Skocz do zawartości

Komp za 1500 zl


tarnasm

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chcialbym zmontowac komputer za 1,5k do 3ds i Vray. Wiem, ze to smieszny budzet ale na poczatek wystarczy.

I tutaj pytanie. Czy do Maxa i renderow lepiej brac wiecej ramu czy lepsza karte lub procesor. Na co przy takiej cenie powinienem przeznaczyc mozliwie maksymalna kwote. Komputer ma byc bez stacji dyskow i oprogramowania oraz oczywiscie monitora...

Thx.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 26
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Trudno będzie ci się zmieścic ;)

Musisz mieć dobry procek i sporo ramu w dzisiejszych czasach.

Ja bym spróbował z procesorem i5 lub i7 koszt 1000-1200 pewno, do tego jakaś płyta główna pewnie ze 200-300 no i dołożył bym na ten ram i kupił z 6-8 gb jakiegoś szybszego, też jakies 200-300 pewnie (ceny tak na oko ofkoz)

Jak byś miał ze 2000 to pewnie mógłbyś zrobić już ładny komputer (biorąc pod uwagę, że nie potrzebujesz dysków, zasilacza, obudowy, monitora i 64-bitowego OS'a)

 

Ogólnie to nie potrzebujesz systemu jak przedstawiłem powyżej żeby uruchomić ten soft , ale myślę, że już lepiej troche dołożyć a nie za chwilę rozglądać sie za nowym kompem.

Teraz musze pracowac na zwyklym dual corze z 2 gb ramu i jakas badziewna karta i smigam w zbrushu (oczywiscie musze to robic z glowa) i mysle ze do maxa poniekad tez by styknelo (zalezy co robisz).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Imo te 1500 zl to bedzie wyrzucenie pieniedzy w bloto troche bo bardzo szybko zaczniesz odczuwac ograniczenia tego sprzetu, a ewentualny update bedzie sprowadzal sie do kupna nowej maszyny (oczywiscie jesli zamierzasz pracowac profesjonalnie, zarobkowo). 2000 - 2500 pln to wedlug mnie takie minimum zeby zlozyc cos w miare sensownego z mozliwoscia pewnej rozbudowy w przyszlosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ram i kupił z 6-8 gb jakiegoś szybszego

 

akurat w przypadku renderow itp to szybkosc ramu jest kompletnie nie odczuwalna.

 

Co do kompa za 1,5k. Napewno zlozysz w tym budrzecie cos na czym mozna wygodnie modelowac, texturowac itp, ale jesli planujesz robic na tym wizki to rendery beda dlugie i bolesne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reasumując...przewagę przy renderach i wizualach ma procesor? Bo właśnie do tego chcę wykorzystywać owy sprzęt.

 

Procesor - szybkość renderu. Im lepszy tym szybciej masz wizke

Ram - wielkość, skomplikowanie sceny, wielkość tekstur, rozmiar wizki

Grafika - jest tu najmniej istotna o ile nie renderujesz na GPU, ale na tym się nie znam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rdawuld w zasadzie wyczerpal temat jesli chodzi o podsumowanie hardware.

 

Ja tylko dopisze ze jak chcesz wykozystywac ten sprzet do wizek, to pozostaje sie zgodzic z przedmowcami - zaoszczedz troche wiecej kasy i zainwestuj w troche lepszy sprzet.

 

 

edit:

A w jakich sytuacjach aplikacja korzysta z GPU?

 

podczas poruszania sie w viewporcie, Vray ma jeszcze cosik zwany Vray RT do renderow na GPU, ale nie uzywam wiec sie nie wypowiadam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim budżecie myślę że warto zaryzykować kupno używanego sprzętu. Powinno starczyć na coś tej klasy:

http://allegro.pl/4x2-86ghz-q9550-rev-e0-foxconn-p35a-s-4gb-ddr2-i3002805142.html

do tego więcej ramu + karta graficzna i reszta bibelotów. Spokojnie będzie można pracować.

Zdecydowany plus takiego rozwiązania że dużo mniej straci na wartości niż nówki. A do poważniejszych zastosowań będzie trzeba zmienić sprzęt prędzej czy później.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim budżecie myślę że warto zaryzykować kupno używanego sprzętu. Powinno starczyć na coś tej klasy:

http://allegro.pl/4x2-86ghz-q9550-rev-e0-foxconn-p35a-s-4gb-ddr2-i3002805142.html

do tego więcej ramu + karta graficzna i reszta bibelotów. Spokojnie będzie można pracować.

Zdecydowany plus takiego rozwiązania że dużo mniej straci na wartości niż nówki. A do poważniejszych zastosowań będzie trzeba zmienić sprzęt prędzej czy później.

 

Zgadzam się kupowaniem używanego sprzetu do tymczasowego użytkowania, zwrócę tylko uwagę aby omijać ddr2 który jest dużo droższy od nowego ddr3.

 

Popytaj znajomych czy ktoś nie zmienia komputera. Będziesz miał więcej opcji na ewentualne sprawdzenie sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To będzie komputer na 2-3 lata podejrzewam. Może rok. Cóż...mam mętlik, na pewno I5 lub i I7 procek. To dobra inwestycja? Co myślicie? Widzę, że 1500 zł odpada. Więc czekam jeszcze jedną wypłatę. 2k budżetu wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ewentualnie poszukaj czegoś od AMD. może coś na 6 rdzeniowym phenomie udało by się złożyć. byleś płytę wziął na am3+ i z obsługą co najmniej 32gb ramu. a na przyszłość będziesz miał jako noda.

inna sprawa, że AMD to nienajlepsze rozwiązanie w tej branży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy nie najlepsze? swego czasu 6 rdzeniowce od AMD byly swietne jesli chodzi o stosunek cena/wydajnosc.

w renderowaniu owszem i nawet chyba dalej są. niestety w viewportach jest już znacznie gorzej. wiem bo posiadam zarówno phenoma 2 jak i FX'a ;)

 

proc "bez K w nazwie",

czyli zablokowany mnożnik,

czyli niepodatny na podkręcanie.

chcesz kręcić - nie bierz

nie chcesz kręcić - się zastanów bo możesz kiedyś zacząć chcieć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko ze za viewporty odpowiada karta graficzna a nie procesor...

 

masz rację ale też nie do końca. :D

zrób test. otwórz sobie jakąś ciężką, spasiona scenę włącz realistic view i poobracaj obserwując obciążenie procesora w managerze zadań.

a teraz jeszcze włącz oświetlenie światłami ze sceny i materiały z mapami, otwórz sobie materialeditora i pogrzeb w jakimś materiale z dużą teksturą.

albo w tym materialeditorze powiększ sobie podgląd jakiegoś materiału z dużą ilością sampli i mocno rozmytym odbiciem.

trochę uprościłem mówiąc o szybkości w viewportach bo miałem na myśli ogólny komfort pracy, który często jest zależny od wydajności jednego wątku lub po prostu wynika z optymalizacji pod intela.

grafa faktycznie jest pierwszym wąskim gardłem, które daje o sobie znać ale nie jedynym.

oczywiście nie twierdzę, że procki AMD są złe, czy się nie nadają. sam mam dwa a w swojej cenie faktycznie są nie do pobicia ale jednak moj phenom x6 @4.1ghz dawał mniejszy komfort pracy niż [email protected]. (reszta gratów taka sama)

 

zacząłem się jeszcze nad tym zastanawiać... teraz procki mają różne rzeczy zintegrowane może te różnice też wynikają z kontrolerów pamięci itd...

Edytowane przez juri36
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proc "bez K w nazwie",

czyli zablokowany mnożnik,

czyli niepodatny na podkręcanie.

chcesz kręcić - nie bierz

nie chcesz kręcić - się zastanów bo możesz kiedyś zacząć chcieć ;)

 

Zdecydowanie zamierzam:) a tak swoją drogą takie zabiegi nie wpływają negatywnie na żywotność CPU?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie zamierzam:) a tak swoją drogą takie zabiegi nie wpływają negatywnie na żywotność CPU?

 

teoretycznie wpłyną ale jeśli nie przegniesz i będziesz kontrolował temperatury to chyba w ignorowalnym zakresie. prędzej wymienisz kompa na coś szybszego niż proc padnie. ale nie ma reguły.

ja mam wspomnianego phenoma 2 od jakichś dwóch czy trzech lat od początku podkręconego 4.1ghz na 1.475v. windows twierdzi, że komp działa 59% czasu a włączam go praktycznie tylko do renderowania, więc jak działa to pełne obciążenie. póki co problemów żadnych z nim nie ma. ale dbam o to żeby się nie przegrzewał no i to napięcie to też nie jest jakoś szczególnie przegięte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz rację ale też nie do końca. :D

zrób test. otwórz sobie jakąś ciężką, spasiona scenę włącz realistic view i poobracaj obserwując obciążenie procesora w managerze zadań.

a teraz jeszcze włącz oświetlenie światłami ze sceny i materiały z mapami, otwórz sobie materialeditora i pogrzeb w jakimś materiale z dużą teksturą.

albo w tym materialeditorze powiększ sobie podgląd jakiegoś materiału z dużą ilością sampli i mocno rozmytym odbiciem.

trochę uprościłem mówiąc o szybkości w viewportach bo miałem na myśli ogólny komfort pracy, który często jest zależny od wydajności jednego wątku lub po prostu wynika z optymalizacji pod intela.

grafa faktycznie jest pierwszym wąskim gardłem, które daje o sobie znać ale nie jedynym.

oczywiście nie twierdzę, że procki AMD są złe, czy się nie nadają. sam mam dwa a w swojej cenie faktycznie są nie do pobicia ale jednak moj phenom x6 @4.1ghz dawał mniejszy komfort pracy niż [email protected]. (reszta gratów taka sama)

 

zacząłem się jeszcze nad tym zastanawiać... teraz procki mają różne rzeczy zintegrowane może te różnice też wynikają z kontrolerów pamięci itd...

 

sorki ale to nieprawda, na moim phenomie mam szybszy viewport niz na ni7 3930K w pracy.... o jakies 20-25%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorki ale to nieprawda, na moim phenomie mam szybszy viewport niz na ni7 3930K w pracy.... o jakies 20-25%

 

jeśli oba kompy mają taką samą grafikę i monitory o takiej samej rozdzielczości i nie ma jakiejś mega dysproporcji w zegarach obu proców to to by było ciekawe. Upierał się nie będę bo wnioski wyciągałem z obserwacji kompów swoich i tych na których było mi dane pracować. Trochę tego było i raczej jestem pewny swego ale dopuszczam, że moge się mylić. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli oba kompy mają taką samą grafikę i monitory o takiej samej rozdzielczości i nie ma jakiejś mega dysproporcji w zegarach obu proców to to by było ciekawe. Upierał się nie będę bo wnioski wyciągałem z obserwacji kompów swoich i tych na których było mi dane pracować. Trochę tego było i raczej jestem pewny swego ale dopuszczam, że moge się mylić. :)

 

no wychodzi na to ze sie mylisz...

to samo jesli chodzi o "jeden core" ktory u i7 jest oczywiscie mosniejszy niz w amd ale max nie uzywa tylko wylacznie jednego cora!

wlasnie sprawdzilem, otworzylem porformance window w task menagere i na AMD jak i na i7, podczas pracy w maxie, skacze mi cpu usage nie tylko na jednym core, ale na wszystkich..... swiat nie jest tak czarno bialy jak ci sie wydaje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności