Skocz do zawartości

O/C restart systemu


kuback

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Mam dwa pytania.

 

1. Puściłem na noc scenę w rozdzielczości 6000x4300. Po 3 godz. pracy trwał proces liczenia building light cache o stopniu zaawansowania 60%. Później już nie sprawdzałem. Rano wróciłem do pracy i patrzę, że system win 7 się zrestartował. Po wpisaniu hasła otworzyła się strona IE, która tez była wcześniej otwarta, 3ds maxa 12 nie było. Jaka może być przyczyna? Czy max się wysypał ? Jeśli tak, dlaczego zrestartował się system? Procesor mam kręcony do 4.2 ghz z włączonym trybem oszczędzania energii. W chwili obecnej puściłem scenę tą samą w rozdzielczości 3200x2286 i śmiga aż miło.

 

2. Czy pierwszy proces renderowania "building light cache" wykorzystuje wyłącznie pamięć ram? Sprawdzałem wydajność i użycie CPU było na poziomie 8%. pamięć wykorzystana w ilości 11,8 gb, w komputerze mam 12. Czy można ten proces przyśpieszyć bo trwa najdłużej ?

 

Pozdrawiam / Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 11
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Skoro zeżarło całą pamięć podczas liczenia (te 200 MB zapasu to żaden zapas) to pewnie Max zaczął przerzucać dane na dysk, co zawsze skutkuje wstrzymaniem obliczeń (mniejsze zużycie procka). Zapętlenie się w takim procesie nie jest jakoś nietypowe ;)

Mniejsza dokładność LC lub zabawa z Dynamic Memory Limit powinna pomóc w renderowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Automatyczna aktualizacja Windows zakończona restartem? Bios zresetował system z powodu przekroczenia temperatury procesora?

2. U mnie LC 100% wszystkich rdzeni.

 

To dlaczego przy ponownym uruchomieniu pozostała otwarta była strona html ?

 

Skoro zeżarło całą pamięć podczas liczenia (te 200 MB zapasu to żaden zapas) to pewnie Max zaczął przerzucać dane na dysk, co zawsze skutkuje wstrzymaniem obliczeń (mniejsze zużycie procka). Zapętlenie się w takim procesie nie jest jakoś nietypowe ;)

Mniejsza dokładność LC lub zabawa z Dynamic Memory Limit powinna pomóc w renderowaniu.

 

Czy proces ewentualnego przerzucania - zapętlenia w jakikolwiek sposób można przyśpieszyć ?

 

Ważne też jest jak masz ustawione default geometry to uzależnia jak vray wykorzystuje pamięć w trakcie renderowania

 

 

Poniżej załączam screny ustawiań, może znajdziecie jakieś amatorskie błędy, które przyśpieszą a nie pogorszą jakości ?

 

ust.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy masz w scenie dużo drobnych elementów które muszą być wyszczególnione i mocno widoczne jeśli nie, wyłącz Detal enchancement jest czynnikiem spowalniającym renderowanie w light cache w Number of phasse wpisujesz wartość odpowiadająca ilości rdzeni lub wątków wszytko zależny od procesora np fx amd ( ilość rdzeni) i7 (ilość wątków)ale akurat ten zapis nie powoduje jakiegoś znacznego spowolnienia renderu. Czy w scanie masz displacement on tez będzie powodował wolniejsze liczenie. Opcja Static powoduje ze cała geometria zostaje zapakowana do pamięci jednorazowo przy dynamic tylko to co jest na bieżąco obrabiane przez render. Kolejna sporawa zerknij co masz w vray messages czy nie masz tam jakiś ostrzeżeń

Poniżej wrzuciłem jak jest różnica czasowa przy wyłączonym i włączonym detail twoje ustawiania rendra :) dosyc niskie parametry :)poniżej dałem przykład na podciągniętych parametrach żebyś zobaczył jak to się niestety odbije na czasie gdy będziesz chciał coś wyciągnąć więcej z pracy

m6zh.jpg6qc9.jpg

Edytowane przez skalpel3d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sekcji LC -> number of passes masz wpisane 11 (masz 11 rdzeniowy procesor?). W pisz 0 to vray będzie korzystał z wszystkich procesów jakie oferuje komputer.

 

Tak. Procesor jest 6 rdzeniowy 2 wątkowy i7 970 4,2 ghz. Stąd w sumie 12. Ale jak w pracy mam dużo różnych rzeczy do zrobienia to ustawiam 11 aby komputer całkowicie się nie zamulił i abym mógł wykonywać na nim inne czynność. Więc wykorzystuję 11/12.

 

Skoro zeżarło całą pamięć podczas liczenia (te 200 MB zapasu to żaden zapas) to pewnie Max zaczął przerzucać dane na dysk, co zawsze skutkuje wstrzymaniem obliczeń (mniejsze zużycie procka). Zapętlenie się w takim procesie nie jest jakoś nietypowe ;)

Mniejsza dokładność LC lub zabawa z Dynamic Memory Limit powinna pomóc w renderowaniu.

 

Czy mała ilość wolnego miejsca na partycji C może mieć wpływ na czas przerzucania danych i czas renderingu ? Co mogę zrobić aby przyśpieszyć proces LC i aby procesor chodził na 100% ?

 

czy masz w scenie dużo drobnych elementów które muszą być wyszczególnione i mocno widoczne jeśli nie, wyłącz Detal enchancement jest czynnikiem spowalniającym renderowanie w light cache w Number of phasse wpisujesz wartość odpowiadająca ilości rdzeni lub wątków wszytko zależny od procesora np fx amd ( ilość rdzeni) i7 (ilość wątków)ale akurat ten zapis nie powoduje jakiegoś znacznego spowolnienia renderu. Czy w scanie masz displacement on tez będzie powodował wolniejsze liczenie. Opcja Static powoduje ze cała geometria zostaje zapakowana do pamięci jednorazowo przy dynamic tylko to co jest na bieżąco obrabiane przez render. Kolejna sporawa zerknij co masz w vray messages czy nie masz tam jakiś ostrzeżeń

 

Drobnych elementów w sumie nie mam. Mam za to displacement - trawa, asfalt, chodnik. Napisałeś również o opcji Static i Dynamic. To które rozwiązanie będzie szybsze ? Jutro w pracy sprawdzę błędy vray i załączę tutaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem chyba ten sam problem. Kwestia zużycia RAM'u.

 

Puść sam render (wyłącz wszystkie inne zbędne programy). Najlepiej wcześniej zrestartuj komputer. Zaopatrz się w programik Memory cleaner z zaznaczoną opcją Clear System Cache when usage Exceeds 80%.

 

Tak jak mówili Panowie UP. Przy braku RAM'u procek nie pracuje na 100%.

 

@Edit: Lepsze jest zużycie pamięci "Dynamic".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie w domu na laptopie 8GB ram puściłem próbnie inny projekt. Widzę, że to użycie procesora w LC do 10 % to standard u mnie. Nie ważne czy to komputer stacjonarny 12gb czy laptop 8gb to ram w LC w 100%, procesor max 10 i długi czas liczenia tej części renderingu. A zwiększenie ilości pamięci ? Tylko słyszałem, że ceny są obecnie wysokie za ram.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaki RAM i do czego. Ale nie koniecznie trzeba od razu dokupować. Sprawdź ten programik który również mnie polecili (u mnie zdał egzamin), pomyśl też czy nie możesz zrezygnować z displace'a albo zmniejszyć jego dokładności bo displace też mocno obciąża RAM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do number of phasse to zmienianie tu parametru i zostawianie jednego watka nie wykorzystanego nie wiele ci pomoże w tym żeby się inne programy nie cięły się w trakcie renderowania jeśli już chcesz mieć możliwość wygodnej pracy to daj w settings low tread priority Co do dynamic czy static to wygląda to w ten sposób ze nad statyczna nie panujesz w żaden sposób i render zużyje tyle ile uzna sam za stosowne ile będzie potrzebował natomiast dynamiczna podlega ograniczeniu przez parametr jaki wpiszesz w dynamic limit memory.

Zernat dynamiczna jest tylko lepsza w przypadku gdy masz mało ramu lub gdy scena jest ramożerna i trzeba ograniczyć jego pochłanianie w przypadku gdy nie musisz szanować ramu statyczna liczy się szybciej po prostu jednorazowe załadowanie geometrii a nie stałe jej przeładowywanie

Ze swej strony powiem tylko tyle ze jak możesz uciekaj od robienia trawników displacementem znacznie lepiej jest zastosować wszelkiej maści scattery ;) Displacemnt można spokojnie w scenach ściągnąć do 32-64 a nie tak jak jest ustawiony na 256

Edytowane przez skalpel3d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności