Skocz do zawartości

Ogniskowa obiektywu a renderowany obiekt.


Obywatel

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie jakiej ogniskowej użyć do wykonania obrazu samolotu, żeby nie wyglądał jak zabawka.

Istnieje jakiś spis jakich camera lens używać do odpowiednich obrazów?

 

Batou w jednym z wątków powiedział, że do portretów używa się ogniskowej 85-90mm.

 

A jakie parametry w trybie Macro?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

To zależy jaki efekt chcesz uzyskać i czy samolot stoi na ziemi czy leci w powietrzu.

 

Im większa ogniskowa obiektywu tym mniejsza głębia ostrości więc jeżeli "fotografujesz" samolot obiektywem o dużej ogniskowej to można odnieść wrażenie że wygląda jak zabawka bo obszra ostrości jest bardzo mały.

 

Z drugiej strony im dłuższa ogniskowa tym mniej zniekształceń i skrótów perspektywicznych powstaje na zdjęciu. Moim skromnym zdaniem jeżeli samolot stoi na ziemi to można użyć obiektywu standardowego (50 mm) ewentualnie nieco krótszego (35 mm) jeżeli leci w powietrzu można użyć tele (150 -200)

 

Musisz próbować i robić to metodą prób i błędów ale generalnie obiekty wyglądają jak zabawki właśnie z powodu małej głębi ostrości.

 

Mam nadzieję że nie namieszałem zbytnio :)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najlepsza jest 35... tym bardziej, że w programie graficznym możesz wszystko... więc nawet przxy takiej ogniskowej możesz mieć rozmycie większe niż w hipotetycznym obiektywie 1000mm/1.4 na "pełnej dziurze"... ale nie o to chodzi... wielki fotograf powiedział: " jeśli jakiegoś zdjęcia nie możesz wykonać obiektywem 35mm, to nie jest to dobre zdjęcie"... oczywiście nie zawsze jest to prawda... są rzeczy, których nie robi się szerokim kątem.. n.p. przyrode s sie robi długim zoomem, portrety 80ką, a do architektury urzywa się wszyystkiego na raz.... ale jak wspomniałem: najbardziej unwersalna jest 35 (wbrew pozorom nie tzw. standart, czyli 50)...ja w swoim aparacie nie mam 35, i bardzo żałuję, ale miejmy nadzieję, że niedługo zakupię

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już poprawiam :)

 

na głębię ostrości wpływają 3 czynniki:

 

- ogniskowa

- przysłona

- odl. od fotografowanego obiektu

 

ale jako że w programach 3d przysłona nie gra żadnej roli i nie istnieje pomijamy ją w swoich rozważaniach :)

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w programach 3d może być dowolna głębia ostrości przy każdej odległości i każdej ogniskowej, więc można po prostu ustawić poziom rozmycia i osiągnąć pełne rozmazanie tła dla n.p. 28 mm co w prawdziwym obiektywie jest niewykonalne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności