Skocz do zawartości

Hdri raw/nef


Rekomendowane odpowiedzi

Czołem,

problem chyba banalny, ale ja nie mam zbytniej jasności.

Robię zdjęcia w formacie nef, format ten, z tego co mi wiadomo, przechowuje informacje o oświetleniu, czy można z jednego zdjęcia zrobić format HDRI żeby nadawał się do oświetlenia sceny? Bo formatu NEF nie da się wrzucić w 3ds. Gdy wbijam w google hdri to wywala mi tylko opisy jak zrobić takie efekciarskie zdjęcia, nie potrafię znaleźć nic nt. tego formatu.

Dziękuję i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Nie mogę sprawdzić czy się da bo mój aparat zapisuje raw jako cr2 ale za nowy format do Photoshopa 4.

Tak że tylko przypuszczam ze tak można:

Otwierasz w Photoshopie ale nie za pomocą open tylko open as (photoshop raw) i zapisujesz jako hdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno zdjęcie z pewnością nie wystarczy do zrobienia przyzwoitej HDRKi - żaden aparat nie ma takiego zakresu tonalnego..

 

Ale ja nie potrzebuję robić hdrki, chodzi mi tylko o tło do sceny które mi ją oświetli.Do tego potrzebne są informacje o lumenach (?) które zawierają negatywy. Ale sprawdzę to o czym mówi Wirnik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NEF to format Nikona a CR2 Canona to inaczej pliki RAW czyli nieskompresowany obraz z ktorym photoshop powinien sobie poradzic. Takim zdjecie mozna uzyc spokojnie do IBL - bedzie to tzn LDR (Low dynamic range image). Ale zeby uzyskac prawdziwy HDR (High dynamic range image) musisz wykonac kilka zdjec w roznych ekspozycjach. Nastepnie zapisac w rozszerzeniu HDR lub OpenEXR.

 

N tej stronie znajdziesz odpowiedzi na rozne pytania.

http://www.hdrlabs.com/tutorials/index.html#Will_HDRs_make_my_lighting_in_m

 

kris

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz też wywołać tego Nef'a na 3 razy z ekspozycjami -1 0 +1 i złożyć z tego HDR. Jeśli zdjęcie było poprawnie naświetlone to efekt będzie przyzwoity choć jak napisano wyżej idealnie byłoby mieć kilka takich Nef'ów w różnych ekspozycjach prosto z aparatu.

  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra, tylko że w ten sposób uzyskam jakiś efekt, tego tzw. hdr, ale photoshop nie ma opcji Save as.. HDR Image. a właśnie plik z rozszerzeniem hdri jest potrzebny do oświetlenia sceny 3d.

 

Sprobuj, poszukaj w necie tego jest od groma.

Camera Raw ktory jest dolaczony do photoshopa zapisuje w HDR. Nie musi to byc HDR moze byc EXR. Rozszerzenie pliku nie ma znaczenia o ile masz obraz 32bitowy.

Poczytaj o IBL (image base lighting). Sciagnij z neta jakies HDR i testuj. Zrob test z HDR i z LDR zobacz co da ci lepsze/zadowalajace efekty.

  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności