Skocz do zawartości

Problem z partycjami


Kubajaniak

Rekomendowane odpowiedzi

Hej wszystkim

 

Moja koleżanka kupiła sobie netbooka "ASUS Eee PC 1225B" nie było na nim żadnego systemu operacyjnego, więc poprosiła mnie o nagranie windowsa i zrobienie przy okazji dwóch partycji. Problem w tym, że przy nagrywaniu windy mam nieprzydzielone miejsce, więc robię dysk C i jest ok, lecz gdy chce z pozostałego miejsca zrobić dysk D nie mam w ogóle możliwości wciśnięcia guzika "new" Nie wiem, czy to coś się ma, ale mając zaznaczone nie przydzielone miejsce i klikając na dole komunikat dlaczego nie mogę nagrać windowsa, wyskakuje mi mniej więcej coś takiego, że na tym dysku nie można zrobić więcej partycji. Oprócz wcześniej zrobionego C pokazują mi się też 3 inne dyski które są ukryte. Nie mam pojęcia co na nich jest. Jeden ma zajęte (dokładnie nie pamiętam) coś koło 10 giga, drugi 2 giga i trzeci 17 mega. Próbowałem też zrobić jeden dysk C i zostawić nie przydzielone miejsce a później zrobić partycje D programem oraz narzędziami dostępnymi z windowsem, ale nie dało rady.

 

Ktoś może coś poradzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Jeśli masz trzy partycje i oprócz tego czwartą jako C:, to nie zrobisz już na tym dysku kolejnej partycji.

Sekret tkwi w tym, że partycje dzielą się na dwa rodzaje: tzw. partycje podstawowe (primary) i rozszerzone (extended).

Ale na dysku można mieć maksymalnie cztery w sumie. Przy czym na partycji rozszerzonej tworzy się tzw. dyski logiczne, których już może być dowolna liczba.

 

Pewnie masz tak zrobione, że te trzy ukryte są zrobione jako partycje podstawowe. Czwartą, zamontowaną pod dysk C: zrobiłeś też podstawową. Tym samym wyczerpałeś limit partycji.

Aby mieć więcej partycji na dysku (więcej literek w oknie Mój Komputer), musisz jedną z tych czterech skasować i utworzyć partycję rozszerzoną i dopiero na niej dyski logiczne.

 

Jeśli to nowy komputer bez systemu, to ja olałbym te istniejące ukryte partycje (jeśli na którejś z nich są sterowniki do urządzeń, przegraj je na płytę DVD lub na pendriva) i usunąłbym je.

Później na początku dysku utwórz partycję podstawową (na system, czyli dysk C: ) i później na reszcie dysku zrób partycję rozszerzoną. I na tej partycji (nie da się na niej bezpośrednio danych zapisywać, trzeba utworzyć dysk logiczny) utwórz dyski logiczne (może być jeden duży zajmujący całą partycję rozszerzoną), który podmontujesz jako dysk D: w Windowsie.

 

Po więcej szczegółów i informacji odsyłam do ulubionej wyszukiwarki i hasła „dyski logiczne, partycje podstawowe” czy coś podobnego.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

ponieważ mam ten sam problem z tym samym modelem netbooka, proszę o informację jak mogę przegrać (a właściwie otworzyć) zawartość tych trzech partycji. Wydaje mi się, że z poziomu menedżera dysku nie mogę tego zrobić.

Nie chcę ich w ciemno usuwać; wiem, że na jednej z nich jest asus express gate.

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności