Skocz do zawartości

Oc?


lopez20

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Banalna sprawa ale dopiero raczkuje.

Złożyłem komputer z i7 2600, miło być 2600k ale sprzedawca się pomylił ja nie sprawdziłem i mimo tego że cały czas rozmawialiśmy o podkręcaniu wyszło tak że mam zwykłe 2600:mad: Z tego co się orientuję nie ma on OC.

Co oznacza skrót oc w modelowaniu i renderowaniu?

Czy to będzie duże utrudnienie w pracy z maxem i czy ew. jest jakieś mechaniczne wyjście?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 14
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Wątek jest w złym dziale, przenoszę do hardware.

 

2600 ma zablokowany mnożnik, czyli praktycznie go nie podkręcisz. OC to właśnie podkręcanie (OverClocking) czyli straciłeś możliwość zwiększenia możliwości swojego sprzętu - a możliwości są duże. Jeżeli zamawiałeś 2600k a sprzedawca dał ci 2600 to wprowadził cię w błąd ergo powinien ci towar wymienić. Jeżeli to nie ty tylko oni składali ci komputer to masz i tak możliwość zwrócić jeżeli się nie mylę do 10 dni bez podania powodu.

 

Napisz kiedy kupiłeś, jak i od kogo a także kto sprzęt składał.

 

Sprzedawca dokonujący sprzedaży w Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązany udzielić kupującemu jasnych' date=' zrozumiałych i niewprowadzających w błąd informacji, wystarczających do prawidłowego i pełnego korzystania ze sprzedanego towaru konsumpcyjnego. W szczególności należy podać: nazwę towaru, określenie producenta lub importera, znak zgodności wymagany przez odrębne przepisy, informacje o dopuszczeniu do obrotu w Rzeczypospolitej Polskiej oraz, stosownie do rodzaju towaru, określenie jego energochłonności, a także inne dane wskazane w odrębnych przepisach.[/quote']

Powinieneś znać dokładny model kupionego procesora. Jeżeli była mowa o podkręcaniu procesora podczas konsultacji ze sprzedawcą to pomimo tego że zamówiłeś 2600k powinni ci towar wymienić.

Edytowane przez Lucek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miało być 2600k. Niby na specyfikacji zamówienia jest 2600 ale cały czas rozmawialiśmy o podkręcaniu. Mowa o tym była również podczas wybierania płyty głównej i karty graficznej. Te trzy elementy miałby być z OC. Sprzedawca trochę zawinił ale wiadomo to ja nie sprawdziłem:mad: Sprzęt dostałem dzisiaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma różnicy czy sprawdziłeś - jeżeli masz korespondencję ze sprzedawcą w której pytasz o możliwości OC a także decydujesz się na 2600k a nie 2600 to razem z ustawą powinieneś użyć jej jako podpórki w zgłoszeniu reklamacyjnym. Przeczytaj ustawę i nie daj się zrobić w konia.

 

Tutaj masz link do ustawy - znajdź na sejm gov po numerze w dzienniku ustaw i prześlij im to razem ze zgłoszeniem reklamacyjnym.

 

Jak będą dowodzić że nie przyjmują zwrotu bo proc odpakowany to zacytuj ten fragment, który cytowałem post wyżej. Jeżeli jest tak jak mówisz to sprzedawca świadomie wprowadził cię w błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt składali mi w sklepie na miejscu więc nie mam żadnej korespondeencji:confused: Prawda jest taka że od samego początku była rozmowa o podkręcaniu procka i tego będę się trzymał. Wszystkie sprawy załatwiałem z szefem firmy więc może nie będzie się wypierał błędu w odróżnieniu od pracownika który pewnie od razu by zaprzeczył;-) Jeżeli jednak się nie przyzna do błędu to nie wiem co robić... najgorsze jest to że 4700wydane a przy skomplikowanych scenach render niby działa ale stoi w miejscu:mad:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóżmy że nie uda mi się wymienić procka czyli jakie większe koszta będę musiał ponieść jeżeli będę chciał mięć parametry jak przy podkręceniu 2600k np do skrajnej wartości(chyba57-mogę się mylić w temacie ale stawiam pierwsze kroki i wszystko jest dla mnie nowe)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lopez20, to nie jest tak, że wszyscy użytkownicy maksa mają w komputerze i7 2600K. Z ogromnym powodzeniem można pracować i bez tego procesora. Przecież zanim powstał ten model 3ds Max już dawno był obecny na rynku i działał dobrze na innych procesorach. Jak wspomniał mirach - podkręcanie 2600K jest względnie bezproblemowe - ale trzeba się też trochę orientować w temacie. Jak będziesz kręcił parametrami bez zastanowienia to więcej czasu stracisz na restartach komputera niż zyskasz na renderowaniu. Umiejętnie podkręcony 2600K daje zauważalny przyrost prędkości względem "gołego", ale nie jest to zmiana typu "można renderować - nie można renderować". i7 2600 to też dobry procesor i jeśli ustawisz scenkę tak, że na nim praktycznie nie chce się liczyć to problem jest w scenie, nie w procesorze i wymiana na szybszy pewnie niewiele tu pomoże. Nie wiem jak dokładnie wyglądało twoje zamówienie i czy uda ci się to odkręcić, ale jeśli nie - nie panikuj - nawet dziś dużo osób renderuje na gorszym sprzęcie i wychodzą z tego śliczne obrazki.

 

p.s. Jeszcze taka mała dygresja do tych słów:

2600 ma zablokowany mnożnik, czyli praktycznie go nie podkręcisz.

Przez wiele lat historii podkręcania procków zawsze tylko nieliczne modele miały odblokowane mnożniki. Jak na ironię zwykle nie były to procesory, z których entuzjastom udawało się wycisnąć najwięcej. Z zablokowanym mnożnikiem też można podkręcać - regulując napięcia, częstotliwość FSB i opóźnienia pamięci, tylko że nie jest to już tak lekkie i przyjemne jak w przypadku 2600K :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam ze krecenie 2600k owszem jest efektywne ale wymaga podbicia napiecia co powyzej 4,5Ghz zaczyna stawac sie bez sensu.

Przy nominalnych wartosciach ten procesor jest bardzo szybki po podkreceniu jest jeszcze szybszy jednak zuzycie energii jest potwornie duze jesli podkrecimy go do 4.5 lub 5.0 Ghz.

Robilem testy ostatnio i gdzies tutaj w jednym z tematow podawalem jak duze jest zuzycie energii.

W kalkulacji wychodzi ze efektywnie oplaca sie krecic te procesory pod warunkiem ze nie zwiekszamy im napiecia, a to na starcie pozwala o podkrecenie max do 3.6 czasami 3.8Ghz.

 

Tak wiec jesli liczy sie dla Ciebie takze zuzycie energii to warto sie zastanowic czy oplaca sie krecic taki CPU.

Dla przykladu dodam ze na 3.5Ghz przy maksymalnym obciazeniu samego CPU caly PC potrzebuje ok 165W energii. Przy podkreceniu do 5.0 Ghz zuzycie wzrasta do ok 305W czyli blisko 2x wiecej niz pierwotnie. Mimo wszystko rendering nie jest 2x szybszy. Dodatkowo pamietaj ze CPU przez wiekszosc czasu przy pracy z 3ds nie jest maksymalnie obciazony a nawet w IDLE tak podkrecony procesor zre bardzo duzo energii.

 

Dla mnie efektywniejsze bylo zmontowanie jeszcze kilku maszyn i praca w DR - efekt jest znacznie lepszy i zuzycie energi takze mniejsze sumarycznie bo 2x I7 2600k na nominalnym zegarze to ok 2x 165W czyli liczmy ze = 330W natomiast wydajnosc jest znacznie wieksza niz przy 1CPU podkreconym do 5Ghz.

 

Na koniec dodam ze jesli uzytkujesz mentalraya lub vray i potrzebujesz sporej mocy obliczeniowej warto pomyslec o DR. Kiedys widzialem projekt gdzie ludzie udostepniali swoje maszyny jako nody i mozna bylo sobie je podpinac. Sam mental ray nie wymaga zadnych dodatkowych zabiegow poza zainstalowaniem na PC 3D Studio bo instaluje sie on jako proces w pamieci i startuje razem z windowsem.

Moze wart oby o tym pomyslec i sprobowac jak wyglada rendering po sieci. Ja udostepnialem juz swoje maszyny dla znajomego i renderowal z powodzeniem swoje prace ktore u niego szly 10x dluzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobnie z prockiem. Miałem mieć 2600k dostałem zwykły 2600. Reklamacji dokonałem dopiero po około miesiącu czasu. Miałem o tyle dobrze że na paragonie miałem wyraźnie procesor 2600k więc wymienili mi bez problemu. Powodzenia w reklamacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności