Skocz do zawartości

stacja do 3500 zł


eldou

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

 

zwracam się z prośbą o rady w sprawie skompletowania stacji do modelowania, renderingu i programów graficznych. Podejrzewam, że nie będzie to tytan, bo za taką kwotę to niemożliwe, a ponadto, nie wykonuję aż tak skomplikowanych scen, czy animacji. Potrzebuję sprzętu, który będzie spełniał swoje zadanie i produkował w miarę szybko rendery, oraz który posłuży jakieś 2 lata.

 

 

praca głównie w programach: autocad, archicad, 3ds + vray, photoshop

 

 

Kilka podobnych tematów pojawiło się już co prawda na forum, jednak są już mało aktualne i przestarzałe, bądź przewidują zupełnie inny budżet

 

 

parametry jakie brałem po uwagę:

 

 

1. proesor - i7-3770K (3,4 Ghz)

2. pamięć - 32 gb 1600MHz - pytanie, czy są lepsze/szybsze kości i czy jest sens iść w tą stronę oraz jaki producent i jakie cl najlepiej?

2. grafika - tutaj nie wiem za bardzo jaki sprzęt, czy potrzebna jest jakaś ultrawydajna karta np. (GTX660 2 gb), czy wystarczy wydajna, ale o wiele tańsza, czy np jakaś tanią quadro np. quadro 600

4. dysk 1 lub 1,5 TB 7200

5. dysk SSD - tutaj pytanie jakie są faktyczne zalety i czy jest sens płacić kilkaset złotych za szybsze uruchamianie komputera

6. nagrywarka - standardowa dvd 24x np. samsunga

7. płyta główna : kilka portów usb 3.0, hdmi, czy potrzebne sata3?

8. odpowiedniej mocy zasilacz i wiatrak, które zaspokoją potrzeby takiego sprzętu (jakie konkretnie?)

 

 

budżet: max 3500 zł

 

 

będę wdzięczny za trafne i konkretne rady

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Miesiąc temu za podobną kwotę coś takiego złożyłem:

Procesor: i7 3770 3,4GHz (raczej nie zamierzam podkręcać)

Płyta gł: Gigabayte GA-B75-D3V

Grafika: Gigabayte GeForce GTX 650 Ti 2048MB - patrząc po tabelkach chyba najlepszy stosunek wydajność/cena

Pamięć Kingston KVR1333D3E9S 2x8GB - chciałem najtańsze 4x8GB, ale znajomy, który składał odradził, zajmuje sie tym od kilku lat więc raczej wie co mówi, z resztą po ostatnich przejściach z wadliwym ramem nanya do laptopa wolałem nie ryzykować ;) Poza tym zawsze można dokupić jak zabraknie

Dysk Caviar 500GB WD5003AZEX SATA III - akurat skromnie, ale w drugim 3-letnim komputerze mam też 500GB i jeszcze połowy nie zapełniłem

dysk SSD - nie zmieścił się w budżecie, miałem dokupić później ale teraz sam nie wiem czy warto, w porównaniu do starego komputera na tym i tak wszystko szybko się uruchamia ;)

nagrywarka jakaś najtańsza i tak służyła tylko do instalacji windowsa i kilku programów

Zasialacz mam BE QUIET! PURE POWER L7 630W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie i teraz pytanie

na grafike myślałem przeznaczyć +- 800 zł i stąd pytanie, czy przy takiej kwocie warto kupić słabiutkie quadro 600, czy odpuścić i kupić np. GTX 660 za okolo 1000zł http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/encyklopedia-nvidia-geforce-gtx-660.html , czy GTX 650 Ti za 600-700 http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/encyklopedia-nvidia-geforce-gtx-650-ti.html , czy jeszcze coś innego.

 

czy ram lepiej 2x8 lub 4x8 czy jednak kosci po 4 gb 4x4

 

i jeszcze kwestia SSD, ktory pewnie wezme pod uwage, tylko czy 128 gb starczy na system i wszystkie programy autocad, archicad, 3ds, adobe ps, indesign itd + do tego dziesiątki zwyklych programikow + przestrzen na spokojne dzialanie systemu

 

a brac 2 x 128 ssd to prawie tysiak wychodzi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płytę bierz z Sata3 i wszystkie dyski też tylko na Sata3 - naprawdę odczuwalny wzrost prędkości. Mam SSD 120 GB firmy OCZ coś około 500 Mb transferu Odczyt/Zapis na Sata3 i jest to NA PRAWDĘ Speed Demon. Pomyśl, że to prawie jak odczyt z ramu a nie ze zwykłego dysku gdzie głowica musi czytać sektor po sektorze.

 

Nie chodzi jedynie o to, że tylko system wczytuje się szybciej. Photoshop odpala mi się błyskiem, myślę około 3sek. Wszystkie programy i swapa mam na tym dysku i wszystko wczytuje się bajkowo a zostaje mi jeszcze 40-50GB wolnego. Projekty, textury, animacje itd. trzymam na dysku WD 1TB.

 

Mam 16GB ramu i tylko w jednej sytuacji, gdzie 3ds liczył mi efekty cząsteczkowe zabrakło pamięci. Ale to były, można powiedzieć próby, gdzie zastosowałem umyślnie zbyt dużą liczbę cząsteczek. Myślę że 16GB spokojnie wystarczy, ale raczej brałbym 2x8 bo jeśli na przyszłość będziesz jednak potrzebował więcej to będziesz miał wolne sloty.

 

Jak przygotowywałem ten projekt:

http://www.max3d.pl/forum/showthread.php?t=74059&p=1002973&highlight=#post1002973

to zaczynałem na XP 32bity i nie byłem w stanie wyrenderować sceny krajobrazu, nawet w backburnerze z użyciem stripes. Dopiero przesiadka na Win7 64bity pozwoliła wyrenderować scenę bez problemu. Miałem wtedy stary komp i dołożyłem kolejne 4 GB ramu.

 

Mam Quadro 2000 1GB ramu i niestety render Quicksilver mi nie chodzi. Może to kwestia ustawień ale chyba jednak za mało pamięci na karcie. Polecam raczej karty z precyzją 256bit niż 128 bo wyświetlanie w Vieportach, szczególnie w Perspektive jest dużo dokładniejsze. Co do szybkości to już nie jestem przekonany czy tańsza karta np. GTX nie byłaby porównywalna albo i szybsza.

 

Zasilacz 600W dobrej firmy spokojnie Ci starczy. I moja rada, szukaj takiego, który jest cichy, dysków też i jakichś dodatkowych wentylatorów również. Ostatnie czego chcesz to pracować godzinami przy kompie i cały czas słyszeć wycie i głośny szum.

Edytowane przez Buckey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

 

dziekuje bardzo za rady

 

 

finalny zestaw nie rózni się zbytnio od początkowego i wydaje sie być najlepszym, jaki mozna uzyskać w tej cenie

 

 

Asrock z77 pro4

Intel Core I7 3770K 3,5 GHz

kingston HyperX DDR3 2x8GB 1600 MHz CL10

GF GTX 660 Gigabyte 2GB with CUDA

WD 1,5 TB 7200rpm 64 MB cache SATA III

+ zasilacz, wifi, dvd itd.

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności