Skocz do zawartości

box -> fracture -> polywire edgów fracture'a


deshu

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć :)

 

Zaczynam zabawę z Houdinim, i niestety na razie nie jestem w stanie wykombinować gdzie co wpisać i jak połączyć.

 

Chcę zrobić polywire, po edgach które powstają przy shatterowaniu zadanej geometrii (niech sobie będzie biedny box), nie wiem jednak jak je proceduralnie wyselektować.

 

Poniżej mały screen (z maxa) co chciałbym osiagnać (to to coś po prawej):

voronoiboxedges-1.jpg

Edytowane przez deshu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Niesamowity jest ten program! Dziękuje ci SYmek.

 

Powiedz tylko dlaczego, skoro w voronoifractureSOP -> attributes -> Keep Internal Attributes dla 'Primitive Outside" mam defaultowo wpisane 'outside', to w DeleteSOPie uzywam 'OUTSIDE' wielkimi literami i skąd te 2 underscory?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz tylko dlaczego, skoro w voronoifractureSOP -> attributes -> Keep Internal Attributes dla 'Primitive Outside" mam defaultowo wpisane 'outside', to w DeleteSOPie uzywam 'OUTSIDE' wielkimi literami i skąd te 2 underscory?

 

Tu są dwie sprawy:

 

1) $COSTAM to zmienna (w tym przypadku lokalna), która często, ale nie zawsze, odnosi się do atrybutu na geometrii o nazwie "costam". To jest konwencja, ale warto się jej trzymać.

 

Niektóre zmienne są wbudowane, inne tworzy użytkownik przez tzw. "variable mapping" najczęściej w trakcie tworzenia samego atrybutu. To ważne, bo 90% zabaw w Houdinim polega na żonglowaniu atrybutami a swobodny dostęp do nich jest podstawową zaletą tego programu. Jakie atrybuty masz na geometrii i jakie mapowanie na zmienne zawsze możesz łatwo sprawdzić klikając środkowym przyciskiem na noda.

 

2) Podwójny podkreślnik to jakaś zupełnie nowa konwencja wprowadzona przez SESI, najprawdopodobniej na podobieństwo Pythona, gdzie zaznacza się tak atrybuty prywatne klasy, których nie należy dotykać. SESI nazwało tak atrybuty i zmienne, żeby nie było kolizji z czymś, co wymodzi (lub już wymodził) użytkownik. Znów, ja o tym nie wiedziałem, po prostu kliknąłem prawym przyciskiem i sprawdziłem, co w trawie piszczy. W tym przypadku atrybuty także miały "__" przez większość czasu, a dopiero na końcu zmienia się im nazwy na te podane na zewnątrz w zakładce Attributes. O zmiennych po prostu zapomnieli ;) (bug!).

 

Tu masz podręczną (i mam nadzieję poręczną) pomoc w sprawie atrybutów i zmiennych:

 

http://www.forum3d.pl/f3dbb/index.php?md=post&nw=1&pid=122857#122857

http://www.sidefx.com/index.php?option=com_forum&Itemid=172&page=viewtopic&t=11090&highlight=attributes+name+rule

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetnie, prawie wszystko zrozumiałem:) Dziękuje ci za pomoc, bo udało mi się osiągnąć dokładnie to, czego potrzebowałem. Pewnie niebawem wrzucę coś do renderów testowych.

Tylko jeszcze wykombinuje, jak z obiektu wyciągnąć poszczególne elementy, i zrobić im For Each.

Edytowane przez deshu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za linki. Sporo mi wyjaśniły. Jednak nadal nie mogę sobie poradzić z rozdzieleniem sub-obiektów na grupy, żeby móc im zarzucić ForEach.

 

A propos ForEach - czy operacje, które wykonuje, muszą znajdować się wewnątrz noda? Czy można jakoś mieć wszystko widoczne na jednym 'sheecie' ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za linki. Sporo mi wyjaśniły. Jednak nadal nie mogę sobie poradzić z rozdzieleniem sub-obiektów na grupy, żeby móc im zarzucić ForEach.

Nie rozumiem, masz przecież na VoronoiSOP zakładkę Groups, gdzie możesz je włączyć, a potem iterować po nich w ForEach, chodzi Ci o coś innego? (zwróć uwagę na pole "Group Mask" w ForEachSOP, musisz tam wpisać odpowiednia maskę, coś jak "piece*" na przykład).

 

A propos ForEach - czy operacje, które wykonuje, muszą znajdować się wewnątrz noda? Czy można jakoś mieć wszystko widoczne na jednym 'sheecie' ?

 

O ile mi wiadomo, muszą się znajdować wewnątrz. Houdini bardzo dosłownie traktuje obiektowość danych, jak coś jest w środku czegoś, to jest w środku, a nie tylko tak wygląda ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nie, nie w VoronoiSOP - tu juz wszystko jest jasne.

 

Po kolei:

 

-> Geometry

-> File (import objota, w którym jest np. 5 literowy napis. Użycie FontSOP nie wchodzi w grę, bo napis jest wymodelowany ręcznie. Musi być importowanie)

-> automatyczne nadawanie grup każdej z liter

-> ForEach dla każdej liter (każdej grupy):

-> IsoSurface

-> Volume Blur

-> meshowanie voluma i coś tam dalej, ale to już nie ważne

 

No i problemem jest to autoamtyczne robienie grup z każdego osobnego elementu zaimportowanego mesha. Houdini ma verteksy i primitywy. Ani edgy ani elementow nie ma, i dlatego sie gubie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, rozumiem. Po File dajesz ConnectivitySOP a następnie PartitionSOP. W tym drugim w polu "Rule" wklepujesz na przykład grupa$CLASS i done. Masz grupy dla każdej części geometrii połączonej ze sobą.

 

pozdr.,

skk.

 

 

ps ConnectivitySOP sprawdza, które prymitywy są połączone ze sobą i dodaje atrybut "class", którego wartość jest stała dla połączonych prymitywów. PartitionSOP zajmuje się tworzeniem grup według wyrażenia z pola "Rule". Może na przykład użyć atrybutu (tak jak dzięki zmiennej $CLASS). Wszystkie punkty lub prymitywy, dla których wyrażenie zwraca tę samą wartość stworzą jedną grupę·

Edytowane przez SYmek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki, rzucilem to, bo sie okazalo, ze nie ma dla kogo :)

 

Jakbyś to skomercjalizował zupełnie inaczej były te informacje postrzegane. Niestety, większość ludzi dostrzega wartość dopiero, gdy zobaczy metkę z ceną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności