Skocz do zawartości

Tworzenie normal maps skomplikowanych modeli postaci - eksportowanie do xNormal


Gość degaux

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich !

 

Od roku siędzę w Zbrush rozgryzając jego tajniki począwszy od tworzenia obiektów organicznych, poprzez Hard-Surface modelling a kończąc na "zabawie" z różnymi dodatkami jak Shadow Box itp..:)

Wszystko przebiega dość sprawnie do momentu kiedy chcę wykonać ładną i pozbawioną wszelkich zniekształceń - normal map !

Z uwagi na fakt, iż chcę aby moje modele były gotowe do eksportowania do Maya (np ) czy któregoś z silników graficznych jak UDK czy CryEngine - staram się nie wykonywać mapek w Zbrush.

Tworzenie modelu ma dwie różne formy :

 

1. Wykonuję "base mesh" w Maya (np.) tak aby jak najbliżej oddać kształt i jeśli będzie to możliwe ominąć w ten sposób wymóg wykonania Retopology.

 

2. Zaczynam od Zspheres albo prostej bryły i pracując za pomocą Dynamesh tworzę całość do wersji finałowej a następnie przechodzę sobie do TopoGun gdzie wykonuję ową retopologię - tak aby ograniczyć ilość polygons do wymaganego minimum i nie mieć dziwnych znieksztalcen.

 

Oczywiście w przypadku, gdy mój model ma więcej niż 1mln polygons używam Decimation Master i zmniejszam do kilku czy nastu tysiecy i dopiero wowczas eksportuje do TopoGun aby wykonac Retopology. Jest oczywiste, iż zanim uzyje D.Master kopiuje sobie wersje finalowa mojego obiektu ( high poly model ) tak abym mógł go użyć przy tworzeniu normal maps.

 

No i teraz rodzi sie poważny problem. Otóż po wykonaniu Retopologii - np. w TopoGun - mam dwa klasyczne modele mojego obiektu : oryginalny z Zbrush ( wielomilionowy ) i ten Low-poly - zbudowany na bazie pierwszego. I teraz chce wykonać poprawną Normal Map! I tu leżę i kwiczę !:)))

 

Z jakichś względów preferuję xNormal - darmowy ale podobno jeden z lepszych programików do tworzenia map. Jak otworzyc obie siatki mojego obiektu (dodam, ze model ten to skomplikowany, bardzo realistyczny potwór z masą różnych detali, struktur itd.) i przygotować w tej aplikacji do wykonania map wiem.. Oglądałem parę fajnych tutorials więc to co najistotniejsze rozumiem. Problem w tym, ze kiedy już wcisnę "wykonaj mape" to wynik jest bardzo niezadowalający. Mapę oczywiście wykonuje ale gdy eksporyuje ja do Maya i zgodnie z instrukcja "nakladam" na moj Low-poly model ( przy high-quality rendering ) to niestety widoczne sa makabryczne znieksztalcenia i bledy, ktore w ogole nie oddaja ksztaltu oryginalu - wykonanego w Zbrush.

Dla uzupelnienia dodam iz Uvs wykonuje zaraz po skonczeniu retopologii ( uzywam UVlaout ) wiec wszystko jest na miejscu i gotowe do baking maps !

 

Nie wiem co jest przyczyną tego, że normal maps nie wychodzą poprawnie a te zrobione w Zbrush tez nie sa wcale lepsze... Wiem, iz specjalisci operuja tym samym software, pracujac na super skomplikowanych rzezbach a jednak po nalozeniu swoich normal maps na low-poly obiekty uzyskuja niemal ten sam efekt wizualny jak w przypadku finalowego pliku zrobionego w Zbrush z ktorego te mapy tworza..

 

Blagam doradzcie cos moi mili !!! :) Obejrzalem mase tutorials ale zadne nie opisuja takich problemow i nie radza na co nalezy zwrocic uwage lub w jaki sposob "poprawiac" takie bledy!. Niedawno kupilem sobie nDo2 - bardzo fajny programik do tworzenia mapek przeroznych ..moze w nim da rade naprawic to - choc z tego co do tej pory zobaczylem , nie tedy droga jednak.

 

Czekam na wasza pomoc i serdecznie pozdrawiam !

 

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Dziekuje wszystkim za odpowiedzi. Dzien po tym jak stworzylem post skonczyl mi sie kontrakt z dostawca internetowym a na kolejny przyszlo mi czekac prawie dwa miesiace. W tygodniu zamieszcze screeny z Normal Maps biorac pod uwage Wasze dotychczasowe rady.

Przepraszam za milczenie i dziekuje za poswiecony przez Was czas!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności