Skocz do zawartości

[3ds Max][MentalRay]FG nie oblicza scen?


ozogonkiem

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem co to za wariactwa... Objawy pojawiły się nagle, wyrenderowałem wiele scen z takimi samymi ustawieniami, jednak w pewnym momencie światło zaczęło się zachowywać tak jak na załączonej grafice.

 

Na początku renderowałem wszystko wybierając w Global Illumination opcję "Project FG points over camera path", ale kiedy problem zaczął występować próbowałem zapisywać najpierw FG do cachu, a potem go odczytywać podczas renderowania, czasem to działało, a czasem nie. Bywa że już podczas obliczania FG obiekty są czarne jakby nie przyjmowały światła, a czasem okazują się takie dopiero podczas renderowania...

 

Z kolei czasem, jak renderuję klatka po klatce, wszystko jest dobrze... Z tymże takie rozwiązanie nie wchodzi w grę gdyż mam jeszcze kilkanaście sekwencji po kilkaset klatek i nie jestem w stanie co parę minut pilnować czy następna klatka nie jest zepsuta. Mógłbym też pewnie renderować sekwencje zaznaczając żeby FG wyliczał się z obecnej pozycji kamery, ale boję się, że tym sposobem uzyskam jedynie migotania i będę musiał wystosować odpowiednie ostrzeżenie dla epileptyków.

 

Bardzo proszę o informację czy ktoś zetknął się z takim problemem i czy może zna rozwiązanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Zauważyłem jeszcze jedną zależność. Sceny problematyczne, wyróżniają się tym, że akcja jest odgrywania w przestworzach (duża odległość pierwszego planu od drugiego) i jeden obiekt (księżyc) jest znacząco większy od reszty (no może nie od wszystkich budynków, ale może ma to jakieś znaczenie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod maxem nigdy nie dotykałem Mental'a ale w mayi były niezłe cyrki ze scenami o dużej rozpiętości.

Nie pamiętam już rozwiązania, sprawdziłbym dwie rzeczy:

1. clipping planey na kamerze

2. pokombinował z ustawieniam space partitioner'a (BSP,BSP2 etc. już nie pamiętam co tam teraz w MR jest)

 

Opcją ratunkową jest rozbicie sceny na warstwy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem to co napisałeś (w ustawieniach Mentala zaznaczyłem w ciemno jakieś dwa checkboxy), na razie zdaje się obliczać prawidłowo, dam znać jutro czy podczas renderowania będzie tak samo :)

 

Rozbicie sceny na dwie też będzie dobrym podejściem w razie czego, dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności