Skocz do zawartości

Dokupienie drugiej stacji


lukasjogabonito

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Chcę zwiększyć moc obliczeniową w domu. Obecnie pracuję na Phenom-ie II x6 1090T BE. Zestawu naturalnie nie opłaca się sprzedawać po 1,5 roku. Pomyślałem więc, że skorzystam z dobrodziejstw renderingu sieciowego i dokupię drugą stację.

 

Pytanie teraz jak to powinno wyglądać i jak to działa w praktyce???

 

Komputer1: powiedzmy ten Phenom + dużo ramu + dobra karta

Komputer2: nowy procesor+ dużo ramu (???)+ słabsza karta graficzna (???)

 

Wiadomo drugi komputer nie będzie miał monitora czy da się tak zorganizować np przez autostart, że włączam go i po włączeniu renderingu na pierwszym komputerze już będzie renderować????????

 

Czy jak mam już AMD to musze w to brnąć? Czy mogę teraz i7 kupić i nie będzie problemu?

 

Dzięki za pomoc (mało wiem o sieciach itp)

Edytowane przez lukasjogabonito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 19
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Tak od siebie pare slow dorzuce:

- wiekszosc plyt glownych teraz ma jakas podstawowa grafe, wiec jesli nie planujesz renderowac na GPU to karta grafiki do drugiego kompa zbedna

- mozna sie logowac przez zdalny pulpit czy jak to sie tam zwie do drugiego kompa, pewnie do pierwszej konfiguracji przyda sie podpiac monitor do niego, ale potem juz to powinno byc zbedne

- architektura (amd czy intel) nie maja znaczenia

- wrzucanie coraz wiekszej ilosci znakow zapytania po zdaniu chyba tez nie ma znaczenia ;)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki mirach za odpowiedz.

 

A czy w takiej konfiguracji komputer 1 jest niezbędny do renderingu drugiego komputera? Czy jest możliwość pracy na 1 gdy drugi renderuje w tym czasie?

 

p.s. musiałem edytować, żeby pokasować znaki zapytania:D

 

lukasjogabonitoMozna i tak i tak.

 

Przypadek 1. Jesli chcesz renderowac uzywajac jednoczesnie dwoch stacji, to na 2 odpalasz w vray spawnera a na 1. w Distributer render dodajesz 2. jako noda do listy i puszczasz render. W ten sposob rendreujesz uzywajac obu maszyn rownoczesnie.

 

Przypadek2. Jesli chcesz renderowac na 2 a pierwszego uzywac np do modelowania uzywasz wowczas backburner'a. Na 1. kompie zaznaczas opcej "net rendering" klikasz "Redner" i nastepnie wybierasz stacje 2. jako server renderujacy. a potem mozesz spokojnie dalej pracowac na komputerze 1

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Dzieki no to chyba sie zdecyduje na takie rozwiazanie.

 

Jeszcze jedno pytanie czy w 2 stacji musi być również dużo ramu jak w 1? W 1 mam 12Gb.

A tekstury będzie pobierał z 1 kompa? Czyli dysk ssd 120Gb mu tam starczy np?

Edytowane przez lukasjogabonito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozesz to spiac bardzo latwo Backburnerem. Wtedy na glownym kompie glownym odpalasz Manager a na jednostkach obliczajacych podpinasz w Autostart plik Server. Po uruchomieniu jednostki Server automatycznie zaloguje sie do Managera, i bedzie czekal na zadanie. Jezeli na glownym komputerze z Managerem nic aktualnie nie robisz to na nim tez mozesz uruchomic server i wtedy komputer ten takze stanie sie jednosta przeliczeniowa.

 

Ponad to musisz utworzyc na glownym komputerze Folder ktory bedzie udostepniony jednostkom przeliczajacym, tak by po wyrenderowaniu klatki mogly zapisac je w glownym folderze bazowym projektu. Czyli po prostu mapujesz udostepniony sieciowo folder na kazdej jednostce. Textury moga lezec u ciebie lokalnie na glownym kompie, gdyz w Backburner ma opcje wysylania scen spakowanych wraz z texturami (opcja include maps)

 

Programikiem Monitor z backburnera mozesz w kazdym momencie podejzec jaki jest status renderingu i czy wszystko dziala. Nie trzeba do tego vnc.

 

Co do karty graficznej w dodatkowej jednostce przeliczeniowej, to jezeli nie uzywasz rendererow GPU to polecam najtansza pasywną karte graficzna jaka jest na rynku. Chodzi glownie o to by nie zjadala zbednie pradu gdyz nie ma ona wplywu na rendering.

 

Co do ramu to najlepiej, by bylo go tyle samo co na jednostce glownej, lub wiecej. Jezeli bedzie mniej to scena ktora wyslesz do przeliczenia moze sie kiedys wykrzaczyc zpowodu braku ramu. Logiczne.

 

Dysk w jednostce przeliczeniowej w zasadzie moze byc jakikolwiek, gdyz docelowo render i tak poleci sieciowo do twojego komputera. SSD zamontuj jedynie w glownej jednostce.

 

Procesory w jednostkach dodatkowych moga byc roznej masci. Nie ma to znaczenia.

Edytowane przez Traitor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A napiszcie jeszcze jaki zasilacz wystarczy do takiej jednostki? W swoim kompie z Phenomem X6 1090 mam zasilacz 600W. Jeżeli grafa jest zintegrowana na płycie, nie ma OC procesora i dodatkowego chłodzenia to rozumiem że może być coś słabszego? 350W czy 420W? Płytę główną kupować po taniości byleby udźwignęła ramu tyle ile chcemy czy zwracać na coś jeszcze uwagę? Dzięki pozdrawiam.

Edytowane przez hajsssss
rozwinięcie wypowiedzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plyte trzeba kupic wydaje mi sie lepsza, jakos nie mam zaufania do budzetowych produktow, generalnie chodzi o to zeby sprzet renderujacy byl stabilny jak skala, gdyz jak sie zawiesi to nawet mozemy nie wylapac w pospiechu bo backburner zapusci render na nowo (to taka hipotetyczna sytuacja tylko ;) ), a jezeli chodzi o zasilacz to na necie sa kalkulatory i pod konkretny zestaw mozna wyliczyc, tutaj masz przyklad takigo kalkulatora, http://extreme.outervision.com/psucalculatorlite.jsp

dobrze tez ze,by dla wygody glownie ;) ten renderujacy mial jak najcichsze chlodzenie, chyba ze upchniesz go w piwnicy ;)

a o reszcie juz koledzy napisali.

pozdro

 

aa jeszcze jedno, gigabitowa siec, i to taka dzialajaca faktycznie z taka predkoscia ;) siec strasznie zamula na duzych scenach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam inne pytanie w tym temacie, myślę że dla lukasjogabonito będzie też przydatne:

 

staje powoli przed taką samą sytuacją, tzn jeden komp nie wystarcza już do pracy, przydałyby się dwa, abym mógł na jednym pracować, a na drugi wysyłać zadania do renderingu.

 

Teraz mam i7 pierwszej generacji podkręconą na 4.00Ghz, około 7 pkt w cinebenchu. Nie będę chciał dokupywać drugiego monitora, klawiatury itp, drugi komputer ma być włączony jako renderslave tylko. I pytanie czy myśilcie że lepiej pracować na trochę wolniejszym komputerze a szybszy render slave czy na odwrót, pracować na nowszym szybszym a wolniejszy renderslave? z waszego doświadczenia?

 

edit: i jak do tego się mają licencje maxa oraz Vraya?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

apropos licencji maxa to do backburnera nie potrzebujesz (instalujesz kopie maxa i nie aktywujesz), natomiast vray musi miec tyle licencji ile jest vrayjow dzialajacych,

 

co do wyboru na jakim pracowac to nie ma chyba idealnego rozwiazania dla kazdego, moze tak: jezeli uzywasz kompa sporadycznie to lepiej chyba pracowac na szybszym, natomiast jezeli farma ma pracowac caly czas a terminy gonia to lepiej jednak pracowac na wolniejszym, tak jak bym to zrobil. No chyba ze tylko do distributed rendering to wtedy nie ma znaczenia, ktory jest gdzie i lepiej na szybszym pracowac ;) chyba ;)

 

greets

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś mi się obiło o uszy, że podłączenie drugiej stacji trwa chwilę więc jeśli jakieś testy regionem czy cos to chyba lepiej na szybszym. Ale ktoś musiał by to potwierdzić.

 

"aa jeszcze jedno, gigabitowa siec, i to taka dzialajaca faktycznie z taka predkoscia siec strasznie zamula na duzych scenach... "

 

Quadysz rozwiń myśl proszę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Quadysz - Vray na kluczu sprzętowym ma 10 licencji DR i 10000 do backburnera, więc raczej wystarcza do "domowych" zastosowań :cool:

 

"aa jeszcze jedno, gigabitowa siec, i to taka dzialajaca faktycznie z taka predkoscia siec strasznie zamula na duzych scenach... "

 

Quadysz rozwiń myśl proszę

 

pozwolę sobie odpowiedzieć za Quadysza - bez szybkiej sieci, uruchomienie / zapisanie sceny będzie poprostu długo trwało (np. pobranie proxy, tekstur, sceny przez komputer który jest slave'm itp). Dlatego też 1Gbit sieć jest (moim zdaniem) koniecznością jesli się chce poważnie podejść do tematu. Koszt zaś takiej "sieci" dla 2 komputerów jest relatywnie niski (switch 1Gbit kupisz za 100zł, kable są te same jak do 100Mb i praktycznie wszystkie karty sieciowe już obsługują ten standard).

Edytowane przez Loki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

generalnie chodzi o zmaksymalizowanie predkosci transferu sieciowego, dla przykladu

* maksymalny transfer sieci 100Mbit to 12,5 MB to mniej niz "przenosniki" ;) USB

* dla sieci 1000Mbit jest to odpowiednio 125MB/s. W praktyce ciezko uzyskac taka predkosc z kilku wzgledow

- switch jest slaby i sobie nie radzi

- kable jakies slabe albo kilometrowe :D

- no i rzecz poboczna czyli transfery dyskow, malo jest takich co daja rade pracowac ze srednia predkoscia 125MB/s realnie powinno wyjsc kolo 100MB/s

 

 

no i tyle, w praktyce po krotce i po lebkach wyglada to tak ze jak renderujesz destributem to kompy "dziela" sie mapa radiacji, jak renderujesz backburnerem to przed kazda klatka musi przeslac wszystko co trzeba, im wieksza scena tym wiecej danych, jak zapisujesz rendery po sieci a nie lokalnie, w tifach dodatkowo z passami, to jedna klatka potrafi byc ciezka. Chodzi o zminimalizowanie strat tych sieciowych bo one sa najwieksze. W pojedynczych renderach o duzej rozdzielczosci te straty nie maja az tak wielkiego znaczenia kiedy powiedzmy siec nam zamuli o kilka minut w kontescie kilkugodzinnego renderu. Nie wiem, jak masz jeszcze pytania to wal, co bede wiedzial to napisze ;)

 

jezeli chodzilo Ci o to ze gigabitowa siec niedziala jak trzeba bo faktycznie coraz mniej jest juz sieci 100megabit, to przyczyny o ktorych wiem napisalem powyzej, jezeli jest cos jeszcze to sam chetnie wyslucham bo czasem mnie wkur..zaja te sieci... ;)

 

greets

 

hyhy Loki bylesz szybszy :) ale wlasnie o to chodzilo,

 

patrz no, pomylilo mi sie z tym vryjem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie że temat się tak rozwinął, dużo przydatnych informacji. Rozumiem że na renderfarmę wystarczy tylko jedna licencja Maxa i V-raya. Teraz zostaje tylko problem z tym, że na poszczególnych dyskach farmy musi znaleźć się również oryginalny system. Znacie jakieś opcje na oszczędności w tej kwestii?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesl ichodzi o siec to trzeba zainwestowac w gigabitowy ROUTER nie swith - zadnego switcha nie udalo mi sie popchnac z taka predkoscia by faktycznie uzyskac ponad 100mbit.

Kolejna sprawa to wylaczenie w windows RDC co znacznie przyspiesza transfery.

 

Jesl ichodzi o licencje to 1 licencja maxa i mozesz podpiac 999 nodow.

Podczas DR z vray trzeba jeszcze pamietac o odpowiednim umiejscowieniu bitmap - wszystkie nody musza miec dostep do nich bo inaczej nie wyrenderuje sie bitmapa na danej stacji. W praktyce oznacza to ze musza byc one dostepne w takim miejscu by szybko mogly sie sciagac na poszczegolne nody.

W mental rayu o ile pamietam ten problem nie istnieje.

 

Co do wyboru ktora stacja do renderowania a ktora do pracy to juz kwestia teg oco robisz i jak robisz - jesli praca w viewporcie nie jest problematyczna i robisz animacje to praktyczniej jest mocniejszy komp uzyc jako renderslave.

Jesli robisz ciezsza prace a w szczegolnosci ujecie statyczne to lepiej zrobic odwrotnie.

Ciezko tu jednoznacznie powiedziec bo zalezy to od ogolnego komfortu pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jest wszystko ładnie opisane :

 

http://www.max-realms.com/modules/newbb/dl_attachment.php?attachid=1271950430&post_id=5896

oraz

http://vray.info/tutorials/vray_distributed_rendering_and_backburner/

 

Czyli resumując potrzebuje dwóch kompów co najmniej z kartami Gigabit, dwa kable co najmniej Kat 5 , 5e lub 6 , oraz switch Gigabitowy ???

 

dzieki za info

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności