Skocz do zawartości

3ds max 5 + MAXTreme + SoftQuadro4 !!!


MareG

Rekomendowane odpowiedzi

Po długiej debacie, którą poruszyłem na tym forum dot. zakupu nowej karty grafiki mój wybór padł na MSI Ti4200 TD8X64. Dlaczego nie Winfast? Bo przeczytałem w testach na benchmark.pl ze w rozdzielczości 1600x1200x32 generuje ona minimalnie slabszy obraz od wspomnianego MSI oraz Gainwarda (ktorego nie bylo akurat w sprzedaży). Ponieważ pracuje właśnie w takiej rozdziałce wiec obraz musi być \"żyletka\" !

Przesiadłem się na wymarzonego Ti4200, ze sprawdzonego Winfasta GF4 MX 440 z 64MB DDR - myśląc ze pod 3ds max 5 (5.1) różnica w szybkości będzie bardzo znaczna! Niestety różnica okazała się znikoma, właściwie trudno zauważalna przy standardowych sterach OpenGL. Zawiedziony wywaleniem ponad 700zl pomyślałem sobie: a może warto by spróbować czegoś, co się nazywa Soft Quadro ?

Po zasięgnięciu rady u Marcoosa, który dokładnie wszystko mi opisał zabrałem się do pracy:

a wiec co należy mieć:

- windows 2000 / XP - to podstawa!

- ściągnąć driver nVidia 41.04

- ściągnąć driver MAXTreme 4.00.29

- ściągnąć RivaTuner 2.0

i

SoftQuadro4

Kompletny opis całej procedury znajduje się na tej stronie:

http://forums.newtek.com/discus/messages/2/36351.html?1040230023

Należy postępować dokładnie tak, jak napisał autor we wszystkich 19 punktach! Wszystko jest na obrazkach i jest to ogólnie bardzo prosta i zrozumiale opisana procedura - tez byłem pewien obaw, ale to po prostu okazało się banalne :)

 

UWAGA: Na stronie nVidii nie ma już driverów 41.04 - jest nowsza wersja 42.82, niestety próba \"zpatchowania\" tej wersji zakończyła się niepowodzeniem w punkcie 9 !!! (wymagana wersje 41.04 można pobrać z linka powyżej)

 

No wiec zrealizowałem wszystkie 19punktow i po ostatecznym restarcie systemu otrzymałem Quadro4 780 XGL,

quadro1.gif

następnie dla zasady załadowałem preferencje dla 3ds Max.

quadro2.gif

Teraz nie instalując jeszcze MAXTreme - próbnie odpaliłem max\'a, niestety przyrostu prędkości na standardowym OGL\'u nie było żadnego.

Wiec niecierpliwie zainstalowałem MAXTreme 4.00.29

Po odpaleniu max\'a automatycznie pojawiło się okno konfiguracji - wyłączyłem tylko Triangle stipsy aby pozbyć się wszędobylskich trójkątnych ścianek...

quadro3.gif

Załadowałem próbna scenę i z wrażenia omal nie spadłem z krzesła !!!

IT’S SHOCK !

Przyrost prędkości okazał się niesamowity - chwyciłem myszą za viewport napakowany obiektami i płynnie go przesunąłem, to całkiem nowa jakość! już pomijam możliwość ustawienia AA, Fog\'a czy lepszej jakości textur - mnie najbardziej zależy na szybkości edycji w Viewportach, reszta dodatkowych bajerków nie jest mi do szczęścia potrzebna...

 

Na koniec powiem tylko tyle ze NAPRAWDE WARTO, nie wiem na ile przyśpieszają słabsze modele GF MX, czy poprzednie GF3, GF2, ale faktem jest że typowa Ti4200 pokazała mi zupełnie nowe oblicze - gorąco polecam spróbować!, w razie czego zawsze można odinstalować albo przywrócić poprzedni stan systemu (winXP) i po kłopocie.

 

Jeszcze raz wielkie dzięki dla Marcoosa, za szybką i konkretną odpowiedź i pomoc!

Pozdrawiam

Marek

 

(powyzszy tekst ma wylacznie charakter informacyjny - nie ponosze odpowiedzialnosci za ewentualne problemy ze sprzetem oraz oprogramowaniem powstale w wyniku przerobki)

 

[Edited on 14-3-2003 by MareG]

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 203
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

uprzedzając kolejne pytania trzeba powiedzieć że : KAŻDEGO Gf2/Gf3/Gf4/ da się przerobić na odpowiadający mu Quadro, zawsze w ten sposób zyska się dodatkowe efekty w viewportach, ale z przyrostem mocy jest różnie, niedawno przerobiłem GF3 Ti na Quadro DCC i dopalenie jest raczej minimalne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko chciałem nadmienić że na Quadro można zamienić GeForce również przetaktowując częstotliwość rdzenia i pamięci za pomoca RivaTuner i wtedy nawet po reinstalce systemu winda widzi odrazu Quadro (testowane na GeForce 2 GTS).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowilem sprobowac przerobki takze w moim firmowym kompie z karta Winfast GF2 MX 32MB.

Wszystko przebieglo bez zgrzytow, az do punktow 17~18 - win2k nie chcial w ogole rozpoznac karty ze \"spatchowanego\" drivera, wiec anulowalem instalacje i (desperacko) wcisnalem SETUP w folderze spatchowanego drivera 41.04. Drivery zainstalowaly sie poprawnie i po restarcie ujrzalem w systemie karte:

Quadro 2 MXR/EX

 

Po zainstalowaniu MAXTreme w 3ds max przy rozdzielczosci 1280x1024x32 odczulem dosc znaczny (zauwazalny) przyrost szybkosci podczas edycji sceny w viewportach (zarowno w WIRE jak i SHADE)

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 sprawy - soft quadroi maxtreme super, ale na GF4 mx i GF4 ti dziala podobnie. w istocie rzeczy liczy sie czestotliwosc rdzen/pamieci. typ gf nie jest ak wazny, o ile nie uzywa sie duzo textur. po drugie maxtremy zle wyswietlaja materialy vreja i bardzo czesto powoduja zwisy maxa, o ile uzywa sie vreja. poza tym sa diabelnie szybkie i nie wyobrazam sobie jak mogliscie pracowac bez tego.

pozdr! kos

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ja z maxtremem robie juz rok :) i jest bajer. Przyspieszenie viewporta nawet o 70% U mnie tak chodzi a mam G2.

Trzeba oczywiscie pamietac ze taki wzrost wydajnosci obesrwuje sie szczegolnie kiedy operujemy na trojkatach (editmesh), czyli przy wlaczonym triangle strips - ftedy jest masakra i nawet modele majace nawet banke trojkatow chodza plynnie.

Sam pamietam jak pierwszy raz to uruchomilem no to normalnie :o:o:o jak zobaczylem wzrost wydajnosci. Np; geosphere - 200sexgmentow(icossa) i luzik - obracam, przesowam view i bajer :D

Warto to miec hehe szczegolnie jesli ktos posiada gooorszeeeee karty od Quadro - jak ja hahaha :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam maly problem, raz pisze ze jest quadro a gdzie indziej ze dalej ti, moze jakies pozostalosci po starych detkach,

mam w2k pl + sp3 i gf4ti4200,

jak to w koncu jest, mam quadro czy nie :) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Originally posted by aNdREa

Łeee, w pk nie jest 17 nie mam nic na liscie do zainstalowania. Chyba gf256t brany pod uwage.

 

Przeczytaj uwaznie moj ostatni post powyzej i sprobuj tak zainstalowac driver - przez setup. No chyba ze menadzer urzadzen w ogole Ci nie wykryl karty jako Quadro - wtedy raczej nic z tego.

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Originally posted by Dox

Ja mam maly problem, raz pisze ze jest quadro a gdzie indziej ze dalej ti, moze jakies pozostalosci po starych detkach,

mam w2k pl + sp3 i gf4ti4200,

jak to w koncu jest, mam quadro czy nie :) ?

 

Patrz post powyzej !

 

Tez mialem taka sytuacje - tzn ze system widzi quadro, ale nie zainstalowales drivera 41.04 i karta dziala na standardowym detonatorze. Sprobuj przez setup tego \"spatchowanego\" drivera !

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprubowalem przez setup sptachowanego drivera i qpa wykrywa mi karte jako gf4ti4200 mimo tego ze w menedzeze mam quadro. Jest jeszcze jakis trik czy moge zapomniec o quadro ?

moze za bardzo mam namieszane w sterach i sprubowac zabawy na czysty system ( i tak juz nadchodz czas reinstalki) a moze service pack 3 cos ma do tego ?

thnx za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może mi ktoś wyjaśnić jedną rzecz:

Po zainstalowaniu update z max R5.0 na R5.1 przestało mi się pokazywać po uruchomieniu MAXA okienko MAXtreme Driver Configuration. Reinstalka nic nie dała. Czy to normalne? W sterownikach karty ustawiony jest MAX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Originally posted by mrówa

Może mi ktoś wyjaśnić jedną rzecz:

Po zainstalowaniu update z max R5.0 na R5.1 przestało mi się pokazywać po uruchomieniu MAXA okienko MAXtreme Driver Configuration. Reinstalka nic nie dała. Czy to normalne? W sterownikach karty ustawiony jest MAX.

 

Przeciez okienko MAXtreme pokaze sie przy starcie maxa tylko za pierwszym razem - zaraz po instalacji, a pozniej juz nie. Jesli chcesz cos przekonfigurowac to znajdziesz je w Preferences > Viewports - tam na dole , nie pamietam nazw...

Sprawdz to, bo nie sadze zeby max mogl dzialac prawidlowo nie dajac dostepu do konfiguracji sterownikow karty graficznej!

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak

 

Full databases for the Detonator 2.xx, 3.34, 3.56, 3.62, 3.68, 3.69, 3.72, 3.75, 3,76, 3.77, 4.20, 5.08, 5.1x, 5.22, 5.30, 5.32, 6.1x, 6.26, 6.27, 6.3x, 6.47, 6.49, 6.50, 6.53, 6.67, 6.72, 7.17, 7.5x, 7.78, 8.04, 10.xx, 11.00, 11.01, 12.00, 12.20, 12.40, 12.41, 12.60, 12.90, 14.10, 14.20, 14.70, 21.81, 21.83, 21.85, 22.50, 22.80, 23.10, 23.11, 23.12, 27.00, 27.10, 27.20, 27.30, 27.42, 27.50, 27.51, 27.70, 28.32, 28.80, 28.90. 29.11, 29.20, 29.4x, 29.60, 29.80, 30.00, 30.30, 30.82, 31.00, 31.40, 40.41, 40.52, 40,71, 40.72, 41.03, 41.09, 41.80, 42.01, 42.30, 42.51, 42.70, 42.90 and 43.00 are included in RivaTuner.

 

Więcej w ReadMe od RivaTunner-a (powyższy urywek pochodzi z wersji 12.3)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Karawan

skonczylem zabawe.. nie da rady :-(, sciagam drivery 41.04.. Kurcze nie wiedzialem ze przez modem moge miec 10 kilobitow na sekunde :-) [piwo]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[piwo] no i udalo mi sie... na poczatku mialem problem jak kolega Dox

... ze pokazywalo mi na pasku... Quadro a w okienku GF2Ti ; ) no ale sprobowalem tak z 3 razy.. az wkoncu zaskoczylo moze cos zle robilem ale jest ; )

 

wszytsko od poczatku robilem na 41.09 detonatorach.. i chodzi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robie wszystko zgodnie z instrukcja, komputer wykrywa karte jako Quadro ale w punkcie 16 kiedy wypieram plik *.inf w okienku nie pojawiaja sie zadne sterowniki. Kiedy wybieram instalacje automatyczna to na koncu wyskakuje blad. Mam Winfasta A250 (GF4 4200). jezeli macie jakis pomysl jak rozwiazac ten problem to piszcie

 

[Edited on 28-3-2003 by Bart]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla wszystkich z niemoca dotyczaca detonatorow powyzej 41.04

 

instaluje stery niespaczowane

kopiuje z systemu32 pliki nv4_mini.sys i jeszcze jakas dll nv4 i cos tam dalej

do katalogu z rozpakowana instalkoa sterow

 

podmieniam wymienione pliki kasujac

.sy_ i .dl_

 

instaluje jeszcze raz juz spaczowane stery

 

ci ktorzy spaczowali 41.04 nie musza juz tego robic nowe detonatory przez klawisz update driver zobacza nasza karte jako quadro

 

sprawdzone na GF2PRO

 

a tak nawiasem jakas porazka z tym SP1 do XP (eng) dlugo sie meczylem nad jakimis dziwnymi zwisami teraz pozbylem sie SP i chodzi jak trzeba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przerobiłem gf2tit na quadro. Zainstalowałem maxtreme40028 wszystko wydaje sie ok a jednak jak uruchamiam 3ds viz 4.2 to wyskakuje mi komunikat oznajmiający ,że automatycznie maxtreme przeskakuje na opengl z racji zbyt wyskoiej rozdzielczości i głębi kolorów. Pózniej jak sie łatwo domyślić 3ds chodzi z tą samą prędkością co przed instalacjią maxtreme. W ramce aktualnych driverów maxtreme jednak pozostaje. Czy któs miał już podobny problem i co powinienem zrobić jeśli koniecznie chce żeby to działało jak należy. pozdrawiam wszystkich stałych pisaczy. z góry dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze dlatego, ze masz GF2MX? :D

 

Ja tez mam Dwojeczke MXa i tez mam Quadro MX czy jakos tak.

 

Pozdrawiam

Gith

 

P.S. Andrea: zainstaluj MAXTreme, moze pomoze.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Karawan

czy tez miales \"problem\" w pkt. 17 instrukcji i nie widziaes nic do zainstalowania? btw, ale troche przyspieszyl max, nawet gierki mi przyspieszyly - max payne ustawil detale na maxa (domyslne), przedtem ustawial domyslne na medium

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Originally posted by Karawan

czy tez miales \"problem\" w pkt. 17 instrukcji i nie widziaes nic do zainstalowania? btw, ale troche przyspieszyl max, nawet gierki mi przyspieszyly - max payne ustawil detale na maxa (domyslne), przedtem ustawial domyslne na medium

 

Karawan: przeczytaj moja czwarta odpowiedz na pierwszej stronie tego tematu - moze tez mystarczy jesli wlaczysz setup spatchowanego drivera....

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Karawan

przeczytalem - zrobilem dokladnie tak samo i tez mam Quadro 2 MXR/EX, ale podobno powinnismy miec jakies quadro 4700 xl czy cos takiego. moze jak gf2 to qudro 2 a jak gf4 to qaudro 4 moze o to chodzi ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko masz prawidlowo:

na przyklad

gf2 MX = quadro 2 MXR

gf4 MX = quadro4 MX ? (chyba)

gf4 TI = quadro 4 XGL

 

To zalezy tylko od modelu procesora jaki ma Twoja karta. Natomiast to czy karta jest rozpoznawana jako geforce czy jako quadro to kwestia na jaki rynek zostala skierowana - domowy czy do zastosowan profesjonalnych. Specyfikacja ukladu graficznego jest taka sama. Wszystko kwestia biosu i pozostalej elektroniki na karcie.

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Karawan

ok dzieki, a tak ps zauwazyles wzrost wydajnosci w direct3d (gierki) ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety jedynymi grami na moim kompie sa najlepsze na swiecie, cudowne gierki z Amigi [lol2] + emulator. A tutaj zadna akceleracje nie jest potrzebna!

Wiec sam rozumiesz, ze nie wiem ile daje najnowszy DX w grach pecetowych.

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm juz od pewnego czasu po formacie.. nic nie robilem w maxie no ale wkoncu cos mnie meczylo i znowu go uruchomilem.. myslalem ze poprzednio zmiana na Quadro na detonatorach 41.09 duzo nie dała.. ale jednak bez tego to meka...a ja mam GF 2 Ti...

 

tyle ze teraz zainstalowalem to z najnowszymi detkami 44.03 :P

tyle ze zmiany wprowadzalem nowym

RivaTuner20RC124 (poprzednio bylo 123)

nie wiem czy to jakas roznica ale chodzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile dobrze zauważyłem, to posługując się plikem RivaTuner20RC124.exe (version 2.0 Release Candidate 12.4) , SoftQuadro patch script jest już zawarty w pakiecie. Dlatego wypadłby punkt 3. z 19-to punktowej ścieżki instalacji. Nie ma potrzeby , a wręcz nie należy go wykonywać. Mylę się ? ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup najtańszego GeForce i se zrób. Jak se kupisz GeForce 2 MX-400 to za noname zapłacisz gdzieś z 80zł powiedzmy używanego....

 

A przyrost mocy będzie duży. Z samej Rivy Na GF. A jeszcze do tego SoftQuadro.

 

O ile mi wiadomo nie ma takich rzeczy jak Softy Quadro pod Rive, ale możę się myle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Rychoo

Mam gf2ti i po spatchowaniu wyświetla mi quadro2PRO, ale po jakichś 10 minutach kolory zaczynają mi szaleć. Robiłem to na detonatorze 41.09, czy to może mieć znaczenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JEszcze nikt nie przerobil FX 5600

dlaczego ?? czy sie nie da ??

czy moze nikt nie ma...

wlasnie dostalem w lapy to cacko.. i nie wiem czy sie zabierac za lamanie

no boje sie.. bo nie widze zeby ktos to wczesniej zrobil

moze si emyle ??

wyjasnijcie

 

fotoas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu przerabiac FX 5600 na Quadro Fx 1000. I tak jest szybka a te stry mohga tylko obnizyc taktowanie.

 

ja sam czekam na swoja Fx 5900 lub 5600 (ciekwae co stary przywiezie, obiecal 5900). i 5600 nie przerobie, a 5900 moglbym na Quadro 2000 ale i tak tego nie zrobie.

 

Nie ma sensu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam a ja ma taki problem: Po przerobieniu GeForca 2 MX400 64 na Quadro2 Wszystko dzial jak nalezy do momentu az wylacze komputer. Po ponownym wlaczeniu kompa Quadroo 2 powraca na GeForce2 MX400. :( Musze wtedy jeszcze raz tylko zainstalowac sterowniki 41.04 i juz pojawia sie Quadro 2. Troszke jest to denerwujace zeby za kazdym razem jak wlanczam kompa i chce wlaczyc maxa to musze instalowac sterowniki:mad:

Czy u kogos pojawia sie taki problem??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czesc wszystkim. mam problem z zainstalowaniem maxtreme ver. 4.00.29.00. przekrecilem mojego gf4 i mam cos takiego jak na obrazku ale przy instalu maxtreme wyskakuje mi komunikat ze nie mam na komputrze NVIDIA workstation :( HMMMMMMMMM. czy zrobilem cos nie tak ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do maxtreme.. hmm... też mam problemik... przerobiłem sobie kartę (GF3 Ti200) na Quadro DCC - działa spox... ale dorzucam sobie maxtreme i po uruchomieniu maxa wyskakuje okienko czy chce skonfigurować maxtreme. spoko. ok. wszystko ustawione standartowo(tylko triangle strips wyłączyłem). gdy chcę sobie wczytać scenkę multitex.max z katalogu benchmark - max mi sie wywala.... co zrobić ? w czym tkwi problem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po wszystkim co dzis zobaczylem musialem napisac posta ;) tak mnie podniecila mysl przyspieszenia pracy w maxie ze poszedlem sladem poprzednikow i zainstalowalem to co poradziliscie.

 

A oto co uzyskalem:

Mialem Ge-forsa2 Mx 400

 

A teraz po koleji...

Zainstalowalem Detonatory 41.04_win2kxp tak jak radziliscie (operacja przeprowadzona pozytywnie)

Zainstalowalem RivaTuner20RC124 i zamienielem swojego Ge-force 2 Mx 400 na Quadro2 MXR/EX (operacja przeprowadzona bez problemu)

Zainstalowalem maxtreme40029 i ustawilem tak jak pokazano na obrazku przedstawionym na samym poczatku przez MareG (operacja przebiegla bez problemu :)

 

Teraz chwila prawdy:

Zaladowalem scene ktora robilem jakis czas temy a z ktora moj Ge-Force 2 mx 400 ciol sie przy Full-Scrine 32 Bity kolor i 1024x 768. Scena ma 27,2 MB 4244 tys obiektow Vertices : 316753 Faces: 586015

 

Po przerobienu karty na Quadro2 MXR/EX ta sama scena w Viwporcie podczas podgladu z texturami w malym obienku obraca se plynnie !! a scena na pelnym ekranie dziala rownie niesamowicie ! w porownianiu do poprzednich ustawien zysklaem jakies 150% wydajnosci !

 

MareG dzieki za tego posto teraz praca z maxiem jest o wiele przyjemniejsza:) jak szczescie dopisze to za kilkanascie dni kupie nowy sprzet wtedy pierwsze co zrobie to przerobie nowego Ge-forsa 4 ti 4200 (no chyba ze kupie ge-forsa FX) w taki sam sposob jak zrobilem to teraz bo ta wydajnosc jest niebanalna.

 

P.S I jeszcze jedna sprawa ! z linkow ktore podaliscie wynikalo ze przerobienie na quadro obniza wydajnosc w grach bo zmiana sterownikow zmienia cos tam ble vle ble .... testowalem quadro w grze SoF II (opata na podrasowanym silniku quaka III dziala wlasnie na open-GL) i powiem ze nie bylo spadku wydajnosci... przynjamniej nie takiego zeby go mozna golym okiem zaowarzyc ! gra chodzila tak jak zwykle zadnego zacinania sie czy pogorszenia detali i textur. Ogolnie jestem zachwycony nowa karta :D Jeszcze raz wielkie Thx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności