Skocz do zawartości

renderowanie animacji - czy da się jakoś przyspieszyć?


spez

Rekomendowane odpowiedzi

witam,

mam do wyrenderowania w mental ray'u animację, a właściwie walkthrough (wirtualny spacer) po wnętrzu kościoła (raczej nie będzie żadnych elementów ruchomych; ewentualnie jakieś drzwi się będą otwierać albo coś w tym stylu - to jeszcze zależy od klienta), całość będzie miała od 500 do 700 klatek (20-30 s.); w związku z tym mam dwa pytania:

 

1. czy można coś zrobić, żeby przyspieszyć rendering (obecnie jedna klatka w rozdzielczości 480p renderuje mi się 30-45 min., tak więc jak łatwo policzyć rendering całości zająłby mi ok. 2 tygodni przy kompie pracującym 24/7, co jest stanowczo za długo)? może istnieją jakieś tricki, o których nie mam pojęcia (do tej pory robiłem głównie zwykłe, "nieruchome" wizualizacje, więc czasem renderingu się raczej specjalnie nie przejmowałem)?

 

2. jak można się pozbyć dziwnego efektu migotania cieni (tak jakby światło było liczone troszkę inaczej na każdej klatce)?

 

dodam jeszcze, że model jest dość prosty, ale sprawę komplikuje oświetlenie (dużo szczelin, zakamarków i świetlików przez które wpada światło - już teraz mam 20 sky portali i 8 photometric llights i pewnie jeszcze będę musiał parę dodać); z kolei ostateczna animacja nie musi być super-hiper hd (jest przeznaczona na stronę internetową), ale chciałbym, żeby wyglądała w miarę przyzwoicie...

 

będę baaardzo wdzięczny za wszelką pomoc, porady i/lub uwagi i z góry za nie dziękuję :)

 

acha - jeszcze tak dla orientacji jedna przykładowa klatka (ogólny widok w stronę ołtarza - materiały, poza cegłą i drewnem, nie są jeszcze do końca ustalone):

6829846226_8e11401488_b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

jeśli zrezygnujesz z ruchomych elementów to możesz przyspieszyć final gathering i ewentualnie export geometrii ale i tak będiesz musiał swoje odczekać. Jeśli chodzi o fg to w rolecie reuse fg map musisz ustawić "incrementally coś tam" ale musisz pamiętać o tym że za każdym razem jak przerwiesz rendering i usunie Ci się fg mapka to przy wznawianiu trzeba policzyć pierwszą klatkę ponownie.

Dodatkowo włącz opcje geometry caching w zakładce processing to da Ci kilka sekund w każdej klatce:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wielkie dzięki chłopaki! :)

 

a teraz po kolei:

 

@ claude - ten tutorial, jakkolwiek wielce pouczający, niestety dotyczy v-ray'a a ja robię ten projekt w mental ray'u (głównie dlatego, że mam w nim dużo większe doświadczenie); niemniej już od dawna przymierzam się do wypróbowania v-ray'a i może w końcu przy następnym projekcie się na niego przesiądę...

 

@ Piotreq91 - jeśli chodzi o "incrementally coś tam" ("Incrementally Add FG Points to Map Files" :)) to mam kilka pytań:

 

- czy na pewno wystarczy zrobić Final Gather Map dla jednej klatki i jeżeli tak, to najlepiej dla której (zakładając, że w scenie nie ma żadnych ruchomych obiektów)? czy może dla pewności (i lepszego efektu) może jednak zrobić FG Map np. dla co 5-tej, co 10-tej czy dla co 20-tej klatki?

 

- jeżeli w scenie jednak będą jakieś ruchome obiekty np. drzwi, które powiedzmy będą się

otwierać między 50 a 100 klatką (przedtem będą zamknięte, a potem otwarte) to co wtedy? czy można zrobić np. jedną FG Map dla klatek 1-50, drugą dla klatek od 100 do końca a dla klatek 50-100 trzecią FG Map, powiedzmy, co 5-tą klatkę?

 

@ ApaczoS - ta farma wygląda całkiem ciekawie i, niezależnie od tego o ile uda mi się rendering przyspieszyć, chyba z niej skorzystam; rozumiem, że sam z niej korzystałeś - miałbyś może jakieś uwagi/rady? jestem też ciekaw jak to jest z tymi "taryfami" - czy jeżeli wybiorę najtańszą opcję Sapphire (czyli najniższy priorytet), to da się mniej więcej przewidzieć kiedy mi to wyrenderują - czy to będzie w ciągu kilku godzin, dni czy kiedy będą mieć wolne okienko czyli np. za przysłowiowe dwa lata o tej samej porze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozumiem, że sam z niej korzystałeś - miałbyś może jakieś uwagi/rady? jestem też ciekaw jak to jest z tymi "taryfami" - czy jeżeli wybiorę najtańszą opcję Sapphire (czyli najniższy priorytet), to da się mniej więcej przewidzieć kiedy mi to wyrenderują - czy to będzie w ciągu kilku godzin, dni czy kiedy będą mieć wolne okienko czyli np. za przysłowiowe dwa lata o tej samej porze?

 

Tak. Jestem bardzo zadowolony, szybko odpisują na maile i odbierają telefony, więc z kontaktem nie ma problemu. Ciężko trochę zrozumieć francuza mówiącego po angielsku ale da radę się dogadać:)

Po zalogowaniu masz zakładkę Current projects waiting/priority list gdzie możesz kontrolować obecny stan od najwyższego do najniższego. Np. w tej chwili nie ma żadnych projektów elite, diamond, ruby ani emerald, jest 17 projektów sapphire, są dosyć krótkie, więc kolejka szybko się rusza. Wiadomo, że im więcej projektów z wyższych priorytetów tym dłużej czekania, ale nie zdażyło mi się czekać dłużej niż 24h na Sapphire. Możesz też w trakcie "stania w kolejce" zmieniać priorytet, jeśli potrzebujesz, wtedy automatycznie przeskakujesz wyżej na liście. Generalnie jesteś w stanie wyliczyć na podstawie listy projektów, kiedy przyjdzie Twoja kolej.

Lepiej też, jeśli projekt dzielisz na kilka mniejszych, np. masz animację 700klatek, podziel scenę na 3 np. po 250 i 200 klatek, nie będziesz wtrzymywał kolejki w ten sposób:)

Aha, najlepiej wrzucać projekty na początku tygodnia, od piątku do niedzieli jest przeważnie meksyk:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

źle mnie zrozumiałeś:) trzeba wyrenderować fg dla wszystkich klatek ale z opcją "Incrementally Add FG Points to Map Files" jest szybciej bo nie musi się każda klatka fg liczyc od nowa. Fg liczy tylko to co widzi kamera. Jak masz animacje kamery to będzie musiał doliczyć to co jest w kolejnej klatce a czego nie było w poprzedniej. Jeśli będą się otwierały drzwi to poprostu będzie miał więcej do doliczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ApaczoS - wielkie dzięki za szybką odpowiedź, za wszystkie rady i uwag,i no i przede wszystkim za zasugerowanie takiego rozwiązania (ferma)! myślę, że faktycznie będę uderzał do tej fermy z ostatecznym renderingiem...

 

@Piotreq91 - dzięki za wyjaśnienie - po prostu nigdy wcześniej nie używałem tej opcji (w ogóle nie robiłem wcześniej animacji w mentalu, tylko statyczne wizualizacje; animacje robiłem dawno temu i to w scanlin'ie), zmyliło mnie to, że w momencie kliknięcia "Generate Final Gather Map File Now" domyślną opcją jest "Current Frame", dopiero potem jest "Every 1 Frame(s), Every 3 Frame(s)..." itd.; mam jednak w związku z tym kilka pytań:

 

- jeżeli robię FG Map dla każdej klatki animacji (powiedzmy 500 klatek), to czy nie wychodzi z tego jakiś gigantyczny plik *.fgm?

 

- rozumiem, że FG Map obliczam dla finalnej rozdzielczości renderingu, czy tak?

 

acha, i jeżeli miałbyś jeszcze jakieś rady odnośnie renderowania animacji w mental ray'u to będę ogromnie wdzięczny!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam RebusFarm, jest znacznie tanszy.

a miałeś jakieś doświadczenia z ta fermą? bo tak jak szybko przejrzałem forum, to nie ma najlepszych opinii (ale te, które znalazłem były z 2009 roku)... poza tym jak zrobiłem szybkie przybliżone oszacowanie kosztów, to z takimi samymi parametrami na RebusFarm wychodzi jednak drożej - 109.20 Euro (w najniższej taryfie), podczas gdy na RanchComputing w najniższej taryfie wychodzi 30 Euro a w najdroższej 70 Euro (!!!)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, liczylem niedawno. Bardzo dobra stacja, polecam.

Po co komu najwyzsza taryfa? Na najnizszej w zasadzie nie mialem kolejki, render polecial odrazu. Automatycznie odpala sie 120 xeonow 6 rdzeniowych i grzeje. Przeliczone klatki automatycznie sa zgrywane na dysk, do folderu wskazanego w scenie maxowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robi się duży plik:D kilka gigabajtów.

Jeśli chodzi o rozdzielczość to prawdopodobnie można zrobić w małej i użyć do finalnego renderu. Podobno ludzie tak robią ale ja nie sprawdzałem dlatego nie chciałbym Cie wprowadzić w błąd jeśli coś pomyle(możesz pokombinować zanim wyślesz na farme). Ja robie w ten sposób że ustawiam renderer tak jak ma być i renderuje z włączoną opcja "incrementally add fg points..." wtedy mapa przy każdej klatce się uzupełnia. Nie rozdzielam procesu na dwie części czyli nie generuje mapki oddzielnie.

 

Możesz pokombinować z połączenie GI z Fg wtedy GI mapka robi się raz dla całej sceny(jak dasz opcje read/write photon map) i trwa to moze minute a wtedy FG liczy sie szybciej.

Ustaw sobie np. 2000 max number photons per sample i znaznacz opcje optimize for final gather(slower gi). Automatycznie powinno Ci zmienić FG bounces na 0. Zobacz co wyjdzie z tego.

Edytowane przez Piotreq91
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moszes u mnie rendernąć, będzie taniej niż rebus

A jakie masz ceny? I jak by to wyglądało czasowo i logistycznie? Będę wdzięczny za szybka odpowiedz :)

 

Odświeżam wątek po takiej przerwie, bo klient na miesiąc projekt odłożył na półkę, a teraz nagle mu się przypomniało i oczywiście mu się spieszy...

 

(...) Jeśli chodzi o rozdzielczość to prawdopodobnie można zrobić w małej i użyć do finalnego renderu. Podobno ludzie tak robią ale ja nie sprawdzałem (...)

Trochę pokombinowałem i właśnie w ten sposób to będę robił. Ostateczny wynik jest dla mnie jak najbardziej do przyjęcia a FG Map (czyli to, co i tak muszę wyrenderować w domu) liczy się jednak sporo szybciej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności