Skocz do zawartości

Sculpty: testy, proby, speedy, porady itp - 2019


KLICEK

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Bo narazie ich niepotrafie i robie je osobnio : ) Rzeźbienie palców to istna udręka...

 

Nie odkładaj tego na koniec, lepiej mieć to za sobą niż za pół roku narzekać, że cały czas nie potrafisz tego zrobić. Możesz je robić osobno ale nie uciekaj od tego to w niczym nie pomoże.

 

Dobra a teraz konkrety.

 

Po pierwsze, pracuj całościowo, nie wchodź za szybko w detal dopóki nie masz ustawionej całej postaci w poprawnej formie z każdego profilu, bo niepotrzebnie sobie utrudniasz.

 

Tutaj masz przykład, co prawda rzeźba z gliny, ale zasady te same:

 

http://4.bp.blogspot.com/-af4kt7bQcrU/UQoHFkMCyoI/AAAAAAAAARQ/DkHbXTc2kiY/s320/a.jpg

 

http://4.bp.blogspot.com/-KWpEGzpm7bU/UQoHFXndz5I/AAAAAAAAARI/OUrByJTI0hM/s320/b.jpg

 

http://3.bp.blogspot.com/-3D7EmhPuD9U/UQoHFhRl77I/AAAAAAAAARM/-JZJmQ-dqSw/s320/c.jpg

 

Zauważ, że tam nie ma wyrzeźbionych palców u rąk ani u stóp, wystarczy na początek sama forma, później jest łatwiej wejść w detal.

Tak samo cała postać jest jednorodna w szczegółach, nie ma tam wypieszczonej na maxa główki, brzucha czy pleców, jest tylko masa, proporcje i mniej więcej odpowiednie kierunki anatomiczne, które później łatwo skorygować jeśli są w miarę dobrze ustawione.

 

Po drugie, nie skupiaj się na jednej stronie modelu. Cała rzeźba wygląda tak jak byś ją rzeźbił tylko z jednego profilu, przez to na przykład mięśnie brzucha wydają się strasznie płaskie. Obracaj, oddalaj, przybliżaj, pracuj dynamicznie zamiast zamierać w jednym punkcie i potem się dziwić, że to źle wygląda.

 

Po trzecie, jak nie umiesz ogarnąć dobrej anatomii, to nie znaczy, że jak będziesz ją studiował (nie w taki sposób, że tylko przerzucał kartki i oglądał obrazki, ale w taki, że będziesz szukał dla siebie ułatwiających pracę rozwiązań) to się jej nie nauczysz. Więcej wiary w siebie.

 

Mam nadzieję, że choć trochę Ci to pomoże.

 

Pozdrawiam i Wesołych Świąt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Indian wiem tylko jeszcze mi brakuje jakis tysiąc :)

 

serratus dzięki za tak rozwiniętą odpowiedź :) Będę próbował z tym dodawaniem detalu całościowo i dynamicznym rzeźbieniu bo dobrze zauważyłeś że daje podgląd w 1 miejscu i rzeźbie później lekko skręcam i tyle. A co do nóg i rąk to nie da mi za dużo robienie ich najpierw osobno? lepiej juz w modelach robic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do nóg i rąk to nie da mi za dużo robienie ich najpierw osobno? lepiej juz w modelach robic?

 

Głównie chodzi mi o to, żeby nie uciekać od rzeźbienia rąk i stóp, a to czy zrobisz je osobno czy nie to już zależy wyłącznie od Twoich preferencji. Co do mojej sugestii o rzeźbieniu całościowo, to nie jest to reguła, że tak musisz i koniec, tylko jest to jedna z opcji, która w tym wypadku może okazać się dla Ciebie pomocna. Sprawdź i przekonaj się sam, znajdź sposób, który Tobie odpowiada i jest efektywny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O coś takiego ci chodziło?

 

Jest zdecydowanie lepiej, widać, że idziesz w dobrym kierunku, przynajmniej tułów i nogi nie są względem siebie tak przesadziście przeskalowane jak to było na poprzednim modelu. Ja bym jednak na Twoim miejscu dorobił dłonie (bo widzę, że stopy już są), ponieważ możesz mieć później problem z dopasowaniem długości przedramion, mogą się okazać za krótkie lub za długie względem ramion, gdy dorzucisz nadgarstek i dłonie.

 

Trochę sobie pomazałem po Twoim screenie, mam nadzieję, że nie masz mi tego za złe. Jednak tylko po to, żeby zobaczyć jak to by mniej więcej wyglądało z szyją i miednicą, których nie wyodrębniłeś.

 

http://oi40.tinypic.com/2yzkig0.jpg

 

Pierwsze co moim zdaniem rzuca się w oczy to za krótkie nogi. Proporcje są ok, 7,5 głowy to jeden z kanonów, jednak trzeba się zastanowić czy lepiej przeskalować poszczególne partie w tych proporcjach czy np. wydłużyć postać i dopasować do innego kanonu (oczywiście nie jest to konieczne ale moim zdaniem pomocne, a trzeba sobie ułatwiać życie). Tutaj masz przykładowy obrazek jak to wygląda:

 

http://bit.ly/K5362n

 

Jak pewnie zdążyłeś zauważyć na moich bazgrołach, uszczupliłem trochę nogi. To dlatego, że miednica jest ustawiona bardzo wąsko w stosunku do kolan. Tutaj też powinieneś podjąć decyzję czy zwężysz nogi czy poszerzysz kości miedniczne, żeby to wszystko grało w całości, zobacz jak jest zbudowana noga, na tym prostym przykładzie:

 

http://i857.photobucket.com/albums/ab135/alexson12/leg_anatomy.jpg

 

Jeśli nie widzisz swoich własnych błędów mimo wrażenia, że coś jest nie tak, to zrób sobie przerwę z pół godziny - godzinkę, daj oczom odpocząć, potem wróć i sam się zdziwisz ile ich wyłapiesz. I cały czas kontroluj na podstawie referencji (najlepiej anatomicznych) - długości, szerokości, grubości i kierunki, a będzie postęp.

 

@indian

Dobra stronka, mnie też się przyda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lukiszlak w sumie wszyscy Ci prawdę piszą.

 

Widzę, że robisz w Blenderowym Dyntopo (Topology/Dynamic) więc wrzucę coś z przed pół roku co może pomoże.

Najpierw poustawiaj wszystko - czyli jak pisano Tobie wcześniej - za wcześnie na detal - zaznacz jedynie co gdzie ma być:

 

attachment.php?attachmentid=92850&d=1378104800

 

... i dopiero potem detal - jak widać jest dużo zmian pomiędzy układem w pierwszym oknie a w pozostałych.

 

attachment.php?attachmentid=92854&d=1388881062

 

attachment.php?attachmentid=92853&d=1388881062

 

attachment.php?attachmentid=92851&d=1388881062

 

Warto włączyć "Collapse Short Edge" i poprawić wyświetlanie zmieniając standardowy podgląd na Matcap (N/Shading/Matcap) masz tam ich obecnie 24 do wyboru.

A i w dyntopo tablet to już raczej konieczność - zbyt wiele udogodnień tracisz robiąc wszystko myszką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siema, po długiej przerwie mały model sobie poczyniam, jak się to prezentuje na razie? jakieś rażące błędy? Dopiero wstępne kształty, ale pasuje wyłapać jakby coś nie pasowało :)

ps: sorry za usta, bedzie troche zmian jesli chodzi o ich kąciki

NwsaZQU.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdę mówiąc to nie usta, a uszy i nos najbardziej przykuwają uwagę. Uszy są dziwnie skurczone, a nos nie jest zbudowany poprawnie. Nie będę się wdawał w szczegóły, ale co mógłbyś moim zdaniem zrobić to narysowałem na poniższym zdjęciu:

 

http://oi39.tinypic.com/13z1mom.jpg

 

Na czerwono - tak wygląda bieżąca relacja ucho-nos.

Na zielono - jak ja bym to zmienił.

 

Na niebiesko - kiedy zbudujesz nos to prawdopodobnie będziesz musiał przerzeźbić te miejsca, dzięki temu, że nos jako najbardziej wysunięty element twarzy będzie dobrze ustawiony wyklaruje Ci się forma na sąsiednie płaszczyzny, łatwiej będziesz mógł je dopasować.

 

Na jasnoniebiesko - zmienił bym odrobinę kąt nachylenia czoła, żeby nie czytało się tej płaszczyzny jako pionową, bo na razie mam takie wrażenie, mimo, że nie jest całkowicie pionowa. W relacji do tego ściął bym trochę masy z tyłu głowy, żeby obrys był bardziej płynny.

 

Dobrze się zapowiada, pracuj dalej :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezauważyłem waszych odpowiedzi wczesniej.

Dzięki indian za tą stronkę, byłem kiedyś na niej ale to wtedy z scullem miałem mało do czynienia :)

 

@serratus Że ci się chciało aż tak bawić przy moim sculpcie :) Proporcje są ok bo w tle jak robiłem base miałem obrazek pomocniczy. Co do miednicy i kolan to wielkie dzięki bo są to rzeczy których sam nie wyłapałem i jeszcze jakbyś mógł napisać coś o tych kanonach w jakich się robi postacie bądź wysłał jakiegoś linku bo szczerze to nawet nie wiem jak tego poszukać. Duzo jeszcze musze sie nauczyc o anatomii człowieka żeby robić dobre sculpty.

 

@bywatelGC Będę próbował z collapsem a co do Matcapów to zawsze wydawało mi się że sculpt przy nich traci na ostrości więc próbowałem robić to na matowym modelu. Ale zobacze jak to będzie przy podstawie :)

 

BTW NO]2 Ładna głowa :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@serratus Że ci się chciało aż tak bawić przy moim sculpcie :)

 

Spoko. Ważne, że pomogło.

 

jakbyś mógł napisać coś o tych kanonach w jakich się robi postacie bądź wysłał jakiegoś linku bo szczerze to nawet nie wiem jak tego poszukać

 

Najlepiej jak byś sam zrobił research, ze względu, że informacji o tym jest mnóstwo w sieci, mogę Cię jedynie nakierować jak tego szukać, bo nie wszystko widnieje pod frazą kanonu.

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kanon_(sztuka)

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Z%C5%82oty_podzia%C5%82

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Physical_attractiveness

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Body_shape

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Female_body_shape

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, troszkę pozmieniałem, co prawda nie jestem pewny, które elementy będą końcowo wyeksponowane (zamierzam zrobić coś ala skafander s-f), ale tak czy siak postarałem się wydobyć kształt tu i ówdzie. Mam nadzieję, że jest lepiej :) Jak coś to krytyka mile widziana.

vUzBT0q.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe to, jak będziesz miał coś jeszcze to się pochwal :D

 

__________________________________________________

 

EDIT

__________________________________________________

 

Mały update ode mnie. Generalnie walczyłem z paroma problemami, pojawiły się kolejne :P Do końca nie jestem przekonany do kształtów w okolicy oczu oraz kształtu całej czaszki (tyle razy zmieniałem, że na dzisiaj daje sobie już spokój :P Podobnie z czołem). Krytyka mile widziana.

IX5mzK9.jpg

Edytowane przez No]2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używasz perspektywy w ZBrushu? bo jakoś jej nie czuje na tych screenach :)

 

Te screeny były z perspective off. Generalnie używam jak coś robię, ale do screenów wyłączam :)

 

 

EDIT:

Mordka na dziś, generalnie chodziło o formę, próba nowego workflow.

 

 

nsawzkg.jpg

 

 

EDIT #2:

 

Mimo wszystko podciągnąłem troszkę wcześniejszy model :)

 

SOUULRb.jpg

Edytowane przez No]2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo tutaj główek, może się załapię na jakąś krytykę ;)

 

Robione do "szkicu", nad którym aktualnie pracuję. Coś nie tak z polikami.. hlep!

 

Kilka rzutów i turntable na youtubie (oglądajcie w HD pls)

 

 

[ATTACH=CONFIG]93593[/ATTACH]

 

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Główka całościowo bardzo fajnie się prezentuje i prawdę mówiąc ja bym z polikami nic nie ruszał. Z takich szczegółów to wielu artystów przy rysowaniu / rzeźbieniu etc. ucha zapomina o takiej małej pierdółce, która jest tak na prawdę bardzo ważna i jeśli jej brakuje to ucho wygląda na nie dokończone, mowa tutaj o tragusie (po polsku skrawek - nie lubię tego określenia), który w dość charakterystyczny sposób odstaje, a czemu - kolokwialnie mówiąc spełnia poniekąd rolę ochronną, żeby nic Ci do ucha nie wpadło, przynajmniej z jednej strony :).

 

Darwins-tubercle.jpg

 

Coś nie tak z polikami

 

Jeśli rzeczywiście się uprzesz na te poliki i będziesz chciał je zmienić to polecam o nich pomyśleć w taki sposób:

 

2z7q5co.jpg

 

czyli warstwowo, tak jak masz warstwy np. w Photoshopie - jedna na drugiej, gdzie:

 

Niebieski kolor - to warstwa położona najniżej

 

Zielony kolor - warstwa pośrodku

 

Czerwony kolor - warstwa na samej górze

 

Jak to się ma do Twojej pracy ? A no tak, że w kilku miejscach powinieneś cofnąć masę, tak żeby można było odczytać tą warstwowość, miej też na uwadze, że model ze skórą ma znacznie subtelniejsze przejścia między warstwowe niż model z mięśniami, a tym bardziej już z samymi kośćmi.

 

Obrazki z google images ściągnąłem z jakichś banerów promocyjnych do kursu Scott'a Eatona bodajże, jak by ktoś pytał.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że powinieneś postudiować trochę anatomie szyi i twarzy i w ogóle., np budowę oka, jak to powinno być z obojczykiem itp.

Takie błędy wynikają głównie z braku wiedzy na ten temat.

 

Nawet jeśli to obcy, na czymś musi się opierać jego budowa. Twój widać, że jest humanoidem więc i jego ciało musi opierać się na podobnych zasadach jak nasze.

To doda wiarygodnosci do twoich prac

 

-Tapatalk-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolejne testy, coś się tam człowiek uczy, próbuję rożnych stylów by się każdego nauczyc a w późniejszym czasie może z mieszania ich coś ciekawego wyjdzie. Zaczynam schodzić poniżej szyi by dalej ćwiczyć anatomię która u mnie kuleje // nie zwracajcie uwagi na to zwężenie tak miało być

RY4kUzP.png

TMYmB7x.jpg

V1OCN4b.jpg

fplEzB5.png

fRBPsQT.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alex, trochę zgubiles proporcje chyba. Wygląda jakbyś rzeźbil z głowy a to sztuka trudna ;-)

 

DreamLoveIt .. Pozamiatales. Śliczne panie.. Pocahontas ani nie ma szopa ani szopy ;-) (tylko ten obojczyk taki prosty) Więcej takich!

Edytowane przez michalo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1zo972x.png

 

2wrkra0.png

 

slpmbs.png

 

14noi79.png

 

 

Generalnie rzadko wracam do do uprzednio opublikowanych prac, ale nie sposob przejsc obojetnie obok nowo obajwionych kanonow kobiecego piekna.

 

2r2xhxk.png

 

Wychodzi na to, ze rzezbienie rozneglizowanych pan, bez brod i profilaktycznie przeprowadzonych mastektomii, stanowi przejaw tworczosci stricte konserwatywnej - przy ktorej to z ochota trwac bede.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności