Skocz do zawartości

problem przy zagęszczaniu siatki obiektu, opcja divide


RickDeckard

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

Jak znam życie to pewnie bardzo prozaiczna sprawa. Przy kolejnym pomnażaniu siatki i używaniu opcji Divide przy bodajże 6 poziomie pojawia siętaki oto komunikat, który umożliwia mi ponowne zagęszczenie siatki wiecie co zrobić aby tego uniknać? załączam screen który świetnie to obrazuje http://zapodaj.net/f7f69fa5bcf25.gif.html

Edytowane przez RickDeckard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

1. Masz ponad 11mln polycount, wejście na 1 sudiv więcej wymaga czterokrotności tej liczby ustawionej (jakies 45mln w twoim wypadku) w menu Preferences -> Mem -> MaxPolyPerMesh slider.

Będziesz potrzebował dużo ramu, a działanie na takim gestym meshu moze byc katorga jeśli nie masz dobrego sprzętu. Całe szczescie mamy wersje 64bit od r7.

 

2. Na obecnym zaawansowaniu pracy nie widze żadnego powodu zebyś musiał wchodzić na 9ty subdiv, w ogole nie widze powodu, dlaczego sama głowa nawet ostro dopieszczona detalem musiałaby przekraczać 8-10mln polly. To, co masz zrobione spokojnie można kolo 500 tys (i mniej) osiagnać i skupiać sie na wiekszych kształtach. Jeżeli faktycznie idziesz w detal i w pewnych miejsach zwyczajnie brakuje ci poly, widoczne są jakies artefakty itd. - spróbuj zrobić retopologie siatki lub uzyj zremeshera. Nowy model podziel do satysfakcjonującej rozdzielczości i wykonaj (menu Subtool -> Project -> Project All) detali które już masz. Topologia bedzie czysta, równa i kwadratowa. Dzieki temu na pewno nie zabraknie polygonów na detale.

 

3. Polecam zmienić ten mat cap red na coś przyjemniejszego dla oka. Chociazby basic material albo mat cap grey. Taki tip na poczatek.

Tak na oko, nie ruszałeś też domyslnego Angle of View (perspektywy), masz to widoczne w menu Draw. Spróbuj zmniejszyć jej wartośc, powinieneś troche lepiej widzieć bryłe przy robieniu twarzy. Widać, ze zaczynasz i nawet nie ustawiłes programu pod siebie - a warto!

Edytowane przez tomugeen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O panie. Po co ci te 40 milionów? Tak jak tomugeen mówi. Zremesher > projekcja. Myśle że styknie ci 100 tysi żeby zachować ten detal który teraz masz. Robię ostatnio potworka który składa się głównie z jednego kolosalnego mesha- 10 milionówpoly. Spokojnie mi starcza na robienie takich detali jak drobne zmarszczki i setki tysięcy mikro-łusek wygenerowanych nosemakerami i alfami. Przy 40 milionach na samej główce miałbyś rozdzielczość która pozwoliłaby ci odwzorowywać mikro strukturę skóry, pory, mieszki włosowe. Pytanie ile miesięcy chcesz to rzeźbić i czy nie lepiej namalować szybko bumpa. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za szybką i wyczerpującą odpowiedz, co do Zbrusha to ja dopiero zaczynam, dlatego takie uwagi jakie podajecie sa dla mnie na wage złota. Zatem rozumiem że muszę po prostu ustawić mniejszą ilość polycont ? a gdzie dokładnie jest opcja aby przy przechodzeniu na kolejny wyższy poziom nie namnażało mi tak bardzo ilości polycont ? Czy po prostu mam rzezbić na niższym poziomie zagęszczenia siatki ?

 

Problem niestety jest taki że przy rzeźbieniu drobnych elementów jak powieki uszy, widać brak poly i artefakty, w innych miejscach jest mega dużo zagęszczenie ale gdy tylko pojawia się jakaś większa bryłowatość, wypukłość lub wklęsłość to drastycznie spada jakość siatki. Co do pamieci ram to mam jej 16 gb wiec wydaje mi się że narazie wystarczy.

 

Tomugeen piszesz o użyciu zremeshera możesz mi po krótce wyjaśnić na czym polega ta opcja i gdzie można to znaleźć ? a może ta druga opcja czyli retopologia bedzie lepsza ? Nie mam w sumie pojecia na czym polegają obie operacje, bede wdzieczny za wyjaśnienie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przechodzenie na wyższy subdiv == zagęszczanie siatki (razy 4). Po prostu możesz wykasować parę subdivów kóre masz.

Co do wielkości poligonow. Pamiętaj że to nie musi działać tak że polygony mają wielkość pixela podczas każdego etapu rzeźbienia! Zbrush nie renderuje siatki z wygładzonym shadingiem ale jak już przerzucisz model do innej aplikacji celem renderu lub wypalenia detali na tekstury to wtedy te poligony będą cieniowane gładko. To co teraz może ci wyglądać na artefakty zniknie.

 

Jeśli faktycznie masz bardzo nierównomierne zagęszczenie poly to potrzebujesz zrobić retopologie w taki sposób żeby zagęszczenie poly było równomierne lub trochę gęstsze tam gdzie chesz uzyskać więcej tedalu lub bardziej złożone bryły (powieki, uszy). Możesz zrobić taką retopologi automatycznie Zremesherem. Taka siatka nie nadaje się raczej do gier czy animacji ale do rzeźbienia albo obiektów nie animowanych jest w sam raz.

 

Instrukcja Zremeshera: http://docs.pixologic.com/user-guide/3d-modeling/topology/zremesher/

 

W skrócie:

1. Robisz kopie subtoola i ją ukrywasz (będzie potem potrzebna).

2. Wywalasz tyle subdivów żeby siatka nie przekraczała miliona poly, wygładzasz smoothem detale powierzchni tak żeby uzyskać najważniejsze kształty.

3. W Tool > Geometry > Zremesher ustawiasz żądaną ilośc poly dla bazowej siatki i wduszasz wielki button Zremesher. Im rzadsza siatka bazowa tym lepiej więc zacznij od jakiś małych wartości. Jak dla mnie ustawienie suwaka na 1 (czyli 1 tysiąc poly) poly powinien ci wystarczyć jak nie to zwiększ trochę.

4. Uwidaczniasz skopiowanego wcześniej subtoola, odpalasz Solo Mode żeby widzieć tylko aktywnego toola (tego po kuracji Zremesherem).

5. Subtool > Project > Project All. Przenosi ci detal z jednego toola na drugi. Wygładassz smoothem artefakty projekcji i ponownie Project All i tak aż będzie ładnie. Zagęszczasz siatkę i ponownie Project All, powtarzasz zagęszczenia i prohjekcje do tego momentu aż będziesz miał odpowiednio gęstą sitakę ze wszystkimi detalami które wcześniej wymodelowałeś.

 

 

(heh. pisałem to chyba milion razy na tym forum. Będę musiał kiedyś wreszcie nakręcić tutorial :P )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monio, Dziękuje bardzo za pomoc, wczoraj nie miałem czasu jeszcze dokładnie sprawdzić wszystko ale dzisaj z pewnością sobie to przeanalizuje, i na spokojnie zastosuje twoje uwagi, z pewności ułatwi mi to pracę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jestem nowym użytkownikiem i również początkującym Z-Brushowcem.

 

Chciałam dołączyć się do pytania.

Moje może być banalne, ale na razie największe trudności z ZBrushu powodują problemy z nawigacją i wciskanie 'czegoś', czego potem nie potrafię odwołać ;-)

Chciałam spytać (wydaje mi się że użytkownik zakładający wątek ma podobny problem) - o co chodzi z tym, że czasami, gdy rzeźbię mojego na ludzika na podglądzie jest ładny, ma intensywny kolor, szczegóły i błyszczy a w innym projekcie jest poszarpany, kwadratowy i nie da się w nim swobodnie rzeźbić detali. rozumiem kwestię zwiększania gęstości siatki, ale wydaje mi się, ze nie w tym jest problem. może w jakiś ustawieniach poglądu?

 

Proszę o wyrozumiałość

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności