Skocz do zawartości

Poradnik Freelancera - co i jak


artursadlos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Tak sobie przeglądam propozycje firmy Adobe i zauważyłem że wersja studencka/EDU jak to zwał tak zwał jest całkiem ok. Mówię o PS CS6, Flash ....

Czytając różne fora okazało się że po skończeniu studiów można ją dalej wykorzystywać a co najważniejsze również komercyjnie. Miał już ktoś styczność z tą wersją EDU ? Korzysta ktoś ? Kiedyś przy wersji bodajże CS4 lub CS5 komercyjnie można było wykorzystywać jedynie na terenie Stanów ale od wersji CS6 zostało to rozszerzone na cały świat- przynajmniej tak wyczytałem z forum Adobe. Proszę o potwierdzenia bądź zaprzeczenie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość marcinsz

Witam,

 

Od niedawna zajmuje się tworzeniem wizualizacji i wczoraj dostałem zapytanie stworzenia wizualizacji z modelami mebli dla małego lokalnego producenta. Nie chce pytać tu o kwestie ceny, ale o prawa autorskie ponieważ chciałby On otrzymać rendery + sceny w maxie. Zazwyczaj robię sam modele do scen i mam małą kolekcje kupionych gotowych i pewnie jeżeli dostanę to zlecenie kupię kolejne i zastanawiam się czy takie modele od różnych producentów mogą być przeze mnie sprzedane w tych scenach przekazanych klientowi?

 

pozdrawiam,

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy modle który kupujesz ma licencję w której jest to opisane.

Zazwyczaj nie możesz odsprzedawać modelu jako samego. Zdarzają się licencje, które pozwalają na to jeżeli model jest częścią całej wizualizacji/sceny itp.

Szczegóły w licencji, ewentualnie pytanie do sprzedającego oryginalny model.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Od niedawna zajmuje się tworzeniem wizualizacji i wczoraj dostałem zapytanie stworzenia wizualizacji z modelami mebli dla małego lokalnego producenta. Nie chce pytać tu o kwestie ceny, ale o prawa autorskie ponieważ chciałby On otrzymać rendery + sceny w maxie. Zazwyczaj robię sam modele do scen i mam małą kolekcje kupionych gotowych i pewnie jeżeli dostanę to zlecenie kupię kolejne i zastanawiam się czy takie modele od różnych producentów mogą być przeze mnie sprzedane w tych scenach przekazanych klientowi?

 

pozdrawiam,

Marcin

 

Sprzedawanie calych scen klientom jest najgorsza i najbardziej wyniszczajaca ten rynek praktyka mim zdaniem. Piszesz ze od niedawna zjamujesz sie wizkami wiec prosze nie popelniacj tego najwiekszego bledu poczatkujacych. Klienci (najczesciej wlasnie polscy) chca wycyckac Cie zeby pozniej sami sobie robic wizki na bazie modeli i oswietylenia ktore im dasz. Jak wsyztsko im poslesz i to jeszcze za bezcen bedziesz niepotrzebny. I tak ten rynek zszedl na psy nie dobijajmy go jeszcze bardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, proszę szybką podpowiedź.

Mam temat zrobienia krótkiego filmu promocyjnego. Filmy promocyjne - produktowe (zabawa z ostrością, ujęcia ze slidera, etc.) + gadające głowy o tym co to za nowość w firmie jakie plusy etc.

Firma ta, dosyć spora, fakt chce wymusić na mnie brak możliwości udostępnienia filmu również w moim portfolio w przyszłości, a ja chciałbym się pochwalić taką współpracą chociażby po roku.

Pytanie: czy taka praktyka jest bardzo popularna? Czy studia produkcyjne się na to zgadzają? Czy moja firma znajdzie kogoś kto zrobi to w ten sposób? Przypuszczam, że oni za bardzo nie rozkminiali tematu bo to ich pierwszy film.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Chciałbym zaczerpnąć nieco informacji od użytkowników, którzy mają pewne doświadczenie w kontaktach/umowach na odległość.

W dniu dzisiejszym za pośrednictwem serwisu Behance otrzymałem ofertę z dalekiego Libanu, od firmy która wykonuje projekty wizualizacji. Miałbym wykonywać dla nich wizualizacje wnętrz, które oni mogliby dalej pokazać swoim klientom. W momencie kiedy otrzymają projekt, moim wynagrodzeniem byłby procent od całości dochodu.

 

Jako, że nie wcześniej nie współpracowałem na tak duża odległość, chciałbym się Was poradzić czego powinienem się od nich dowiedzieć, jak wygląda współpraca przy tego typu projektach, na co powinienem zwrócić uwagę?

 

Z góry dzięki za pomoc, pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też nie pracowałem na taką odległość ale myślę, że jedyną skuteczną metodą zabezpieczenia się jest płatność z góry.

Z tego co piszesz kasę dostaniesz tylko w wypadku gdy dostaną projekt. To pachnie niezłą ściemą. Jak niby miałbyś sprawdzić czy niedostali tego projektu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

otrzymałem ofertę z dalekiego Libanu (...) W momencie kiedy otrzymają projekt, moim wynagrodzeniem byłby procent od całości dochodu.

 

Krotko i konkretnie - nie. Nie pakuj sie w nic co od poczatku zawiera jakas dziwaczna figure "procent od dochodow" zamiast liczby wyrazonej w dolarach. Rachunek za prad, twoj czas spedzony nad projektem jest warty konkretna liczbe X dolarow i albo godza sie zaplacic 30% (badz nieco mniej jesli chcesz) z gory albo nie wchodzisz w to. Niepoprawnie politycznie ci powiem - z moich prywatnych doswiadczen wynika, ze jesli ktos w oszustwach dogania Polakow to sa to Muzulmanie wszelkiej masci. Nie badz naiwny, nie daj sie skusic obietnicom - za darmo lepiej nie robic nic. Grzecznie odpisz proponujac konkretna sume za calosc i procent zaliczki, tlumaczac ze jestes osoba powazna i wymagasz finansowego zabezpieczenia. Oni boja sie ze ich oszukasz? Coz, dziala to w dwie strony. Jesli sie nie zgodza to nie patrz na to jak na straconego klienta a jak na nieudana probe oszustwa wobec Ciebie. Nie wiem ile masz lat i jakie doswiadczenie za soba - widze jednak ze pracki bardzo ladne. Takie oferty moga kusic - powiew wielkiego swiata i tak dalej ;) Wiem jak jest. Zaufaj mi - fakt, ze klient jest z egzotycznego Libanu nie bedzie pocieszeniem kiedy sie narobisz i nie dostaniesz za to grosza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza unią wszystkie umowy przy sprzedaży na odległość opierają się na zaufaniu bo tam prawo w praktyce nie sięga. Ten sam problem jest z Rosją, Białorusią itp. Duży pieniądz tam jest to wzięcia ale dochodzenie swoich praw w przypadku wydymania jest bardzo trudne a nieraz niemożliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie gdzie szukać zleceń na wiz z zagranicznych biur architektonicznych/wnętrzarskich? Znacie może jakieś strony branżowe gdzie takowe biura zamieszczają ogłoszenia ?

Znam oczywiście freelancer.com, ale stawki rzucane często przez hindusów i arabusów wszelkiej maści są porażająco niskie (nie wspominam o tym co mają w portfolio...) przez co wydaje się że konkurować mogą tylko w swoim gronie. Inna sprawa że sami zlecający ostatnio zaczynają coraz częściej dysponować budżetem na poziomie 100$$ za 10 ujęć :|.

Tak więc w skrócie ... gdzie dorwać zagranicznego klienta który zapłaci przyzwoitą stawkę za bardzo dobrą jakość :) ? Czy pozostaje "spamowanie" z zaproszeniem do współpracy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie gdzie szukać zleceń na wiz z zagranicznych biur architektonicznych/wnętrzarskich? Znacie może jakieś strony branżowe gdzie takowe biura zamieszczają ogłoszenia ?

Znam oczywiście freelancer.com, ale stawki rzucane często przez hindusów i arabusów wszelkiej maści są porażająco niskie (nie wspominam o tym co mają w portfolio...) przez co wydaje się że konkurować mogą tylko w swoim gronie. Inna sprawa że sami zlecający ostatnio zaczynają coraz częściej dysponować budżetem na poziomie 100$$ za 10 ujęć :|.

Tak więc w skrócie ... gdzie dorwać zagranicznego klienta który zapłaci przyzwoitą stawkę za bardzo dobrą jakość :) ? Czy pozostaje "spamowanie" z zaproszeniem do współpracy ?

 

Kolega chyba nowy w branży? W każdym kraju jest grupa freelancerów (studentów ipt.), którzy robią za miskę ryżu. Takie jest prawo rynku. Ale jeżeli Twoje prace (jak piszesz) są bardzo dobre to nie masz co się obawiać konkurencji. Wrzuć swoje prace na najważniejsze fora 3D (np. tutaj) a klienci sami do Ciebie przyjdą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/771582,prawa-autorskie-fiskus-zmienia-podejscia-do-tworcow-z-firma.html

Czytaliście ten artykuł? O co tu chodzi, do diaska? Poważnie robiąc logo, nie mogę go już rozliczyć w ramach działalności gospodarczej? Już chyba nie rozumiem.

 

Tutaj jeszcze jeden artykuł na ten temat:

http://www.podatki.biz/artykuly/pit-dochody-z-praw-autorskich-a-dzialalnosc-gospodarcza_4_21433.htm

Edytowane przez mallow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakis czas temu agencja wyklocila sie o 5tys za start w przetargu gdzie zdecydowano sie przedluzyc kontrakt z poprzednia. Ot taki klimat. Co ciekawe bardzo podobnie dzialaja wg. moich doswiadczen klienci z Izraela. Poniewaz mielismy wspolna historie ciezko powiedziec od kogo kto sie uczyl ale rzuca sie w oczy naprawde rozne od reszty swiata podejscie. moze tylko mi.

Jedyne czym moze sie roznia te dwa modele to fakt, ze Zydzi sa slowniejsi ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się nie zdarzył aż tak bezczelny klient, ale miałem sytuację że ktoś po wycenie dawał mi "rady" żebym się nauczył realistycznie wyceniać. Chodziło o logo za które mój konkurent wziął w końcu 40zł ( i jeszcze dał rachunek ).

 

Natomiast mojej znajomej która jest prawnikiem zdarzyła się klientka, która po przygotowaniu wszystkich dokumentów procesowych zmieniła prawnika, nie płacąc jej, a w mailu napisała że "na pewno sprawa była dla pani ciekawa i dużo się pani nauczyła". No ale to już bezczelność na maksa. Nawiasem mówiąc ta babka była nauczycielką, co myślę też nie jest przypadkiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam do kolegów pytanie ;)

 

Jestem studentem, od pewnego czasu borykam się z pomysłem założenia firmy, mimo że zdania są bardzo podzielone, ja zdecydowałem że założę, mam coraz więcej zapytań i jakiś małych zleceń, chciałbym zaryzykować.

 

Jako osoba do 25 lat mam szanse otrzymać dofinansowania, wszystko się dowiedziałem, budżet jaki można otrzymać to 20.000zł

 

Tutaj, mam teraz ogromny problem, i chciałbym usłyszeć waszych rad, powołując się na wasze doświadczenie.

Musze zrobić jako taki biznes plan, problemem jest rozpiska kosztów.

 

Chciałbym te pieniądze przeznaczyć częściowo na sprzęt, a częściowo na oprogramowanie.

Sprzęt, myślę że tutaj napiszę w dziale Hardware, i za ok, 8.000-10.000 zł coś względnego złożę + monitor 27"

 

Największa zagryche mam przy oprogramowaniu... Jako ze pracuje w maxie + vray, wiadomo ze Max byłby głównym oprogramowaniem, ale pojawia się problem, wysyłając zapytanie do firm ad. oprogramowania, dostaję takie odpowiedzi:

 

3D Max 2014 - myślałem nad licencją studencką plus crossgrade na wersje komercyjną

Autodesk 3ds Max Design 2014 Commercial New SLM ELD – cena 16400 zł netto

Autodesk 3ds Max Design Commercial Subscription (1 year) – cena 2800 zł netto

 

V-ray

Chaos Group v-ray 2.0 for 3ds Max – cena 3780 zł netto

 

Office 2013 - wersja podstawowa

Microsoft Oprogramowanie Office HaB 2013 32-bit/x64 PL – cena 700 zł netto

 

Photoshop, Ilustrator lub najniższy pakiet Adobe

Adobe Illustrator CS6 – cena 2300 zł netto

 

Windows 7 64 bit profesional.

Microsoft OEM Windows Pro 7 SP1 x64 PL 1PK DVD – cena 460 zł netto

 

W ten sposób, max pochłania praktycznie cały budżet... Pytanie co zrobić, jak sobie z tym poradzić? żeby być legalnym pod względem oprogramowania, ale zainwestować tez w sprzęt.

 

Może to niegrzecznie ;p ale kombinowałem żeby robić sobie na wersji studenckiej, eksportować do komercyjnej modo / cinema czy czegoś innego względnie łykającego, ale to chyba zły kierunek ;)

 

Z góry dziękuje za pomoc, bo już nie wiem co zrobić, a wniosek musze złożyć do 3 lutego..

Pozdrawiam Piotr Mucha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to niegrzecznie ;p ale kombinowałem żeby robić sobie na wersji studenckiej, eksportować do komercyjnej modo / cinema czy czegoś innego względnie łykającego, ale to chyba zły kierunek ;)

 

Niegrzeczne? Raczej nielegalne! Będziesz miał pecha i zanim zaczniesz działalność to juz ją skończysz. Nikt Ci nie da żadnych magicznych sztuczek jak za 20k kupić wszystko co napisałeś. Zacznij od dobrego sprzętu i Blendera a z czasem będziesz mógł realizować swoje plany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Photoshop, Ilustrator lub najniższy pakiet Adobe

Adobe Illustrator CS6 – cena 2300 zł netto

 

Polecam Ci skorzystać z tej oferty: http://max3d.pl/forum/showthread.php?t=92505, kupowałem od Niego licencję już tak, mam, wszystko śmiga, jest git :-)

 

Co do Office to daruj sobie wspierać Microsoft, masz darmowe OpenOffice :-) Natomiast jeżeli chodzi o 3D to polecam kupić ZBrusha, jest w miarę tani, a w modelowaniu możesz się wspierać Blenderem. Łącznie powinno wynieść Cię to około 6k, więc zostaje jeszcze na Windowsa i na porządny komputer :-) ...a na Maxa no cóż, musisz zarobić :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam Ci skorzystać z tej oferty: http://max3d.pl/forum/showthread.php?t=92505, kupowałem od Niego licencję już tak, mam, wszystko śmiga, jest git :-)

 

Jeśli chodzi o Adoba, to muszę mieć fakturę ;) a nie wiem jak u kolegi wyżej to wygląda.

 

Jeśli chodzi o modelowanie itd. Robie głównie wizualizacje i packshoty, wiec zbrush.. nie będzie mi potrzebny ;)

 

A co sądzicie o Cinema 4d+vray? wersja vizualize kosztuje jakieś 6700 zł vray koło 3000zł, adobe koło 3 tys zł i praktycznie reszta zostaje na sprzęt ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 4k masz pełną wersje modo...

 

Mam przyzwyczajenia do renderowania w V-rayu, a z tego co wiem Modo nie ma wspracia dla Vraya lub odwrotnie;)

 

 

edit.

 

Jak wygląda wg. Was połącznie Max, Modo, ew. Przesiadka z maxa na modo, jak modo spisuje się w arch/wiz?

Edytowane przez muszek92
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o Adoba, to muszę mieć fakturę ;) a nie wiem jak u kolegi wyżej to wygląda.

 

Jeśli chodzi o modelowanie itd. Robie głównie wizualizacje i packshoty, wiec zbrush.. nie będzie mi potrzebny ;)

 

A co sądzicie o Cinema 4d+vray? wersja vizualize kosztuje jakieś 6700 zł vray koło 3000zł, adobe koło 3 tys zł i praktycznie reszta zostaje na sprzęt ;)

 

jak ty robisz tylko pack shoty to kup se GTX titana i Blender + Cycles/octane i jedziesz.. na kij ci program za 25tyś (MAX) tylko do robienia packshotów loool

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dwa pytania.

1. Czy prawa autorskie do wykonanego dzieła przechodzą na kupującego jeżeli nie ma formalnej umowy a jest tylko faktura np. na "wykonanie projektu i wizualizacji wnętrz" ?

2. Jak wygląda sytuacja, gdy na podstawie czyjejś ogólnej koncepcji zrobię projekt funkcjonalny oparty o konkretne elementy wyposażenia wnętrz. Czy wykonane przeze mnie pracę mogę bez pytania o zgodę umieszczać w swoim portfolio, informując na podstawie czyjej koncepcji są wykonane? Przekazuję wyłącznie wynikowe pliki (jpg, pdf), a dla większej komplikacji w całej operacji jest jeszcze firma pośrednicząca :-) Tu znowu tylko podobna faktura dla "pośrednika". Nie chciałbym wszystkiego bardziej formalizować bo działa dobrze a chodzi mi tylko o możliwość posługiwania się tymi pracami w portfolio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mamy 2014. Zakładam firmę. Target - gry mobilne, gry web. Mam parę pytań z tym związanych.

1. Jaka forma działalności jest najbardziej optymalna dla w/w.

2. Jak to jest z ZUS-em, czy może bardziej opłaca się na początek jako Krusowiec- mam taką możliwość

3. Czy mogę wystąpić w 2014 o jakąś dotację na w/w, jeśli tak to o jaką. Chodzi mi na zakup sprzętu, programów. Niestety nie mieszczę się w przedziale wiekowym do 25 lat.

Czytałem że jeśli dotyczy apple store to istnieje możliwość - podkreślam możliwość wynikająca z przepisów, nie zakładania firmy a jedynie rozliczenia się z US, przy androidzie już taki wymóg istnieje. Po dokładniejszą interpretację zanim oczywiście jakikolwiek ruch wykonam udam się do właściwego US na dniach to się podzielę wiadomościami. Chodzi tutaj o licencję i umowę jaką podpisuje z apple store lub gogle play. Spotkał się może ktoś z czymś takim ?

 

Panowie jeśli możecie się podzielić wiadomościami, know-how, byłbym bardzo wdzięczny, wystarczy mi również nakierowanie na konkretne tematy, hasła, na co zwrócić uwagę przy zakładaniu firmy, czego unikać to sam doczytam (czytam ten wątek od początku i jeszcze nie raz przeczytam). Podejrzewam że część informacji w wątku już jest nieaktualna dlatego proszę o info na rok 2014.

Dzięki z góry za odpowiedź

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Jednoosobowa działalność.

2) Zawsze lepiej KRUS, ale działalność nierolnicza na KRUS? - nie wiem czy dasz rade. Na tym się nie znam. Ale przez pierwsze chyba 2 lata w ZUS-ie masz duży upust.

3) Dotacje z Urzędu Pracy na rozpoczęcie działalności to 2 lata temu ok.8tys. Ale to zależy chyba od danego urzędu. I szybko ta pula się kończyła. Nie wiem jak dziś.

Różnicowanie działalności a platforma mobilna?? US nie interesuje czy machasz na Appla czy Androida.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dotacje na rozpoczęcie działalności w zeszłym roku, w Katowicach to 22.000 zł. Chyba do końca roku były pieniądze bo wnioski jak pamiętam przyjmowali jeszcze we wrześniu. Chyba warto się zorientować u siebie. No i warunek, trzeba być zarejestrowanym bezrobotnym.

KRUS OK, ale jaka jest emerytura rolnicza? Oczywiście pod warunkiem, że takie jeszcze w przyszłości będą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawa autorskie a legalność oprogramowania.

Może ktoś już przerabiał taki temat.

Kupuję od kogoś pracę, umowa o przekazanie praw autorskich, po czym okazuje się, że mój kontrahent nie jest w stanie udowodnić, że pracę wykonał na licencjonowanym oprogramowaniu (na 100% pirat).

Co z prawami autorskimi do takiego dzieła? Czy jestem w takim wypadku paserem? Kupiłem przecież dzieło wytworzone za pomocą kradzionych narzędzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupiles dzieło więc masz luz, parafrazując moją nową sieć 'narzędzia twórcy nie interesują mnie'. gdyby wykonał na cudzych materiałach - np. zdjęciach skądkolwiek nie licencjonowanych to rozwiązuje się to poprzez zapis w umowie mówiący, ze w takim wypadku wykonawca zobowiązuje się wstąpić w miejsce pozwanego w procesie. Nie wiem tylko jak w praktyce to wygląda w procesach. Umowa także reguluje zwykle kwotę odpowiedzialności deliktowej (delikt - czyn zabroniony,bezprawny).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mogę wystąpić w 2014 o jakąś dotację na w/w, jeśli tak to o jaką. Chodzi mi na zakup sprzętu, programów. Niestety nie mieszczę się w przedziale wiekowym do 25 lat.

 

Jest tez 6.2 Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia

 

https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/PoradnikBeneficjenta/PoKL/Strony/6.2-Wsparcie-oraz-promocja-przedsiebiorczosci-i-s.aspx

 

Pieniadze se o wiele wieksze czyli ok 40tys. Nie ma wymogu by byc zarejestrowanym bezrobotnym, co ulatwia sprawe.

 

Poza tym musisz sprawdzic na stronce swojego urzedu wojewodzkiego. Zawsze trwaja jakies "konkursy" czyli wlasnie takie dotacje, ale one zawsze maja jakies tematy i sa skierowane do konkretnych grup i trzeba miec chyba farta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mozna dostać poważne/duże zlecenie będąc grupą freelancerów? Czy lepiej założyć firmę? Ma to jakiekolwiek znaczenie oprócz VATu? Zastanawiam się czy działy marketingowe w dużych firmach, które zlecają wizualizacje szukają tylko firmy mające działalność?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc tak, w najbliższym czasie zamierzam zacząć działać jako freelancer, z tego względu mam zamiar założyć firmę aby uzyskać te 20 tys +/- z PuP.

Niestety z tych pieniędzy nie będzie mnie stać na kupno oprogramowania typu 3Ds Max czy Maya. Z chęcią odziałbym się w Modo lub doszkolił się w Blenderze i dlatego kieruje do was takie trzy pytania.

 

-Zakładając że moje prace są dobre. Czy mam jakieś szansę dostawać normalne zlecenia pracując w blenderze/modo? Czy zleceniodawcy szukają tylko i wyłącznie ludzi z 3ds maxem/mayą ze względu na ewentualne problemy z importem np. smoothing groups. O ile przy prostych rzeczach można jeszcze zastosować to blenderowe shade flat, to przy bardziej wymagających modelach hard surface trzeba już stosować edge split, co niszczy siatkę i przy ewentualnych poprawkach trzeba to wszystko łączyć co jednak zajmuję czas.

 

-Nie wiem jak jest z Modo bo nigdy nie używałem, dlatego następne pytanie dla tych co znają to oprogramowanie, czy w Modo smoothing groups działa dobrze? Czy również trzeba 'ciąć' siateczkę.

 

-Czasem napotykam oferty pracy zdalnej na dłuższy okres czasu, zazwyczaj wymagana znajomość 3ds Maxa. Czy aby starać się o taką prace potrzebuje mieć własną licencje 3ds Maxa czy to już pracodawca zapewnia dostęp do oprogramowania?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalezy od zlecen. Jak robisz wizualizacje dajmy na to to co za roznica w czym robisz skoro dajesz render? Liczy sie efekt. Jak robisz model to zasadniczo tez obojetne w czym go modelujesz.

Co do pracy zdalnej - a tak pracuje od nastu lat - jeszcze nie slyszalem zeby pracodawca zapewnil Ci cokolwiek. A juz na pewno nie licencje softu za gruba kase.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, uciekło mi że to pytanie tyczy się game dev. Problem jest taki że Blender nie posiada takich smoothing groups jak np. 3ds Max, i aby uzyskać efekt hard surface trzeba używać modyfikatora edge split, który rozcina siatkę przy wybranych krawędziach dając efekt różnych smooth group. Czyli importując model z Blendera do 3ds Maxa mamy pociętą siateczkę, którą przy edycji trzeba będzie łączyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arthus - współpracuje z grafikiem, który robi modele do gier w blenderze i faktycznie SG to największy problem, jak na razie nie udało mi się bezproblemowo przenieść modelu z blendera do 3ds maxa z dobrze zachowanymi SG. Zawsze coś jest nie tak, chociaż problem też chyba leży po stronie 3ds max, bo zaimportowany model często wygląda dobrze, ale gdy wejdę w edit poly wszystko się albo psuje (cały model pokrywa dziwne cieniowanie) albo nie da się edytować SG. Jednak ostatecznie dla mnie nie jest to wielkim problemem gdy sam model wykonany jest na odpowiednim poziomie za dobrą cenę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hello, wyceniam właśnie pracę dla klienta z UK, będę potrzebował wystawić fakturę.

Czy ktoś w temacie mógłby mnie wtajemniczyć w mechanizm papierologiczny ?

Czy f-ra może być po polsku, czy musi być po angielsku, czy też ma być dwujęzyczna ?

O co dokładnie chodzi z mechanizmem reverse charge - VAT i czy muszę o tym wspominać klientowi ?

To moje pierwsze zlecenie "abroad" i chciałbym uniknąć niedomówień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności