Skocz do zawartości

Uwagi/pytania/propozycje


adek

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 50
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Gość Chrupek3D

Adku, a jak się w ogóle zapisać, bo ja pierwszy raz.

Czy muszę od razu podać temat i krótki opis, czy można to dodać/zmienić później.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam ostatnia bitwa 3D też była przedłużana, a i tak nikt nie wykorzystał tego czasu. Imo jeśli ktoś na prawdę będzie chciał, to sobie zorganizuje czas tak, że to ogarnie w wyznaczonym terminie. Mi osobiście to tam obojętne, niech organizatorzy zadecydują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę tutaj zamieszczać pytanie związane z konkursem. Bo inaczej wiem, że nowi użytkownicy się gubią. Starajmy się nie tworzyć offtopów.

 

Chrupek3D: No jeśli będzie trzech chętnych to łatwe będzie podzielenie nagród. Ale raczej nei chciałbym żeby taka sytuacja miała miejsce. To by pewnie oznaczało koniec Bitew (skoro brak zainteresowania).

 

Nie jest planowane przedłużanie terminu. Raczej chcemy, aby wszystko odbyło się zgodnie z planem.

 

W Bitwach pracujemy samodzielnie. Nie jest dozwolona praca w grupie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz uściślić. Jeśli mówisz o profesjonalnym skanerze 3D i masz dostęp do takich technologii to raczej nie :) Tak się nie bawimy. Bo nie każdy ma dostęp do takiego sprzętu.

 

Ale zapewne chodzi o inny skaner? Chcesz wystartować w 3D?

 

Natomiast jeśli chodzi o robioenie modeli na podstawie zdjęć. Pewnie, że jest to dozwolone. Jest to w regulaminie. Aby później wszystko było jasne warto zamieścić referncje. Nawet możesz pokazać taki proces tworzenia.

 

Bitwy od początku na tyl polegały, że jest w nich jakiś element edukacyjny.

 

Ale możesz uściślić to "skanowanie". Bo być może ja czegoś nie zrozumiałem. Jeśli to są domowe metody, ogólno dostępne - nie widzę przeszkód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Chrupek3D

to ja zadam najtrudniejsze pytanie we wszechświecie... czy jury sprawdza legalność posiadanego softu na którym wykonano prace?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jury nie ma takich kompetencji ani nikt z nas. Zakładamy, że robicie to na legalnym oprogramowaniu albo chociaż na jakiś trialach itp. W tej chwili większość programów jest dostępnych w wersjach również niekomercyjnych, studenckich. Są też darmowe wersje rendererów z ograniczeniami, ale chyba na potrzeby Bitwy będą one wystarczające.

 

Oceniane będą prace, pomysł, WIP. Warto zadbać o WIPa bo to przyciąga użytkowników już w trakcie trwania konkursu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Można. Ale przed eliminacjami należy nam zgłosić, który z nich przenieśc do WIP. W przeciwnym wypadku żaden nie będzie się liczył.

Tak jak jest to ujęte w regulaminie. Warto tego wtedy pilnować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Można. Ale przed eliminacjami należy nam zgłosić, który z nich przenieśc do WIP. W przeciwnym wypadku żaden nie będzie się liczył.

Tak jak jest to ujęte w regulaminie. Warto tego wtedy pilnować.

 

Super. Wrzucać oba w jednym wątku i zaznaczyć w tytule że jest podwójny, czy założyć osobny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nie. Bo wtedy nikt się nie połapie. Załóż drugi. I napisz w nim dla osób, które w niego wejdą również, że to drugi wątek, ale usuniesz jeden przed nominacjami. Ale musi to być prowadzone oddzielnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PYT_01:

W regulaminie jest napisane, że:

 

"Zabronione jest korzystanie z projektów, znaków firmowych, filmów, gier lub innych form audiowizualnych które są chronione prawami autorskimi."

 

Czy to znaczy, że jeśli chciałbym na przykład stworzyć projekt wzorujący się na robocopie, to nie mogę tego zrobić, ponieważ jest to film chroniony prawami autorskimi? Czy opowiedź na to pytanie jest inna, jeśli tematem się nie wzoruję, ale inspiruję?

 

PYT_02

 

Czy w bitiwe 3D jest dozwolona postprodukcja? (w sumie powstająca w programach do grafiki 2D). Nie wiem, nowy w tym jestem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PYT_01:

W regulaminie jest napisane, że:

 

"Zabronione jest korzystanie z projektów, znaków firmowych, filmów, gier lub innych form audiowizualnych które są chronione prawami autorskimi."

 

Czy to znaczy, że jeśli chciałbym na przykład stworzyć projekt wzorujący się na robocopie, to nie mogę tego zrobić, ponieważ jest to film chroniony prawami autorskimi? Czy opowiedź na to pytanie jest inna, jeśli tematem się nie wzoruję, ale inspiruję?

 

PYT_02

 

Czy w bitiwe 3D jest dozwolona postprodukcja? (w sumie powstająca w programach do grafiki 2D). Nie wiem, nowy w tym jestem.

 

inspiracje są dozwolone ale zrobienie 1:1 robocopa juz nie bardzo, co do postprodukcji to oczywiscie jest dozwolona , gdyby nie była to znalazłoby sie to w regulaminie konkursu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku prac 3D, należy podkreślić, że zabronione jest wykorzystywanie modeli stworzonych wcześniej, kupionych w internecie, pobranych z internetu, pochodzących z bibliotek modeli. Modele również powinny być nowe.

 

A co z fotkami? Chciałem użyć znalezionego w google images zdjęcia ziemi z kosmosu, jako kontekstu do mojej sceny 3d.

Można / nie można?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z fotkami? Chciałem użyć znalezionego w google images zdjęcia ziemi z kosmosu, jako kontekstu do mojej sceny 3d.

Można / nie można?

 

hmm ciekawe, to ja rozwine:

 

jak sie ma w takim ukladzie sprawa z wpasowywaniem w backplate'y renderow??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zgded: Stare wyniki są. Tylko przy przenosinach do nowego layoutu nie dało się ich przenieśc ze 100% poparwnością. Ale faktycznie zamieniłem adres w menu na aktualny konkurs. Zamiast max3d.pl/konkurs/ wystarczy wpisać http://max3d.pl/konkursy/

 

@deshu: jeśli zdjęcie (z Google?) ma stanowić większą część pracy to nie można. Inna sprawa,że dosyć ryzykowne jest korzystanie ze zdjęć znalezionych w Google Images. Owszem, wiem,że wielu osób tak tworzy tekstury, co jest już jakoś uzasadnione, ale wkładanie jako tło to już tak nie bardzo (jeśli takie tło stanowi dużą część pracy, nie wiem jak to inaczej napisać). To nie może być tak, że pobierzecie zdjęcie do którego nie macie prawa i wrzucicie je na tło czy wpasujecie 3D jako "backplate" (plasti jeśli dobrze zrozumiałem).

 

Wiem, że w poprzednich edycjach wiele osób jeśli korzystało ze zdjęć to pytało autorów i później pisało w wątkach, że wykorzystano zdjęcie za zgodą autora. Lub były to zdjęcia z darmowych stocków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za opóźnienia.

 

ferni: tak dla jasności, gliny do Jury nie wysyłamy :)

 

Ale połączenie techniki analogowej z cyfrową może być ciekawe. Jeśli masz pomysł jak połączyć to później to nie ma sprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądałem tematy i sądząc po niektórych, to niezłe pracki wyjdą.

Ciągnie mnie do wzięcia udziału w zabawie - nawet zastanawiałem się nad jakimś tematem - kto wie może jakąś nagrodę pocieszenia zdobędę :), bo na wygraną to nie mam co liczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy można wykorzystać elementy modelu wygenerowanego w sofcie takim jak MakeHuman?

//edit

Nie doczytałem regulaminu.

 

  • W przypadku prac 3D, należy podkreślić, że zabronione jest wykorzystywanie modeli stworzonych wcześniej, kupionych w internecie, pobranych z internetu, pochodzących z bibliotek modeli. Modele również powinny być nowe.

Edytowane przez alexx600
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytalem regulamin i staram sie dostosowac. Pytanko odnosnie rozdzialki. Robie w rozdzialce 1920x1080 dla 72p byloby to full hd. Dla zachowania proporcji przy 300dpi muszę wyrenderowac finalnie do 3199/1800 300dpi. Tak przynajmnie mi maja podpowiada. Najrkotszy bok wowczas 6inch co daje te okolo 15cm=~5.91inch. Mayka mi w calach pokazuje.

 

Dobrze mysle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mamy ograniczeń wiekowych. Jeszcze nie wiadomo ile osób wchodzi do finału. To będzie wiadomo 10 lutego. Do finału przejdą wątki, które mają szanse być ukończone i które są aktualizowane.

 

Co do rozdzielczości - zdaje się, że to chyba nie, aż*tak duże rozdzielczości są potrzebne, ale dogadam to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii rozdzielczości. Nie wiem skąd Ci się wzięła, aż taka rodzielczość.

 

Podaje w takim razie w pikselach: 1772 px

 

15cm w 300dpi to : 1772 px

 

W każdym bądź razie o taką rozdzielczość nam chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Jest poprawne. Nie wiem skąd Wam się bierze, aż taka rozdziałka. Takiej nie trzeba. Ale minimalny bok powinien mieć 1772px.

Chociaż dajcie mi jeden dzień. Być może tutaj będziemy mogli zejść trochę jeśli to problem. Taka rozdzielczość nie jest potrzebna do nominacji oczywiście! Do nominacji ogólnie sprawdzamy wątki i postęp prac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takiej takiej rozdzielczości trzeba mieć dostęp do fest textur lub uderzać w cartoon....

Z drugiej strony nie wiem jak to się ma do tych 300dpi, bo wygląda mi to jakby było szykowane pod druk.

 

Bardziej bym spytał czy powierzchnia 15cmx15cm przy 300dpi wystarczy. Wtedy przeliczając proporcje krótszy bok nie musiałby mieć tych 1772px. Wtedy dla 16:9 obrazek miałby wymiary 20cmx11,25cm co daje rozdziałka: 2362x1329px.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takiej takiej rozdzielczości trzeba mieć dostęp do fest textur lub uderzać w cartoon....

Z drugiej strony nie wiem jak to się ma do tych 300dpi, bo wygląda mi to jakby było szykowane pod druk.

 

Bardziej bym spytał czy powierzchnia 15cmx15cm przy 300dpi wystarczy. Wtedy przeliczając proporcje krótszy bok nie musiałby mieć tych 1772px. Wtedy dla 16:9 obrazek miałby wymiary 20cmx11,25cm co daje rozdziałka: 2362x1329px.

 

tez proslbym dopisek o powierzchni. prawdopodobnie skoncze na proporcjach 2,3 wiec to juz ogromna rozdzielczosc wychodzi. chyba ze mozna wprowadzic kaszety ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku czyli obrazek prawie na 16:9, to w 300 dpi będzie ok. 3456 x 1800, nie jest to jakis kosmos,

zrobiłem próbny render, tekstury w porządku, przed robieniem textur miałem na uwadze finalną rozdzielczość, maksymalne nie przekraczają 4096x4096 (przy czym oczywiście niecała powierzchnia jest wykorzystana do konkretnego elementu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziś już nie można zgłaszać nowych prac (nowy wątek na forum) ? Wczoraj zakończyłem jakiś miesięczny deadline, i dopiero teraz mam okazję siąść i coś wymyślić:( wiem że mogę do 10 lutego nie zdążyć, ale udział chciałem wziąć :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hris- "Do konkursu może przystąpić każdy użytkownik serwisu Max3D.pl, zgłoszenie może nastąpić najpóźniej na 14 dni przed rozpoczęciem procesu nominacji." wynika z tego ze za pozno juz na zakładanie nowego wątku.

 

Co do rozdzielczosci to ustalone zostało ze min. 15x 15 cm przy 300 dpi daje nam rozdzielczosc 1772 x 1772 pix. najkrótszy bok ma mieć minimum 15 cm - w przypadku formatu HD bedzie to rozdzielczosc 3150 x 1772 pix - nie trzeba zadnych kaszet dawać, moze byc przykładowo rozdzielczość 5123x1772 albo 3456x1772

Edytowane przez jaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostateczna decyzja.

 

Nadal sugerujemy, aby celować w taką rozdzielczość o jakiej mowa w regulamienie, ale możemy obniżyć minimalną rozdzielczość jaką będziemy mogli przyjąć, aby przekazać pracę Jury - większy bok prac powinien mieć minimum: 1920px. Taką pracę również zaakceptujemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwaga uczestnicy konkursu Bitwa 2D/3D. Zgodnie z harmonogramem 10 lutego poznamy listę osób, które przejdą do finału.

 

Pamiętajcie, aby do niedzieli zamieścić w swoich wątkach konkursowych jak najwięcej aktualizacji (postępów prac). Aktywność, prezentacja postępów prac ma znaczenie. To nie jest termin w którym musicie zamieścić gotową (ukończoną pracę). Musicie pokazać nam, że zdążycie, Wasz wątek jest aktywny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może warto ustalić optymalną rozdzielczość pracy dla wersji dla jury - tak żeby mogli oglądać w rozmiarze oddanym przez autora a nie sztucznie pomniejszonym lub powiększonym np. przez przeglądarkę i bez konieczności przewijania. Można założyć, że jury dysponuje monitorami nie mniejszymi niż 1920x1200, ale jeśli obrazek jest w oknie przeglądarki to nie ogarną całości i będą go musieli sztucznie pomniejszyć, co może np. dać jakaś moirę lub aliasing itp. więc może założyć minimalny ekran 1680x1050 ? Co myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że ciężko w tej chwili oglądać prace na czymś innym niż fullhd. Celowałbym w FULLHD. Jeśli praca będzie w wysokiej rozdzielczości wiadomo, że prace będą oglądane z dopasowaniem do urządzenia. Natomiast jury będzie mogło obejrzeć szczegóły jeśli będzie taka potrzeba.

 

Prace jury beda udostepnione w JPG/PNG. To są osoby, które znają się na rzeczy. Raczej nikt nie będzie oglądał np. pracy przeskalowanej w górę ze stratą jakości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności