Skocz do zawartości

[architektura] hala sportowa


Gość ma+

Rekomendowane odpowiedzi

witam... projekt już dość stary ale ponieważ ruszył własnie dział o tematyce mi bliskiej więc postanowiłem coś od siebie dorzucić...

 

hala%2001.jpg

 

hala%2002.jpg

 

hala%2003.jpg

 

 

 

 

 

pozostałe obrazki:

 

http://www.mat.mnc.pl/vip/hala 04.jpg

 

http://www.mat.mnc.pl/vip/hala 05.jpg

 

http://www.mat.mnc.pl/vip/hala 06.jpg

 

http://www.mat.mnc.pl/vip/hala 07.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 29
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

(a tu moge sie wygadac, bo juz "wypada")

przyzm ze mnie ten projekt rozwala. podoba mi sie prawie wszystko łacznie z przedstawieniem ale popełniłes podstawowy bład. szklany dach!!! wewnatrz temp. osiagnełaby conajmniej 60 stopni.

chyba ze nie jest przeszklony to wszystko odszczekam.

podsumowujac: jedwaBisty projekt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już tłumaczę... wstępnie przewidywaliśmy że w suficie pomiędzy dzwigarami będzie poprostu oświetlenie ukryte za matową szybą, miały sie tam znajdować również wszelkie inne niezbędne instalacje... (we wstępnej fazie zastanawialiśmy się równeiż nad przeszkleniem całkowitym tej hali ale ostatecznie od tego odeszliśmy)... obecnie zastosowałlibyśmy zamiast matowej szyby system sufitów napinanych, który tu chyba idealnie by sie sprawdził...np. taki:

 

http://www.barrisol.pl/

 

a tak wogóle dzięki... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obawiam sie ze barrisol i oswietlenie pod nim to tez utopia (koszty i wymiana swietlowek). niestety w takim obiekcie co najwyzej mozna zastosowac oswietlenie ukryte dla samego podswietlenia sufitu ale tez niezbedne beda lampy wiszace lub platformy w naroznikach sali podobne do stosowanych na stadionach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadzam się ... całego zaplecza technicznego jednak nie projektowaliśmy... to nie robota na jeden semestr dla 2 studentów :) (zwłaszcza że oprócz tego projetku były 3 inne i kilka innych ciekawych przedmiotów do zaliczenia). tu przydałby się sztab specjalistów z róznych dziedzin... wtedy pojawiłoby się w hali troche więcej technologii i jakiś fajny telebim np. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wlasnie to jest beznadziejne nie wiem jak na innych uczelniach ale my to mamy prowadzone po partacku zadnych konsultacji ze specjalistami (sami arch (a wiadomo ze oni sa od wszystkiego czyli do niczego hehe)..chodzi mi o kolesi od wytrzymalosci i tp i nie mowie o oddzielnych przedmiotach ale do konsultacji z danym projektem(wawa chyba to ma)) np w niemczech podaja do projektu wytyczne co powinno sie tam znajdowac..np kubatura wentylacji i co jeszcze powinno sie tam znalezc ... co powoduje ze wszystko musisz uwzglednic i nic nie przeaczasz pod wzgledem technicznym, co wcale(tak bardzo ;)) nie ogranicza cie pod wzgledem projektowym a nadaje calosci jeszcze bardziej profesjonalne podejscie

 

poz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt fajny, zawsze przy tego rodzaju rozwiązaniach zastanawiam się jak to wszystko utrzymać w czystości- duże, jednolite płaszczyzny ładnie grają jak są czyste a o to przy naszym klimacie trudno. Dodatkowa rzecz - sama hala wydaje się nieco zbyt wysoka- wchodzą koszta ogrzewania. Oczywiście na etapie wyboru projektu i tak to nie wyjdzie ale później może się mścić. Dodatkowa pierdóła to rodzaj szkła w pasach na froncie, zwłaszcza w hali- przy takich rozmiarach nie dzielonych połaci i przeznaczeniu budynku niezabezpieczone nie może zostać a zabezpieczone wiele straci (nie dość że swoje zrobi ciężar i związane z nim napięcia przy mocowaniu to dochodzą kwiatki w stylu "przypadkowego" uderzenia piłką koszykową, trudnego do uniknięcia kiedy praktycznie cała ściana jest ze szkła). Marudzę- projekt mi się podoba, wizualizacja też miła. Dawaj więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi osobiście projekt nie przypadł do gustu, nie jest zbyt ciekawy architektonicznie i z jakiegoś względu nasuwają mi się skojażenia z zamieżchłymi latami 70-tymi. Szkoda mi pustych poirzchni bocznych ścian, którymi można by wpóścić światło.

 

W wawie wygląda to tak: Ćwiczenia "Projrkt architktoniczny" skupiają się głównie na koncepcji architektonicznej , niemniej jednak poprawnej konstrukcyjnie, oddzielnie są prowadzone przedmioty projektowe stricte konstrukcyjne. Natomiast ( Od tego roku ) dla viii semestru i byc może dla innych również, aby zaliczyć projekt potrzebne są potwierdzone pisemnie konsultacje ze wszystkimi branżowcami. Nie mniej jednak, niezależnie od tego, jeżeli masz nieco więcej chęci, możesz się konsultować z prowadzącymi od konstrukcj itd itp napewno znajdą dla ciebie czas ( Konstrukcje to najlepsza pod słońcem Kaedra na tym wydziale ;) ).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bauhaus?

 

Projekt miły.

 

Przy okazji pozdrowienia i mięso dla pana, który zaprojektował naszą, najdroższą w województwie halę sportową. Obecnie jest ona na tzw. etapie rozsypki. A ma kilka lat dopiero. Brawo!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Renderek super, wyglada jak fota makiety czyli bardzo w moim guscie :D Trawa to naprawde 3d trawa czy sprytna tekstura z jakims displajsem? Co do projektu nie wypowiadam sie, dla mie prawie wszytsko co kanciaste jest git.

 

P.S. Ciesz sie, ze tak mozesz bo w Gliwicach w takiej jednej wiodacej katedrze "energicznych" to by Ci kazali wlozyc elipse pod najglupszym katem jaki jestes w stanie wymyslic... im bardziej bezsensowne jej uzycie tym wyzsza ocena...

 

Jak Ja sobie lubie pobiadolic na moja uczelnie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość AchtungRulez

Projekt mi sie podoba a co do renderów moge sie tylko do jednej rzeczy przyczepić :D. Te ptaki mi nie pasuja. Kojarza sie z stadmi wron na pobojowisku.Ale to tylko moje czepialstwo. Reszta jest git.:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej

 

Najbardziej podoba mi sie to zaglebienie w terenie z boku,.. swietnie zsynchronizowane z bryla, a ciekawe jak z funkcja, bo rzutow nie widze.

I wlasnie swietnie ze zdecydowales sie na belki po dluzszym boku

w tym wypadku jeszcze bardziej wybija to forme nadajac dynamiki.

Tylko szkoda ze widac to jedynie z lotu ptaka i od parkingu

Moze fajniej bylo by zamienic kompozycje i forme elewacji od parkingu z elewacja frontowa, ale mowie ze MOZE.. takie tam srutututu :)

ciekaw jestem jakis rzutow... da sie tu cos wkleic ?

bo to forum architektoniczne nam powstalo z popiolu, a ile mozna gadac o projekcie

na podstawie jedynie Vizualizacji? .. malo za malo :)

 

pozdrawiam

FotoAs

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim skromnym zdaniem projekt bardzo przyzwoity....ale ja po prostu lubie proste, syntetyczne formy...zebra belkowania nadaja charakteru...z zewnatrz calosc (lacznie z komunikacja) prezentuje sie jak najbardziej poprawnie :) i nie sadze zeby plaszczyzny szkla byly zbyt duze czy tez niebezpieczne, teraz szklo mozna sobie zazyczyc jakie sie chce wiec i takie ktore wytrzyma naprezenia i ewentualne "wypadki z pilka do kosza" :)

no i oczywiscie render mi sie podoba....najbardziej to chyba drzewka (zapytam przy okazji skad je brales?)

 

pozdrawiam i powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hala0.gif

 

hala1.gif

 

hala2.gif

 

kondygnacji jest więcej...ale te powinny wystarczyć. zagłębienie z boku hali wynika z kilku rzeczy. po pierwsze hala w dzisiejszych czasach musi być uniwersalna więc oprócz imprez sportowych powinna być tam możliwość organizowania koncertów np. a co za tym idzie konieczność rozłożenia sceny. do tego potrzebne jest odpowiednie zaplecze, podjazd, itd...duże wrota od strony zagłabienia byłyby również świetną drogą ewakuacji... wystarczy ludzi wypuścić na płytę boiska a stąd na zewnąrz...

 

patrząc na rzut to z prawej strony na większości kondygnacji jest zaplecze gastroomiczno - usługowe dla widzów wychodzących na przerwe w trakcie imprez sportowych...jest podzial na vipów (z odpowiednimi lożami) i resztę... z prawej strony mamy z kolei zaplecze massmediów, administracje, itd...od tyłu oddzielne wescia dla vipów , sportowców i massmediów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sory ze dopiero teraz odpisuje. Ostatnio mase roboty.

Wiesz.. wlasnie wydaje mi sie ze zapomniales o jednej rzeczy w projekcie.

Pomieszczenia magazynow,.. na sklad sprzety i takie tam,..ale w poblizu samego boiska.

Wydaje mi sie ze tu potrzebny jest jakis dodatkowy sektor laczacy dostawe z boiskiem

taki lacznik magazynowy,.. techniczne pomieszczenia, albo i caly ciag.

Skoro masz zaglebienie w terenie to powinno to byc wlasnie na poziomie tzw piwnicy

czego nie moge sie doszukac w rzutach. Patrze i patrze i cos mi tu nie gra

Trybuny otaczaja calosc torujac dostep.

Chyba ze masz tam jeszcze jedna podziemna kondygnacje

 

pozdr

FotoAs

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ladnie przejzyscie i czytelnie

obrazki fajne, tylko jedna persp pokazuje ta slaba strone budynku: http://www.mat.mnc.pl/vip/hala%2005.jpg,

 

nie zajmowalam sie jeszcze takimi tematami, ale jakas gazetka (chiba A&B) wydala ostatnio numer z stadionami i wydaje mi sie, ze tendencja w tej tematyce wymaga bardziej dynamicznych ksztaltow,

ukosny dach tutaj idzie jakby w tym kierunku

 

jeszcze komplement do zagospodarowania bliskiej okolicy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zadnych konsultacji ze specjalistami

np w niemczech podaja do projektu wytyczne co powinno sie tam znajdowac..np kubatura wentylacji i co jeszcze powinno sie tam znalezc ...

 

wytyczne daja, ale potem idziesz sam do biblioteki otworzyc neuferta inne wazne zrodla i jak na prezentacji nie bedziesz mial argumentow i odp. na kazde pytanie co do funkcjonalnosci, uzytku itd. to sie nasluchasz, ze zakopac sie mozna ze wstydu, lub akceptujesz zla ocene,

podsumowujac: liczysz na siebie

 

ps. oczywiscie biorac poprawke na to, ze to jeszcze zalezy, czy mowimy o uni fh czy innych rdzajow studiow no i od profesora

 

w fh potsdam masz dostep tylko do tych specjalistow, ktorzy tez wykladaja jakies konkretne przedmioty obok jest tez wydzial inzynierji budownictwa, wiec tam mozna tez znalezc pomoc,

 

jak widac ciezka dola wszedzie dla wiedzy spec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sory ze dopiero teraz odpisuje. Ostatnio mase roboty.

Wiesz.. wlasnie wydaje mi sie ze zapomniales o jednej rzeczy w projekcie.

Pomieszczenia magazynow,.. na sklad sprzety i takie tam,..ale w poblizu samego boiska.

Wydaje mi sie ze tu potrzebny jest jakis dodatkowy sektor laczacy dostawe z boiskiem

taki lacznik magazynowy,.. techniczne pomieszczenia, albo i caly ciag.

Skoro masz zaglebienie w terenie to powinno to byc wlasnie na poziomie tzw piwnicy

czego nie moge sie doszukac w rzutach. Patrze i patrze i cos mi tu nie gra

Trybuny otaczaja calosc torujac dostep.

Chyba ze masz tam jeszcze jedna podziemna kondygnacje

 

pozdr

FotoAs

 

 

oczywiscie w projekcie jest kilka magazynów... sa na kondygnacji najniższej, której nie pokazałem na forum (bo wszystkich kondygnacji w budynku jest o ile dobrze pamietam 5 lub 6)...najniższa część trybun jest składana więć w razie potrzeby można je schować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Architektura i sposób prezentacji bardzo mi odpowiadają. Duże, zdecydowane powierzchnie odpowiednio wyeksponowane.

 

Na ilu widzów jest projektowana hala??

nie wiem czy nieodczytałem z rzutów, czy poprostu nie zostały zaprezentowane odpowiednie widoki, ale w tego typu obiektach dobrze jest zapewnić wjazd straży pożarnej / karetki pogotowia na płytę hali.

 

pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hala projektowana była na ok. 8000 widzów...

 

wjazd bezpośrednio na poziom płyty boiska jest zapewniony. znajduje się z tyłu (w zagłębieniu terenu) jest tam podjazd techniczny, który ma umożliwiać wszelkie dostawy, budowe sceny,ewentualną ewakuację itp. jak już wcześniej wspomniałem nie pokazałem wszystkich rzutów bo jest ich za dużo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aloha

projekcik ladny, prosty schludny niestety niczym nie zaskakuje. szkoda troche bo na takim temacie mozna sie troche powyzynac, choc z drugiej strony to dyplom wiec nie do konca.

 

mam pytanie, wlasciwie kilka.

w czym to renderowales?

ja sie dopiero zaczynam bawic w 3ds a mam w tym semestrze rowniez hale zaprojektowac mam wiec pytanie czy moglbys mi pomoc. wiesz no naprzyklad jak taka ladana trawjke zrobic albo inne takie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nie jest projekt dyplomowy ;) tylko jeden z semestrowych... ale "wyżynać się" na nim raczej nie chcieliśmy

 

wszystko było renderowane w maxie z vrayem, trawa to plane + vray displacement.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności