Skocz do zawartości

Dokładne pozycjonowanie/rotacja Axisa


makak

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 9
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Może ktoś mądrzejszy wie jak to zrobić w dwóch kliknięciach :) Ja znalazłem dłuższy objazd :P

 

Masz tego swojego spline'a. Skopiuj go. Kopię wrzucasz w Extrude (ustaw extrude na 0, 0, 0). Klikasz Make Editable. Wchodzisz w Edge Mode i zaznaczasz interesującą Cię krawędź. Następnie w Mesh \ Axis Center \ klikasz w Axis Center... i dajesz takie ustawienia:

 

dEhcdx8.jpg

 

(nie musi być koniecznie Axis X, możesz sobie wybrać jaką chcesz)

 

Klikasz execute i jak wszystko dobrze poszło to powinieneś mieć Axis ustawione na tej krawędzi pod idealnym kątem ;) Teraz przy edycji Axis swojego Spline'a musisz tylko przekopiować Coordinates (wszystkie oprócz Scale) z Extrude i wkleić je do tego okienka pod Timeline'm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę zabawy. Liczyłem, na jakiś magiczny skrót z ctr/altem/shiftem ;) Ale jak nie ma innego sposobu.

 

Wpadłem na trochę chyba szybszy sposób. Narysuję sobie guide przy krawędzi do której chcę się pasować i z niego będę zdejmował pozycję rotacji. Przyciąganie załatwi mi same koordynaty.

Edytowane przez makak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Przesyłam prostego gifa, który mam nadzieje wytłumaczy moje rozwiązanie na Wasz problem.

c4d_help_by_rafaelboreq-d6pc2n0.gif

Tryb snappingu taki jak na gifie.

Ważne że tryb snappingu 3d i jesteśmy w trybie perspective. Dla ułatwienia warto sobie zesnapować gizmo do jakiegoś vertexa.

A i bardzo ważna rzecz, abyśmy tak załapali tym dynamic guide żeby zeznapował się do prawdiłowego axisa naszego gizma.

Jest to również wytłumaczone w helpie cinemowym. Najeżdżamy na ikonę rotacji w górnej belce, naciskamy f1+ctrl i na dole (r15) będzie ten proces opisany.

mam nadzieje, że pokrętnie, jednak ktoś coś zrozumie:)

Pozdrawiam

Edytowane przez boreq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem że jak snap jest ustawiony na 2d i jesteśmy w perspective to się trochę krzaczy oraz jak jesteśmy w rzucie prostopadłym i tryb snappingu na 3d tak samo.

Poza tym w moim lub twoim przypadku chodzi o zesnapowanie rotacji tego axisa który jest w tej samej płaszczyźnie.

Jak próbowałem zesnapować nie niebieski axis ale np czerwony axis do dolnego vertexa to zamiast mieć 90 stopni

co logicznie myśląc bym uzyskał, miałem 87 z groszami i wtedy wydaje mi się że trzeba przerzuć się

na widok prostopadły i mieć tą płaszczyżnę i tego axisa którego w widoku "od boku"

Ale nieważne. Ważne że działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności