Skocz do zawartości

Duże przeszklenie - belka


mirass

Rekomendowane odpowiedzi

Pewnie nie jest to miejsce na takie pytania i dla wielu osób moje pytanie może wydać się dziwne, ale projektuję dom na pewien konkurs i mam mały problem. Wiem, że na forum jest kilku architektów, stąd moje pytanie. Chciałbym przeszklić całą ścianę domku przy jadalni i salonie. Otwór okienny wyjdzie na 880cm długości. Belka na ponad 880cm nad oknem będzie mało ekonomiczna. Strunobeton pewnie wyjdzie drogo, tym bardziej dla domu jednorodzinnego, a belka żelbetowa będzie bardzo wysoka. Pewnie zrobię słup, jednak chciałbym od niego uciec, gdyż niszczy bryłę i przestrzeń wewnątrz. Macie jakieś inne pomysły, które byłyby ekonomiczne? Czy może stosuje się belki żelbetowe nad takimi otworami i to jest naturalne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Przy takiej długości prawie 9m metrów zastosowałbym belkę stalową lub nawet dwie w formie dwuteownika, zastosowanie belki żelbetowej to znaczy ze musiałaby mieć wysokość co najmniej metra a to już jakaś abstrakcja :). Ale tak ogólnie raczej bym się kierował w stronę konstrukcji stalowej tylko musisz to dać konstruktorowi do przeliczenia bo nie podałeś czy jest to ściana szczytowa czy też znajduje się nad nią kolejna kondygnacja

PS chyba lepiej jakbyś ten temat dał w subforum Architektury

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy belki stalowe są często stosowane w domach jednorodzinnych? Czy jest to stosunkowo ekonomiczne rozwiązanie? Rozumiem, że nie da się tego dokładnie przeliczyć jak to cenowo wyjdzie, ale prosiłbym przynajmniej o ogólniki.

Ściana szczytowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konstrukcje stalowych używa się dosyć często w przypadku takich właśnie rozwiązań jak w twoim przypadku co do ceny dwuteownika to np DWUTEOWNIK HEB 200 S235JR+M koszt za metr bieżący wynosi około 260pln

Przeliczyć się da wszytko, przy konkretnych parametrach dałoby się powiedzieć czy masz zastosować pojedynczą belkę czy tez podwójna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super. Dzięki za pomoc. Powiedz mi jeszcze czy duża byłaby różnica w cenie pomiędzy zastosowaniem dwuteownika stalowego, a podparciem belki słupem, co podzieliłoby belkę na 2, a więc automatycznie mniejsza rozpiętość (belka żelbetowa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bez konkretnych obliczeń nie da się ci odpowiedzieć jeśli chodzi o cenę ale na pewno będziesz musiał zastosować minimalnie belkę o wysokości 20-40 a jak pamiętam to gotowce są w cenie koło 260 pln i to te o wymiarach wys przekroju 20cm na około 3,6m długości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności