Skocz do zawartości

Chłodzenie wodne-uzupełnienie


kuback

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Mam kompa, którego składał swojego czasu Wallop. Zastosował w nim chłodzenie wodne SWIFTECH. Płyn chłodniczy posiada zielony kolor. W związku z tym, że minęło od zakupu już 1,5 roku, muszę uzupełnić ten płyn. Tylko pytanie do Was (z Waldkiem nie mam już kontaktu) jaki płyn tam dolać? Czy mogę kupić dowolny i dolać tylko, ten stary wylać i napełnić nowym? Nie mam kompletnie pojęcia jakie są zasady. Proszę o podpowedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 10
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

usuń stary ( najdokladniej jak bedziesz w stanie ale bez obawy , jak troche pozostanie to nic się nie dzieje) i zastosuj nowy.

wybor na cooling.pl i angela.pl jest duzy. przy okazji skoro to juz 1.5 roku to warto zdjac blok z procesora i przesmarowac go swieza pastą ( oczywiscie uprzednio zdejmujac starą).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Procesor wymieniany 2 miesiące temu więc go podsmarowali. Czy mógłbyś polecić konkretny, sprawdzony płyn?

 

I jeszcze jedno pytanie. Czy wymiana płynu to jakiś skomplikowany proces, czy wystarczy spuścić i nalać ? Czy należy coś odpowietrzać itp ?

 

Z góry dziękuję.

Edytowane przez kuback
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sam uzywam FaserOne kupowany w cooligu... kolor wg upodobań.

płyn najlepiej spuszczac przez wykonanie przerwy w loopie( obwodzie) obiegu , najlepiej w najniższym punkcie.

przy wylaczonym kompie trzeba znaleźć najnizej polozoną złaczkę w układzie, odkręcic ją lub zsunąć podsuwajac pod nią jakis pojemniczek.stary płyn zejdzie ale nie całkowicie. wtedy delikatnie wlaczyc ( na chwilkę ) kompa aby pompa chwile popracowala i wypchnela pozostaly plyn. Dla kogos kto nie ma wprawy lepiej byloby nie wlaczac kompa lecz z odzielnego zasilania 12v wlaczyć samą pompe( wczesniej odpinajac ją z zasilania komputera). Nastepnie z powrotem zamontowac złaczkę( naciągnąc przewód na nią), wlać płyn do zbiornika nie zakrecajac go , uwruchomic pompe, ( w sytuacji gdy nie mamy pod reka odrebnego zasilania pompy wlaczamy kompa) płyn zostanie wpompowany do systemu wiec trzeba go uzupełniać az zbiornik na płyn wypełni się. Uwaga!!!... pompa nie moze pracowac bez płynu wiec trzeba na to zwrócic uwagę.

sugeruję aby po napelneiniu zbiornika jeszcze nie zkrecać korka , lecz przez 1 h pozostawic zbiornik otwarty i pozwolic na odpowietrzenie i dopiero potem zakrecic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Glupe pytanie , ale skor oto obwod zamkniety , to jakim cudem musisz plyn dolewac po 1,5 roku :)

 

płyn zawsze odparowuje, nie jest to bowiem absolutnie szczelny układ.

a poza tym mysle ze raczej chodziło o wymianę płynu z powodu zestarzenie się a nie jego braku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płynu ubyło sporo, aż do połowy zbiorniczka. Zwróciłem na to uwagę dopiero jak usłyszałem dziwne bulgotanie. Wcześniej miałem procesor i7 920 (4,0 ghz) w tej chwili jest i7 970 (4,2 ghz). Po wymianie procesora dosyć mocno spadł poziom. Wycieku nigdzie nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chlodzenie wodne w cenie chlodzenia powietrzem zawsze przegra z tym drugim. Pisalem to juz jakis czas temu i napisze jeszcze raz - chlodzenie wodne jest drogie i za 300zł zestawu ktory wygra chocby z mugenem nie zlozymy. Te zestawy typu H50 ktore sa niby popularne to produkty dla ludzi ktorzy nie maja pojecia o chlodzeniu wodnym a chca miec taki "bajer".

Jesli obudowa pozwala na wsadzenie dobrego chlodzenia powietrzem w formie tower to przy tej cenie zawsze bedzie to wydajniejsze. Dodatkowo mimo kompaktowej konstrukcji tego typu zestawow zawsze dochodzi wieksza awaryjnosc niz w przypadku chlodzenia powietrzem, chocby dlatego ze w tych tanich konstrukcjach sa slabe pompy i lubia sie zepsuc lub nierowno pracowac co powoduje ze z teoretycznie bezszelestnego zestawu otrzymujemy cos znacznie glosniejszego niz przy AC.

 

Ci ktorzy czest opisza iz tego typu zestawy so o wiele wydajniejsze od chlodzenia powietrzem, na ogol mieli stycznosc z jakims slabym zestawem AC i przesiedli sie na WC bo akurat taki pomysl do glowy przyszedl. Niestety musze rozczarowac tych ktorzy mysla ze WC zapewni spory zapas przy overclockingu bo to nie zawsze sie sprawdza. Chodzi glownie o bezwladnosc materialu ktory ma przewodzic cieplo. Kazdy kto nie bierze tego wspolczynnika pod uwage pewnie zastanawial sie nie raz dlaczego nie produkuje sie radiatorow z miedzi skoro miedz lepiej przewodzi cieplo niz aluminium - wierzcie mi ze powodem nie jest cena tylko efektywnosc chlodzenia za pomoca obu tych materialow.

Podobnie jest przy chlodzeniu woda, jesli zastosuje sie zestaw w ktorym nie ma odpowiedniej ilosci plynu, nie bedzie on wydajny.

Moda na chlodzenie woda przyszla dawno temu ze wzgledu na dosc ubogie zestawy chlodzenia powietrzem.

Obecnie gdy stosowane sa heatpipey itp sprawa wyglada zupelnie inaczej.

Wspolczesne chlodzenie powietrzem stalo sie bardzo efektywne przy zachowaniu niskich kosztow zarowno sprzetu jak i eksploatacji. Chlodzenie wodne na tym samym poziomie jest co najwyzej efektowne, a nie efektywne.

 

Jesli kogos stac na zakup dobrego bloku wodnego i do tego dobrej pompy ktora przerzuci wode na zewnatrz obudowy do odpowiedniej wielkosci chlodnicy to jak najbardziej ma to sens, jednak zestawy za 300zł mozna sobie spokojnie odpuscic i lepiej zastosowac dobre sprawdzone chlodzenie AC .

Obecnie w pracy mam quada z chlodzeniem WC na poziomie tego z linku powyzej i nie rozni sie ono niczym pod wzgledem efektywnosci pracy od normalnego chlodzenia AC za 150zl. Te same temperatury w stresie po wielogodzinnej pracy.

W pierwszych minutach pracy mozna miec wrazenie ze jest lepiej, ale jak plyn w układzie w koncu sie zagrzeje temperatura idzie w gore. W przypadku AC potrzeba ok 2 min by temperatura osiagnela maxymalny poziom i na nim sie zatrzymuje. W przypadku WC potrzeba troche wiecej czasu, ale tez ja w koncu osiagnie i do tego wolniej opada.

Najwiekszy sens w zastosowaniu WC mamy wtedy gdy w obudowie jest wiecej zrodel ciepla i nie mozna zapewnic dostatecznie szybkiej wymiany powietrza, ale wtedy trzeba chlodznice w PC wyprowadzic na zewnatrz. Wszelkie zabawy z chlodzeniem tego typu ktore jest montowane wewnatrz obudowy daje slabe rezultaty.

 

Takie moje spostrzezenia po wielu probach jakie zrobilem.

 

Jesli chodzi o ten zestaw z linku :

"..Antec's KÜHLER H2O 620 delivers high-performance liquid CPU cooling in a quick easy to install package, and one that outperforms stock CPU coolers up to 20 percent under full load."

 

20% w porownaniu do stockowego, gdzie taki mugen ma pewnie z 70%

Edytowane przez kitamo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności