Skocz do zawartości

zestaw do 8 tys


and

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mysle nad takim zestawem. Bede go wykorzystywac do pracy w 3ds,AE,RealFlow,Module8.Narazie tylko mysle bo nie chce kasy wtopic w cos co moglbym miec za miejsze siano a tez ze spoko wydajnoscia.

PROCESOR CORE I7 3930K 6 Core @ 4,5Ghz ASUS P9X79 PRO Intel X79 LGA2011

nVidia GeForce GTX 680 2048MB DDR5/256bit

KINGSTON 32GB DDR3 Kingston HyperX 1600Mhz Dual Channel

SSD OCZ 2.5" 128GB SATAIII VERTEX 4

HDD SEAGATE 1TB SATA III 32MB

DVD-REC Nagrywarka BLU-RAY

CZYTNIK KART SAMSUNG SFD-321F/T6UB WEWNETRZNY CZARNY

OBUDOWA CHIEFTEC CH-09B-B-OP – CZARNA (lub Fractal R3 Black)

ZASILACZ CHIEFTEC BPS-850C Nitro85+ (850W) 80+ BRONZE - MODULARNY

Chłodzenie CPU Fortis

Co mozna byloby w tym zestawie zmienic zeby zmniejszyc koszty a nie tracic na wydajnosci o ile to wogole mozliwe...co wogole myslicie nad tym zestawem?

Edytowane przez and
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 39
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Zastanowił bym się nad tą płytą Asusa, ponoć serwis to tragedia, bardzo ludzie narzekają.

Tylko jeden dysk 1TB przy wykorzystywaniu AE oraz RealFlow? i to jeszcze Segate?

Proponował bym 2x WD BLACK. + jeden wolniejszy na magazynowanie ważnych danych, backup.

Zasilacz brałbym Corsair, jeżeli obudowa pozwala schować kable z tyłu to czy sens jest dopłacać za zasilacz modularny?

Obudowy polecam od Coolder Master, solidne i dobrze wyposażone. Polecam: cooler master advanced 690 ii 3.0

W mojej skromnej opinii to mocno podał bym optymalizacji kilka komponentów, to co by mi zostało przeznaczył bym na coś extra, ale najważniejsze żebyś sam był zadowolony, więc moje uwagi bierz z przymrużeniem oka ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kitamo właśnie mowa o PL stronie firmy asus. Na wyspach nie słyszałem o takich problemach, tyle że nie będę się spierał bo każdy decyduje sam co mu pasuje lepiej ;)

@RafalPL 680 potwierdzam, są problemy, 480 ma za to słabiutkie chłodzenie i robi piekarnik z karty, no chyba że ktoś dołoży extra wiatraki do obudowy. Sam wybrałem geforce gtx 570 directcu ii.

 

@and chłodzenie to najlepiej coś większego, poszukaj w testach bo to kwestia preferencji. Sam mam Cooler Master, coś w granicach ok 220zł powinno styknąć. Najlepiej żeby były dwa wiatraki w zestawie i sprawdź czy mają 4-pinowe złącza zasilania do regulacji obrotów. Może być: Thermalright HR-02, Noctua, Cooler Master. Wszystkie droższe są z reguły dobrze opiniowane, ale lepiej sobie sprawdzić i spasować.

 

 

Dodatkowo polecam regulator obrotów na przedni panel, to cudo kosztuje ok. 120zł i daje możliwość podpięcia +-8wentylatorów, a daje nam w zamian bezcenną cichą pracę kompa ;)

np. zalman zM-MFC1 Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

floo z checia wyslucham Twoich opini na temat tych optymalizacji:)

co myslisz zeby zrezygnowac z SSD OCZ 2.5" 128GB SATAIII VERTEX 4 i dac za to 2xWD7500BPKT, czy ma to jakis sens w moim przypadku?aha no i odpada wtedy ten seagate

Jaki dokladnie corsair bys mi polecil?

Edytowane przez and
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PROCESOR CORE I7 3930K 6 Core @ 4,5Ghz

Płyta główna - trzeba jeszcze poszukać alternatywy

Grafika Geforce GTX 570 direct cuII

Kingstone or Corsair 4x8GB

Zasilacz Corsair CMPSU-750HXEU ATX 750W PFC

2x dyski WD 1TB 64Mb + 1TB Green

Nagrywarka Blue jest ci potrzebna? Jesteś pewny że będzie z niej korzystał? Czy ma być po to by być? (sam nie mam żadnego napędu więc wole zapytać)

Obudowa: cooler master advanced 690 ii 3.0 + 2 wiatraki 12x12 extra

Zalman zM-MFC1 Plus

Chłodzenie Thermalright HR-02, Noctua, Cooler Master.

 

taki zestaw w podsumowaniu, trzeba poszukać i poczytać żeby być pewnym swego ;) i Pamiętaj, to twój sprzęt!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość RafalPL

Ocz SSD nie kupuj, jeśli mam polecić to tylko Samsung nie ma miesiąca żebym komuś nie kupił polecam wydajne, bezawaryjne nie wiem jak z cena w PL, ale w USA tanie.

 

Co do kart Graf.. taki tescik przeprowadzilem tam wszystko jest napisane :)

 

Tak 4.5 GHz raczej bym nie puszczał, bo napięcia trzeba trzymać do poziomu 1.37. Jeszcze akceptowalne wiec wątpię ze na 4.5 takie napięcie będziesz miał ja mam na 4.2GHz 1.33 na tym 3930k po za tym powyżej 4.4ghz grzałka sie robi a chłodzenie mam tak samo wydajne jak H100.

Edytowane przez RafalPL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziex floo:) sam nie wiem co z ta mb zrobic czy brac tego asusa czy poczekac....blue nie jest mi potrzebna wiec o niej zapominam

ciekawi mnie ten zalman, jak to dziala?jeszcze raz szacunek za wiesci:))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@and ta płytka będzie się dobrze sprawować. Spokojnie poradzi sobie z napięciami, podkręcaniem i temperaturą. Cena ponad 1000zł daje poczucie że jest to już wyższy level. Pamiętaj by sprawdzić czy chłodzenie nie zablokuje ci slotu pamięci.

 

Masz na myśli regulator napięć? Podpinasz pod wiatraki i regulujesz sobie pokrętłami ich szybkość, w zależności o tego jakie będziesz miał temperatury ustawiasz optymalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co myslicie nad takim zestawem

FRACTAL DESIGN DEFINE R3 usb

Corsair cmpsu-850 axeu( czy on nie bedzie wadzil w tej budzie?) lub np be quiet bn199?

intel core i7 3930k 4.5

thermalight therma silver arrow sb-e

asus geforce gtx 570 cu ii 1.28 gb ddr5 pci

asus p9x79 pro intel x79 lga2011

corsair 4x8 gb 1.6mhz

2xwd 2,52" 750GB SATA 2 7200RPM

OS WIN 7 PROFessional 64bit

czy warto przyoszczedzac przy takim zestawie na zasilaczu czy sobie odpuscic?

raz jeszcze dziex za podpowiedzi

pzdr and

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla komfortu pracy i stabilności nie można na niczym oszczędzać. Nie widzę takiego komponentu w kompie na którym można oszczędzić, jeżeli jest on przeznaczony do pracy :)

Edytowane przez floo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie chłodzisz wodą to według mnie na rynku jest tylko jeden cooler który może to pociągnąć --> Noctua NH-D14 SE2011

Mam tego stwora na chacie i nie dość że cichy (niesłyszalny) to i tempsy w renderowaniu w porząsiu

 

W trakcie kręcenia nie tylko procek się grzeje ale i płyta i jeśli płytka ma skopaną sekcje chłodzenia to może być ciężko. Wymieniony powyżej Asus daje rade, gdyż ma bardzo potężną sekcje chłodzenia. Wystarczy tylko skierować na nią wiatraki/wiatraczki (szczególnie na górną sekcje), nawet nie na full obrotach i już jest miło. Wiem bo mam taką pod ręką i lata mi w jednostce renderującej.

 

Odnośnie SSD gdybyś mimo wszystko się rozmyślił.

Jeśli chodzi o SSD to najbardziej stabilny i niezawodny jest Crucial m4, przy założeniu, że ma śmigać jako systemowy.

Natomiast jeśli SSD miałby służyć do innych celów to zastanowiłbym się nad Vertex4 , który po ostatniej zmianie firmware'u dostał turbo kopa -> http://www.purepc.pl/pamieci_masowe/test_ocz_vertex_4_128_gb_i_256_gb_nowy_firmware_daje_kopa

 

Zasilacz to ostatnia rzecz na której się oszczędza ; )

 

 

A tak z ciekawości - na co taka potężna karta graficzna? Realflow korzysta z CUDA ? (nie wiem, dlatego pytam)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@and tak to jest jak się wstaje od kompa w trakcie pisania posta:P

Nie widzę takiego komponentu w kompie na którym można oszczędzić, jeżeli jest on przeznaczony do pracy :)

Cały sprzęt musi być równy, bo istnieje duże prawdopodobieństwo że pojawią się problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ram tylko Kingston, zasilacz tylko Corsair, płyta główna Asus lub Intel, chodzenie procesora tylko Notcua

SSD tylko Samsung lub Intel. To od siebie.

 

Jeśli chodzi o zasilacz to na tym nie wolno oszczędzać, bo to jest największa przyczyna braku stabilności naprawiam przeróżne komputery i bardzo często spotykam się z problemami, które wywoływane są przez zasilacz, ale napięcia sprawdzam miernikiem nie programem, bo to logiczne.

 

Ram dla aplikacji 3D taktowania się nie liczą tylko ilość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Próbuje właśnie złożyć sprzęt do podobnych celów: 3ds Max, Zbrush, PS, AI, AE, Pr

Budżet również 8 tysięcy

W salonie zaproponowano mi taki zestaw:

 

Procesor Intel Core i7-3820, 3.6 GHz, 10MB, LGA2011, BOX

Płyta główna Gigabyte GA-X79S-UP5-WIFI

Karta graficzna Gigabyte GF GTX660Ti 2048MB DDR5/192b D/H/DP

Pamięć Kingston HyperX DDR3 2x4GB 2400MHz CL11 razy 2 czyli razem 16GB

Dysk Western Digital 1TB Caviar Black 7200 64MB SATAIII razy 2 dla RAID 0

Dysk SSD Kingston HyperX SH100S3B/120G Upgrade Bundle Kit

Zasilacz Be Quiet! Pure Power BQT L8-CM-630W, 80 plus BRONZE, activePFC, 4xPCI-E

Samsung nagrywarka DVD 22x SATA bulk czarna

Obudowa Corsair Graphite series 600

Chłodzenie Corsair Hydro Series H80

Microsoft Windows 7 Professional 64bit SP1 PL OEM

 

Zastanawiam się czy nie byłaby lepsza droższa tylko o 100 zł

Karta graficzna EVGA GeForce GTX660Ti 3072MB DDR5/192b D/H/DP PCI SC BP??

 

Czy chłodzenie wodą to nie zbędna ekstrawagancja, gdyż raczej nie planuje podkręcać procesora?

 

Zależy mi na optymalnie cichej pracy komputera, by dało radę spać gdy trzeba będzie renderować całą noc:) i zastanawiam się czy istnieje jakieś zastępstwo dla podobno bardzo głośnych proponowanych mi dysków twardych i czy w ogóle RAID 0 to dobry pomysł??

 

W proponowanych wyżej zestawach widzę o 1000 zł droższy procesor i dwa razy więcej ramów niż

w mojej propozycji która kosztuje w obecnej wersji ok. 7300 zł. Co ja mam takie drogie w porównaniu z waszymi wersjami skoro w tym samym budżecie zmieściliście ramy i procek o 1500 zł droższe i co mógłbym zamienić???

 

Co myślicie o takim zestawie???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ imadeit

 

..no drogą to masz na pewno obudowę - ponad 6 stów

 

A co do reszty, no to wiesz - zależy w jakim sklepie kupujesz

 

Jeśli mowa o wymienionym przez Ciebie "chłodzeniu wodnym" to możesz sobie to spokojnie podarować. Ani to ekstrawagancja ani pożytek wielki. Lepiej dziabnąć Noctue (Noctua NH-D14 SE2011)

 

Osobiście to doradzałbym Tobie zainwestować w procka z 6 rdzeniami. Nie za bardzo widzę sens pakować się w LGA 2011 z prockiem który ma 4 rdzenie. Za sama płytę dajesz przecież ponad tysiaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@imadeit

kartę graficzną, proponuje Asusa GTX 580 -> jest wątek na forum o kartach do 3dsMaxa.

Wydajnie chłodzenie na procesor to lepiej wybrać wiatraki np. CPU Noctua o wiele wydajniejsze i również ciche.

Zasilacz zdecydowanie zbyt słaby, minimum 800W

Sprawdź poprzednie wątki, bo wiele rzeczy się powtarza i jest opisane.

 

@STRZYG

Potwierdzam, lepiej brać 6 rdzeni. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za porady!

Problem w tym, że mój początkowy budżet ok 6000, już spuchł do 7,5 tyś.

Na tańszej obudowie i chłodzeniu Noctua oszczędze max. 400zł a 6 rdzeni, mocniejszy zasilacz i proponowany gtx 580 daje już wynik ok 8,5 tyś. co przekracza mój budżet.

Brak mi doświadczena w składaniu sprzętu dlatego dalej trudnno mi zdecydować co na rzecz czego mogę jeszcze zamienić zachowując wydajność i wykorzystując poszczególne części:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@imadeit to bierz Asusa 570GTX. Zasilacz musi być mocniejszy, bo daje gwarancje stabilności, inaczej rendery mogą ię sypać z byle powodu, podobnie z kartą graficzną, może się sypać w viewporcie Maxa.

Ta obudowa to faktycznie przepłacenie, sam kupiłem Cooler Master za 430zł i jestem bardzo zadowolony. Stwierdzam że droższa obudowa to nie potrzebny wydatek dla takiego sprzętu. Ten Corsair jako wodne chłodzenie nie jest wydajne, wiatrak będzie hałasował jak dostanie temperatury. Osobiście wolał bym zaoszczędzić na obudowie a kupić mocny zasilacz.

 

Twój procek pobiera aż 130W. :eek:

7-8K to sporo kasy, więc poczytaj wątki na forum dotyczące sprzętu, sprawdź opinie i dobierz to co sam uważasz za stosowne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@imadeit

Pierwsze z czego możesz zrezygnować to karta graficzna. Przez parę lat pracowałem na jakimś nędznym gt220 i jakoś żyje ;)

 

Jeśli chodzi o Maxa to karta ma tak naprawdę nie przeszkadzać. Boost jest do pewnego poziomu. Ja np. nie widzę różnicy pomiędzy GTX 285 a gtx 560 jeśli chodzi o wydajność w Viewporcie (pomijam kwestię renderowania GPU)

 

W AfterEffects karta nie ma żadnego znaczenia jeśli nie korzystasz z nowych RayTracingów w CS6 i jesli nie bawisz się Element 3D (plugin od Endżru Krejmej)

 

Zbrush - bawię się ostatnio w tym sofcie i z tego co widzę to całość w "viewporcie" opiera się na procesorze

 

Photoshop - karta nic tu nie robi...odpowiada jedynie za to że ekran płynnie się przesuwa

 

Premier - no tu się przyda trochę CUDA ze względu na Mercury Playback Engine

 

Na Twoim miejscu kupiłbym jakąś taniutka kartę (np. GT 640), a potem dokupił większego stwora jeśli będziesz czuł potrzebę. GT 640 jest malutki, żre mało prądu, trochę CUDA na pokładzie ma no i z tego co czytałem obsługuje nawet do 4 monitorów niezależnie.

 

2 Dyski pod RAID 0 też można sobie podarować na chwilę obecna. Można kupić jeden a drugi zawsze można dokupić później.

 

Obudowę możesz spokojnie wymienić na coś tańszego. Będzie mniej bajerancka ale lepiej żeby bebechy były kozackie a nie skrzynia ;P

 

Nie za bardzo tez wiem po co Tobie tak piekielnie szybka pamięć ? Zresztą jak patrzę w necie to ta pamięć Kingstona ma olbrzymie radiatory i jeśli zdecydujesz się na chłodzenie Noctua to będzie kolizja.

 

Lepiej skupić się teraz na kluczowych elementach z wyższej półki, jak np. procek z 6 rdzeniami aniżeli uśredniać cały zestaw. Łatwiej wymienić w późniejszym okresie GPU niż CPU. Wydajność zawsze zaczyna się od procka :)

Edytowane przez STRZYG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@STRZYG

@floo

wielkie dzięki za rady jak ustanie mi mętlik w głowie to spróbuje coś w końcu wybrać:)

@and

Fajnie by było gdybyś podał cały zestaw na jaki sie decydujesz (gdy to zrobisz:)). W zasadzie to mamy podobny budżet i potrzeby więc z lenistwa może skopiuje twój wybór i będe miał spokój:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fractal Design Define r3 plus 2 x wiatraki

Noctua NH-D14-SE2011 Dual Radiator Cooler With PWM Fans (Socket LGA2011)

Procek zostaje

MSI X79A-GD45-8D (tutaj nie obczajam tega A na x79),dlaczego P9x79 tego nie ma))

MSI GeForce GTX560Ti 448 Core Twin Frozr III

/Power Edition/OC NVIDIA Graphics Card 1280MB ( posredni wybor, tak bym to nazwal:/)

Corsair Cmpsu-850

Kingston 4x8gb 1066MHz

lub

(2x8)x2 blue

2x Western Digital Scorpio Black WD7500BPKT plus 1TB dysk zewnetrzny

Eizo s2433w

plus 2 x wiatraki do tego zestawu, cena przekracza 8 tys/nie wiem czy bedzie swoboda manewru w tym zestawie,przydalby sie ktos kto mial podobne podzespoly w tej samej obudowie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej ludkowie.

Idą święta, Mikołaj dzwonkami napiera, czas składania komputera! - nie mogłem się powstrzymać :)

 

Podłączam się do tematu bo przedział cenowy podobny, jednak mogę go przekroczyć..tak do około 10k.. o ile będzie potrzeba :)

Ogólnie stary sprzęt służył mi głównie do pracy przy animacjach postaci i dawał radę, niestety jak ostatnio doszło renderowanie i symulacje to już złooo.

 

Sprzęt powinien pięknie obsługiwać takie rzeczy jak Maya, MotionBuilder, Realflow/Naiad, ZBrush, Fusion.

Ogólnie technicznie to jestem noga i nie bardzo się orientuję, ale trochę poczytałem itp. i po przeglądnięciu forum i rozmowach z innymi ludkami wyszło mi coś takiego:

 

Płyta: ASUS RAMPAGE III EXTREME ~1000 zł

Procesor: Proc: i7 3930K ~2200 zł

Grafika: GeForce GTX580 ~1350 zł

Pamięć: Kingston HyperX Predator DDR3 4x8GB 32GB ~1200

Chłodzenie: Noctua NH-D14 SE2011 ~300 zł

Dysk SSD OCZ 256GB VERTEX 4 ~850

Zasilacz:CORSAIR TX 850W ~500

Obudowa: --- propozycje mile widziane.

Do tego dochodzi dysk albo dwa ze starego komputera plus zewnętrzny więc jest gdzie dane składować.

 

Po podliczeniu - bez obudowy -chyba, że o czymś jeszcze zapomniałem - wychodzi około 7400 zł.

Mogę coś odjąć/dodać jeśli jest potrzeba. Jeśli widzicie jakieś błędy - coś się gryzie - to chętnie uwagi usłyszę.

 

Mam też takie pytanie: Czy warto doinwestować do płyty głównej i procesorów i zakupić np. 2x INTEL XEON E5-2620 2GHz. Czy to mija się z celem, będzie chodziło gorzej i nie wykorzystam potencjału 2 procesorów i o ? :)

 

Pozdrawiam,

R.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ASUS RAMPAGE III EXTREME jest na chipsecie x58 więc i7 3930K nie zamontujesz na niej.

Jeśli chcesz chłodzić Noctuą NH-D14 to odradzam zakup pamięci HyperX Predator z racji wysokości radiatora (nie zmieści sie pod tą Noctuą).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej ludkowie.

Idą święta, Mikołaj dzwonkami napiera, czas składania komputera! - nie mogłem się powstrzymać :)

 

Podłączam się do tematu bo przedział cenowy podobny, jednak mogę go przekroczyć..tak do około 10k.. o ile będzie potrzeba :)

Ogólnie stary sprzęt służył mi głównie do pracy przy animacjach postaci i dawał radę, niestety jak ostatnio doszło renderowanie i symulacje to już złooo.

 

Sprzęt powinien pięknie obsługiwać takie rzeczy jak Maya, MotionBuilder, Realflow/Naiad, ZBrush, Fusion.

Ogólnie technicznie to jestem noga i nie bardzo się orientuję, ale trochę poczytałem itp. i po przeglądnięciu forum i rozmowach z innymi ludkami wyszło mi coś takiego:

 

Płyta: ASUS RAMPAGE III EXTREME ~1000 zł

Procesor: Proc: i7 3930K ~2200 zł

Grafika: GeForce GTX580 ~1350 zł

Pamięć: Kingston HyperX Predator DDR3 4x8GB 32GB ~1200

Chłodzenie: Noctua NH-D14 SE2011 ~300 zł

Dysk SSD OCZ 256GB VERTEX 4 ~850

Zasilacz:CORSAIR TX 850W ~500

Obudowa: --- propozycje mile widziane.

Do tego dochodzi dysk albo dwa ze starego komputera plus zewnętrzny więc jest gdzie dane składować.

 

Po podliczeniu - bez obudowy -chyba, że o czymś jeszcze zapomniałem - wychodzi około 7400 zł.

Mogę coś odjąć/dodać jeśli jest potrzeba. Jeśli widzicie jakieś błędy - coś się gryzie - to chętnie uwagi usłyszę.

 

Mam też takie pytanie: Czy warto doinwestować do płyty głównej i procesorów i zakupić np. 2x INTEL XEON E5-2620 2GHz. Czy to mija się z celem, będzie chodziło gorzej i nie wykorzystam potencjału 2 procesorów i o ? :)

 

Pozdrawiam,

R.

 

Mocy procesorów szczegolnie przy renderowaniu nigdy za wiele więc nie martw się czy wykorzystasz potencjał 2 procków.

co do zakupu zestawu opartego na 2 szt e5-2620 to jego opłacalnosć zależałaby oczywiścieod koncowej ceny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie tylko, czy faktycznie opłaca się dopłacić do zestawu i7 3930K i x79, czy iść raczej w 3770K i z77.. Niby ta pierwsza opcja jest bardziej przyszłościowa, na 2011 będą wychodzić nowe procki i zawsze w razie potrzeby można coś nowego dokupić. Z drugiej jednak strony za 2-3 lata znowu wyjdzie jakiś nowy socket, jakieś nowe procki (może nawet grafenowe :P ) i może okazać się ,że lepiej będzie kupić nowe MB wraz z procesorem (będziemy już mieli zaoszczędzonego ok. tysiaka,jeśli wybierzemy 3770) niż inwestować w przestarzałą już technologie x79, racja? :P

Na koniec zobaczcie to porównanie.. http://www.anandtech.com/bench/Product/551?vs=552&i=327.328.329.330.331.332.333.2.5.3.4.6.25.26.27.28.29.30.31.32.33.34.35.36.37.38.39.40.41.42.43.45.46.344.345.53.54.55.334.60.61.62.129.337.338.339.340.341.342.343.63.64.335

 

Pozdr.

Edytowane przez nigrum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności