Skocz do zawartości

Problemy z hardware (chyba)


EthicallyChallenged

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam problem z komputerem ktory doprowadza mnie powoli do szalu od dluzszego czasu.Klopoty zacely sie od codziennych bluescreenow i zwiech. Po probowaniu roznych rzeczy jak odkurzanie, reinstalki itp zanioslem kompa do profesjonalisty, ktory stwierdzil ze padly sloty DDR3 na plycie. Wymienilem zatem plyte na identyczna nowa i wszystko smigalo pieknie... przez jakis tydzien.Teraz zaczely sie problemy. Komp strasznie zamula. Nie wiesza sie, ale przestaje odpowiadac na cale minuty, przestaje sie rowniez uruchamiac po restarcie, wyskakuja mi rozne bledy zwiazane z komunikacja miedzy dyskiem a plyta glowna typu "a disk read error occurred. Press Ctrl+Alt+Del to restart". Jesli jakims cudem udaje mi sie uruchomic system to dysk dziala jak nalezy. Po formacie probuje przywrocic system z obrazu z drugiej partycji, ale konczy sie na nieruchomym pasku (normalnie ten proces trwa kilka minut)

 

 

Konfig:

 

 

plyta: ASRock N68C-S UCC

procek: AMD Athlon II

karta graf: ATI Radeon

Zasilacz: OCZ ZS650W ZS Series

RAM : 2 x 2 GB DDR3

 

 

Nie wiem juz co robic. Miotam sie pomiedzy wyborem kupna zupelnie nowego kompa a kupnem po kolei ramu, nowej plyty, procka, grafy i czego tam jeszcze w nadziei ze wymienianie ich w koncu zakonczy sie posiadaniem dzialajacego sprzetu. No i nie wiem ktora z tych opcji jest wiekszym marnowaniem pieniedzy, w koncu mam w tym komputerze wiekszosc komponentow dzialajacych, problem w tym , ze nie wiem ktore. Najgorszym problemem jest to ze nie moge pracowac a terminy gonia. Co byscie mi radzili zrobic w tej sytuacji? Z gory dzieki za wszelkie sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 17
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Cześć!

 

Słuchaj, przede wszystkim spisuj kody bluescreenów! Kolejna sprawa to jest test konkretnych elementów - od procesora, przez ram po dysk. Zwróć też uwagę na to, przy jakich czynnościach najczęściej Ci wywala ta zamuła. Może to wina ramu - sprawdź czy wszystko jest dobrze z jedną kością, jak nie to drugą. Ale przede wszystkim diagnostyka dysku i pamięci.

 

Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wpisz w google "memtest" jest juz pare wersji programow sluzacych do pozadnego sprawdzania pamieci. Trzeba go zostawic na pare godzin i popatrzec czy pamiec nie sypie bledami. Mozliwe ze spaprana plyta glowna cos popsula z ramem, cholera wie.

 

Kiedys sam uzywalem tego, ale to byla cholernie stara wersja, wymagajaca nagrania dysku startowego i odpalenia programu z niego, podejzewam ze teraz beda wygodniejsze sposoby, dlatego polecam wygooglowanie. Jesli dobrze pamietam to bylo to to: http://www.memtest86.com/

 

Do testowania dysku to prawie kazdy producent ma swoj program do monitorowania dysku

http://pcsupport.about.com/od/toolsofthetrade/tp/tophddiag.htm

Jest tez sporo darmowych, np taki:

http://www.hdtune.com/

ale znowu, nie moge polecic nic konkretnego na czasie bo sam uzywalem takich rzeczy pare lat temu.

 

pozdrawiam i powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przetestuj też sloty na ram!

 

Jasne że istnieją domowe sposoby. Tutaj zobacz sobie info na temat testu ramu:

 

http://www.trochetechniki.pl/Diagnostyka-usterek--jak-naprawic-komputer,t,275,page,1.html

 

Tutaj masz Memtesta:

http://www.memtest.org/

 

Diagnostyka dysku twardego:

 

http://www.vista.pl/download/1910_hd_tune_2_55.html

 

Oczywiście warto ściągnąć np "Core Temp" do mierzenia temperatury + Linx - do obciążania ramu i procesora. I badaj uważnie co się dzieje, jak wyglądają temperatury i tak dalej!

 

I pamiętaj koniecznie o zapisywaniu kodów z BSODów, bardzo naprowadza na problem.

Przede wszystkim to:

 

2bdc28ac_BSOD_Main.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wielkie za pomoc!

 

Wczoraj wszystko przetestowalem. Do obciazania procka uzylem programu AIDA64 Extreme Edition. Nie wiem ile czasu powinien trwac test, ale po 10 minutach temperatura nie wzrosla powyzej 50 stopni.

 

Przetestowalem Memtestem86+ obie kosci z osobna i razem w obu slotach i tez nie bylo zadnych bledow.

 

Skanowanie HDD za pomoca HDtune rowniez nic nie wykazalo.

 

Czyli krotko mowiac dalej jestem w czarnej d... Nie mialem jeszcze bluescreenow od czasu wymiany plyty, ale komp zatyka sie co chwile na jakas minute i pojawiaja sie problemy przy bootowaniu systemu. Moze to kwestia elementow hardware'u dzialajacych poprawnie ale nie kompatybilnych razem? Jak myslicie, jest jeszcze cos co moglbym zrobic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Może tak być że coś nie gra ze sobą. Upewnij się, że ramy masz odpowiednie, znajdź na tej liście:

http://www.asrock.com/mb/memory/N68C-S%20UCC.pdf

 

a zauważyłeś w jakiej sytuacji najczęściej komp zamula? Np kopiowanie plików, odpalanie filmów z yt i tak dalej :>

Czy kręciłeś procesor? Na wszelki wypadek zrób sobie reset biosu do domyślnych ustawień, czasem w magiczny sposób coś tam się przestawia, nawet u osób które się zarzekały że nic nie kombinowały :D

 

Co do memtesta - powinien on kilka godzin w sumie chodzić. Co do Aidy to nie wiem jak ona obciąża procesor, nie mam pojęcia czy jest to warte uwagi. Ale to też trochę powinno trwać, nie 10 minut ale przynajmniej godzinkę bym wygrzał. A powiedz jeszcze dokładnie jakie masz pamięci i dysk twardy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się zapytam o co innego, mianowicie czy system stawiany był od nowa, czy przywracany z backupu? Resetowałeś ustawienia BIOSu? Nie masz jakiegoś wąskiego gardła typu dysk przekładany ze starszego kompa albo karta sieciowa sprzed 5 lat?

 

Jest jeszcze najgorsza opcja czyli rootkit, który dostał się do master boot record albo inny szkodnik dyskowo biosowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdz Panel Sterowania > Administracja > Zarzadzanie komputerem

w nowym oknie Narzedzia systemowe > Dziennik zdarzen > Dziennik Windows > System (po prawej mozna wlaczyc filtrowanie, wybierz tylko Krytyczne/Ostrzezenia/Bledy)

mam pod reka tylko ANG windows wiec niektore opcje moga sie inaczej nazywac ale powinienes znalezc.

 

a tak przy okazji to jaki Windows?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki stokrotne wszystkim za odzew, odpowiem co pamietam, a na pozostale pytania odpisze jak juz wroce do domu i posprawdzam.

 

Milosz3ds - Spowolnienia wystepuja przy roznych czynnosciach, od malowania w photoshopie do surfowania po necie. W sumie nic innego nie robie.

 

Nic nie podkrecalem, RAM sprawdze jaki dokladnie, a dysk to WD caviar green 1TB.

 

Lucek - system przywrocilem z backupu, byl stawiany na starej plycie... moze to byc rozwiazanie. Nowa plyta jest taka sama jak stara wiec nawet o tym nie pomyslalem zeby od nowa zainstalowac wszystko. Sporobuje! HDD przekladalem ze starego kompa ale kupilem go jakies 4 miechy temu, a kompa latem 2010 r wiec jakichs antykow tam nie mam.

 

t0m3k - zobacze co tam siedzi. system to Windows 7 home premium 64.

 

Jeszcze raz dzieki, przepraszam za brak polskich czcionek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sformatowałem,przywróciłem BIOSa do domyślnych ustawień i zainstalowałem od nowa Windowsa i ... po pierwszym restarcie przywitał mnie komunikat "disk read error has occurred...press ctrl alt del to restart". Po kilku restartach wszystko normalnie, potem zaczęło się mulić (operacja tworzenia kopii zapasowej gdzieś w połowie paska zaczyna stawać w miejscu, po restarcie i ponownych próbach dzieje się to samo). Potem błąd wyskakiwał przy każdej próbie uruchomienia, startując może raz na 5 włączeń, a teraz już tylko raz na 10. W pozostałych przypadkach jest to albo wyżej wspomniany błąd albo "|Windows has encountered a problem communicating with a device connected to your computer, Status 0xc000000e9, Info: an unexpected error has occured" Czyżby to jednak kilkumiesięczny HDD szwankował? Jak myślicie?

 

Przyszedł czas na desperackie kroki bo muszę zdążyć z deadlinem, więc mam w planie zakupić następną płytę główną, nowy procek i RAM i poskładać to wszystko do kupy, ale czułbym się głupio gdyby się okazało że to jednak przez HDD te atrakcje. Czy to możliwe że dysk jest skopany mimo tego, że przeskanowanie go HDtune nie wykazało żadnych błędów?

Edytowane przez EthicallyChallenged
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj, całkiem możliwe że skanowanie nie wykryło błędów dysku.

Nie wiem jak bardzo terminy Cię gonią, ale pamiętaj że zawsze możesz kupić np. dysk twardy, zobaczyć czy uda się zainstalować system czy będzie znów ten sam błąd - jeżeli znów to samo po prostu w ciągu 7 czy nawet 14 dni możesz go oddać bez podania powodu, zależy od sklepu. Możesz w ten sposób pokombinować z częściami. Ale po kodzie bsoda można przypuszczać że to coś z tych rzeczy:

 

Jeżeli masz coś pod USB podpięte, mysz, klawiaturę, dysk twardy, cokolwiek - odepnij, podepnij klawiaturę pod ps/2 jeżeli masz i próbuj instalować system z pustymi portami USB.

 

Kolejna rzecz - jeżeli masz taką możliwość - zmień napęd dvd na jakiś inny, też on może wadzić

 

No i ostatnia, update biosa:

http://www.asrock.com/mb/NVIDIA/N68C-S%20UCC/?cat=Download&os=BIOS

(ostatni bios jest z końca 2011 roku, skoro kupiłeś płytkę niedawno powinieneś mieć tam władowany najnowszy, ale na wszelki wypadek się upewnij. Najnowsza wersja to 1.6)

 

Jednak na pierwszym miejscu chyba stawiałbym twardziela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem podobne problemy, które powodowały pamięci, 100% sprawne ale okazało się, że nie chciały współpracować z płytą główną (lista kompatybilności, na którą wcześniej wogóle nie zwracałem uwagi). Mimo, że komunikaty błędu wskazywały na HD to jednak problem leżał jw. Przekładałem je w różne konfiguracje aż w końcu zacząłem powoli dokładać (oczywiście w prawidłowych konfiguracjach) kolejne "kości" i znalazłem winowajcę.

Nowa płyta może mieć już inną (kolejną) rev. i niekoniecznie dobrze współpracować ze starymi podzespołami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdziles log windows przed reinstalacja?

sprawdz teraz i zobacz czy sa jakies bledy. Jesli bedziesz mial bad sectory to zacznij od dysku.

 

sprawdz tez to o czym pisze Dynamico czyli czy twoje pamieci sa na liscie kompatybilnych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności