Skocz do zawartości

Kontroler sekwencji animacji


Gość Athurun

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, przepraszam, że prawdopodobnie dubluję temat ale nie mogłem tego znaleźć. Otóż potrzebuję pomocy jak stworzyć kontroler np nurb-a, który przy jego obracaniu pozwalałby na kontrolowanie krótkiego sekwencji animacji poszczególnych elementów modelu. Chodzi mi o kontrolę nad np. animacją opuszczania i podnoszenia podwozia samolotu, aby można było to robić jednym kontrolerem.

 

Wiem, że w lightwacie takie coś odbywało się za pomocą tzn. Cyclera ale nie mogę znaleźć nic podobnego do 3ds max-a.

 

Z góry dziękuję za pomoc i życzę wszystkim Wesołych Świąt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Można to zrobić za pomocą obiektu Dummy oraz modyfikatora Look At Constraint w zakładce Motion. Pobierz załącznik, w którym wrzuciłem obrazki pokazujące, jak to zrobić.

Załóżmy że mamy przed sobą scenę widoczną na obrazku 1. W pierwszej kolejności zgrupowałem ze sobą kółko wraz z wysięgnikiem. Następnie, ciągle mając zaznaczoną naszą nowo powstałą grupę 2 obiektów, wybieramy z zakładki modify przycisk pivot i klikamy Set Working Pivot (obrazek 2.). Ustawiamy pivot tak, jak to widać na obrazku 3. Będzie to oś obrotu naszego podwozia. Następnie tworzymy obiekt dummy (obrazek 4.) I ustawiamy go tak, aby znajdował się w tym samym punkcie osi idącej w głąb rzutu, co nasze podwozie, tj. tak, aby był dokładnie na przeciw naszego podwozia.

Tworzymy IK chain pomiędzy skrzydłem a naszą grupą. Robimy to klikając ikonę łańcuszka (obrazek 5), a następnie przeciągając od grupy do skrzydła (nie na odwrót!). Dzięki temu, gdy samolot będzie się ruszał, kółko nie zostanie w miejscu :).

Zaznaczamy ponownie naszą grupę. W zakładce motion, w rolecie assign controller wybieramy rotation i klikamy przycisk assign controller (w lewym górnym rogu rolety). Widać to na obrazku 6. Powinna nam się otworzyć lista widoczna na obrazku 7, z której wybieramy look at constraint. Obok rotation powinien pojawić nam się plusik. Rozwijamy listę i wybieramy look at constraint. Powinna pojawić się nowa roleta (widoczna na obrazku 8), w której ustawiamy odpowiednią oś działania (w moim przypadku Z). Klikamy przycisk look at target i zaznaczamy nasz uprzednio utworzony dummy. Kółko może się obrócić, ale nie należy się tym przejmować. Trzeba teraz ustawić pozycję dummy tak, aby kółko było pionowo do skrzydła. Jeśli ciągle będzie źle, należy zmienić oś w rolecie Select look at axis. Jeśli jest to Z, to domyślnie ruch dummy w górę i w dół powinien powodować chowanie i wysuwanie podwozia. Jeśli samolot ma się ruszać, to należy za pomocą IK Chain połączyć dummy z modelem samolotu.

Jest jeszcze parę innych sposobów, jak to zrobić, ale ten wydawał mi się najprostszy. Jeśli masz więcej kół, to możesz utworzyć więcej dummy, oddzielnie je przypisać do każdego koła, a następnie zgrupować. Dwa ostatnie obrazki pokazują dummy w działaniu. Mam nadzieję że pomogłem.

tut.zip

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli chcesz mieć w viewporcie suwaki, które kontrolują rotację, przesunięcie lub skalę, to zakładka

create->helpers->manipulators->sliders

 

Potem zakładka animation -> reaction manager i tam ustawiasz sobie jaka wartość slidera odpowiada za jaką transformację konkretnego elementu na scenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Aethersis właśnie o to mi chodziło z tym, że trochę mało opisałem co potrzebuję. Otóż jak zrobić kontroler do pojedynczego elementu wiem jak zrobić. Potrzebuję zrobić 1 kontroler, który chował by mi zarówno koło jak i chował klapy (osłony podwozia). Animacja wyglądałaby tak, że najpierw się chowa koło a dopiero potem zamykały się te osłony podwiozia. Ale całość podłączona do jednego kontrolera. Chyba, że muszę zrobić to tak jak Aethersis opisał ale dodać jakieś funkcje, żeby te osłony się zamykały od odpowiedniego momentu.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż tak dobrze się nie znam na animacji żeby przypisywać kontrolerom całe sekwencje ruchu, ale z tego co wiem, to taka możliwość też jest w maxie. Wiem że można przypisać sekwencje ruchu w motion, czy to ma dotyczeć obrotu, czy też pozycji (np można zrobić że kulka rusza się po trajektorii spline), ale jak to zrobić tak, żeby tym wszystkim sterował tylko jeden kontroler, to na serio nie mam zielonego pojęcia :( Pewnie da się to zrobić jakoś z tymi suwakami, tak jak wspomniał Zgred, ale tego też nigdy nie próbowałem. Jeśli to ma być tak złożone, to poczytałbym na pewno o panelu reaction manager. Tam można na prawdę sporo zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności