Skocz do zawartości

Zmiana rozdzielczości 3ds Max i Vray


PCCOREDUO

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Gdy wrzucę dowolny render z 3ds Max'a renderowany vray'em do Photoshop'a, w informacjach wyświetla mi się, że obrazek jest w rozdzielczości 72 DPI. Czy jest jakaś możliwość renderowania w innej rozdzielczości? np 150 DPI. A jeżeli nie to jest jakiś sposób, żeby przekształcić render do rozdzielczości np 150 DPI, oczywiście chodzi mi, by obrazek naprawdę miał taką rozdzielczość, czyli wyższą jakość, a nie był tylko tak zakodowany, a technicznie jakość będzie dokładnie ta sama.

 

3ds Max 2012

Vray 2.0

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Max nie renderuje z żadną rozdzielczością DPI. Otrzymujesz obrazek , który ma szerokość X pikseli i wysokość Y pikseli. DPI (punktów na cal) określa ile punktów (pikseli) wydrukuje drukarka na linii o długości jednego cala. A jak chcesz przekształcić obrazek do innej rozdzielczości to Twój program graficzny (photoshop) daje Tobie taką możliwość.

  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dynamico oj chyba nigdy nie robiłes renderów do druku wielkoformatowego ;)

PCCOREDUOw render setup masz opcje Print size assistant ustawiasz tam rozdzielczośc rendera pod wydruki plikiem wyjsciowym jest Tiff z przypisanym DPI nie mówic juz ze jesli zrobisz render to potem istniej mozliwośc zapisu w kazdym innym formacie graficznym jaki oferuje max z danym dpi. Pytanie wlasciwie jest jest takie po co ci okreslone DPI w pliku ?

Edytowane przez shadowsexpe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wytyczne od drukarni dostarczyć plik takich i takich rozmiarów (1:1 do docelowej wielkości na arkuszu) w 300 DPI. Niestety ta opcja, którą wskazałeś albo nie umiem jej używać albo nie wiem, bo po ustawieniu tam 150 DPI i tak plik według PS zakodowany jest 72 DPI. Jedyny plus tej funkcji, że automatycznie ustawia mi wielkość rendera do docelowej wielkości obrazka we wskazanym DPI, ale kodować plik na 150 DPI i tak muszę ręcznie w PS. Chyba, że coś robię źle :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Zgadza się, tiffy (jeżeli da się automatyczne zapisywanie) są we wskazanym DPI ale jeżeli chce plik zapisać później w innym formacie (BMP) to już spowrotem jest 72

 

Rendery 1m x 0,5 m

 

Jeszcze dopowiem, że używam VFB (Vray Frame Buffer) do renderowania.

Edytowane przez PCCOREDUO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a kto bmp daje do wydruków

 

To jest dobre pytanie :P Pierwszy raz oddaję coś do wydruków i nawet o tym nie pomyślałem.

 

Oki to widze ze spore wymairy jesli chodzi o rozdzielczośc cie czekaja a jakie to ma byc dpi ?

 

300 DPI

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ogólnie do druku to sie daje w eps.tif oraz ostatecznie jpg, co prawda drukarze ciesza sie takze z formatu pdf. Ustwa wszytko pod rozdzielczośc jak podałes tylko w mm i 300dpi i ruszaj do dzieła i jesli nie masz mocnego kompa idź na dwa dni w góry ;)

Albo robisz tiff w w 72 i wsadzasz go do ps a nastepnie zapisujesz do pdf tam ustawisz parametry do druku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komp core 2 duo 2,8, 4 gb ram DDR2 wiec chyba przejdę się w góry :P Kiedyś myślałem nad wynajęciem renderfarmy lub chmury obliczeniowej (zainstalować na niej 3ds i tam renderować). Miał ktoś już styczność z takim rozwiązaniem, lub zna jakieś render farmy w Polsce? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@shadowsexpe:

cyt:"Dynamico oj chyba nigdy nie robiłes renderów do druku wielkoformatowego ;)"

No i tu mnie złapałeś. Faktycznie. Nigdy nie robiłem renderów pod wydruk wielkoformatowy.

Ale:

1. Print Size Assistant jest tylko "pomocnikiem" wyliczającym dla zakładanej wielkości wydruku i jego rozdzielczości wymaganą szerokość i wysokość renderu w pixelach.

2. Ja jeżeli potrzebuję przygotować render pod wydruk o wymiarach np. 500 x 250 cm i rozdzielczości 300 DPI szybciutko wyliczam sobie, że mój render musi mieć wymiary ok. 60.000 x 30.000 pixeli. I żaden Print assistant tego nie zmieni. (dla PCCOREDUO na przyszłość: dzielisz wymiar w centymetrach przez 2.54 [cal] i mnożysz przez wymaganą rozdzielczość w DPI, w ten sposób otrzymujesz wymiar renderu w pikselach)

3. Będę się jednak upierał, że render sam w sobie nie ma żadnej rozdzielczości. Tę rozdzielczość ale tylko hipotetyczną, można nadać w momencie zapisywania obrazka do pliku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@shadowsexpe:

cyt:"

1. Print Size Assistant jest tylko "pomocnikiem" wyliczającym dla zakładanej wielkości wydruku i jego rozdzielczości wymaganą szerokość i wysokość renderu w pixelach.

2. Ja jeżeli potrzebuję przygotować render pod wydruk o wymiarach np. 500 x 250 cm i rozdzielczości 300 DPI szybciutko wyliczam sobie, że mój render musi mieć wymiary ok. 60.000 x 30.000 pixeli. I żaden Print assistant tego nie zmieni. (dla PCCOREDUO na przyszłość: dzielisz wymiar w centymetrach przez 2.54 [cal] i mnożysz przez wymaganą rozdzielczość w DPI, w ten sposób otrzymujesz wymiar renderu w pikselach)

.

co do asistanta nie jest tylko pomocnikiem ale ustawia ci odrazu render do zapisu do tiffa do takiej rozdziałki jak potrzebujesz a takze go skompresuje co byś gigabajtowych rtysunków nie dzwogła do klienta. Dwa po kiego grzyba mam dzielic cos przez cale skoro majac wymirw cm podac go w aasystencie w mm to nie jest wielka logika, no chyba ze ktos ma kłopot z zamianami pomiedzy 10 .A render od samego poczatku ma rozdzielczość chociazby to ze nastawiasz kamere i polu pracy przypisujesz jakąs rozdziałke. Edytowane przez shadowsexpe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że assistant po to jest żeby z niego korzystać. Ale dobrze jest wiedzieć skąd co się bierze bo przyjdzie w życiu taki moment gdy kolega PCCOREDUO będąc u swojego klienta podejmie zobowiązanie wykonania renderu 7 x 3 metry w rozdzielczości 300 DPI (bo przecież "assistant" mu to wyliczy) - tylko jaki komputer to potem "przerobi"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że assistant po to jest żeby z niego korzystać. Ale dobrze jest wiedzieć skąd co się bierze bo przyjdzie w życiu taki moment gdy kolega PCCOREDUO będąc u swojego klienta podejmie zobowiązanie wykonania renderu 7 x 3 metry w rozdzielczości 300 DPI (bo przecież "assistant" mu to wyliczy) - tylko jaki komputer to potem "przerobi"?

Standardowy billboard ma rozmiary 5,04m x 2,38m, ale sa tez billboardy 6mx3m, 12 m x 3 m, 18mx6 takze napewno przyda mu się przeliczanie zeby wiedziec ile mazyn ma do tego zagonic takie kolosy robi sie czastkowo. A tak szczerze mówiąc to DPI oodnosi się do zdjęcia wydrukowanego lub ogólnie materiału wyjściowego, i jest czesto mylnie pojmowane jako pojecie PPI (pixels per inch) i to własnie ono powinno byc stosowane do okreslania materiału wyswietlanego na monitorach czyli ogólnie mówiac materiałow cyfrowych. I jesli zaraz zacznie sie krzyk ze to jest to samo to rozwiewam odrazu takie pomysły 1 piksel=8,3333 dots ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności