Skocz do zawartości

Zestaw PC: LGA2011-3 czy LGA1150 przy niskim budżecie


pudlox

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Zamierzam kupić części do nowej stacji roboczej. Dopiero zaczynam pracę w 3D (do tej pory pracowałem głównie w grafice 2D) i zamierzam iść w kierunku modelowania postaci oraz animacji. Mam do wydania max 4000, a komputer z biegiem czasu będzie coraz mocniej rozbudowywany. Mam dylemat między podstawką LGA1150 i na niej i7 4790K lub LGA2011-3 z najtańszym procesorem na tej podstawce - i7 5820K

 

Są dwie opcje:

1.

CPU: i7 4790K

MOBO - MSI MPOWER Z97

RAM - Crucial Ballistix 16 Gb

PSU - Corsair RM650

SSD - Plextor M6S

Obudowa - Fractal Design Define R4

GPU - ASUS R9 270X 4Gb

 

2.

Tutaj jest zestaw pełen kompromisów, ale otwierający drogę do potężnej rozbudowy (8 slotów RAM, planowane procesory 12 rdzeniowe). Mogę w tym miejscu kupić tylko to co potrzeba czyli CPU, RAM, MOBO i PSU, a obudowa zostanie ze starego komputera, to samo grafika (Sapphire HD7750 1Gb) i dysk HDD (WD Blue). Nie wiem czy warto pakować się teraz w tą podstawkę, czy np za 2 lata sprzedać płytę, ram i procesor na LGA1150 i wtedy wejść w nową podstawkę (tylko czy przez dwa lata nie zabraknie mi mocy w i7 4790K?). Boję się, że przez taką zmianę za dużo stracę, a wiem, że grafika 3D jest wymagająca

 

CPU - i7 5820K

MOBO - jeszcze nie wiem

RAM - Crucial 8Gb DDR4

PSU - Corsair RM850 (podstawki 2011 są prądożerne, wiec zostawiam sobie miejsce pod rozbudowę.

Czy brak mocnej karty graficznej przez pierwszy miesiąc będzie dla mnie bardzo odczuwalny?

 

Dodam, że pomimo tego, że zaczynam dopiero z grafika 3D, to myślę o niej przyszłościowo pod kątem zawodowym.

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 19
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Zacznę od karty graficznej zamień radeona na gtx760 nie żebym coś miał przeciwko produktom Ati, nvidia ma wsparcie w wielu programach dwa otwiera ci to drogę do renderingu na gpu np w octanie który tylko chodzi na kartach z cuda :).

Tak naprawdę to dobrze abyś się już teraz określił co chcesz robić konkretnie. Jesli zamierzasz się na razie uczyć zasadniczo modelowania to nie wykorzystasz mocy procesorów oferowanych na lga 2011-3, dwa należy poobserwować i nie spieszyć się z przesiadka na ddr4 bo jak na razie mimo wysokiego taktowania pamięci te mają bardzo wysokie współczynniki opóźnienia, szczególnie ze taktowanie pamięci dla softów 3d nie ma praktycznie znaczenia i nie poprawia ich wydajności. Przy niskim budżecie raczej bym na razie pozostał na i7 4790K do nauki i nie tylko dobry sprzęt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boję się tylko tego, że np za rok zabraknie mi mocy obliczeniowej i będę musiał zmienić sprzęt, co wiąże się z dużą stratą pieniędzy, bo sprzęt się starzeje. A gdyby zabrakło mi mocy na i7 5820K to wtedy mogę zmienić tylko procesor. Gdybym wciągnął na początek od razu dozbieral grafikę to bedzie lepiej do LGA2011-3?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli sadzisz ze my którzy z pracujemy już z grafiką 3d od iluś lat zmieniamy komputery co roku jak wchodzi nowy sprzęt to się grubo mylisz komputer pracuje lekko 3-4 lata zanim się robi jakieś nowe zakupy i najczęściej staruszka się wtedy spina w domowa mini render farme. Robienie animacji na pojedynczym procesorze to jest i tak zawsze niedobór mocy obliczeniowych po to są render farmy :) A patrzenie przyszłościowe w oparciu o podstawkę intela jest całkowicie bezsensowne bo jest to firma co notorycznie zmienia podstawki procesorów i tak naprawdę nie wiadomo czy za rok np nie wprowadzą nowej generacji procesorów na zupełnie już innej podstawce :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli cie najdzie na jakiś renderer typu octane lub jakaś hybrydę wykorzystująca do renderowania cpu+gpu może się po prostu okazać że potrzebujesz do tego technologi CUDA która jest tylko w nvidi. Jeśli renderujesz na gpu to ogranicznikiem jest ilość pamięci jaką posiada karta graficzna. Sama wielkość sceny nie musi powodować przekraczania 4GB ważne jest np jakie zastosowałeś modyfikatory które są ramo żerne, czy korzystałeś tekstur o dużych rozdzielczościach, czy są obiekty o bardzo złożonej siatce itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OpenGL ? To bez znaczenia, kluczowe znaczenie ma wsparcie producentów softu dla CUDA, wybierając Radeona automatycznie skazujesz się na używanie tylko CPU do renderowania (z małymi wyjątkami).

A viewporty i tak najczęściej wykorzystują teraz Direct X.

Daj sobie spokój z AMD, firma niestety przegrywa z NVidią w zastosowaniach profesjonalnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm a w ogóle na jakim sofcie zamierzasz pracować bo tego nie napisałeś ? a to może mieć znaczenie w doborze karty graficznej. Jeśli chodzi o Amd to w viewportach chodza bez najmniejszych zastrzeżeń np max nie tylko idzie na direct ale także na opengl, vray rt także dział na amd, to ze wiele osób nie wie ze należy ściągnąć odpowiednie sterowniki+sdk nie znaczy że coś na tym nie chodzi :) Mój tekst na temat Gtx brał się stąd ze mówiłeś o animacji akurat tak after effect jak premier pro wykorzystuje technologie Cuda do przyspieszenia pracy ale nie wymagają jej do ich uruchomienia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad jeszcze jednym rozwiazaniem - co jest wydajniejsze render na CPU czy na GPU? Mam dylemat czy brać mocniejszy procesor (6 rdzeni) i słabszą kartę graficzną (GTX 660) czy kupić słabszy procesor (4 rdzenie) i mocniejszą grafikę (GTX 780), co będzie lepszym rozwiązaniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszytko zależy od tego co zamierzasz renderować, jeśli to maj byc np rendery postaci czy jakiś produktów, wizualizacje architektoniczne nie napchane np: displacementami czy teksturami o bardzo dużych formatach to spokojnie można to robić na gpu będzie szybciej, natomiast jeśli to są rozbudowane sceny lub animacje, które wymagają dużej ilości ramu to jak na razie o gpu możesz zapomnieć bo tu masz ogranicznik jakim jest pamięć karty graficznej. Przestań się kierować także tekstami kupuj kartę graficzna co na dużo Cuda na tej zasadzie gtx 580 w ogóle nie mógłby nawet być brany w konkurowaniu z takimi potworkami jak gtx780 i Titan z którymi pięknie konkurował w renderingu na gpu. Patrz na testy których w necie jest masa. Gtx 660 bym nie brał, były z nim problemy w samych viewportach softów 3d. Dopóki się nie określisz w czym chesz konkretnie pracować to takie gdybanie niema sensu, chyba ze masz kasę i możesz kupić komputer z mocnym procesorem i mocna karta graficzna, jesli nie masz stawiaj na początek na procesor grafikę zawsze dokupisz mocniejsza. Zmiana procesora np u intele dosyć często równa ie wymianie płyty głównej tak polityka firmy ze notorycznie jest zmieniana podstawka pod procesory nowych generacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero zaczynam z grafiką 3D (pracowałem przy 2D) i ciężko mi się określić czym będę się zajmował. Komputer kupuję z reguły na kilka lat, więc chce podjąć jak najlepszą decyzję. Teraz mam pieniądze na zakup i7 5820K + MSI X99 PLUS SLI + 8 Gb DDR4 Crucial + Corsair RM850. Za miesiąc wpadnie kolejne 1500 zł. Jak najlepiej wydać te pieniądze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszej kolejności nie inwestuj w płyty MSi częsta usterkowość jeśli wybierasz płyty główne to Asusa zależnie od majętności portfela asus X99-A lub droższy x99delux, będziesz musiał dołożyć także pamięci bo te 8gb to jest już teraz minimum do wymagających scen. Dwa teraz bym się nie wyrywał z zakupem kompa tylko poczekał jak będziesz miał już cały budżet, może tez coś drgnie w cl pamięci ddr4. Dwa zobaczysz czy zmieni się coś w cenach kart graficznych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro mówisz, żeby czekać, to będę czekał. Jest szansa na ubieranie 5500 netto. Z tym, że ostanie 2500 stoi pod znakiem zapytania (kiedy?)... zastanawia mnie jeszcze jedna sprawa. Czy w momencie w którym chce wliczyc komputer w koszty i odpisać VAT to musi być cały pełny komputer, czy mogą być to tylko podzespoły bazowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności