Skocz do zawartości

Ile wziąć za robotę? Na ile to wycenić? Zarobki grafika?


batonx

Rekomendowane odpowiedzi

Olaf'ie mój drogi, dzięki za info co i jak. Jedyny kłopot w tym że to klient z kategorii "A skąd ja mam wiedzieć że jak powiesz że pracowałeś 2 godz. to nie pracowałeś 1 godz. ?" No cóż, są i tacy :/.

Pytanko czy masz może gdzieś przykład takich przydatnych zapisów do umów ;D ?

Ewentualnie, może mógłbyś dać jakieś info pod jakim hasłem szukać czegoś wartościowego ?

 

W sumie, można by dodać na forum "dział" z gotowymi i sprawdzonymi umowami, drukami, kwitkami itp. ... ;p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie umowy mam gdzieś w backupach ale one zwykle sa na tyle indywidualne, ze po wykrojeniu części opisującej konkretne usługi dla klienta, np. wymiana aktualności na stronie, akualizowanie działu X, wiele do uniwersalnego zastosowania nie zostaje. Ale jak będę miał chwilę, to pogrzebie. Ta kategoria klientów jest w sumie bardzo liczna, druga liczna grupa to 'a co jak w danym miesiącu nie będę miał tylu zleceń byś ociekał potem'. Może Ci się go uda przekonać, że dostanie każdorazowo miesięczny spis godzin i projektów, jeżeli jakaś inna firma zaproponuje mu lepsze warunki, zawsze może rozwiązać umowę i związać się z konkurencją.

 

Taka umowa bywa też wygodna dla klienta. Na początku o tym nie myślą, więc warto im zwrócić uwagę, że płacą też za dypozycyjność. Miałem klientów, którym oferowałem taką umowę ale się nie zdecydowali i pozniej był dla nich spory problem jak poinformowałem, że np. z końcem nast. miesiąca nie będę mógł ich obsługiwać z uwagi na inne prace. Wtedy był straszny kwas i trzeba było przypominać, że oferowałem umowę ale woleli pozostać w wolnym związku.

 

W sumie można z Adkiem pogadać, by dodać taki dział prawny. Wypracowałem ostatnio też całkiem skuteczną metodę ściągania pieniędzy od klientów - nawet bardzo dużych - przez małych twórców, korzystając z silnej pozycji prawa autorskiego w obrocie gospodarczym. Ostatni klient, który chciał mi zapłacić połowę ostatecznie zapłacił całość i dodatkowo koszty obsługi prawnej. Tym chciałem się też podzielić więc mogłoby trafić do takiego działu. Jakieś QA/FAQ by też się przydało dot. umów o dzieło, praw autorskich, nawet z tego wątku można sporo wyłuskać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz, taka akcja też była z tym "co jeśli będziesz się nudził bo nie będziemy mieli tyle zleceń", wtedy zazwyczaj pytam "a jak wczoraj siedziałem o 20stej, to zapłaciliście więcej?". Czasem pomaga.

 

Dla mnie też jest logiczne, że "zmuszenie" klienta do myślenia jest wygodne i dla mnie i dla nich (projekt jest szybciej gotowy).

 

Co do spraw prawnych / umów - widzisz, dla mnie np. jest to w większości czarna magia. Niedawno założyłem własną działalność. Rzeczy typu "przekazanie praw autorskich" przerabiałem raz (bo i potrzeby nie było). Ostatnio szukając jakiejś umowy - właśnie odnośnie praw autorskich do LOGO przegrzebałem google, i co wynik, to inna treść umowy. Dla mnie to jeden grzyb, dla klienta "i" to to samo co "lub" itp.

 

Myślę że takie coś było by bardzo przydatne na forum, a pomoc w odzyskaniu / ściągnięciu płatności to już w ogóle byłby kosmos, sam walczę prawie pół roku o głupie 500 zł. Nawet wezwanie do zapłaty i osobiste wizyty nie pomagają (zostanie chyba ostateczność - wizyta z kanistrem) ;D

 

No nic, dzięki za info i rozjaśnienie sytuacji ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem zdecydowanie za jakims wydzieleniem dzialu co do umow, praw autorskich, "sposobow" na nie placacych klientow itp itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako ze to nie do konca moja dzialka wiec mam pytanie do doswiadczonych kolegow. Ile wzielibyscie za:

 

Wariant 1:

3 projekty zaproszen slubnych,ktory jeden bedzie do wyboru dla klientki

 

Wariant 2:

3 projekty zaproszen slubnych;

Przygotowanie plikow do druku;

Zaltawienia spraw z drukarnia;

 

Tylko prosze nie piszcie "policz ile ci to zajmie i pomnoz sobie stawke za godzine". Dziekuje za wszelkie podpowiedzi i wskazowki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Pytanie do osob pracujacych w sektorze wizualizacji, architektury. Na jaka place moze liczyc teraz senior3d (nie architekt, ale potrafiacy czytac rysunki), w tej galezi branzy 3d? Wiem ze to duzo tez zalezy od regionu. Jesli nie chcecie podac konkretnych kwot to chociaz zblizone i w jakim miescie/regionie, jesli nie tu to prosze wiadmosc na priv. Interesuja mnie kwoty netto. Za wszelkie informacje dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, załóżmy że mam zlecenie na wykonanie 200 szt. 'rysunków' listew przypodłogowych. Mniej więcej takie "pierdolniki" >LINK

 

Klient dostarcza kształty w Corelu (więc mi ewentualnie zostaje extrude w AI lub maxie).

 

Jak byście to wycenili ?

Mam dziwne wrażenie, ze jeśli zagęgam 10 od sztuki (co nie jest kosmiczną kwotą, bo biorąc pod uwagę czas na import / eksport + obróbka w Ilustratorze / maxie + render, to z 3 - 4 w godzinę machnę) to chłopa "sczyści" i słuch o nim zaginie :/

 

Jakieś propozycje ?

Może raty ? ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiedz tyle ile wyceniasz siebie. Nieschodź z ceny tylko dla tego aby zdobyć zlecenie tym sposobem tylko sobie niszczysz nie wiem jak to nazwać przyszłość w sposób taki że no wiekszość klientów jest z polecenia poprzedniego klienta. Przyjdzie klient no ale pan znajomemu zrobił za 5zł :P to dlaczego ja mam płacić 10. Lub po prostu będziesz zaniżał cenny w branży..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego właśnie proszę o pomoc z wyceną, bo pojęcia nie mam co z tym fantem zrobić :/

Chciałem gościowi zaoferować do tego podgląd w 3D (jakiś sketchfab), ale nie wiem czy się nie narobię jak głupi :/

 

Chyba przestałem ogarniać sytuację na rynku, bo ostatnio gość dzwonił odnośnie jakiejś reklamy ponad 2 x 1 m (3 części oddzielne części, które po postawieniu obok tworzyły by spójna całość). Stwierdził że 100 zł to za dużo bo:

raz - on będzie miał więcej zleceń w przyszłości (ale ma pan 1)

dwa - on "tu" ma kilku grafików co to zrobią taniej

trzy powiedziałem że skoro ma grafików na miejscu, to niech mu taniej zrobią.

tyle go było ;D

 

Co do psucia rynku - zgadzam się, ale co zrobisz...

powstają automatyczne "tworzyciele" wizytówek,

drukarnie w cenie(gufnianej) druku oferują projekt (czyt. za free).

I weź tu powiedz klientowi np. 30 - 50 zł za 2 -3 projekty do wyboru + organizacja taniego wydruku - "Panie to za dużo"

 

Firmy ogłaszają się ze stronami WWW za 100 zł. Na moje hasło że strona WWW, z CMS, instalacją, uzupełnieniem danych i ogólnie wszystko co związane z "odpaleniem" strony (włącznie z załatwieniem hostingu) 370 zł to za dużo (przyznaję, jadę na Wordpress'ie - bo łatwy, przyjemny i każdy ogarnia).

 

Co Pan zrobisz - nic nie zrobisz :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co za brednie z psuciem rynku. Zlecenie za 100pln da się ogarnąć i zlecenie za 10tys da się ogarnąć. To dwa rózne zlecenia i nie ma mowy o psuciu rynku. Jak ktoś zrobi automat-wypluwacz stron www, to za 100pln mu się bardziej opłaca pracować niż Tobie Maciek, bo w tym czasie co ty zarobisz 500pln on opierdyli 40klientów. Poza tym co Cie obchodzi rynek, masz udawać, że masz wysokie stawki, bo ktoś inny nie potrafi obniżyć swoich kosztów? W ten sposób nadal byśmy kupowali parę butów na całe życie za trzy pensje.

 

Zawsze znajdzie się klient 'będzie więcej w przyszłości'. Spoko, niech się określi ile tego więcej będzie i spiszcie umowę np. na 30zleceń w pół roku, to da Ci pewien grunt do rozmów, hyhy. Taki żarcik. Sprawa jest prosta, wiesz ile coś Ci zajmuje i wiesz ile za to chcesz. Jak się okazuje, ze to za dużo, to pewnie z 370musisz zejść do 200 i wtedy klient zobaczy portfolo pomyśli: "dam dwie stówy, bo ma portfolio solidne". Ale musisz znaleźć sposób, by opirdylić to 2x szybciej. Albo zrobisz formularz do wszystkich plików/danych i klient będzie musiał kliknąć że to komplet materiałów - co oszczędzi Ci kilka godzin, albo dasz w tych dwóch stówach np. 12 szablonów do wyboru, reszta to już 'kustom dizajn'. Cokolwiek. Jak wyjdzie ze potrafisz zrobić 2x szybciej to 200pln jest warte tyle co 400.

 

Niemniej jak masz takie stawki to zwyczajnie zostań podwykonawcą jakiejś agencji. Oni będą happy i Ty będziesz względnie happy. Przy takich kosztach obsługa klienta może być albo automatyczna albo w starym dobrym stylu PRL. Jak ktoś mówi, ze to psucie rynku, to znaczy ze kapitalizmu nie pojmuje. Ale nie każdemu się mózg rozwija po tym jak już nauczy trzymać równowagę w pionie i potrafi chodzić na dwóch nogach.

 

A te profile - nie traciłbym na to czasu w zadnym programie 3D, to się da w 5min trzasnąć w AI. Zró jeden w 3d jeden w Ilustratorze i mu pojkaż - za pierwszy zproponuj 10pln za drugi (5min) zaproponuj piątaka i powiedz ze en drugi zrobisz szybcej, może nawet dwa w godzinę więc możesz zaproponować upust :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olaf, za dużo piszesz. Pod koniec już nie pamiętałem co było na początku ;D

Ale co do cen niektórych rzeczy (np. strona za 100 zł) to też jak by nie patrzeć się nie opłaca (nie mówię o studencie, któremu to wisi) ale firmy płacące VAT i ZUS też mają takie oferty (nawet jazda na szablonie to chwila roboty + zmiany, poprawki, itp.) - ja niestety nie jestem w stanie pracować za takie stawki, bo za coś trzeba żyć niestety.

 

Najgorsze że jak pojadę w AI (extrude) to nie będzie opcji zaproponowania wersji 3D do poobracania na stronę, ale rzeczywiście, biorąc pod uwagę czas, AI przebija maxa itp. w prędkości ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nom ale popatrz. mozesz zaproponować AI w podglądzie i jeden plik ze wszystkimi profilami. Powiedziec klientowi, ze mozemy zejsc z ceny i będzie jeden plik do wszyskitch albo wyzsza cena i wtedy wszystko cacy export, import, spedycja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

Proszę o pomoc z wyceną. Mam do zrobienia model i wizualizację makiety coś jak w tym linku: https://imageshack.com/f/ncperpektywaurb01flattenj

Biuro architektoniczne dostarcza rysunek dwg. Ja w zamian mam sprzedać model i wizki. Aktualnie jestem studentem i nie mam doświadczenia z wycenami takich rzeczy. Generalnie do wymodelowania z tego co widziałem jest skarpa, a reszta to drogi chodniki,drzewa, i budynki w postaci boxów. Wszystko bez szczegółowych tekstur. Wystarczy zróżnicować kolorystycznie. Idea tego by inwestor mógł na to spojrzeć i ogarnąć o co chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie ciekawi, skoro takie stawki niskie za strony jak Olaf pisze to norma, to skad stale rosnace wynagrodzenie i masa ofert pracy dla wszelkiej masci webowcow? Ciekawe skad taki koles z przykladu znajdzie, nie wspominajac o obsluzeniu, 40 klientow w czasie, w ktorym kolega zrobi strone za 500 czy tam ile. Jak w miesiac znajdzie kilku klientow to bedzie super, a przy takich stawkach to na chleb ledwo zarobi ;)

No chyba, ze kolega Olaf nam podpowie jak znalezc i obsluzyc 40 klientow w, niech bedzie, nawet ten miesiac. Czas na robocizne pomine, w koncu to automat robi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wgranie wordpressa na serwer i wgranie skórki zajmie moze ze 2h. Rynek webowy jest taki sam jak każdy inny. Np. jedzenia na mieście. Są tanie i drogie opcje.

Webowców się teraz szuka, bo czas produkcji strony wzrósł, a programistów brakuje. Ale rynek jak cebula ma swoje warstwy. Pisząc, ze to norma ne mam na mysli, że to 100% rynku. To gdzie koleś znajdzie odpowiednio wielu klientów to jego problem. Praca grafika nie wymaga intensywnego myślenia więc można do tego celu wykorzystać wolne szare komórki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do robocizny z takim wordpressem zgoda, jednak 2h to dalej nie automat tylko 80h godzin pracy w sumie. Ale 40 klientow to on w zyciu nie obsluzy w takim czasie by to sie oplacilo, chyba ze tych klientow tez bedzie automat szukal :)

Zawsze moze napisac sobie aplikacje webowa, na ktora klient bedzie wchodzil i wybieral sam szablon i wrzucal teksty i zdjecia po zaplaceniu automatycznie karta. Ale to juz inna para kaloszy i sam grafik tego nie ogarnie, zreszta przecietny programista tez nie.

Edytowane przez airmoss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez mysle, ze nie ma sensu juz dalej tego ciagnac. Jakbysmy poznali tajemnice pozyskiwania i obslugi 40 klientow w czasie obslugi jednego i pol rzeczonego studenta, po kilku miesiacach zabrakloby zlecen do wykonania na lokalnym rynku.

Olaf tez raczej nie wyjawi tej tajemnicy w obawie przed podbieraniem mu klientow za 100-200zl ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda trochę inna bajka, bo chodzi o wycenę pomysłu, a nie np. wizualizacji, ale pewnie są tu i tacy, którzy i z takim czymś się zetknęli. Co prawda ja już swoją wycenę podałem i raczej nie zmienię swojego stanowiska, ale bardzo chciałbym dowiedzieć się ile Wy wycenicie taką pracę, bardzo bym chciał zobaczyć czy jest ok czy przegiąłem w którąś stronę :-)

 

Otóż, jest dość duża firma, która chce abym zaprojektował jej 5 kolekcji oświetlenia. materiał to głównie stal i inne metale oraz komponenty. Ma być pięć linii stylistycznych, każda taka kolekcja musi mieć około 5 różnego rodzaju lamp (np. duży/mały żyrandol, abażur, kinkiet, lampka nocna itp. - tu akurat nie ma nacisku, może być nawet tak, że będą 4 żyrandole wiszące i abażur, wszystko zależy od tego, który projekt będzie lepszy). Najpierw muszę wymyślić 3 linie stylistyczne (2 dostane już gotowe ze wskazaniem na czym mam się wzorować). Następnie projekty, projekty i jeszcze raz projekty, aż osiągniemy te magiczne minimum 5 gotowych do produkcji. Jak już będę miał gotowe koncepcje to trzeba będzie zaprojektować linie produkcyjne do każdego modelu :-)

 

Dodatkowo firma chce stworzyć nową nazwę handlową dla całości (normalnie zajmuje się produkcją czegoś zupełnie innego, to ma być po prostu nowa gałąź), oraz logo... które to też będę musiał zaprojektować.

 

Czas: do końca roku... no powiedzmy, że do połowy grudnia. Całość jako zlecenie, jak uważacie... ile powinno widnieć netto na fakturze za taki "pakiet"? :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosisz żebyśmy wyskoczyli ze swoich stawek, a ty swoją trzymasz w tajemnicy.

Coś mi się tu nie dodaje... Ej powiedzcie ile byście krzyknęli to zobaczę czy do brze powiedziałem.

Wydaje mi się że pytanie powinno brzmieć: Powiedziałem tyle i tyle czy to rozsądne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas: do końca roku... no powiedzmy, że do połowy grudnia. Całość jako zlecenie, jak uważacie... ile powinno widnieć netto na fakturze za taki "pakiet"? :-)

 

Nie chce mi sie nawet myśleć nad kwotą, ale powiem ci, że mocno bym na twoim miejscu rozwazył opcje rozliczenia inną niz po prostu jednorazowa zapłata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@piko84 - Nie sądziłem, że będzie ktoś tu węszył taką intrygę, no ale tajemnica też to nie jest jakaś specjalna: 25k netto :-)

@deshu - Wszystko będzie rozbite na etapy, więc to jakieś posieczenie. Ale też wolałbym zrobić to na etat, bo jeżeli wzory wyjdą mi naprawdę skomplikowane to stworzenie do nich linii produkcyjnych może być naprawdę baaaardzo czasochłonne :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko będzie rozbite na etapy, więc to jakieś posieczenie. Ale też wolałbym zrobić to na etat, bo jeżeli wzory wyjdą mi naprawdę skomplikowane to stworzenie do nich linii produkcyjnych może być naprawdę baaaardzo czasochłonne :-)

Bardziej mialem na mysli procent od sprzedaży dla projektanta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Procent dla projektanta od sprzedaży trochę zbyt problematyczny. Poza tym byłyby zbyt duże problemy aby dokładnie zweryfikować ilość sprzedanych sztuk, generalnie pole do popisu dla klienta dla kombinowania. Wolę zostać przy samych projektach, no cóż, w piątek kolejna rozmowa, zobaczymy co będzie :-)

 

@piko84 - Strasznie ciekawi mnie Twoja wycena, skoro już ja się ujawniłem :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałam od znajomego współpracy przy wizualizacjach. Miałabym robić widoki z lotu ptaka, zbliżone ujęcia domów ale też kilka wnętrz. Takich samych domów ma być kilkanaście-typowe deweloperskie osiedle domków jednorodzinnych. Jako przykład dostałam coś takiego: https://lh4.googleusercontent.com/-eSiNGFVhkCI/Ta_iEouW4kI/AAAAAAAAAdY/f3qACDDbWqU/s912/Kuchnia%2Bm1.jpg. Mimo małego doświadczenia wiem, że potrafię zrobić lepsze. Jako, że jest to biuro nieruchomości to pobierają sobie procenty od sprzedanego domu, z tego procentu dają mi mały procent i otrzymuję kwotę 450 zł za wszystko. Wiem, że stawki są wyższe... Oczywiście póki nie sprzedadzą domu wynagrodzenia nie dostanę. Nie cieszy mnie robota za darmo, ale jakoś doświadczenie chcę zdobyć. A możliwość dalszej współpracy bardzo mnie kusi. Powiedzcie, czy opłaca mi się wchodzić w taki biznes? Czy może zaproponować im inny sposób szacowania wielkości wynagrodzenia?

Edytowane przez madox
zły link
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tzn tak jak pisałem posta nie było linku do shota z dzieckiem. tak więc napewno shot z dzieckiem to by było 3k+ natomiast. bez dziecka za 2k why not. za 1k absolutne minimum. bo generalnie wyznaje zasade że poniżej 1k nie ruszam :)

 

Sorry, mam brzydki zwyczaj edytowania postów bez adnotacji. Co do zakresu prac, w pierwszym klipie wiadomo, chodzi o całą animację, w drugim również o całą animację i tylko animację, bez prac montażowych.

Edytowane przez jamnique
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie kosztu symulacji wody i długości 1800 klatek, którą chciałbym wykonać w Houdinim razem z renderingiem przy rozdzielczości 2k oraz modelu wykorzystanym w symulacji, który zostanie dostarczony od klienta. Chciałem zaproponować stawkę 1000zł chociaż wstępnie zakładałem 800zł dlatego mając takie wątpliwości postanowiłem zapytać tutaj. Żadne dodatkowe koszty jak farma do renderowania nie wchodzi w grę i wszystko wykonam na moim PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to stawka za sekundę, to w miarę ok.

 

Właśnie myślałem tutaj o całości ze względu na moje jeszcze niewielkie moim zdaniem doświadczenie, które obecnie przeliczam na 365 dupodni w firmie + kilka razy tyle siedząc jeszcze lata temu przy kompie i ucząc się na własną rękę softów. Byłbym wdzięczny za jakieś przydatne rady, które w jakiś sposób mogłyby mi pomóc w ustaleniu jakieś konkretnej stawki.

 

"Symulacja wody" To jest tak ogólne, że nawet stawka wg kengi jest możliwa :D

 

chodzi o tonący obiekt w oceanie jeśli to coś pomoże :D

 

gdzieś kiedyś widziałem sceen z maila gdzie koleś liczył sobie od ilości particlów.

 

niestety w tym przypadku jedno zlecenie nie przyniesie mi milionowych zysków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hokmah jak liczysz wg stawki w firmie, to pamietaj ze kazdy mies to dwa dni urlopu i tylko 20 dni pracujacych wychodzi. Wiec roczniento tylko 230, bo jeszcze rozne swieta. Chyba najlepiej by chylo to choc 120% stawki etatowej. A najlepiej pow 150 bo na etace kazda popraweczke wliczasz, a tu nie, bo dajesz sztywna stawke. tylko jak to nie jest rozwojowe to przy tej stawce lepiej szefowi zrobic lepsza robote, bo przynajmniej sie stara i placi za kazda dupogodzine.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te wszystkie postacie? to bedzie model pod druk? czy musisz zrobi UV? Duzo robot. Ja bym liczyl 2k od postaci. A tam jeszce detal laczacy jest. Z drugiej strony to mozesz zrobic jedna postac i pozowac. Pytanie jak oproszczony bo wtedy mozesz wziasc jakis model upozowac wstawic. Tylko czy klient nie bedzie marudzil. A ten kon? Jak masz gotowce to mozesz szybko machnac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności