Skocz do zawartości

Delikatny upgrade (1500-1700zł) + monitor (1000zł)


safian

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

od jakiegoś czasu zastanawiam się nad małym upgradem mojego już leciwego PCta. Na sam początek go przedstawię:

 

i3-2125

Geforce GTX 560

4GB DDR3-1333 Corsair

 

i w zasadzie na tym się kończy, bo na tych podzespołach chcę się skupić. Płyty głównej nie pamiętam, a jak zajdzie potrzeba to podam wieczorkiem, bo aktualnie nie jestem w stanie. Ciekawość zżera, więc nie mogłem się powstrzymać wrzucić temat nim przypomnę sobie dokładny model mobo.

 

Reasumując budżet nie jest spory, bo tylko 1500-1700zł, a zastanawiam się przede wszystkim nad prockiem. Znając możliwości (socket 1155) poszperałem trochę w internetach i najsensowniejszą opcją wydaje się i5-3570k, oczywiście biorąc pod uwagę, aby zostało jeszczę trochę sosu na grafikę, gdzie w oko mi wpadł GTX660 wersja 3GB i 192bit.

 

Tutaj pojawia się kolejna myśl, ponieważ zastanawiam się czy z drugiej strony zostawić GPU i zainwestować w i7. Moja praca polega w głównej mierze na After Effects, Photoshop i Mayce, gdzie najczęściej bawie się fluidami i particlami, plus nieukrywam, że jestem zapalonym graczem.

 

Podejrzewam, że AE oraz PS schodzą na drugi plan, bo ich zasobożerność to pamięć i CPU, a na Mayce chciałbym się skupić bardziej. Tutaj pytanie, bo dawno już nie śledziłem solvera i całej otoczki - czy coś się zmieniło z użytecznością CUDA wśród fluidów? Od tego głównie zależy czy inwestować w i7, czy jednak i5 + GPU. Taka ma zagwostka, więc stwierdziłem, że udam się tutaj, bo wiem że sporo osób jest aktualna w temacie hardware, gdzie mi to umknęło i nie jestem do końca obeznany z dzisiejszymi technikaliami :).

 

Tak jeszcze na marginesie warto pamiętać o pamięci, gdzie wydaje mi się kolejne 4gb powinny styknąć (?).

 

Kolejna rzecz to monitor. Aktualnie mam... szkoda gadać :). Dlatego czas najwyższy zainwestować. Temat ten jest mi całkowicie zielony, stąd kolejna zwrotka o pomoc. 1000zł to nie duża kwota na monitor, dlatego byleby nie męczył oczu, miał conajmniej 24 cale i miał w miarę dobre odwzorowanie barw.

 

Będę dozgonnie wdzięczny za wszelkie sugestie i pomoc.

Edytowane przez safian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

przede wszystkim ram, 4GB to zdecydowanie za mało,8 czy 16 GB? ja bym wziął 16 (Win 7 home ma ograniczenie do 16 i więcej nie włozysz, pamiętaj o tym). Reszte kasy przeznacz na przyzwoity i7.

 

Zastanów sie czy będziesz kręcił, albo bardziej czy na posiadanym sprzecie dasz rade wogóle coś podkręcić, procki bez K zawsze sa tańsze.

 

Imo w tej sytuacji grafika jest ok (biorę pod uwagę zabawe programami) nie jestem graczem i pominąłem kwestie gier, ale w pieniadzach które masz nie da się połączyć obu rzeczy i musisz wybrac co jest ważniejsze dla Ciebie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na aktualnym sprzęcie jestem w stanie kręcić, ale szczerze mówiąc mam zawsze obawy co do tego. Suma sumarum na dzień dzisiejszy wiem, że trzeba być niezłym półgłówkiem, żeby coś skopać, ale pozostało takie "natręctwo", po tym jak parę dłuższych lat temu spaliłem sobie płyte główną kręcąć jakiegoś śmiesznego Durona :D. Z tego co widzę 5 dyszek zostanie na pamieć oraz dla mnie spokojny sen podczas nocnych renderów :)

 

No i faktycznie raczej pójdę drogą, że GPU zostawie. Gry to rzecz drugoplanowa, płakać nie będę jak mi wiedźmin na full nie ruszy :), a szczerze mówiąc nie ma co na nią narzekać, dawała zawsze radę, choć potrafi się zadławić teksturami na ten przykład, bo ma tylko 1GB pamięci.

 

Biorąc pod uwagę cenę i7-3770: 1350-1400zł~, to pozostaje mi 300zł na pamięć, czyli więcej jak 8gb póki co nie kupię. Tutaj nasuwa mi się kolejne pytanie, dosyć śmieszne i proste - czy po za częstotliwością powinienem na coś jeszcze patrzeć, aby dobrać do aktualnej pamięci, i żeby ze sobą dobrze współpracowały?

 

Jeszcze co do monitora, wpadły mi w oko następujące modele:

 

http://www.skapiec.pl/site/cat/12/comp/8088761#techniczne - Dell P2714H

http://www.skapiec.pl/site/cat/12/comp/9473897#techniczne - IIYAMA ProLite XUB2790HS

http://www.skapiec.pl/site/cat/12/comp/4950812#techniczne - AOC i2757Fm

 

Oczywiście biorę pod uwagę głównie IPSy, ale pytanie czy w tej cenie (1000zł) faktycznie warto na to patrzeć. Nie ukrywam, że ten AOC mocno mnie zainteresował, bo cena dla mnie idealna, a jakościowo depcze po piętach iiyamie oraz dellowi. Co sami sądzicie o tych monitorach? Ewentualnie macie może jakieś swoje sprawdzone modele? Z chęcią wysłucham osób bardziej ogarniętych w tym temacie :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardziej chodziło mi o chłodzenie i zasilacz, z resztą Ci nie pomogę zatrzymałem się na i7 2600k, myślałem ze taniej wyjdzie procek.

 

Ja mam Dell 24" U2412M, ale to już raczej starsza konstrukcja kosztował coś koło 1000-1100, zdecydowała cena :) i nalepka Dell. Te co podałeś mają więcej cali ale rozdziałke FullHD, nie widziałem takiego monitora na oczy i trudno mi powiedzieć czy będzie ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Masz rację, przy całym tym szale wymiany procka zapomniałem o zasilaczu ;). Będę musiał sprawdzić dokładnie co siedzi u mnie wewnątrz, nim zmienie na i7. A kręcić na pewno nie będę, więc raczej boxowe chłodzenie będzie okej.

 

No niestety u mnie cena też mocno decyduje, dlatego zastanawiam się nad tym AOC, w szczególności że wypada całkiem nieźle w testach (http://www.tftcentral.co.uk/reviews/aoc_i2757fm.htm). Jedyny ból to brak regulacji wysokości, co może być problemowe.

 

Z chęcią poznałbym również inne opinie, a kurcze coś tu cicho. Nie mniej dzięki 1pudel za jakieś nakierowanie :).

Edytowane przez safian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to nie przyszła mi na myśl, dlatego przede wszystkim skierowałem sie z tymi pytaniami do Was. Nie ukrywam, ze z benchmarków wyglada na to, ze tylko nieliczna jest przewaga 3770k, a 2600k idzie chwycić za 800zl. Bardzo interesujące i faktycznie przychyle sie ku tej opcji, szczególnie ze pamięć jednak odgrywa tu ważna role.

 

Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności