Skocz do zawartości

Wybór renderera


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Sporo widziałem w archiwum wątków tego typu, jednak żaden nie poruszał kwestii rendererów, które mnie interesują.

Pracuję w architekturze od kilku lat i od kilku lat do renderowania używam artlantisa. Modeluje w Archicadzie. Dobija mnie już ten Artlantis:) i szykuję się do zmiany softu. Najlepszym pewnie wyborem byłoby połączenie maxa i vray'a, ale max to duży koszt a ja muszę rozwijać legalne oprogramowanie do tworzenia dokumentacji, które też niemało kosztuje. Zależy mi na programie, który przy najkrótszym czasie nauki da dobre efekty inie jest koszmarnie drogi. Nie chcę próbować każdego renderera, bo żeby zrobić to na tyle dobrze, by móc zdecydować co jest najlepsze, musiałbym poświęcić cały rok, a tego czasu nie mam.

 

Proszę Was o pomoc co wybrać i dlaczego. Przedział cenowy podanych poniżej programów jest dla mnie do zaakceptowania i jeśli nie ma innych ciekawych opcji, wybrałbym jeden z poniższych: (do ewentualnego, dodatkowego modelowania wybrałbym blendera lub sketchupa):

 

1) maxwell render - chyba najdroższy, z tego co czytałem wolny, używa tylko procesora?Trzeba mocnej maszyny?

2) octane render - efekty z tego co widziałem fajne, ponoć przez wykorzystanie karty jest szybki ( i tez niedrogi)

3) indigo render - podobnie jak poprzednik

4) ewnetulanie vray - chyba najbardziej rozbudowany, nauka zajmie bardzo dużo czasu, ale to jakość sama w sobie. Dużo tutoriali itd.

 

Nie wiem na który się zdecydować, efekty pewnie można osiągnąć dość podobne. Wszystkie jak zauważyłem maja pluginy do sketchupa i blendera. O ile vray jest konkretnie opisany na forum, reszta jest dla mnie wielką niewiadomą. Będę wdzięczny za poradę.

 

Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 14
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Nie napisałeś co konkretnie wizualizujesz czy to sa interiory czy tez exteriory. Oczywiście najbardziej dostępne materiały do nauki są do vraya, gamma programów które współpracują z vrayem jest całkiem szeroka bo masz sketchupa już z vrayem w cenie około 5500. Ogólnie samego vraya nauczysz się szybko natomiast jeśli chodzi np o maxa to musisz pamietac że także na jego naukę trzeb poświecić sporo czasu i to naprawdę dużo.Co Indigo to jeśli bym go z czymś łączył to z Revitem ale to jest wtedy wydatek większy niż max +vray, ale równocześnie masz program do projektowania, czyli włsciwie dwa w jednym jeli chodzi o narzędzia dla architekta ;) Szczerze powiedziawszy to chybabym optował za połączeniem cinema4D z+vray http://sklep.it-serwis.pl/pl/ program jest dużo przyjaźniejszy dla użytkownika łatwy w nauce i opracowań w necie znajdziesz sporo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście nie napisałem do czego te programy. Większość opracowań stanowić będą exteriory, od czasu do czasu wnętrza ale w dużo mniejszym zakresie. Wymienione wyżej programy wchodzą w grę ze sketchupem, albo blenderem. Większość rzeczy i tak przygotuje w archicadzie. C4d nie brałem pod uwage, ale jest to tez jakas opcja. Tymbardziej, ze współpracuje dobrze z Archicadem. Dzięki.

 

Ps. Revita pewnie nie kupię, zainwestowałem juz sporo w archicada:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wcale sie nie dziwie sam wole archicada od revita szczególnie że cenowo są to programy porównywalne. A z tego co napisałeś to najlepszym rozwiązaniem jest C4d jego dużym atutem jest jego stabilność, z czego maxa pomimo swojej ceny niestety nie słynie ;)

Edytowane przez shadowsexpe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wizek to ja nie robię, ale Octane mimo wszystko bym odradzał, bo silnik co prawda fajny, ale GPU, więc szumi.

 

Indygo godne rozważenia działa zarówno na GPU jak i CPU co czyni niezły atut. Niestety chyba jest mało tutoriali i materiałów do nauki.

 

Vray. Wcale nie tak rozbudowany do podstawowych setupów trzeba z 15 minut videotutka i poczytania helpa. Dużo materiałów szkoleniowych etc.

 

Co do C4D vs Max bierz Maye xD A tak serio to C4D czy Max to takie kombajny do 3d i służą do różnych rzeczy i rendery to co innego trochę, a nawet bardzo. Ciekawi mnie czemu mimo wszystko nie rozważasz Mentala? Może ciężej go ustawić, ale skoro MPC używa MRa to chyba nie jest z nim aż tak źle? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vray jest raczej prosty i przyjazny w porównaniu do mentala na przykład. Do tego działa stabilnie i jest niezły feedback w necie. Mimo wszystko z powodu ograniczeń dalej uważam że lepszym wyborem dla nieobtrzaskanego w temacie są renderery CPU. W moim przypadku mental - niezbyt chyba intuicyjny skoro wszystcy mają parcie żeby go wymienić na coś innego;) Octana kupiłem sobie już dawno temu i dalej twierdze że to zabawka a nie renderer.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O mentalu nie wiem nic:). Zaproponowałem powyższe programy bo coś tam o nich słyszałem. Zdaje sobie sprawę z tego, że możliwości jest mnóstwo, wpisując hasło renderer wyskakuje masa programów Nox, Arion, Fryrender itd. itd.. Nie chce jednak wchodzic w oprogramowanie, które jest słabo wspierane tutorialami itp.

 

Co do modelerów, C4d,Max, czy coś innego, tu kieruję się ceną. Nie kupię Maxa - wolę inwestować w dalsze licencje na Archicada.

Dlatego myślałem o sketchupie albo blenderze. Ten drugi wydawał mi sie niezłą alternatywą ( darmowy ) a na moje potrzeby modelowania ( które w większości zrobie w aCadzie ) wystarczający. C4d jest chyba też dobrą opcją, chociaż płatną.

 

Czy coś jest nie tak z tym blenderem, skoro pomijacie go jako opcję do modelowania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oki przeczytałem wątek pobierznie wię mam nadzieję ze nie będę powtarzał jakiś uwag. Pytanie brzmi jakie wizki chcesz osiągać. Maxwell jest unibiased, mocno fotorealistyczny. Chodzi mi o to że fotorealistczny nie zawsze oznacza ładny nasycony, kontrastowy render. Ze względu na archicada polecam Ci c4d. Możesz model zapisać w archicadzie w formacie cinemy, obrabiać do w tym sofcie a następnie jest taka funkcja jak wyślij do archicada. Ja kożystam ze archi SE i jeśli chodzi o możliwości modelowania to ten zestaw przebija moim zdaniem (a także zdaniem speca od archicada) możliwości pełnej wersji archicada. Trzeba uwzględnić tylko to że używam wersji 2010 nie wiem jak jest z najnowszą, z tego co pamiętam w archicad 16 coś zmienili z modelowaniem. Jeśli chodzi o renderer to mając c4d masz dostęp do wszystkich rendererów. Puki co używam moduł advanced render który jest zintegrowany z c4d, ale myślę o przesiadce na vray. Jeśli chodzi o sprzęt to i7 3930k radzi sobie z maxwellem już całkiem sprawnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki standard wizek jaki daje Vray jest dla mnie wystarczający, to co widziałem u doświadczonych uzytkowników jest bardzo zadowalające. I tak postprodukcja da ostateczny efekt. Jeżeli fotorealizm Maxwella okupiony jest dłuższym oczekiwaniem, to sobie go odpuszczę. Dzięki za wszystkie podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno. Jeśli chcesz naprawde dobre wizki czynić niestety zapomnij o surowym modelu z archicada wyrzuconym do renderera. Prawda jest taka że model z archi dla naprawde dobrego efektu trzeba przerobić, np zfazować nieco krawędzie albo poprawić koordynaty textur i tak naprawde często lepiej zrobić model od podstaw w sofcie do modelowania i teksturowania niż walczyć z tym co wychodzi z archicada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr7979 z archicada model wychodzi całkiem sensowny tylko jak już kilka razy pisałem spora cześć moich kolegów po fachu nie raczy postawić tam gdzie trzeba kropki przy zapisie do 3ds skutkiem czego dostaje wolnolatajace płaszczyzny, ale ogólnie masz racje że jeśli chodzi o teksturowanie i shadery to najlepiej to opracować sobie już w programie 3D. Oczywiście wymaga on nadania detali i raczej nikomu nie polecam obiektów modeli spod archicada typu zieleni pojazdów itp do stosowania w kombajnach 3D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności