Skocz do zawartości

Szybkie odpowiedzi na proste pytania. Blender Q&A


n-pigeon

Rekomendowane odpowiedzi

Wygląda na to że zgubiłem ta funkcjonalność w toku przebudowy Blendera. Ale sam fakt, że taka podstawowa rzecz jest pod skrótem już mnie odstrasza

 

nie wiem czy jest ktoś z stałych userów blendera kto używa manipulatora... raczej wszyscy jadą na G/R/S XYZ.

 

Czasem trzeba iść do przodu.. jak to jest... Z początku trudniej ale gdy już się nauczysz jest szybciej..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gizmo transformacji to dodatek do GRS, nie na odwtót. To odróżnia blendera od innych softów ale powoduje że modeluje się po prostu szybciej, wykonujesz mniej kroków. Ja gizmo wykorzystuje jak musze coś przesunąć po jednej osi, wtedy jest wygodniej niż wduszanie buttona osi.

Edytowane przez Monio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, 2 pytanka,

 

czy jest jakiś skrót do zmiany pomiędzy edit/sculpt/object mode? Ogólnie używam tab, ale to tylko zmienia między dwoma trybami.

 

Kilka lat nie używałem blendka ale mógłbym przysiąść, że można było rotować obraz wokół miejsca, gdzie się klika (tak jak pan jest z miejsca kliknięcia, lub zoomowanie). W edit mode jakoś sobie radzę - obracanie widoku dostosowuje się do selekcji, ale w object mode mam duży problem.

Przepatrzyłem ustawiania ale jakoś nie mogę sobie dać rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpal sobie Pie Menus w addonach. Wtedy pod tabem masz menu do wszystkich trybów, szybko się przełącza.

Opcja rotacji o której mówisz się nazywa 'Auto Depht', żeby działał jak chcesz musisz mieć wyłączony 'Rotate Around Selection'.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gizmo transformacji to dodatek do GRS, nie na odwtót. To odróżnia blendera od innych softów ale powoduje że modeluje się po prostu szybciej, wykonujesz mniej kroków. Ja gizmo wykorzystuje jak musze coś przesunąć po jednej osi, wtedy jest wygodniej niż wduszanie buttona osi.

 

Spoko. Ja jestem wychowany na Maksie i na pierwszej linii frontu jest u mnie właśnie Gizmo. Podejrzewam, że jest tak u większości imigrantów z innych softów. A pozbycie się tego grs XYZ na rzecz manipulatora to była kluczowa dla mnie rzecz. Gdyby tego nie dało się zrobić nigdy w blenda bym nie wszedł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat większość imigrantów którzy zostają przy blendku na dłużej przestawia się na GRS, od razu albo po dłuższej chwili. Ale rozumiem o co ci chodzi. W 2.8 będziesz miał fajniejsze gizmosy. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ szczuro: dzięki, ale tak dogłębnie przemajstrowałem Blendera, że takie skróty nawet u mnie nie działają. Dokumentacja przeróbek liczy sobie do tej pory 20 stron ;) Poza tym nigdy nie zrezygnuję z gizmo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak z ciekawości - stoi jakaś głębsza myśl za tym, że z poziomu timelinera nie da się zaznaczać i przesuwać keyframe'ów?

Ja wiem, że jest dołpszit, ale dlaczego nie można tego robić bezpośrednio na timeline?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak z ciekawości - stoi jakaś głębsza myśl za tym, że z poziomu timelinera nie da się zaznaczać i przesuwać keyframe'ów?
Tez się kiedyś zastanawiałem i jeden devów wytłumaczył mi że założenie jest takie że timeline ma spełniać funkcje informacyjną/poglądową a nie służyć edycji, ma być możliwie najprostszy. Przy kilku obiektach i animacji na kilkaset klatek trudno wyczytać animacje danego obiektu z dopesheeta, na timeline to jest o wiele bardziej klarowne.

 

mCo4Dyw.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,co zrobić w blenderze zeby dodatkowe addony np z folderu addons_extra czytał tak jak czyta je z folderu addons_contrib(bez ich instalowania pojedynczo, wystarczy zaznaczyc z listy) ? oraz jak zmienić/przypisać literkę skrótu do opcji tzn pod "W" wyswietlaja się opcje ktore maja podkreslone literki ktore sa ich skrotami-jak zmienic to podkreslenie na inna literke?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tu ktoś skryptujący? Potrzebuję fajnego IDE z podpowiedziami dla metod i właściwości obiektów.

Pycharm, Eclipse? Czego używacie? Monio?

Edytowane przez Kryzys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ajgor - Podrzuciłem pomysł Howardowi (gość od Bevela) na IRCu i się mu spodobał. Zapisał do TODO. Tylko on ma teraz masę roboty (poważne bugi w kodzie bevela) a taka funkcjonalność będzie dosyć trudna do zaimplementowania więc minie trochę miesięcy zanim to zobaczymy w blendku.

 

https://rightclickselect.com/p/modeling/Skbbbc/surface-fillet#comment-1465

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy o jakiej konkurencji mówisz. Działa raczej okej ale dałoby się dużo lepiej. Bugi niekoniecznie muszą oznaczać że narzędzie daje złe rezultaty dla usera, może chodzić o coś czego my nie zauważamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ajgor - Podrzuciłem pomysł Howardowi (gość od Bevela) na IRCu i się mu spodobał. Zapisał do TODO. Tylko on ma teraz masę roboty (poważne bugi w kodzie bevela) a taka funkcjonalność będzie dosyć trudna do zaimplementowania więc minie trochę miesięcy zanim to zobaczymy w blendku.

 

https://rightclickselect.com/p/modeling/Skbbbc/surface-fillet#comment-1465

 

Widziałem Twoją odpowiedź, i jego odpowiedź na Twoją :)

Wyjaśniłeś to lepiej, niż ja. Niestety ja nie jestem aż taki mocny w angielskim, żeby tłumaczyć techniczne sprawy.

Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak w najprostszy sposob zrobic animacje przemieszczającej sie kamery po scenie?

Pod timelinem kliknij w czerwoną kropkę opisaną: "automatic keyframe inssertion...". Przesuń kamerę tam gdzie chcesz, żeby była na początku animacji (pojawi się żółta pionowa linia na tajmlajnie w pierwszej klatce, która oznacza klatkę kluczową). Przesuń zielony pasek na tajmlajnie w prawo (np. do klatki 100 [ok. 4 sec.]) i ustaw kamerę w nowym położeniu. Teraz suwają się po timelinie, zobaczysz jak Blender zanimował ruch kamery z punku A do punktu B. Analogicznie można dodać kolejne klatki kluczowe dla kamery. Po wszystkim odznacz czerwoną kropkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, ja po kilku latach męczenia się z dwoma rzeczami w MAXie, w końcu zapytam:

 

- Jest jakiś skrót klawiszowy odpowiedzialny za "zjeżdzanie" poziom niżej w liście modyfikatorów?

Często przy modelowaniu mam na górze modyfikatorów wrzuconego Turbosmootha. I jak wybieram obiekt i chcę od razu przeskoczyć do polygonów, wierzchołków itp, klawiszami 1-4 to nie mogę... Bo jest aktywny turbosmooth, muszę więc kliknąć myszka poziom niżej i wybrać edit poly. Nie jest to może mega męczące ale mocno irytujące...

 

- Można zapisać ustawienia maxa, żeby domyślnie otwierał edytor materiałów, podgląd warstw itp na drugim monitorze? Zawsze muszę to sobie sam przesuwać.

 

Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jakiś sposób, albo addon, który pozwoliłby zmienić kolor wireframe obiektu w Viewporcie? I nie chodzi mi rozwiązania typu wrzucenie materiału i przejście w widok "material" Konkretniej rzecz ujmując rozchodzi się o obiekty typu "camera" i jeśli jest ich kilka na scenie to color code znacznie ułatwłby życie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe. Nie da się. To jeden z takich blenderowych trupków w szafie. ;) Była masa patchy na przestrzeni ostatnich lat które to dodawały bo rzecz jest banalna ale Ton zawsze nie zgadzał się żeby to dodać bo nie podobało mu się jak to było rozwiązane od strony UI. Dopiero w 2.8 chcą to dodać, porządnie zaimplementowane i z dobrym UI opartym o nowy system warstw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero w 2.8 chcą to dodać, porządnie zaimplementowane i z dobrym UI opartym o nowy system warstw.

O, udalo sie przekonac Tona ktory chcial wymyslic kolo na nowo? ;) Lubie faceta ale to jak bardzo walczyl o to zeby nie bylo tych kolorow w zamian oferujac nic bylo conajmniej dziwne.

 

Zeby nie tak na sucho to dodam:

Edytowane przez Nezumi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, dopiero zaczynam zabawę w blenderze, dlatego proszę o wyrozumiałość.

1. Funkcja zwykłego zaznaczania muszką punktu czasem wyłącza się i muszę wtedy restartować program bo za nic nie wiem jak to naprawić. Jak zaznaczyć wtedy punkt muszką?

2. Po włączeniu po raz drugi programu, nie działają zmiany w Viewport Shading. Obiekt jest szkieletowy i nie mogę go przełączyć. Co zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystam z podstawowej wersji 2.77a, wcześniej miałam 2.60 i efekt był identyczny. Inne programy działają poprawnie (Photoshop, Corel, Autocad LT).

Parametry: Dell XPS L702X, Windows 7, Procesor Intel® Core ™ i5-2450M CPU 2.50GHz, RAM 6 GB, system 64bit, karta NIVIDA GeForce GT 555M i Intel® HD Graphics Family

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, dopiero zaczynam zabawę w blenderze, dlatego proszę o wyrozumiałość.

1. Funkcja zwykłego zaznaczania muszką punktu czasem wyłącza się i muszę wtedy restartować program bo za nic nie wiem jak to naprawić. Jak zaznaczyć wtedy punkt muszką?

2. Po włączeniu po raz drugi programu, nie działają zmiany w Viewport Shading. Obiekt jest szkieletowy i nie mogę go przełączyć. Co zrobić?

Zakładam że podstawy znasz tzn jeśli wspominasz o viewport shading to przełączanie pomiądzy modami (skrótem Z) albo ikonką "kuleczki" obok Object mode nic nie daje. Widzę że masz lapka z nVidia +intel Graphics HD może tu coś nie działa i dochodzi do konfliktu który układ graficzny ma wyświetlać w blenderze. Z grami tak było że Intel przejmował wyświetlanie, wydajność była b.słaba i ręcznie trzeba było ustawiać wyświetlanie w aplikacjach 3d dla nVidii.

https://support.lenovo.com/pl/en/documents/ht078706

 

Spróbuj przywrócić ustawienia defaultowe blendera lub/oraz wykasować katalog konfiguracyjny blendera - niech ktoś będzie miły i poda ścieżkę pod win7 ja działam na linuxie i nie sprawdzę teraz gdzie ten katalog się znajduje. Czy w ustawieniach masz zmienione zaznaczanie na przycisk lewy LMB, czasami ludzie nie zmienią tego i po którymś kliknięciu zapominają (w każdym innym programie przecież zaznacza się lewym no w większości) i tak klikają lewym choć zaznaczanie jest ustawione na RMB. Włącz symulację myszki 3 buton. Może przełączasz tryb z vertex na edge (ctrl+Tab) i dlatego nie możesz zaznaczyć vertexa.

 

P.S. Pamiętam, tyle że to było 1,5 roku temu podobne jazdy z lapkiem bratanków nVidia + Intel HD graphics też musiałem trochę powalczyć żeby wszystko działało jak należy.

 

P.S. Czy masz zainstalowane najnowsze drivery dla nVidii ?

Edytowane przez Idaho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj przywrócić ustawienia defaultowe blendera lub/oraz wykasować katalog konfiguracyjny blendera - niech ktoś będzie miły i poda ścieżkę pod win7 ja działam na linuxie i nie sprawdzę teraz gdzie ten katalog się znajduje.

 

C:\Users\user name\AppData\Roaming\Blender Foundation\Blender\2.7x\config

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, blender wersja 2.77, mam objekt i włączoną edycję, szukam opcji retopo, ale nie mogę znaleść w mesh?

http://screenshot.sh/ouyAWjDQO38z9

Wie ktoś gdzie to znajdę? Pozdrawiam :)

Rozumiem że chodzi ci o ręczną retopologię. Najprościej:

przczytaj i obejrzyj to

http://blenderartists.org/forum/showthread.php?344060-Retopology-Tools

w stopce jak rozwiniesz masz addony których użył. Jest to must have przy retopo. Nie wyobrażam sobie bez tego dzisiaj robić retopologii.

Potem obejrzyj to

tu masz metody dla szybkiego retopo

to też jest ciekawe

Jeśli interesuje cię automat coś jak zremesher w zBrushu to obecnie darmowy najlepszy jest Instant Meshes

https://github.com/wjakob/instant-meshes

świetny program, wprawdzie nie ma symetri ale można to obejść exportując jedynie połowę mesha, a w blenderze z powrotem już na low-poly dodać mirror, działa świetnie.

W chwili obecnej trwają prace nad addonami do auto retopo w blenderze ale są/będą płatne

RetopoFlow - kapitalny addon

InstantRetopo - jeszcze nieukończony

Edytowane przez Idaho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jakiś sposób, albo addon, który pozwoliłby zmienić kolor wireframe obiektu w Viewporcie? I nie chodzi mi rozwiązania typu wrzucenie materiału i przejście w widok "material" Konkretniej rzecz ujmując rozchodzi się o obiekty typu "camera" i jeśli jest ich kilka na scenie to color code znacznie ułatwłby życie.

 

@STRZYG, Monio, Nezumi, faktycznie to była dziwna historia. Najpierw był patch od Campbella, który przestał nad nim pracować, ponieważ kod trafił do brancha Gooseberry, a później branch Gooseberry przestał być rozwijany :) Później przestałem się*interesować, chociaż używałem gooseberry branch przy jednym z projektów. Kilka rzeczy trafiło do viewportu jak AO, ale ta opcja gdzieś zniknęła ? Sposób rozwijania blendera jest niekiedy irytujący.

 

wire.jpg

Edytowane przez alex3d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że chodzi ci o ręczną retopologię. Najprościej:

przczytaj i obejrzyj to

http://blenderartists.org/forum/showthread.php?344060-Retopology-Tools

w stopce jak rozwiniesz masz addony których użył. Jest to must have przy retopo. Nie wyobrażam sobie bez tego dzisiaj robić retopologii.

Potem obejrzyj to

tu masz metody dla szybkiego retopo

to też jest ciekawe

Jeśli interesuje cię automat coś jak zremesher w zBrushu to obecnie darmowy najlepszy jest Instant Meshes

https://github.com/wjakob/instant-meshes

świetny program, wprawdzie nie ma symetri ale można to obejść exportując jedynie połowę mesha, a w blenderze z powrotem już na low-poly dodać mirror, działa świetnie.

W chwili obecnej trwają prace nad addonami do auto retopo w blenderze ale są/będą płatne

RetopoFlow - kapitalny addon

InstantRetopo - jeszcze nieukończony

 

Witam, trochę to inaczej rozegrałem a mianowicie użyłem Bsurfaces:

ale chyba o czymś zapomniałem, bo siatka po retopo:

http://screenshot.sh/m2er85g9iQUUx

nie jest styczna do orginalnej:

http://screenshot.sh/odStp893s1E6N

po wrzuceniu tekstury, jest kształt kwadratowy:

http://screenshot.sh/m7syOvxcz33t1

a miał być zaokrąglony:

http://screenshot.sh/ouZXn801IdVAt

gdzie popełniłem błąd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znacie jakieś fajne rozwiązanie do "merdżowania" obietków w jeden z uwzględnieniem modyfikatorów bevel, subd itd.?

 

Problem jest taki że join zapamietuje modyfikatory w stosie, a powinien je zastosować i dopiero potem połączyć z usunięciem ich ze stosu.

 

Chyba że jest jeszcze inna opcja której nie znam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest poprawne zachowanie. Jakby w standardzie zatwierdzał modyfikatory zamiast zapamiętywać to rozdzielanie i ponowne łączenie elementów byłoby strasznie upierdliwe. Musiałbyś zawsze prze joinem sprawdzać czy nie dublują ci się modyfikatory, manualnie je wywalać. Pomnóż to przez operacje gdzie łączysz dziesiątki obiektów z subsurfem. Nope.

 

Zaznaczy wszystko co chcesz połączyć, wduś ALT+C i wybierz Mesh. Wtedy zatwierdzi wszystkie modyfikatory. Potem Join.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem idę. Pomarudzę trochę. Przez to rozwiązanie trzymam wszystko w grupach jest trochę upierdliwe.- Szczególnie modeli składających się z wielu części. Muszę jednak trochę inaczej organizować scenę. Widzę że są instancję do sceny z innego pliku blend. Może wtedy życie będzie ciut łatwiejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobierz spakowaną wersję z buildbota.

https://builder.blender.org/download/

Wypakuj. Uruchom. Jeśli nie odpala, odpal terminal i w terminalu wpisz (będąc w tym rozpakowanym katalogu blendera oczywiście):

./blender

Powinno ci wyskoczyć czego brakuje, jakich bibliotek nie masz, jakie są wymagane. Doinstaluj biblioteki lub zrób symlinka (dowiązania).

Używam openSUSE i tak robię, nie instaluję z repozytoriów. Też niedługo postawię centosa obok susła. Większość komercyjnego softu go wspiera (Substance Painter, Mari, Nuke itd).

Edytowane przez Idaho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności