Skocz do zawartości

Zestaw PC : 3700zł


Kalejdoskop

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

 

Zajmuję się głównie grafiką 2D (prace sporych rozmiarów na setkach warstw), ale zamierzam na poważnie przyłożyć się również do 3D.

 

Czy moglibyście zaproponować mi zestaw do 3700zł, który nadawałby się do takiej pracy?

 

Po wielu lekturach i recenzjach postanowiłem, że po prostu zapytam najlepsze źródło - praktyków. Po przejrzeniu innych tematów zakładam, że mając doświadczenie w pracy 2D/3D jesteście najbardziej wiarygodnymi doradcami ;).

 

Od siebie:

~ Zastanawiałem się nad nowy Buldożerem, jednak pożera dużo prądu więc w ostatecznym rozrachunku może wyjść drożej niż np. i5 2500k (praca do 10h dziennie, a komputer włączony znacznie dłużej). Stąd zastanawiałem się nad tym procesorem i5,

~ Ram minimum 8GB, a im więcej tym lepiej,

~ HDD+SSD,

~ wejście FireWire (zgrywanie filmów z kamery)

~ Przewiduję w przyszłości pracę na dwóch monitorach

 

(w cenę nie wchodzi nagrywarka dvd, podzespoły typu monitor, myszka, klawiatura..)

 

Chciałbym kupić sprzęt raz na długi czas, w którym w przyszłości wymiana lub dokupienie jednego podzespołu nie będzie się wiązała z wymianą kolejnych..

 

Osobiście jestem laikiem sprzętowym. Moim zdaniem, wszystko co wiem na ten temat to wiedza bardziej ogólna.

Szczególnie nie mam pojęcia jaka karta graficzna byłaby najlepsza..

 

Jeżeli jesteście chętni pomóc to bardzo Wam dziękuję :)

Edytowane przez Kalejdoskop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 25
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Bierz i7 2600k za 1200zł i do tego z 8gb ramu~300-400zł, kup średnią/dobrą płytę pod ten procek a na kartę graf i dyski zostanie Ci jeszcze z 1500zł.

Teraz tradycyjne hdd są cholernie drogie przez powódź w Tajlandii więc masz pecha bo będziesz musiał wydać na twardziela z 450zł pewnie jak nie więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomala, dzięki za radę. Słyszałem o cenach dysków ze względu na tragedię w Tajlandii więc będę polował na okazję pewnie.. .

Podejrzewam, że przy i7 i ramie nie zostanie 1500 na kartę bo dochodzi jeszcze obudowa (może zalman za niecałe 200zł, bez fajerwerków), zasilacz i chyba chłodzenie jeśli się nie mylę (jak już wspominałem zupełny ze mnie laik. Na komputerach znam się tyle co na nieustannej pracy z nimi, a nie na składaniu ich ;) ).

A jaką kartę graficzną byś polecał? Jedni mówią, że wystarczą gtx inni, że quadro. W którymś temacie na forum trafiłem na przychylne zdanie dotyczące GTX 560 Ti.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kalejdoskop jako laik pewnie i tak nie będzie podkręcał a na pewno nie ekstremalnie ;) Jak kupi dobrą(nie z najwyższej półki) płytkę asusa albo gigabyte'a to mu wystarczy w zupełności

Jeszcze pewnie zasilacza brakuje w tym wszystkim. Nie żałuj na zasilacz i weź jakiś markowy za około 250 zł i żeby miał z te 550W. Zasilacz to podstawa komputera :)

Karta o której piszesz jest spoko. Ja za bardzo w temacie kart graficznych nie siedzę ostatnio ale jak bierzesz kartę nvidii to bierz te poprawione fermi czyli serię 5xx a nie 4xx. I odpuść sobie quadro bo to przy zwykłym 3d i 2d się nie spisuje a tak to na zwykłej karcie i w gry pograsz w razie czego ;)

  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomala, rozumiem, że napięcie minimum 550W?

Dobra płyta Twoim zdaniem to jaka? Może mógłbyś zaproponować jakiś model? Bo do tej pory przeglądałem wyłącznie AsRocki, więc może mnie czymś ciekawszym zainteresujesz?

Zwrócę szczególnie uwagę na modele z poprawionym fermi, o którym wspominasz.

 

Tomala i Lucek, Co do podkręcania to faktycznie do ekstremalnych osiągów nie zamierzam dążyć, jak wspominałem jestem laikiem, ale otwartym na nowości. Zatem jakiekolwiek mniejsze podkręcenie w przyszłości może wejść w grę. Poza tym jeśli miałbym wybierać przykładowo między i5 2500 a i5 2500k to wolę kupić ten niewiele droższy i mieć otwartą drogę w przyszłości do podkręcenia.

 

yarosh, z tematem już się wcześniej zapoznałem, ale dzięki za sugestię.

 

Kart graficznych jest bardzo duży wybór, wiele modeli cenowo niewiele się od siebie różni, a jednak czymś różnić się muszą. Niestety większość recenzji i testów nic mi nie mówi, szczególnie dlatego, że na popularnych serwisach piszą o ich wykorzystaniu przy grach, a nie przy pracy z projektami 3D. Dlatego jeśli ktoś ma jakąś wiedzę na ich temat lub doświadczenie z nimi związane, którym może się podzielić, to chętnie poznam jego zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

550W to moc a nie napięcie. Zasilacz to przede wszystkim firma i certyfikat. Upewnij się że zasilacz ma przynajmniej 550/600W i certyfikat 80+ bronze. Fajny zasilacz to ocz modxstream który posiadam (cicho) albo inne takich firm jak chieftec, ocz, corsair, i wiele innych, ale tak z głowy nie wymienię;)

 

Ogólnie to od asrocka czy asusa żadna płyta nie powinna cię zawieźć. Oprócz tych wykastrowanych wersji microatx;) Ta p67 pro3 to dobra płyta, śmiało możesz brać.

 

Jak nie chcesz renderować na gpu to spokojnie możesz kupić jakiegoś radeona. Kłopot polega na tym że nowe geforce'y mają problemy z maxem. Praca z projektami 3d nie wymaga natomiast jakiejś mocarnej karty graficznej, chyba że pracujesz na jakichś ultraciężkich siatach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

550W to moc a nie napięcie.

To fakt, mój błąd.

 

Właśnie sprawdziłem w Internecie Twój zasilacz i jednym z jego zalet, o której piszesz jest właśnie cicha praca.

Pierwszy raz widzę "microatx", więc poczytam o tym, aby omijać je z daleka ;).

 

Wolałbym jednak mieć możliwość ewentualnego wsparcia się o gpu. Sądzę, że radeon mógłby być tylko w przypadku, gdy w ostatecznym rozrachunku koszt graficznej znacznie wpływałby na przekroczenie puli 3700 zł.

Lucek, czy wszystkie gtx teraz mają takie problemy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karta graficzna dla grafika powinna oprócz szybkości wyświetlania obrazu mieć też trochę więcej pamięci. Teraz kiedy pamięć gddr3 ma już po woli swój schyłek producenci pchają jej więcej. Jeśli udało by Ci się znaleźć kartę z np 2Gb pamięci zamiast jednego to na pewno to się kiedyś przyda. Są takie programy które bez wydajnej kart graficznej są uciążliwe przy pracy, np mudbox czy mari. Nie wiem jak jest w najnowszym photoshopie ale też to chyba idzie w stronę maksymalnego wykorzystania gpu. Nie mówię że masz wydawać ileś tam więcej kasy na kartę z większą ilością pamięci ale gdyby była jakaś okazja to ja bym brał.

Co do problemów nowszych geforców z maxem to ja bym i tak dzisiaj brał jakiegoś geforca z najnowszej serii(np GTX560 ti) bo starsze fermi były jeszcze gorsze a seria 2xx jest już trochę "nieświeża" jak na dzisiejsze zakupy ;)

Ale procka poleciłbym raczej i7 2600k nawet kosztem lepszej karty graficznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomala, ciekawa uwaga co do karty graficznej.

 

Jeśli chodzi o i7 2600k to też bym chętnie brał. Ale właśnie sobie obliczam koszta i przy zestawieniach jakie sobie właśnie wstępnie układam, w każdym z nich i7 to już zdecydowanie za dużo ponad limit. Różnica między i5-i7 to 400zł. A więc z 3700 robiłoby się 4100. Ale przyznaje, żę to i7 kusi.. ;).

 

A tak hipotetycznie, pomimo, że odrzuciłem ze względu na pobór prądu, co sądzicie o nowych AMD FX-8150 ( Link do testów oraz innego testu )? Czy Waszym zdaniem warto nad nim pomyśleć?

Edytowane przez Kalejdoskop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kalejdoskop

Jeśli zajmujesz się głównie 2D i to w dużych rozdziałkach z setkami warstw (jestem pod wrażeniem, bo widziałem profesjonalne prace A3- 300dpi np. Digital Vision Infinity i było tam maksymalnie kilkadziesiąt), to skup się na RAM (ilość) i szybkim dysku, a procesor postaw na drugim miejscu, czyli 2500k jak najbardziej Ci wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spyra, sądzę, że ilość warstw zależy głównie od techniki pracy.

Twoja wiadomość co do dysku jest raczej mało pozytywna przy obecnych cenach dysków :P. Ale sądzę, że masz rację i między innymi w mniejszym stopniu dlatego zdecydowałem się dodatkowo na ssd.

Odnosząc się do Twojej wypowiedzi chciałbym tylko zaznaczyć, iż mimo tego, że dziś mogę się nazywać głównie grafikiem 2D to nie chciałbym się tak szufladkować, bo komputer, który chcę nabyć będzie już z przeznaczeniem do 2D i w bardzo dużym stopniu 3D. A wymagania dla komputera pod 3D są większe, stąd te rozmyślania. No i moim zdaniem jak najbardziej dobrze prawisz co do dysku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteście tak jednogłośni, że mnie przekonujecie ;). A jaką kartę byście widzieli w takim razie w tym miejscu?

 

(Na dziś to mój ostatni post bo muszę się wyspać przed pracą. Jadę na całodniowy wyjazd służbowy więc wrócę do tego tematu z Wami późnym wieczorem lub następnego dnia. Póki co dziękuję za dotychczasowe porady i odpowiedzi i do usłyszenia wkrótce :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może spróbujmy razem na podstawie tej dyskusji ułożyć jakiś zestaw? Sam na pewno nie dam rady ;). Jedyne co na chwilę obecną ustaliliśmy to wstępnie i7 2600k.

 

Procesor: i7-2600k ~1220zł

Płyta główna:

Pamięć RAM:

Wentylator:

Druga pamięć RAM:

SSD:

HDD:

Karta graficzna:

Obudowa:

Zasilacz:

Nagrywarka DVD: - (posiadam)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz ciężko zmieścić taki zestaw w 4 tys. Wszystko przez to że HDD, które kupiłem niedawno za 200zł kosztuje teraz 700 :0

Zmodziłem coś takiego:

 

Procesor Intel Core i7-2600K/3.4GHz LGA1155 8MB (BX80623I72600K)

Płyta główna ASRock P67 PRO3 SE

Pamięć Kingston HyperX 2x4GB 1600MHz DDR3 Non-ECC CL9 Intel XMP X2 Grey Series x2

Zasilacz OCZ ModXStream Pro 700W modular SLI PSU (OCZ700MXSP-EU)

Obudowa SilentiumPC Gladius 800 Window Pure Black Plexi ATX/eSATA/SSD ready /120+140mm bez zasilacza

Dysk SSD OCZ VTX3-25SAT3-60G 60 GB

Karta graficzna Gigabyte Radeon HD6850 1024MB (GV-R685OC-1GD 1.1)

Cooler Scythe Yasya CPU Cooler (KSCA0116)

 

3800 bez HDD. Zestaw chyba do wszystkiego. Jeżeli chcesz się zmieścić w cenie to trzeba będzie kupić jakieś taniutkie GPU lub zrezygnować z SSD. Jeśli masz jakieś HDD to radzę je podłączyć do takiego zestawu i poczekać aż ceny HDD się ustabilizują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podlinkowałem ceny z esc

 

Procesor Intel Core i7-2600K/3.4GHz LGA1155 8MB (BX80623I72600K) 1220zł

Płyta główna ASRock P67 PRO3 SE 359zł

Pamięć Kingston HyperX 2x4GB 1600MHz DDR3 Non-ECC CL9 Intel XMP X2 Grey Series x2 199złx2=398zł

 

Zasilacz OCZ ModXStream Pro 700W modular SLI PSU (OCZ700MXSP-EU) 345zł

A co powiesz na XFX XXX 650W Modular 135mm 80+ bronze SLI PSU 430zł

lub Seasonic M12II-620 620W 80 Plus Bronze 399zł?

 

Obudowa SilentiumPC Gladius 800 Window Pure Black Plexi ATX/eSATA/SSD ready /120+140mm bez zasilacza 249zł

zamieniłbym na Zalman Z9 Plus (b/z) 215zł

Dysk SSD OCZ VTX3-25SAT3-60G 60 GB 490zł

Karta graficzna Gigabyte Radeon HD6850 1024MB (GV-R685OC-1GD 1.1) 620zł

Dlaczego właśnie ta karta? Sprawdza się? Dlaczego nie coś nVidia?

 

Cooler Scythe Yasya CPU Cooler (KSCA0116) 199zł

 

Jaka jest różnica między kingstonem np. blue i gray?

Ostatnio rzuciła mi się w oczy również TAKA karta. Warta w ogóle uwagi przy moich zastosowaniach?

Edytowane przez Kalejdoskop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamięć dlatego że ma wieczystą gwarancję i mogę potwierdzić że dobrze działa bo mam. Ponadto ma niskie radiatory, więc nie będzie zawadzać coolerowi cpu. Zasilacz jest bardzo dobry, nie ma potrzeby dokładać jeszcze pieniędzy tym bardziej na niemodularny. Obudowa jak ci pasuje, upewnij się tylko czy cooler wejdzie na wysokość. Karta taka bo naciska ma problemy z nowym maxem a starszego geforce już nie kupisz. Możesz jeszcze zmienić śmigło na cpu na cruzera bo jest kompletnie bezgłośny. Ile wychodzi zestaw i jak z hdd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zmianie obudowy na z9 Plus i bez HDD wychodzi razem: 3846zł.. A więc trochę za dużo. Trzeba jednak na czymś oszczędzić. Przełknąłbym tę cenę gdyby wliczony był w nią już dysk.

 

Jeśli chodzi o dysk to chyba kupię oddzielnie szukając dobrej okazji. Albo najpierw kupię mniej pojemny (ostatecznie używany), a po obniżkach (które zapowiadają się dopiero zapewne na koniec pierwszego kwartału 2012) dokupię bardzo dobry min 1TB (rozumiem, że 7200?). Jakąś korzystną taktykę przy HDD muszę na pewno przyjąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zasilacz 550W chiefteca za 260zł z aktywnym PFC i taki By Ci spokojnie wystarczył. Co do karty graficznej to ja bym jednak brał nvidię bo jest kilka programów które korzystają z CUDA a np mari(do malowania textur w 3d) działa tylko na kartach nvidii.

Co do obudowy to patrz po komentarzach żeby była cicha tzn żeby nic w niej nie dzwoniło i nie drgało w czasie pracy komputera. W razie czego postaw obudowę na czymś tłumiącym drgania i dodatkowo możesz przykręcić twardziela na gumowych podkładkach a będzie na pewno ciszej. 250 zł to może trochę za dużo jak szukasz oszczędności i myślę że mógłbyś znaleźć coś z 50zł albo nawet stówkę tańszego.

Co do coolera to ja mam scythe mugena II rev. B, ponoć jest lepszy od mugena III i dałem za niego 160zł. A tak w ogóle to bardzo dobry cooler a tego który wybrałeś nie znam więc się nie wypowiadam ale dosyć drogi jest jak chcesz żeby było oszczędniej.

Na pewno nie oszczędzaj na płycie głównej ale też nie szalej za bardzo ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem również płytę Asus P8P67 R3.1 - wydaje się ciekawa.

Rezygnuję z chłodzenia bo przy niewielkim podkręceniu nie będzie raczej potrzebny na początku.

Dysk SSD możliwe, że tańszy OCZ Ability 3 60GB.

Znalazłem dwie ciekawe karty graficzne: GIGABYTE oraz ASUS

Trudno jest jednak między nimi wybrać bo mają CUDA, ale nie wiem czy wspierane przez Adobe.

Dla ułatwienia niżej podaje główne różnice między nimi z opisu przedmiotu w sklepie z podanych linków. Oczywiście istnieje możliwość, że sklep mógł coś pominąć. Co Wy na to?

 

Taktowanie rdzenia [MHz]

ASUS: 970

Gigabyte: 1015

 

Zastosowane technologie

Asus: SPLENDID, PureVideo HD, CUDA, PhysX, Voltage Tweak

Gigabyte: PureVideo HD, CUDA, PhysX

 

Inne

Asus: 3D Vision, ASUS Smart Doctor, Gamer OSD, Ramdac 400 MHz

Gigabyte: 3D Vision, Fermi 2.0, Ramdac 400 MHz

 

Obsługiwane standardy

Asus: DirectX 11

Gigabyte: DirectX 11, OpenGL 4.1

 

DVI

Asus: DVI

Gigabyte: 2x dual-link DVI

 

Zastosowane technologie

Asus: HDMI, DVI-D, D-Sub, HDCP

Gigabyte: HDMI, DVI-D, HDCP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności