Skocz do zawartości

Intel I5 2500K czy AMD Phenom II X6 1100t i jaka plyta pod to ?


Pawelkos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

 

Planuje kupic kompa, ktore bedzie sluzyl glownie do renderingu i zwiazku mam do was pytanie takie jak w tylule watku. Na poczatku nastawialem sie na AMD jako tanszy a zarazem szybszy pod rendering. Ale z czasem jak zaczalem kopac to bylem coraz bardziej zdezorientowany poniewaz w roznych benchmarkach te procki wypadaj roznie pod wzgledem renderingu:

 

http://www.anandtech.com/bench/Product/203?vs=288

 

http://www.hardware.fr/articles/842-14/rendu-3d-mental-ray-v-ray.html

 

http://www.hardcoreware.net/intel-sandy-bridge-performance-review/8/

 

Do tego dochodzi plyta, wiec jesli moglibyscie polecic jakas pod te platforym bylbym wdzieczny. Nie interesuja mnie jakies high-endowe do ekstremalnego podkrecania, chce zwykla plyte zeby to dzialolo wszystko stabilnie i bez zgrzytow. Aha i karta graficzna bedzie GF.

 

Z gory dziekuje za wszelkie rady i sugestie, pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 33
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Zadajesz pytanie w momencie w którym odbyła się premiera nowych procesorów AMD i panuje spore zamieszanie, bowiem pomimo, iż określono je niewypałem to trudno je kupić, a AMD podobno intensywnie pracuje na nowym steppingiem, dochodzi zamieszenie Windows 8 vs. 7 itd. Płytę dla AMD kupisz taniej i dodatkowo nie będziesz miał problemu gniazda, ale trudno teraz sensownie doradzać pomiędzy starym AMD, a 2500K. Swoją drogą wypadało by zadać sobie minimum trudu i prześledzić inne wątki, bo zdanie można sobie wyrobić bez trudu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz wątpliwości czy brać amd bo to amd ;) to nic się nie zastanawiaj bo te x6 akurat im się bardzo udały. Ja mam, kumpel ma 1090T i śmiga wszystko od półtora roku. Do renderingu bardzo dobre procki zwłaszcza że koszta dobrej płyty głównej będą niższe od intela.

Zresztą w większości testów 1100T jest szybszy od i5 w renderingu. Patrz na testy w maxie i w cinebenchu który jest w miarę miarodajny. Testy w maxie też są różne stąd różnice na różnych portalach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Btw jak kupujesz całego kompa i planujesz kupić dysk WD alb Seagate to leć do sklepu póki jeszcze mają je po normalnych cenach bo na 100% ceny wzrosną po powodzi w Tajlandii. Zalało fabrykę WD i fabrykę która zaopatruje seagate w silniczki do dysków twardych i robi się kryzys z dostępnością dysków tych firm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chlodzenie to wc , ale sprawdzalem na powietrzu i na 4,2ghz tez latalo stabilnie (na chlodzeniu silentium fortis + 2x wysoko obrotowe wentylatory, oczywiscie na powietrzu mialem ciut wieksze temeratury).Wszystko na napieciu 1,46. Plyta byla M4A89GTD PRO/USB3 , teraz mam crosshair IV tez ladnie chodzi. Pamieci 4x4GB Patriot DDR3 PC3-10600 1333Mhz. Napewno wiem ze dobry procek trafilem ale znam pare osob ktore na powietrzu bez problemu 4ghz uzyskiwaly bez utraty stabilnosci. Z tego co doczytalem to granica dla phenomow II X6 to 4,5ghz. Przyjmujac nawet ze uzyska sie 3,8ghz to i tak cena/wydajnosc jest na plus.

Edytowane przez Predator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba najrozsądniejszym rozwiązaniem jest najtańsze stare 6-rdzeni, aby poczekać na ustabilizowanie sytuacji z Bulldozerem. Różnica w cenie pomiędzy 1100T, a FX 8120 jest przecież stosunkowo niewielka i pakowanie się teraz w najdroższy stary procek AMD to niezbyt sensowne rozwiązanie. Grunt to wybrać dobrą płytę i zbytnie oszczędzanie nie ma tu sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadajesz pytanie w momencie w którym odbyła się premiera nowych procesorów AMD i panuje spore zamieszanie, bowiem pomimo, iż określono je niewypałem to trudno je kupić, a AMD podobno intensywnie pracuje na nowym steppingiem, dochodzi zamieszenie Windows 8 vs. 7 itd. Płytę dla AMD kupisz taniej i dodatkowo nie będziesz miał problemu gniazda, ale trudno teraz sensownie doradzać pomiędzy starym AMD, a 2500K. Swoją drogą wypadało by zadać sobie minimum trudu i prześledzić inne wątki, bo zdanie można sobie wyrobić bez trudu.

 

Swoja droga wypadaloby miec troche pokory i nie madrzyc sie oraz nie zakladac z gory rzeczy o ktorych nie ma sie pojecia... Dla twojej informacji przesledzilem inne watki, szczegolnie sledze ten o Bulldozerze, tam gdzie wszystkich starasz sie przekonac ze jest tylko jedna racja i jest to twoja racja(przynajmniej tak to wyglada).... i jakos nie pomoglo mi to w podjeciu dezycji wiec dlatego zalozylem ten watek. Poza tym to co na ta chwile oferuja bulldozery nie przyciaga mnie na tyle zeby rozwazal jego zakup(przynajmniej jeszcze nie teraz, nie za to co oferuja obecnie)

 

Jak masz wątpliwości czy brać amd bo to amd ;) to nic się nie zastanawiaj bo te x6 akurat im się bardzo udały. Ja mam, kumpel ma 1090T i śmiga wszystko od półtora roku.

 

Tomala - ja akurat fanboyem nie jestem i to jakie logo jest na procesorze to az tak bardzo mnie nie obchodzi ;) Dla mnie liczy sie co firma oferuje i za jaka kase :)

 

Zdecydowanie AMD ja mam 1055T 2,8ghz i bez problemu hula na 4,4ghz :D uzyskujac wynik nie kreconego i7 2600k. Plyty zdecydowanie tansze od intelowskich jak szukasz niskobudzetowego zestawu to amd jak znalazl.

 

Predator te 4.4GHz masz na jakim chlodzeniu, jakiej plycie i z jakimi pamieciami? nie masz problemow ze stabilnoscia?

moze ktos napisac ile 1100t ma w Cinebenchu?

 

t0m3k- w pierwszym linku ktory podalem masz wynik Do Cinebench'a

 

Chyba najrozsądniejszym rozwiązaniem jest najtańsze stare 6-rdzeni, aby poczekać na ustabilizowanie sytuacji z Bulldozerem. Różnica w cenie pomiędzy 1100T, a FX 8120 jest przecież stosunkowo niewielka i pakowanie się teraz w najdroższy stary procek AMD to niezbyt sensowne rozwiązanie. Grunt to wybrać dobrą płytę i zbytnie oszczędzanie nie ma tu sensu.

 

Spyra- i o tego typu o pinia ma dla mnie sens i rozjasnia sprawe.

 

Dzieki wszystkim za opinie. Zaczynam sie teraz zastanawiam czy moze rzeczywiscie nie kupic np AMD 1055T i w razie potrzeby go lekko podkrecic, a z czasem jak sie Bulldozery wyrobia to wtedy zrobic rozbudowe. Jeszcze zeby miec pewnosc bludozery beda pod AM3+ i taka plyte musialbym kupic zeby moc pozniej upgradowac z Phenoma do buldozera ? Jak byscie mogl ktos rzucic kilka propozycji taki plyt bylo by fajnie.

 

Spyra- czy moglbys rozwinac temat odnosnie tego zamieszania Win8 i Win 7 ?

 

Poki nie zdecyduje sie na zakapu bebechow temat pozostaje wciaz otwarty, wiec jesli ktos mialby cos do dodania nt. jednej marki albo drugie to bardzo prosze

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawelkos

Stary bardzo przepraszam że Cię nie przekonałem, ale na pewno załapałeś parę fajnych linków przy okazji moich wpisów, aby sobie zdanie wyrobić. Ten segment procesorów jest przetestowany na dziesiątą stronę i każdy przy minimum wysiłku wchodząc na to forum lub nie, może dotrzeć do odpowiednich informacji i sam sobie wyrobić zdanie. Ale to fakt - nie mam pojęcia o Twoich zdolnościach poszukiwawczych i konstruktywnych, co do zakładania sensownych wątków. Najpierw żale że nikt się nie odzywa, a teraz pretensje o ton i wycieczki osobiste. Temat Win8 vs. 7 już był.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawelkos w skrócie to windows 8 ma poprawnie obsługiwać bulldozery(czego win 7 niestety nie potrafi) i dzięki temu można liczyć na wzrost wydajności w niektórych zastosowaniach.

Co do płyt głównych to wiele starszych płyt pod am3 z chipsetami 8xx powinno obsłużyć bulldozera pod wgraniu najnowszego biosu. Dla tego procka dedykowane są też oczywiście nowe chipsety serii 9xx.

Tu masz co nieco tak na szybko znalezione które ze starszych modeli się nadają:

http://www.benchmark.pl/aktualnosci/MSI_plyty_pod_AM3_obsluza_Bulldozery-34159.html

http://www.benchmark.pl/aktualnosci/ASUS_nasze_plyty_z_AM3_obsluza_Bulldozery-33849.html

 

Najlepiej wejdź na stronę producenta płyty głównej którą sobie upatrzysz i sprawdź czy obsłuży bulldozera. Wiem że gigabayte do większości jak nie do wszystkich swoich płyt z chipsetami 8xx przygotował biosy pod buldka.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawelkos

Stary bardzo przepraszam że Cię nie przekonałem, ale na pewno załapałeś parę fajnych linków przy okazji moich wpisów, aby sobie zdanie wyrobić. Ten segment procesorów jest przetestowany na dziesiątą stronę i każdy przy minimum wysiłku wchodząc na to forum lub nie, może dotrzeć do odpowiednich informacji i sam sobie wyrobić zdanie. Ale to fakt - nie mam pojęcia o Twoich zdolnościach poszukiwawczych i konstruktywnych, co do zakładania sensownych wątków. Najpierw żale że nikt się nie odzywa, a teraz pretensje o ton i wycieczki osobiste. Temat Win8 vs. 7 już był.

 

Spyra mialem sie ustosunkowac troche szerzej do posta powyzej, ale chyba nie ma sensu, bo zapewne sprowadzi sie to do kolejnej bezowocnej dyskusji, ktora nic nie wniesie do tematu, a nie po to zakladalem ten watek oraz niebardzo mam na to czas i checi. Tak wiec dziekuje ci za ten wpis i bez osobistych wycieczek pozdrawiam.

 

 

Tomala, Predator Dzieki za odpowiedzi mimo ze ten "segment procesorow byl przetestowany na dziesiata strone i kazdy moze dotrzec do odpowiednich informacji" . Milo ze sa jeszcze uzytkownicy na tym forum, ktorzy moga wniesc merytoryczna tresc do dyskusji. Repy poszly. Co do plyt pod AMD to slyszalem o tym ze update biosu, ma pomoc w obsludze buldozerow, ale AMD nie wprowadzaloby nowej podstawki jesli nie mialoby to uzasadnienia w wydajnosci nowych procesorow. Takze jesli juz zdecyduje sie na AMD to chyba bedzie to plyta z AM3+, Po tym co tu piszecie, coraz bardziej sklaniam sie ku podkreceniu takiego procka, musze zobaczyc jak bylaby roznica procentowa w cenie takie zestawu do OC, bo jesli ma sie zrownac z jakims lepszym nie kreconym intelem to jedna wybral bym intela :). Zaznacze tylko ze nie interesuje mnie tu jakis extremalny OC gdzie bez wody sie nie obejdzie :) Jeszcze raz dzieki na opinie

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawelkos

Ja również pozdrawiam i odnosząc się do bezowocnego bicia piany proponuję większą precyzję przy kreowaniu nowych wątków. Podstawa to jasne stwierdzenie czy zamierzasz kręcić czy też nie, ponieważ to daje bazę do jakichkolwiek sensownych rad. Wskazówki w rodzaju „nie interesują mnie jakieś high-endowe do ekstremalnego podkręcania”.. niczego nie mówią, ponieważ nie wiadomo czy masz zamiar kręcić delikatnie czy też pozostać na bazowym zegarze itd. Jeśli wcześniej bardzo precyzyjnie analizujemy różne aspekty za i przeciw nowego FX między innymi w odniesieniu do starych AMD to tak niestarannie „zapodany” wątek może budzić pewną irytację i pokora nie ma tu nic do rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie orientuję się teraz w cenach płyt pod am3+ ale na pewno jest to lepsza opcja bo phenomy x6 będą przecież na nich działać. Jeśli z tego buldożera jeszcze coś ciekawego wyjdzie zanim AMD zmieni podstawkę to będziesz mógł bez problemu i spadku wydajności przesiąść się na nowy procesor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawelkos

Ja również pozdrawiam i odnosząc się do bezowocnego bicia piany proponuję większą precyzję przy kreowaniu nowych wątków. Podstawa to jasne stwierdzenie czy zamierzasz kręcić czy też nie, ponieważ to daje bazę do jakichkolwiek sensownych rad. Wskazówki w rodzaju „nie interesują mnie jakieś high-endowe do ekstremalnego podkręcania”.. niczego nie mówią, ponieważ nie wiadomo czy masz zamiar kręcić delikatnie czy też pozostać na bazowym zegarze itd. Jeśli wcześniej bardzo precyzyjnie analizujemy różne aspekty za i przeciw nowego FX między innymi w odniesieniu do starych AMD to tak niestarannie „zapodany” wątek może budzić pewną irytację i pokora nie ma tu nic do rzeczy.

 

Oj Sypra - piszesz, ze:"Wskazówki w rodzaju „nie interesują mnie jakieś high-endowe do ekstremalnego podkręcania”.. niczego nie mówią, ponieważ nie wiadomo czy masz zamiar kręcić delikatnie...". Aha czyli wg ciebie okreslenie "delikatne" jest bardziej precyzyjne niz "ekstremalne" ? (pytanie retoryczne).Chyba nie oczekiwales ze napisze, ze chce podkrecic o tyle i tyle Hz, bo az tak precyzyjnie okreslonych watkow jeszcze nie spotkalem. Z reszta napisalem konkretnie o jakie procesory mi chodzi, a ty sie akurat musiales uczepic tych plyt. Fakt moze i moglem byc bardziej precyzyjny jesli chodzilo o plyty ale inni jakos nie mieli problemu zeby cos doradzic, mimo tak "niestarannie" zapodanego watku, co wiecej ty sam dales rade dodac cos w temacie. A jesli takie watki tak bardzo Cie irytuja to moze po prostu odpusc sobie forum, bedziesz mial mniej nerwow, bedziesz zdrowszy i szczesliwszy, a jak nie forum to chociaz pisanie w takich watkach. Mam nadzieje ze tym postem zakoncze ten nasz dialog, bo nie chce mi sie pisac kolejny raz o tym co nie dotyczy tematu watku. Na wypadek gdybys chcial cos od siebie dodac ale juz w temacie to postaram sie uscislic a pro pos podkrecania.

 

Dopuszczam mozliwosc podkrecania, ale nie do takiego stopnia gdzie bede zmuszony kupic zestaw(chlodzenie, plyta ktora to wytrzyma) ktorego cena zrowna sie z cena i wydajnosc nie kreconego intela, albo lekko podkreconego intel na boxowym chlodzeniu. Na pewno nie zamierzam pchac sie tez w chlodzenie wodne.

 

Mam pytanie jeszcze jaki zasilacz minimum. Na chwila obecna mysle o jakims AMD 1055T i lekkim podkreceniu go i czekanie az sie buldka polepszy :). Widzialem testy kreconych Phenomow i pobor energi pod obciazeniem wynosil nawet 200W !(fakt ze procki mocno krecone). Karte graficznej nie bede kupowal jakiegos potwora, cos w granicach GF 9800 moze cos odrobine wyzej, wiec czy zasilacz powiedzmy 450 - 500 W wystarczylby zeby to pociagnac?

 

Mimo ze napisalem ze sklaniam sie na chwile obecna w strone AMD, to jesli ktos chcialby dodac pare slow nt. intel to bardzo prosze.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj Pawelkos.. w ogóle nie można było wywnioskować, czy chcesz kręcić czy też nie, dlatego wspomniałem o bazowym zegarze, być może inni od razu załapali o co chodzi, ale ja nie i tyle na temat elementarnej logiki po Twojej stronie i mojej kulejącej inteligencji, każdy wnioski wyciągnie sam Amen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawelkos: to że karta ustępuje możliwościami najdroższym modelom nie oznacza że weźmie mniej prądu. 9800 w chwili premiery była bardzo wydajną kartą, która potrafiła sporo energi pożreć i to się nie zmieniło. Zasilacz 700w 80+ to nie jest znowu taki koszt żeby się zastanawiać nad mocą. Poza tym będzie mniej obciążony = większa żywotność.

 

Jak chodzi o pobór energii to intel zawsze miał lepsze wyniki. Miało to też związek z niższym tdp. Wielokrotnie czytałem w prasie o tematyce it że w wydajniejszych modelach na jedno wychodziło co kupisz bo różnica w cenie przy dłuższym użytkowaniu zwracała się w kosztach energii. Może zalatuje to fanboystwem, ale mój najnowszy komp wyleczył mnie z AMD. Poprostu zestaw do pracy składa się uwzględniając potrzeby a nie szukając oszczędności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wydajność w granicach gf 9800 Ci wystarcza to zapodaj gf GTS 250 z jakimś cichym chłodzeniem. Ja mam model gigabyte z chłodzeniem zalmana które jest bardzo ciche i karty w ogóle nie słychać co dla mnie ma znaczenie.

Niestety teraz nie mogę tej kary znaleźć tak na szybko. Może jakiś model 450 czy 550 byłby nowszym odpowiednikiem tego segmentu cenowego chociaż pierwsze fermi podobno sprawiały jakieś kłopoty w maxie także poczytaj zanim kupisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lucek

Padają różne zarzuty pod moim adresem ale ja zawsze staram się popierać moje wpisy konkretnymi linkami. Ludzie piszcie po prostu prawdę.. jak piszesz o energii i odwiecznej dominacji Intela, to uściślij że chodzi o desktop i konkretne modele i nie pisz że zawsze miał lepsze wyniki, bo na kilku platformach ma obecnie gorsze począwszy od Brazos, a tu pierwszy przykład z brzegu gdzie różnica jest wręcz horrendalna na niekorzyść Intela i to na platformie serwerowej gdzie zużycie energii jest szczególnie ważne. Podobne zegary i 4 procki na platformie.

http://www.tecchannel.de/server/prozessoren/2030258/test_amd_opteron_6174_dell_poweredge_r815/index15.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spyra - 99% pytań o hardware dotyczy tutaj sprzętu desktopowego. Ten wątek nie stanowi wyjątku.

Oczywiście masz rację - stawiając serwery/klastry obliczeniowe, najprawdopodobniej bardziej opłaca się oprzeć na sprzęcie AMD. Brazos może i jest bardziej energooszczędny niż Atomy, czy nVidia ION (nie wiem, nie śledzę). Ale co to ma wspólnego z porównaniem "intel i5 2500k vs phenom X6 1100T" ? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale na rynku desktop też nie jest jednoznacznie, ponieważ premiery nie odbywają się jednocześnie i ta energooszczędność waha się w jedną lub drugą stronę. Najlepszym przykładem jest nowy FX który został okrzyknięty diabelnie prądożernym, ale jak się bliżej przyjrzymy sytuacji to okaże się że nie jest tak jednoznacznie i różnice przy pokręconych procesorach nie są zbyt duże. 1100T jest bardziej prądożerny niż 2600K ale mniej niż starsze i7. Te różnice są jednak na tyle małe w przeliczeniu na kasę że chyba nie ma nad czym dywagować. Co innego serwery i zużycie ponad 1kwh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spyra: kiedy będę miał możliwość wrzucenia linka do prasy drukowanej na pewno to zrobię. Mogę powiedzieć natomiast że takie stwierdzenia pojawiają się przy okazji pisania właśnie o platformach desktopowych prawie przy okazji każdej premiery. Jeśli interesuje cię konkretne źródło to mogę powiedzieć na pewno że przy pierwszym teście SB pisał tam o tym Paweł Wimmer, a w artykule były także statystyki historyczne które pozwoliły mu to w ten sposób zgeneralizować.

 

Masz natomiast rację że nie napisałem że chodzi o platformy desktopowe. Serwerowe rządzą się swoimi prawami, ale ze względu na cenę nie interesuje się nimi tak bardzo. Zresztą jak słusznie zauważono dyskusja jest o desktopach.

 

Co do zarzutów, wiem że posiadasz wiedzę o sprzęcie, ale tego typu wątki służą celom bardzo pragmatycznym. Szanuję twoją wiedzę ale kiedy facet pyta o składanie sprzętu na i5 lub na AMD x6 powinniśmy zająć się właśnie tym a nie dyskusjami o hipotetycnych przewagach producentów.

Edytowane przez Lucek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lucek

To jest ciekawy temat do dyskusji, bo wpływa na to co nas interesuje czyli dużo rdzeni i wysoki zegar. Ja tu na forum kilka razy diagnozowałem, że mocny desktop wchodzi w kryzys ponieważ nie da się pogodzić pewnych rzeczy i dowodem są chociażby dane dotyczące nowych Xeonów gdzie owszem dołożono rdzeni, ale równocześnie obniżono zegary i przy zegarze 3.1 Ghz pojawiło się TDP 150W, co już z lekka straszy. Ktoś z tej całej dyskusji może wyciągnąć wiele wniosków i kupić to czy tamto ale nie w oparciu o ogólne odczucia tylko bardziej precyzyjne dane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche glupio ze tak post pod postem ale ze nikt nie odpowiedzial na ostatniego to niestety tak wyszlo :]. Jestem juz prawie od krok od kupna i sklaniam sie na razie w strone AMD 1055T i potem moze upgrade do buldka jak sie wyrobia. Wiec moze ktos bedzie w stanie powiedziec na temat tej plyty ASUS M5A87 AM3+ AMD 870 SATA 6Gb/s USB 3.0. Jesli ktos chcialby wyrazic swoja opinie to bardzo prosze:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności