjach gdy musimy często model obracać, sprawdzać jego poprawność z różnych stron. Pozwala na precyzyjne zbliżenia. No i to z czym sam mam często kłopot - punkt obrotu. Manipulator zawsze trafia w środek wybranego obiektu lub sceny. Nie zdażały mi się sytuacje gdy model lub scena "latała" gdzieś w kosmos. Wygodne są również programowalne przyciski umieszczone w pobliżu gałki w bardziej rozbudowanych manipulatorach.

Do wizualizacji wnętrz a tym bardziej architektonicznych zastosowanie jest raczej marginalne - chyba , że sami robimy bardziej skomplikowane modele. Również dodatkowy panel LCD wyświetlający różne mało przydatne informacje jest zbędny.

Ja w tej chwili planuję zakup SpaceExplorera. Może dlatego, że do tej pory słabo korzystałem ze skrótów klawiaturowych i nie mam dużego problemu z przestawieniem się.

Trzeba pamiętać również o możliwości zakupu tzw. wersji edukacyjnych - to produkty ze specjalną ceną dla osób posiadających legitymację szkolną lub studencką

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po malej przerwie.

Teraz moge sie podzielic swoimi przemysleniami i malym niestety doswiadczeniem.

Uzywalem wersji rozbudowanej, a praca to wizualizacja architektury i wnetrz. Trwalo to przez trzy wieczory, po ok. 4 godziny. To troche malo czasu aby sie przyzwyczaic, ale juz zamowilem wersje testowa, ktora mam otrzymac na miesiac.

Bedzie to ta wersja z sama galka, bez dodatkowych przyciskow i funkcji. Na to moze bedzie mnie stac ewentualnie.

 

Podczas zabawy z wersja rozbudowana, nie znalazlem zastosowania tych wszystkich klawiszy funkcujnych i nie moge sie za bardzo wypowiedziec. Jedno co mi sie nie podobalo , to wielkosc urzadzenia. Kiedy ustawilem je obok klawiatury, okazalo sie, ze zajmuje sporo miejsca na biurku, a ergonomia pracy nawigatora razem z klawiatura i myszka nie wydaje mi sie za dobra. Mysle, ze wersja "galka" tuz obok klawiatury daje lepsza ergonomie i zajmuje bardzo malo miejsca.

Dzieki za komentarz o ergonomi komputerowego stanowiska pracy. Z ergonomi mialem 5 na uczelni, wiec staram sie zwracac na to uwage. Polecam http://www.youtube.com/watch?v=v4v7CXDBTxk, lub http://www.youtube.com/watch?v=Slo7d3PfkbU Kat ustawienia ramion bardzo wazny, ale zamierzam tez kupic dobre krzeslo. Poduszek mocowanych na nadgarstek nie polecam.

 

Wracajac do tematu, praca z nawigatorem to na pewno kwestia przyzwyczajenia i wtedy jest ok.

To co zaobserwowalem u siebie, to odruchowe uzywanie jedynie myszki i klawiatury. To bardzo silne, szczegolnie na poczatku. Po pewnym czasie, jak ze wszystkim, idzie lepiej, ale mialem pewne problemy z plynnoscia nawigacji.

Wersja rozbudowana ma mozliwosc szybkiej regulacji wrazliwosci galki na ruch. Mozemy ustawic tak, ze np. zblizenia na model nastepuja powoli, szybko lub wg wlasnych preferencji, zawsze powinno jednak byc plynne.

Zauwazylem, ze w malo skomplikowanym projekcie zwyklej wtyczki, ta regulacja dziala super, ale w wizualizacji duzej skomplokowanej architektury z teksturami , plynnosci nie ma. Najazd na obiekt nastepowal skokowo i dlugo. Regulacja zmienila jedynie szybkosc, a skoki nastepowaly w malo kontrolowany sposob. Mam bardzo dobry komputer i wszystko dziala jak nalezy. Sterowniki tez dobre.

Plynnosc Myszka+klawiatura dziala super w tych samych sytuacjach. Moze moglem zmienic cos w ustawieniach specjalnych, ale do tego nie doszedlem. Jak wiecie cos na ten temat, to prosze o informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po dlugim czasie i musze napisac tylko jedno.

Mam juz doswiadczenie w pracy 3d z manipulatorem.

Ja preferuje sama galke, umieszczona po lewej stronie klawiatury, ktora zajmuje bardzo malo miejsca.

 

Jest to bardzo dobre urzadzenie ulatwiajace poruszanie sie w przestrzeni programow 3d, zarowno przy modelowaniu architektury, a moze i nawet bardziej przy modelowaniu postaci, np glowy, gdzie niezbedna jest czesta zmiana kata patrzenia, w celu prawidlowej obserwowacji zmian formy obiektu.

Nie wyobrazam sobie pracy bez nie. Galka, klawiatura, myszka. Wydaje sie o jeden element za duzo, ale u mnie sprawdza sie rewelacyjnie. Komfort pracy o wiele lepszy i obie rece nie mecza sie nawet po wielu godzinach intensywnego modelowania.

Moim zdaniem warto zainwestowac, no chyba ze ktos mysli jedynie o Google Earth :) Niektorzy maja kase i lubia gadzety...

Wtedy wolalbym jednak wyslac te pieniadze np. na walke z rakiem.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

dla mnie bomba.. na początku używałem space pilota.. jednak po 2 latach hardcorowego użytkowania tak się wyrobił ze musiałem kupić nowego.. mam teraz space Navigatora.. problem w tym ze nie działa mi pod max designa 2012 ... ale sam produkt jest świetny, tylko przy skomplikowanych scenach obciąża strasznie gpu..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno znacie skróty klawiaturowe + środkowy przycisk myszy do obracania i zoomowania viewportów?

Ja sobie nie wyobrażam pracy z gałką bo nawet kilkanaście dodatkowych klawiszy nie równa się klawiaturze. A co chwila odrywać rękę od klawiatury żeby przestawić widok - to mija się z celem optymalizacji i szybkości pracy.

 

Gdyby ktoś nie znał to przypomnę:

Obracanie: ALT + środkowy przycisk

Zoomowanie: ALT + CTRL + środkowy przycisk

SHIFT przy niektórych ruchach ogranicza do jednej osi

CTRL podwaja ruch

 

I komu potrzebne jest Viewcube, Steeringwheel albo manipulator?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności