Skocz do zawartości

laptop czy zestaw do 5.000?


aasia

Rekomendowane odpowiedzi

hej. pracuję głównie w Photoshopie (duże ilustracje, dużo warstw), Illustratorze, trochę After Effects i Blender (tu dopiero zaczynam, ale chcę opanować przynajmniej podstawy 3D).

 

zastanawiam się nad zakupem tego laptopa: http://www.x-kom.pl/p/232765-notebook-laptop-156-asus-n551jw-cn097h-i7-4720hq-8gb-750-dvd-rw-win8-gtx960.html (z 16gb ramu i dołożonym dyskiem ssd)

 

ale rozważam też złożenie peceta (plus dobry monitor i windows), budżet to ok. 5000zl na całość. niestety jeśli chodzi o kompy stacjonarne totalnie nie znam się na tych wszystkich parametrach, przeglądam tutaj różne wątki i to wygląda jak czarna magia :v mógłby ktoś pomóc? da się złożyć coś w miarę sensownego? i czy taki laptop jak w linku wyżej w ogóle się nadaje do pracy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 45
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

W przypadku Photoshopa to w zupełności wystarczy w laptopie dobra 2 dwurdzeniowa/4 wątkowa i7 (4500u/5500u/6500u) za ok. 2500 zł (ekran FHD, układ grafiki GF 840M/930M/940M). Procesor z serii HQ to wiele nie poprawi w PS, i to są dość prądożerne i grzejące się procesory.... Czy laptop czy stacjonarka. Trudno powiedzieć. Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady. Weź pod uwagę laptopa + monitor'24 do pracy w domu. Do podstaw 3D (Blender) wystarczy w zupełności taka i7 + GF (działa rendering GPU w Blender Cycles, w CUDA). I podziała długo na baterii w plenerze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli AE i 3d wchodzi w grę to ewidentnie stacjonarka i to z opcja na przyszłość rozbudowy iloci pamięci, laptop i jakakolwiek praca z renderowaniem w 3d czy tez animacji to sie mija z celem chyba ze miałabyś fundusze na profesjonalne laptopy i na wet w takim przypadku jest to sprzęt mniej wydajny od stacjonarnego bo z samego założenia laptopa ma być on energooszczędny a to się przekłada na wydajność. Te koło 5k to jest na samo pudło czy także w tym ma być monitor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok dzięki. upierałam się od dłuższego czasu na laptopy ze względu na mobilność, ale na dłuższą metę to chyba faktycznie nie jest najlepszy pomysł... wydać teraz parę tysięcy, za jakiś czas wymyślę sobie żeby się przesiąść na jakieś bardziej wymagające programy czy bardziej zaawansowane 3D.. chyba faktycznie lepiej będzie zainwestować w stacjonarny już teraz :)

 

a jeśli chodzi o budżet, to najlepiej żeby monitor się w tym też zmieścił. no ewentualnie może trochę przekroczyć te 5k..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy aktualnych cenach i jeśli chcesz aby komputer ci posłużył i była możliwość np w przyszłość zrobić w nim jakieś zmiany to bym kupował procesor i7 5820k

płyta główna MSI X99A SLI PLUS

pamięci HyperX DDR4 2x 8GB 2400MHz Cl15 Fury Black W przyszłości możliwość rozbudowy spokojnie do 64gb

Zasliacz be quiet! Pure Power L8 CM 630W

Grafika GIGABYTE GeForce GTX 750Ti 4GB OC

Dysk SSD ADATA XPG SX900 128GB

Dysk twardy WD Green 1TB [WD10EZRX]

Zestaw koło 4,8 k plus obudowa i i przydało bysie jakieś chłodzenie na procesor także z monitorem to raczej koszt koło 6k oczywiście jak nie masz pospiechu z zakupem sprzętu warto popatrzeć jak się będzie zmieniać wartość dolara bo szczególnie w przypadku procesorów może to być dosyć znacząca różnica w cenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok dzięki. upierałam się od dłuższego czasu na laptopy ze względu na mobilność, ale na dłuższą metę to chyba faktycznie nie jest najlepszy pomysł... wydać teraz parę tysięcy, za jakiś czas wymyślę sobie żeby się przesiąść na jakieś bardziej wymagające programy czy bardziej zaawansowane 3D.. chyba faktycznie lepiej będzie zainwestować w stacjonarny już teraz :)

 

a jeśli chodzi o budżet, to najlepiej żeby monitor się w tym też zmieścił. no ewentualnie może trochę przekroczyć te 5k..

 

ujmę to tak jeśli nie masz wymuszonej mobilności tak jak np że co 2 miesiące jestem w innym kraju tzn w sumie latam między polska-włochy. To serio nie opłaca się brać lapka. Lepiej kupić stacjonarkę natomiast jak będzie ci blakować lapka to wystarczy że kupisz coś za 2000-2500zł spokojnie otworzysz w nim sceny i zrobisz jakieś poprawki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pamięci HyperX DDR4 2x 8GB 2400MHz Cl15 Fury Black W przyszłości możliwość rozbudowy spokojnie do 64gb

 

kompletnie odradzam to podejście przy takiej konfiguracji, lepiej od razu brać 4x4GB niż 2x8GB, a jeszcze jest miejsce na kolejne 4x4GB, więc razem 32GB, co spokojnie wystarczy na b.długo. Mamy tutaj do czynienia z kontrolerem czterokanałowym. Autorka wątku wyraźnie chyba napisała, że pracuje głównie w PS z dużymi ilustracjami i dużą liczbą warstw, czyli to oznacza przetwarzanie b.dużych obszarów pamięci, więc głównym ograniczeniem jest tutaj nie liczba rdzeni, tylko przepustowość RAM dla takiej liczby rdzeni, dlatego lepiej wykorzystać dodatkowe kanały, jeżeli te 6rdzeni/12wątków w i7-5820K mają pracować na wyższych obrotach w PS (choć na pewno i tak nie będą), bo w skrajnych przypadkach jeszcze większa liczba rdzeni może nawet spowodować spowolnienie.

 

-------

Wracając do tego czy laptop czy stacjonarka. To w zasadzie zależy tylko od własnej mobilności. Poza mobilnością zaletą jest bateria, ale w stacjonarce można to załatwić UPSem ;). Pewna łatwość, wystarczy rozpakować i do dzieła:). Wbudowany ekran FHD, klawiatura itd. Nie ma też za wielkich dylematów, bo wszystko zostało już fabrycznie ustawione, dopasowane itd. i gwarancja jest na całość.

 

Jakimś tam kompromisem jest laptop z i7-6700HQ (iGPU HD530) (Skylake 14nm, TDP 35W/45W, dość energooszczędne, DDR4-2133 w dwóch gniazdach) + układ GTX960M 2GB GDDR5, w konfiguracji z SSD250/256GB np: MSI GE62 za ok. 4500-4800 zł. Dobra podkładka chłodząca przy długim liczeniu i tak wskazana.

 

Stacjonarka w tej cenie wbrew pozorom nie będzie szalenie dużo lepsza, uwzględniając komplet, będzie miała tylko większe możliwości rozbudowy/upgrejdu (raczej nie za małe pieniądze!) i będzie bardziej trwała, chociaż to zależy w dużej mierze od tego jak bardzo często będzie przegrzewany laptop - przy dobrym utrzymaniu 5lat powinien dociągnąć.

Edytowane przez materalia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kompletnie odradzam to podejście przy takiej konfiguracji, lepiej od razu brać 4x4GB niż 2x8GB, a jeszcze jest miejsce na kolejne 4x4GB, więc razem 32GB, co spokojnie wystarczy na b.długo. Mamy tutaj do czynienia z kontrolerem czterokanałowym. Autorka wątku wyraźnie chyba napisała, że pracuje głównie w PS z dużymi ilustracjami i dużą liczbą warstw, czyli to oznacza przetwarzanie b.dużych obszarów pamięci, więc głównym ograniczeniem jest tutaj nie liczba rdzeni, tylko przepustowość RAM dla takiej liczby rdzeni, dlatego lepiej wykorzystać dodatkowe kanały, jeżeli te 6rdzeni/12wątków w i7-5820K mają pracować na wyższych obrotach w PS (choć na pewno i tak nie będą), bo w skrajnych przypadkach jeszcze większa liczba rdzeni może nawet spowodować spowolnienie.

 

-------

Wracając do tego czy laptop czy stacjonarka. To w zasadzie zależy tylko od własnej mobilności. Poza mobilnością zaletą jest bateria, ale w stacjonarce można to załatwić UPSem ;). Pewna łatwość, wystarczy rozpakować i do dzieła:). Wbudowany ekran FHD, klawiatura itd. Nie ma też za wielkich dylematów, bo wszystko zostało już fabrycznie ustawione, dopasowane itd. i gwarancja jest na całość.

 

Jakimś tam kompromisem jest laptop z i7-6700HQ (iGPU HD530) (Skylake 14nm, TDP 35W/45W, dość energooszczędne, DDR4-2133 w dwóch gniazdach) + układ GTX960M 2GB GDDR5, w konfiguracji z SSD250/256GB np: MSI GE62 za ok. 4500-4800 zł. Dobra podkładka chłodząca przy długim liczeniu i tak wskazana.

 

Stacjonarka w tej cenie wbrew pozorom nie będzie szalenie dużo lepsza, uwzględniając komplet, będzie miała tylko większe możliwości rozbudowy/upgrejdu (raczej nie za małe pieniądze!) i będzie bardziej trwała, chociaż to zależy w dużej mierze od tego jak bardzo często będzie przegrzewany laptop - przy dobrym utrzymaniu 5 lat powinien dociągnąć.

hahahahahahahahaha i jeszcze długo się będę śmiał z przyszłościowego zapychania 8 slotów 4gb pamięciami szczególnie jak się pracuje z AE plus porównanie procesora roboczego do stacjonarki ze słabiutkim skylake z laptopa :) który na dodatek jest tańszy tylko o niecałe 20$. Dzięki za poprawienie humoru o poranku Edytowane przez skalpel3d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

śmiej się, tylko najpierw sprawdź jak to jest, dlaczego ten Intel taki głupi i daje 4 kanały pamięci, zamiast 1, dla procesorów powyżej 4 rdzeni (powód techniczny zarazem nie dokładania rdzeni w konstrukcjach APU, gdzie "piątym rdzeniem" jest już GPU), bo właśnie w przypadku przetwarzania dużych obszarów pamięci RAM przez wiele rdzeni (praca z dużymi formatami i wieloma warstwami w PS to jest głównie przetwarzanie, a nie jakieś ciężkie obliczenia matematyczne w pętli, jak w przypadku renderingu...), odczuwalnie wąskim gardłem staje się pamięć, powodując dużo mniejsze od oczekiwanego obciążenie procesora, także procedury napisane zupełnie poprawnie pod wiele rdzeni mogą ich nie obciążyć w skrajnym przypadku nawet w 1/5, bo nie wyrabia kontroler pamięci i następuje szybkie przepełnienie cache, powodując nawet spowolnienie, bo dochodzi złożone zarządzanie zasobami.

 

Natomiast to czy będą 4x4 cy 2x8 to nie ma absolutnie żadnego znaczenia, skoro razem jest tyle samo tj.16GB, znaczenia ma za to wykorzystanie slotów, czym pełniejsze tym lepiej i wydajniej, a tu jak widać zostają jeszcze 4 sloty wolne na przyszłość, więc w czym problem, w myśleniu o przyszłości jaka może nie nadejść, czy wyglądzie "kość pamięci" ? :cool:. Idąc tokiem rozumowania, pokrętnym Twoim, to jeszcze lepiej byłoby wstawić 1x16GB, przecież wtedy rozbuduje kiedyś do 128GB, czemu takiej opcji nie proponujesz, tylko idziesz na jakieś kulawe kompromisy ? haha :D

 

porównanie procesora roboczego do stacjonarki ze słabiutkim skylake z laptopa

 

ten Skylake 14nm wcale nie jest taki słabiutki, ma 4rdzenie/8wątków, blisko 700pkt. w C4D R15, 7.5pkt w C4D 11.5, przy TDP 45W, w oszczędnym trybie pracuje w TDP 35W np: na baterii. Do tego ma iGPU HD530 o bardzo dobrych parametrach energetycznych vs wydajność, w sam raz do pracy w plenery, a po przełączeniu układu grafiki na GF960M z 2GB GDDR5, wydajność GPU zbliżona jest do GTX750Ti, którego GF960M jest mobilnym odpowiednikiem. Założę się, że do 4800zł nie złożysz kompletu z monitorem/klawiaturą etc. o dużo lepszych parametrach w CPU i znacznie lepszych parametrach GPU :cool: .

 

PS. Nie przeczę przecież, że taki zestaw stacjonarny bardziej nadaje się do wielodniowych renderingów i ma dużo większe możliwości rozbudowy, chociaż wcale nie tanio np: kolejny sensowny sam procesor kosztuje 4900zł tj. i7-5960X lub Xeon za 4300zł. Natomiast możliwości zmiany grafiki są znaczące i już nieco tańsze np: GTX980 za 2000 zł.

 

To są tylko kompromisy. Laptop vs Stacjonarka, o jakich wspomniałem też post wcześniej.

Edytowane przez materalia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Materalia kolejny wykład o niczym i kolejne zaśmiecanie watka plus obrażanie innych i co komputer przestanie mi działać czy się spowolni o x milisekund :), Starałem się dziewczynie zmieścić w budżecie przy większym od razu bym jej proponował 32 gb ramu chociażby ze względu na to ze After Effect kocha pamięć ile by mu jej nie dostarczyć, dlaczego nie 16 od razu w jednej kości no mam nadzieje ze masz na tyle własnej nie pokrętnej logiki ze sam sobie odpowiesz :) A wyjeżdżanie z procesorami w cenie powyżej 4k w wątku o całym komputerze za 5k+ jaki ma cel, a właściwie jaka podstawę logiczna w stosunku do w tematyki wątku :) Koniec dyskusji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie o x milisekund tylko x%, ale jak się mało wie nt. przetwarzania współbieżnego i wszystko wrzuca do jednego wora z renderingiem, to skutkiem jest powielanie bzdur w każdym przypadku. Dlaczego nie 1x16GB, jakoś mam problem na to odpowiedzieć, bo w końcu to Twoja kulawa logika myślenia, a wg. tego co napisałeś, byłoby to lepsze podejście do tematu, w końcu dałoby radę rozbudować pamięć do 128GB, a to są maksymalne możliwości płyt z X99 ? . W sumie najtańsza forma rozbudowy możliwości całego zestawu.

 

A wyjeżdżanie z procesorami w cenie powyżej 4k w wątku o całym komputerze za 5k+ jaki ma cel

tylko uświadomienie w kwestii kosztów dalszej rozbudowy zaproponowanej stacjonarki, to chyba jasne, ale widać nie dla każdego.

 

Jak na ten czas to żaden "Orzeł" nie pokusił się o złożenie pełnej konfiguracji w 5K, tylko ogólnikowe propozycje :cool:

Mi wyszło za pełen zestaw i7-5820K,16GB (4x4GB), GTX950 2GB (zamiast gorszego GTX750Ti 4GB), SSD M.2 128GB, HDD 1TB, obudowa, monitor IIYAMA '24 FHD, klawiatura/mysz, zasilacz 530W/630W. Razem: 6000 zł. PS. nie liczyłbym na jakieś znaczące umocnienie PLN... :)

 

I o takiej kwocie należy w tym przypadku raczej myśleć, najwyżej -5%. Przyszła rozbudowa tego zestawu, pomijając pamięć, będzie kosztować kilka tysięcy złotych.

 

---

Laptopa z i7-6700HQ 8GB/16GB DDR4 + GTX960M 2GB/4GB GDDR5 można kupić od 4000 zł (w tym torba, mysz, podkładka chłodząca). I mieć wszystko pozostałe w dolnej pieczątce... wypakować i pracować :cool: np: MSI GE62/GE72, Lenovo Y700, Asus ROG itd... (wszystko 15 lub 17 cali FHD).

Edytowane przez materalia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 128GB to 5690x trzeba lub e5.

 

neprawda.

 

Czemu 16GB po to by jak sie ma potem troche wiecej gotowki dollozyc 2 tyle i nie bujac sie ze sprzedaza za pol ceny poprzedniego ramu.

 

To przy 1x16GB DDR4 tym bardziej, prawda ?. Ja polecam 4x4GB ze względu na wydajność, rozbudowa jeszcze możliwa, bo 4 sloty są wolne i nie trzeba się jeszcze z niczym bujać, ale czemu 2x8GB skoro powinno się mieć RAM w konfiguracji quad dla X99 ?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

neprawda.

 

 

 

To przy 1x16GB DDR4 tym bardziej, prawda ?. Ja polecam 4x4GB ze względu na wydajność, rozbudowa jeszcze możliwa, bo 4 sloty są wolne i nie trzeba się jeszcze z niczym bujać, ale czemu 2x8GB skoro powinno się mieć RAM w konfiguracji quad dla X99 ?.

No właśnie pokazałeś nam znowu swoją "logikę od czapy" jak to raczysz tu opowiadać o innych plus brak znajomości podstawowych danych procesorów na temat których tyle się tu rozwodzisz jako wielki fachowiec we własnym mniemaniu :) miałem nadzieje ze się zreflektujesz sam gdy napisałem żebyś logicznie doszedł do tego czemu nie 16 GB od razu w jednej kości :)

No cóż i7 5820K , 5930K, 5960x dziwnym trafem maksymalnie może obsłużyć 64 gb ramu

http://ark.intel.com/pl/products/82932/Intel-Core-i7-5820K-Processor-15M-Cache-up-to-3_60-GHz

http://ark.intel.com/pl/products/82931/Intel-Core-i7-5930K-Processor-15M-Cache-up-to-3_70-GHz?_ga=1.189462379.1379863317.1452884123

http://ark.intel.com/pl/products/82930/Intel-Core-i7-5960X-Processor-Extreme-Edition-20M-Cache-up-to-3_50-GHz?_ga=1.260661069.1379863317.1452884123

Do obsługi pamięci powyżej 64gb tylko xeony E5 i E7

Edytowane przez skalpel3d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki Wam wielkie za pomoc :) tylko tak.. do tego jeszcze windows, i właśnie patrzyłam na ceny i recenzje monitorów.. wychodzi z nich, że taki "w miarę" (NEC albo EIZO) kosztuje około 1600-2000 pln ;_;

 

czy w tych wymienionych zestawach dałoby się na czymś teraz zaoszczędzić (z możliwością rozbudowy w przyszłości), procesor i5, czy coś w tym stylu? czy jednak lepiej odwrotnie, zainwestować od razu w bebechy, a lepszy monitor odłożyć na przyszłość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I5 to zasadniczo segment procesorów dla graczy, dwa trzeba by było brać już coś z generacji 6 i tu jest taki tego mankament ze z czasem maksymalnie na tej samej płycie góra będziesz mogła założyć procesor i7 czterordzeniowy 8 wątkowy, wszystkie procesory mocniejsze są na podstawce Lga 2011v3 dotyczy to także modeli z 6 generacji intela 6 ,8,10 rdzeniowych procesorów które dopiero mają wejść na rynek. Co do monitora jak chcesz lepszej klasy monitor to może popatrz na sprzęt polisingowy. Jeśli na co dzień siedzisz w rzeczach idących do druku i potrzebujesz monitora stricte profesjonalnego to nowy sprzęt to jest koszt od 3k w górę. Te które ty wymieniłaś cenowo to jest lepsza klasa monitorów biurowych. Eizo profesjonalna linia graficzna to seria Color Edge

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie pokazałeś nam znowu swoją "logikę od czapy"

 

"Geniuszu" znowu pudło, przecież to nie ja napisałem. Wspierają owszem, Xeony serii E5. Dlaczego nie 16GB, przecież to działa na i7-5820K ?. Piszemy o 1 kości 16GB na początek. Zanim dojdzie do 4 to minie czasu. Wtedy będzie 64GB (quad channel) i jeszcze 4 wolne sloty. Nie lepiej, lepiej :). Nieoptymalnie wydajnie w tej chwili, dlatego lepiej 4x4GB lub właśnie 1x16GB, ale 2x8GB???.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ramy stackuje się parami każdy to wie nawet 5 latek :)

ups.. ja nie wiedziałam :D ogólnie czytając tu niektóre wypowiedzi czuję się jak 4-letnie zagubione dziecko :v

ale dobra, już mam trochę rozjaśnioną sytuację :)

 

A co do tych monitorów - NEC P232W albo ColorEdge CS230, cenowo widzę podobnie, w granicach 2300.. (większość tego co robię idzie do druku). Tylko tak się zastanawiam czy kupować teraz, czy lepiej przemęczyć na razie na słabszym i dozbierać już do czegoś z wyższej półki? Szczerze mówiąc nie miałam nigdy przed oczami czegoś lepszego niż matryca laptopa albo tani monitor biurowy.. więc nie mam pojęcia jak bardzo odczuwalne są różnice w jakości, a już tym bardziej jak bardzo taki za 2300 różni się od tego za 6000 :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

x79 x99 to czterokanalowy. 5820k 5930k ciagnie max64gb. i7 oprocz 5690x ciagna max po 64GB. 5690x ciagnie ponad 200GB. e5 ponad 700 nawet. Tylko to juz inna bajka cenowa jesli chodzi o plyte. Wiekszosc plyt x99 jest cztero kanalowa i ma 8slotow. Mimo wszystko wsadzilbym 2x8 i potem dolozy za 400 kolejne 2x8. Raczej 5690x za 5-6k nie przewiduje.

Haswell np.: 4790k obsluzy max 32GB i ma 4 sloty max. Tak wiec mozna sobie sparowac 2x8 bo i tak max to będzie 32.

Skyleke to juz inna bajka bo ubsluzy 64GB przy 4 slotach. Tak wiec ja wolalbym sobie kupic 16GB i potem dolozyc i kupic drugie 16 na dual channel i potem miec opcje rozszerzenia do 64GB w kolejnych 2 slotach do 64GB.

 

Ja mam Eizo cs240 ale nie mam pkt odniesienia. Narazie sie nie zepsol ;p.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko wsadzilbym 2x8 i potem dolozy za 400 kolejne 2x8.

 

Skyleke to juz inna bajka bo ubsluzy 64GB przy 4 slotach.

 

kompletny brak logiki i konsekwencji w tym co napisałeś.

 

Popatrz sobie jeszcze na ceny Xeonów E5 dla 2011-3 obsługujących do 768GB.

 

i7-5960X obsługuje 64GB http://ark.intel.com/pl/products/82930/Intel-Core-i7-5960X-Processor-Extreme-Edition-20M-Cache-up-to-3_50-GHz

 

- - - Połączono posty - - -

 

węc twoje 1x16 jest baudzo głupie. Bo 2x8 będzie chodziło lepiej potem sobie dorzucasz kolejne 2x8 i masz elegancko 32 gig na 4 kostkach ideolo. 4x4 jest totalnie bez sensu.

 

właśnie tutaj ma sens tylko 4x4GB, bo od razu daje pełną wydajność pamięci, to jest opcja ekonomiczna, albo jeden 1x16GB i pójście w rozbudowę po 16GB, bo takie jest X99 - 4 kanały i 8 slotów. 2x8GB to bzdura, odpowiednie tylko do płyt obsługujących maks. 64GB, lub mających maks. 4 sloty.

Edytowane przez materalia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do tego jeszcze windows, i właśnie patrzyłam na ceny i recenzje monitorów.. wychodzi z nich, że taki "w miarę" (NEC albo EIZO) kosztuje około 1600-2000 pln

 

Jeżeli odwzorowanie kolorów na monitorze jest niesłychanie ważne, to dla jakości pracy i komfortu psychicznego lepiej nie odkładać zakupu monitora na później, mniej za to przeznaczyć na bebechy, bo w PS i DTP akurat i5 sprawdza się wyśmienicie, praktycznie nie okaże się wolniejszy od i7, a i5 do 3D na początek spokojnie styknie tzn. renderingu, bo w edycji nie ustępuje specjalnie mocno wyższym modelom. PS. znam profesjonalistów 3D pracujących do dzisiaj na i5-2500K i jeszcze nie czują potrzeby wymiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam co pisze Materalia i czuje się jak bym słuchał rzecznika rządu :) Chłopie pomyliłeś fora :) Mamy wiele ekspertyz ale jak się zapytasz konkretnie czyich i ile to jest wiele to d.... blada. chłopaki dajcie sobie spokój z nim nie ma sensu dyskutować bo i tak jak co do czego to się dyskusje kończa jak ta na temat kart graficznych AMD i CUDA ;)

Logika kolegi jak płyta obsługuje góra 64gb lub ma 4 sloty to jest sensownie tam pchać pamięci po 2x8. Tak i tu zaczyna się śmiesznie mam płytę z 8 slotami i procka i7 5960x który obsługuje maksymalnie 64gb to logicznie i sensownie według tego pana jest napchać na płytę 8 kości po 4GB i mieć tylko 32 gb :) ale już bezsensownie jest wsadzić 8 kości po 8 gb w pakietach dual i posiadać do pracy 64 gb. Sorry materalia nie zamierzam na ta płytę zakładać ani E5 ani E7 także delikatnie mówiąc mam w dużym poważaniu ile maksymalnie moja płyta uciągnie ramu skoro procesor na którym pracuje ma konkretne ograniczenie

 

Aasia jeśli do tej pory pracując na laptopie nikt ci nie kazał wielokrotnie poprawić twoich prac bo w wydruku są za ciemne maj złe dobrane kolory itp itd to nie ma sensu się pchania w monitor za przeszło 2k, kosztem słabszego sprzętu szczególnie jeśli w jakiś sposób patrzysz przyszłościowo na grafikę 3D. Popatrzyłbym za przyzwoitym 24 calowym monitorem do góra 1,2k pln pamiętaj ze jak kupujesz monitor w przyzwoitym sklepie masz od 7-14 dni na jego zwrot czasami warto w ten sposób przetestować kilka monitorów. Dwa nie kieruj się bezkrytycznie opiniami innych o konkretnym modelu monitora bo może się okazać ze ci monitor totalnie nie podejdzie do pracy będzie męczył oczy to jest cecha typowo indywidualna

Edytowane przez skalpel3d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jak Ciebie czytam to jakbym czytał kogoś komu rozszczepiły się półkule i cały czas oddalały się od siebie. Ty pomyliłeś raczej działy na tym forum. Jak ma się 8 slotów to pcha się pamięci po 16GB, jeżeli płyta obsługuje 128GB, sam taką wybrałeś w swojej propozycji, a nie patrzy na aktualny procek, bo procek można zawsze upgrejdnąć - nie jest przyspawany na stałe do płyty, nie ma konieczności zapychania slotów, kiedy 4x16GB dają quad-channel, więc procka nawet ściętego to nie ograniczy, dalej pozostają możliwości kolejnego upgrejdu, aż po sufit, poniał?. Opcja 4x4GB przy 8 slotach jest tylko opcją ekonomiczną, od razu zapewniającą pełną wydajność pamięci w komputerze w tych widełkach cenowych, jeszcze zostaje miejsce na podobnie ekonomiczny upgrejd, nic więcej. Natomiast pamięci po 8GB pakuje się do płyt 8 slotowych, ale obsługujących maksymalnie tylko 64GB, lub 4 slotowych z obsługą maks. 32GB. Ty naprawdę masz taki problem z logicznym rozumowaniem ?.

 

Te twoje rady to można o kant rozbić, podobnie tych Twoich adwokatów z kółka adoracyjnego, kompletny brak spójności, byle tylko poklepać kolegę.

 

@Sebazx6r

 

Ty w ogóle zacznij czytać coś poza wynużeniami skalpela3d, bo 2x powtórzyłeś nieprawdę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz problemy natury psychicznej. Przez internet bardzo łatwo jest obrażać innych i nie martw się czytam, ale tez przyznaje się do błędu.

 

Tak jak pisałem x79, x99 to quad channel.

i7 5820k 64GB 28linii PCI ~1700pln

i7 5930k 64GB 40linii ~2600pln

i7 5960x 288GB 40linii ~5000

e5 ---- powyzej 700GB ~w ch*j więcej!

Tak więc tak naprawde nawet 3 pierwsze są poza budżetem.

Płyty głowne na x99 w większości obsługują 128GB czy tez 64GB. Na te hiper duper drogie nawet nie patrze.

 

Nie widzę problemu ,by wcześniej kupić 2x8GB i z upływem kilku miesięcy dokupić 2x8GB zostawiając 4 sloty na upgrade do obslugiwanego 64GB. Kolega tak kupił i jakoś nie umarł z braku trybu quad. I powiem wprost 32GB ramu to wcale nie tak dużo. Gdybyś miał trochę większą styczność z grafiką to byś nie doradzał by zapchać połowę slotów pamięciami po 4GB.

Nikt nie każe mu kupować 16GB do x99. Patrząc na budżet to nie będzie kupować 5960x lub lepszego procesora.

 

Skyleke to pamięci dwu kanałowe i 64GB max.

Tu może pokusić się na wstępie 1x16GB. W momencie jak kupi 2x8GB to maksymalnie bedzie mógł dokupić do 48GB RAM. Przy 16GB jednej kości nie będzie musiał sprzedawać starego ram by w pelni wykorzystać potencjał i7 5820k lub 5930k.

 

Dla 2x8GB i rozbudowy do 32GB może sobie kupić Haswella z97 i 4790k.

 

Takie rozwiązanie pozwala,by później nie sprzedawać RAM w celu rozbudowy do pełnego wykorzystania możliwości procesora odnośnie pamięci RAM.

 

To ,że quad channel działa szybciej to wiem. Tylko czy nie zalezy to od CPU. Z logicznym myśleniem nie mam problemów. Patrzyłem z punktu widzenia rozbudowy.

 

Wracając jednak do twoich problemów natury psychicznej i umiejętności interpersonalnych proponuje psychiatrę lub psychologa.

Edytowane przez Sebazx6r
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z takim jak on się nie da w inny sposób tylko metoda obrazkową a i tak pewnie będzie twierdził ze się dopuściłem manipulacji :) Tak wygląda wydajność quad a dual chanel na i7 5820k :) na grach, programach wykorzystujących wielowątkowość i benchmarkach tak aby było obiektywnie

hBUU9QV.jpg

Edytowane przez skalpel3d
dopisałem całe zdanie :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

e5 ---- powyzej 700GB ~w ch*j więcej!

Tak więc tak naprawde nawet 3 pierwsze są poza budżetem.

 

Sprawdź raz jeszcze ceny Xeon E5 v3, a potem bij się kolejny raz w pierś:). Zrób tak, wejdź tutaj http://pl.msi.com/product/motherboard/X99S-SLI-PLUS.html . Zobacz listę wspieranych CPU Xeon E5 v3, potem poszukaj cen, choćby na ceneo, jasne, bo prościej nie potrafię ? :)

 

Tak wygląda wydajność quad a dual chanel na i7 5820k

 

Zapewniam, ze single channel w tych testach gier da taką samą różnice jak między dual i quad. Na wstępnie jasno napisałem, że są to różnice widoczne tylko przetwarzaniu dużych obszarów RAM przez wszystkie/wiele>6 rdzeni. Zacznij myśleć troliku. Nie o to chodzi, tylko możliwości rozbudowy, skoro jak byk stoi 128GB i jest 8 slotów to żeby się potem nie bujać ze sprzedażą pamięci kupuje się od razu kości 16GB, a sam właśnie wbiłeś argument za 1x16GB tymi wykresami hehe :cool:

Edytowane przez Adek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzysz na 4 rdzeniowe jednostki z niskim taktowaniem bez możliwości OC. Te nie są drogie.

 

Nie sprawdziłeś. Nie tylko 4 i 6 rdzeniowe Xeony E5 są w zasięgu kieszeni tj. do 2Kzł i obsługujące bez problemu 128GB. E5-1630v3 (4c/8t) TDP 140W za 1700 zł lub E5-1650v3 TDP 140W (6c/12t) za 2700 zł ma dość wysokie taktowanie, bo aż 3.8GHz, oba obsługują 40liniiPCIx (czyli najtańszym prockiem z tą liczby linii PCIx jest E5) i bez problemu 128GB (768GB), czyli wcale nie takie małe taktowanie, jak sugerujesz.

Xeon E5-2630v3 za 3200 zł (8rdzeni/16wątakow). Xeon E5-2650v3 za 5500 zł (10rdzeni/20wątków). Oba są opłacalne i płyta może mieć 128GB (mają też 40liniPCIx).

 

Dla porównania i7-5960X za 4900 zł (8rdzeni/16wątków). Jedyną zaletą i7 względem Xeon są tylko możliwości OC, ale to wiąże się ze znacznie większym poborem mocy i ciepłem, a więc trochę trzeba zainwestować w komponenty żeby cieszyć się ekstremalnym OC. Xeony przechodzą do konstrukcji dual quad cpu itd., wspierają ECC, nie trzeba kupować wtedy procka, obsługują praktycznie każdą ilość RAM.

Edytowane przez materalia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze racja ale 2700 jest tu już poza budżetem. Rożnica jest tez taka ze xeony inaczej pracuja w trybie boost niz i7. 128GB to juz raczej symmulacje lub dzialalnosc serwerowa. Tak maja 40linii. E5 mimo wszystko jest 4 rdzeniowka. Wolalbym 6 rdzeniowego 5820k z mozliwosci OC. z 28 liniami. Xeon ma tych 40 linii ale watpie by autor chcial kupic drugiego gtx 750 xD... Takie rozwiazania SLI triple etc to chyba bardziej dla bardziej high endowych zastosowan i raczej nei na tak slabej karcie.

W tym przypadku chodzilo raczej o stworzenia komputera dla uzytownika z mozliwosia rozbudowy do 64GB bo 16GB to w chwili obecnej standard 32 czesto must have a 64 tworzy bezpieczny margines. Raczej watpie by autor tematu chcial robic jakies super mega symulacje bo do tego i tak uzywa sie slave'y.

 

Autor budzetowo jest ograniczony i taka jest prawda co wybierze to juz jego sprawa.

Moim zdaniem w gre wchodzi skyleke 6700k lub 5820k. 16GB w 2 kosciach ze wzgledu na cene. Na pewno nie 4x4GB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze racja ale 2700 jest tu już poza budżetem.

 

już dawno wyszyliśmy poza budżet, jakbyś nie zauważył, a głównie piszemy już tylko o możliwościach rozbudowy. Czyli właśnie, 128GB, dwie karty graficzne, dokupienie podobnej drugiej jest tańsze niż wymiana - wydajność w GPGPU wzrasta dokładnie 2x. Wbrew pozorom, 128GB to wcale nie jest ilość nie do zagospodarowania w 3D, a pewnie za 3 lata to nikt nie będzie dziwił się takim konfiguracjom. Niedawno całkiem jeszcze 8GB/16GB było uważane za rozpustę, więc skoro płyta obsługuje 128GB i ma 8 slotów, to najlepszym wyborem jest kość 16GB, a nie 8GB (bo z 8GB przyjdzie czas, kiedy trzeba będzie się bujać na allegro).

 

---

Przy obecnym budżecie autorki wątku wchodzi w grę tylko i5. i5-6500/6600K. Monitor za 2K zjada budżet. Procki maks. do 1000 zł. Lepiej skylake niż Haswell, bo przy iGPU Intel HD530 i 16/32GB DDR4 można wystartować bez dodatkowej karty graficznej na PCIx. Photoshop, AE itp. będą śmigać bez problemu, jest także wsparcie dla OpenCL 2.0. Viewport OGL 3D wbrew pozorom nie wypada tragicznie w porównaniu do GTX750Ti. Współczesne iGPU to jest zupełnie inna bajka niż kiedyś, a jak się nie gra w fulldetal (bo tu są konieczne GDDR5), to poza tym jest elegancko.

 

na i5-6500 w teście Cinebench R15/OpenGL uzyska 50fps na HD530, a ten GPU to ma nawet OC. Przypomnij ile Ty masz na swoim GTX970 za 1500 zł ?:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak? A ja od 2 lat mam 16GB i jest mi mało do niektórych operacji. W pracy mam 32GB i przy wypalaniu map poddaje sie. Trzeba by było model dzielić na części.

 

Tak mam GTX970 na phenomie 1090T i jest to wąskie gardło i jestem tego świadomy. Tylko cały czas pisalem o zmianie plyty i procesora. Zdecydowałem ze nie będę bral 4790k ani Xeona tylko nowsza platforme na DDR4. W sumie na 4790k plus dobra plyte i tak nie bylo pieniedzy w budzecie. Tak wic majac 1400zl nie kupilbym ani skyleke ani haswella. Z tego powodu zdecydowalem sie kupic grafike by mi sie pieniadze sie nie rozeszly.

 

Jak ma 5000 na calosc. To moze wziasc podobna konfiguracje jak proponowano camelowi.

plyta na H170 + i7 6700 skyleke 16GB DDR4. + GTX750TI 4GB DDR5

plyta na H170 + i7 6700 skyleke 16GB DDR3LowWoltage + GTX750TI 4GB DDR5

plyta H97+ i7 4790 16GB DDR3 + GTX750TI 4GB DDR5

plyta na z97+ i5 4690k DDR3 + GTX750TI 4GB DDR5

1500-2000tys na moniotr+windows.

Niech napisze co rozumie przez dobry monitor bo w laptopie w tej kasie dobrego wyswietlaza miec nie bedziez.

 

Windows 7 PRO lub 10Home ze wzgledu na obsluge RAM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Integra ma jedne poważny mankament dla grafika zjada ram potrzebny do innych prac czyli nie mamy już 16gb dostępnego do pracy tylko minus to co pochłania system i to co pochłonie integra. Teraz przejdźmy do oceny fantastycznej integry hd530 zaledwie o 4 jednostki wykonawcze(24) więcej od hd4600 Haswell (20) równocześnie brak edram stosowanego w integrach Broadwella. w testach niestety niczym nie zachwyca 1-2 klatki więcej w porównaniu do hd 4600 to nie jest wynik porażający, nie jest też fantastycznie we wspieraniu obliczeń GPGPU. Nadal integry od broadweella bija hd530 nie mówiąc już ze tu gorzej wypada od integry od konkurencji z procesora AMD A10. Kolejna sprawa warto zwrócić uwagę ze niektóre programy graficzne wręcz w specyfikacji mają zaznaczone aby omijać karty zintegrowane np produkty od Allegorithmic. Photoshop i AE na tej karcie pójdą tylko ze np AE znacznie wydajniej pracuje na grafice uzbrojonej w CUDA

Wydajności hd530 w stosunku do kart graficznych nie zintegrowanych:

http://gpu.userbenchmark.com/Compare/Nvidia-GTX-750-Ti-vs-Intel-HD-530-Desktop-Skylake/2187vsm33102

http://gpu.userbenchmark.com/Compare/Nvidia-GTX-970-vs-Intel-HD-530-Desktop-Skylake/2577vsm33102

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ma 5000 na calosc. To moze wziasc podobna konfiguracje jak proponowano camelowi.

plyta na H170 + i7 6700 skyleke 16GB DDR4. + GTX750TI 4GB DDR5

plyta na H170 + i7 6700 skyleke 16GB DDR3LowWoltage + GTX750TI 4GB DDR5

plyta H97+ i7 4790 16GB DDR3 + GTX750TI 4GB DDR5

plyta na z97+ i5 4690k DDR3 + GTX750TI 4GB DDR5

1500-2000tys na moniotr+windows.

Niech napisze co rozumie przez dobry monitor bo w laptopie w tej kasie dobrego wyswietlaza miec nie bedziez.

 

"dobry monitor" - zależy mi na jak najlepszym odwzorowaniu kolorów (na punkcie kolorystyki mam lekką obsesję), większość tego co robię w PSie idzie do druku. z tego co się zdążyłam zorientować najlepsze co mogę kupić za +/-2tys. to NEC P232W albo EIZO230?

 

zobaczę jak wyjdzie cenowo całość z cytowanych tu zestawów. te zaproponowane wcześniej dość mocno przekraczają budżet (przez ten nieszczęsny monitor właśnie :P). i pojawia się pytanie która oszczędność będzie mniej bolesna w bliższej/dalszej przyszłości..

 

PS: pozostałą część dyskusji sobie czytam, ale się nie wtrącam bo nie mam na ten temat nic mądrego do powiedzenia :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry monitor - prześledź może sobie wątki na mva

 

Udało mi się na alledrogo zakupić Eizo S2233 za 700zł z przepracowanymi 5k godzin. Monitor na matrycy PVA i 10bit gamut, więc lans w gimnazjum nie ma końca :) Ogólnie taki "entry level" dla grafików, model godny polecenia. Wygląda i działa ok. Ale... kupowanie używanego sprzętu na odległość to ryzykowna sprawa. Szczególnie monitora. Jeszcze moze poszukaj używki na OLX bo tam można znaleźć sporo sprzętu graficznego (też tam szukałem) i zobaczyć osobiście.

 

Czekaj czekaj, z Eizo nówkę w tej cenie to jest EV2455

 

edit: Jeszcze o ile rozpatrujesz tani monitor nowy to ogólna rada żebyś uważała na tzw. "spawarki" czyli monitory z przeznaczeniem biurowym LEDowe (przeważnie) w cenie ok ~1000zł lub niewiele ponad - idealny przykład z życia czyli popularny Dell U2412, dostosowane do pracy w jasno oświetlonych pomieszczeniach (miejscach pracy gdzie jasność w pomieszczeniu dyktują normy np. biurach). W domu jeżeli lubisz półmrok, będą wypalać oczy nawet przy niskiej jasności i są nie do zniesienia przy dłuższym patrzeniu. Monitory świecone świetlówkami są łaskawsze dla oczu, jednak już nie produkowane.

Edytowane przez Pawlito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w testach niestety niczym nie zachwyca 1-2 klatki więcej w porównaniu do hd 4600

 

bez wątpienia HD530 jest układem nowocześniejszym od HD4600, choćby z uwagi na wsparcie OpenCL2.0 (co wymagało dodania pewnych fiuczerów), H.265/HEVC, DX12/OGL4.4/HLSL5.1. Wyniki w grach nawet przy 2x zwiększeniu jednostek nie będą porażać przy pewnych detalach, bo wąskim gardłem jest zwyczajnie pamięć, ale trzeba wiedzieć o czym się pisze, bo ktoś gotów pomyśleć, że to jakaś popelina na której wszystko stanie w miejscu, dla niedzielnego gracza i niewymagającego ultrihigh4k 60fps itp., no spokojnie styknie:

Dwa przykłady z brzegu:

 

Zresztą wydajność w grach nie jest tutaj miarą. Raczej pochyliłbym się nad tym.

maya_opengl.png

 

A dodam, że ten viewport w teście nie jest jakiś zwykły solid, na jakim pracuje się zwyczajowo najczęściej w 3D..., gdzie różnice do kart graficznych są duuuużo mniejsze (bo wąskie gardło pamięci już tak mocno nie waży), a na pewno pracuje nieodczuwalne do iluś tam dziesiąt kilkunastu milionów polygonów hehe; "SPECviewperf uses OpenGL exclusively for its Maya component, manipulating a model made up of 727,500 vertices with shaded, ambient occlusion, multi-sample anti-aliasing and transparency effects."

 

PS. z tym wykorzystaniem pamięci to też jest inaczej niż sądzisz :), bo APU adresują bezpośrednio RAM.

 

pracuje na grafice uzbrojonej w CUDA

 

nie reklamuj tego CUDA nadmiernie, największy power daje Intel QuickSync przy kodowaniu i dekodowaniu materiału, ale jak ktoś oczekuje jakości kodowania/dekodowania to i tak jedzie na CPU, wszystkie te akcelerowane elementy są najczęściej gorszej jakości. Filtry, nie wiem, nie używam AE, ale u mnie jadą najczęściej na CPU... Wiadomo, że na IntelHD nikt nie będzie renderował, tutaj zewnętrzne karty graficzne gurują niepodzielnie, pod warunkiem przywyknięcia do pewnych ograniczeń renderowania na GPU, ale to nie znaczy, że też się nie da, da się np: luxrender (wyniki zbliżone do GTX750 http://www.hardware.fr/getgraphimg.php?id=230&n=1). Główne przeznaczenie HD530 to jednak OGL/DX i OpenCL/IntelQuickSync w niektórych zadaniach, jeżeli jest wsparcie w programie. Efektu szoku nie ma, przynajmniej w programach o których piszemy, między HD530 vs GTX750/Ti, w wielu przypadkach to nawet nie ma efektu szoku względem GTX Titan he, po prostu takie, a nie inne, jest wykorzystanie GPGPU w programach. Testy syntetyczne są dość specyficzne i przekładają się na dość wąskie zastosowania np: bitcoiny, rc-5, path tracing ....

 

Generalnie poziom IntelHD jest na tyle rozsądny, że można spokojnie od tego wystartować. HD530 jest akurat najlepszym wyborem, bo jest najnowszy.

 

------

Moja propozycja micro-ATX:

 

http://zapodaj.net/260e44db9da67.png.html

 

2963 zł

 

Zostaje 2000 zł na monitor i windowsa, w budżecie 5000 zł.

 

Pójdzie w OC na 4.4Ghz, a może nawet 4.5Ghz ;) + OC dla HD530, pewnie z +200Mhz. Dysk SSD dużo lepiej zamiast HDD, choćby do AE. Profil XMP należy wybrać 3000Mhz dla RAM DDR4.

Edytowane przez materalia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie jest też fantastycznie we wspieraniu obliczeń GPGPU. Nadal integry od broadweella bija hd530 nie mówiąc już ze tu gorzej wypada od integry od konkurencji z procesora AMD A10.

 

 

Zresztą wydajność w grach nie jest tutaj miarą. Raczej pochyliłbym się nad tym.

maya_opengl.png

 

Gratuluje całkowicie tym wykresem poparłeś to co napisałem wcześniej :) Jeśli nie pracujesz na AE to poco sie na jego temat wypowiadasz co daje w nim CUDA jak ogólnie odpuść sobie atakowanie tej technologi bo nie tak dawno twój koncern którego tu tak bronisz AMD raczył ogłosić ze sami też w swoich kartach graficznych będą szli w stronę technologi CUDA i bardzo dobrze będzie wreszcie zdrowa konkurencja na rynku http://www.dobreprogramy.pl/Superkomputerowa-Inicjatywa-Boltzmana-karty-AMD-uruchomia-kod-CUDA-Nvidii,News,68244.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje całkowicie tym wykresem poparłeś to co napisałem wcześniej

 

chyba tylko Ty widzisz, bo ja widzę nie 1-2 klatki, a 5x tyle klatek względem HD4600 ???. W teście Cinebench R15 OGL ile uzyska klatek GTX 750Ti ?. Załóżmy 85fps, a na HD530 jest 50fps, warto wydawać 650 zł, czy lepiej przenieść na inne komponenty, gdzie wzrost wydajności będzie natychmiast odczuwalny ?. Kartę graficzną docelowo i tak musi zakupić na jakimś tam etapie wtajemniczenia w 3D - możliwości rozbudowy nie są przecież zamknięte, ale czy już teraz, skoro to początki 3D. W przypadku takiego APU to zbędny wydatek - milionowe sceny ogarnie w OGL itd., nie byle jak, bo to nie czasy integr w chipsetach (815 itp.).

 

pracujesz na AE to poco sie na jego temat wypowiadasz co daje w nim CUDA

 

Obliczenia naukowe na n razy Teslach dla zwykłych użytkowników mają takie znaczenie jak zeszłoroczny śnieg, vide ten link. Ta inicjatywa jest tylko po to żeby przenosić oprogramowanie CUDA (nie binarnie, jedynie na poziomie źródeł, ważne tj. tylko dla programistów) na karty AMD FirePro. Nie skorzysta się na tym zbytnio. Po pierwsze. Programy mają zazwyczaj optymalniejsze wsparcie już dla OpenCL. Po drugie. To co ma wsparcie tylko dla CUDA, to trzeba napisać specjalnie pod OpenCL, żeby było najlepiej, bo proste przeniesienie kodu niewiele tu nie da.

 

W AE wsparcie CUDA dt. chyba tylko renderingu 3D (NVIDIA Optix), reszta jedzie na OpenCL lub CPU (HD530 ma OCL2.0), z tego co na szybko zauważyłem ???. Jeżeli chodzi o akceleracje kodowania i dekodowania przez CUDA, to można sobie darować specjalnie pod to zakup karty z CUDA, bo Intel QuickSync robi to samo, tylko jakby jakościowo lepiej, ale jak wspomniałem, jakościowo zawsze najlepiej na CPU kodować/dekodować:). Z praktycznego punktu widzenia grafika, karty z CUDA mają tylko znacznie dla osób renderujących 3D na GPU przy użyciu metody pathtracingu np: Octane, Blender Cycles (ograniczone względem wersji CPU), iRay, VRayRT, FurryBallRT (tu jest ciekawsze wykorzystanie) itp.

 

Jak macie coś istotnego więcej to dopiście towarzyszu :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

materalia wróć do podstawówki i naucz się czytać ze zrozumieniem czy ja tylko pisałem o klatkach na sekundę czy może także napisałem o wsparciu obliczeń GPGPU. ( co ślicznie poparłeś wykresem) Kolega manipulować to ty możesz swoim małym w kieszeni a nie nami na forum :) Pokrywając własna wpadkę pseudo bełkotem techniczny, nie na temat i próbując komuś wmówić ze pisał tylko o klatkach na sekundę, przeczytaj porządnie co jest nad twoim wykresem przeze mnie umieszczone w poprzednim poście. O wykorzystaniu technologi CUDA to co ty przepraszam wiesz skoro jak sam w innym wątku przyznałeś się ze nie posiadasz kart nvidi to na prawdę nie jest nasz problem , mądrzysz się na temat AE a go nie posiadasz i nie pracujesz na nim :) Już kilka razy na tym forum starałeś się wszystkim udowodnić ze CUDA to dla nas zbędny wynalazek brawo ze wiesz lepiej gdzie i do czego wykorzystuje wsparcie obliczeń CUDA, z jednej strony bredzenia o tym ze cuda to tylko rendering a z drugiej grafikowi chcesz wcisnąć komputer z Integrą do pracy gratuluje:) Polecam doinformować się poco jest w budżetowych procesorach integra :) I na koniec kiedy wreszcie zobaczymy twoje wypociny na Art Wall tyle miesięcy się już nie możemy doczekać :) Pora już coś pokazać :)

 

Aasia to co ci proponuje kolega materalia to słabszy procesor na podstawce na która góra wsadzisz w przyszosi tez 4 rdzeniowy procesor tylko z 8 watkami( Intel w budżetowym przedziale procesorów stosuje politykę nowa generacja nowa podstawka czyli musisz tez zmienić płytę główna), dalej wcisnął ci 2x8gb pamięci co skutkuje tym ze maksymalnie płytę wyposażysz nie w 64 gb pamięci jak będziesz potrzebowała tylko w góra 32 gb mimo ze możliwość płyty jest 64 gb :), szczególnie ze pracujesz z programami które kochaj mieć dożo pamięci do wykorzystania. Kolejna sprawa to zintegrowana grafika z procesorem skończy się na tym ze i tak w czasie kupisz niezależną kartę graficzną. Co do monitora jeśli zależy ci na odwzorowaniu kolorów to ewidentnie Eizo albo Nec inne produkty można zasadniczo pominąć milczeniem polecam popatrzeć na firmy mające polisingowy sprzęt na allegro jest tego do wyboru. Natomiast warto wejść na http://www.mva.pl panowie ci doradza jaki model konkretnie brać i na co w ogóle zwrócić uwagę przy doborze monitora Sam jestem posiadaczem 27" eizo i jestem z niego ewidentnie zadowolony inna sprawa ze kupiłem nówkę 1/3 jego wartkości bo się sklep likwidował, na pełna cenę bym się nie szarpnął. Ogólnie przy wyborze monitora zwróć uwagę na rozdzielczość ewidentnie wygodne jest 2560 x 1440 daje duże pole robocze

Edytowane przez skalpel3d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ja tylko pisałem o klatkach na sekundę czy może także napisałem o wsparciu obliczeń GPGPU

 

Sęk w tym, że te klatki są najistotniejsze, bo GPU będzie używane głównie do viewportu tj. OpenGL, najczęściej w trybie solid, a jak jest powyżej 20fps w viewport3D, to nie robi różnicy co masz w pudle.... Nie czaruj z tym GPGPU, jak nie robisz bokami dla NVIDIA, to wciskasz kity o cudownej CUDA. Oczywiście miałem kartę NVIDIA, nawet kilkanaście, pomijając stare modele to GTX550Ti, GTX650Ti, GTX750Ti, jedynie w czym to GPGPU się sprawdzało, to był tylko rendering metodą path tracing, w zasadzie sam podgląd, bo końcowy lepiej na CPU, szczególnie gdy pracuje i renderuje się na jednym kompie, bo inaczej blokuje na amen kartę graficzną i nawet boxem ciężko poruszyć. Wątpię by autorka wątku zbytnio z tego GPGPU skorzystała, za to na pewno skorzysta z wydajności jaką zaproponowałem w i5 OC + HD530 OC. Bez problemu na tej mocnej płycie rozbuduje o i7-6700K OC (po co jest prawie jak i7-5820K w renderingu), RAM do 32GB (czy właśnie 64GB po przejściu na kości 16GB), porządną kartę graficzną GTX980 4GB (poniżej nawet nie ma co patrzeć!!!). To jest maksymalna rozbudowa jaką przewiduje ten zestaw.

 

Nawet, załóżmy użycie cyclesa z blendera, to GTX750Ti scenę blenchmarkową renderuje ok. 135s, natomiast i5-6600K bez OC ok. 220s, po OC spadnie to zapewne do 180s. Z tym jednak, że wersja CPU oferuję dużo większe możliwości... Poza tym lepiej mieć to i5 z OC.

 

ps. przykład z luxmarkiem był wyżej, tam i5 bez OC.

 

Aasia to co ci proponuje kolega materalia to słabszy procesor na podstawce na która góra wsadzisz w przyszosi tez 4 rdzeniowy procesor tylko z 8 watkami( Intel w budżetowym przedziale procesorów stosuje politykę nowa generacja nowa podstawka czyli musisz tez zmienić płytę główna), dalej wcisnął ci 2x8gb pamięci co skutkuje tym ze maksymalnie płytę wyposażysz nie w 64 gb pamięci jak będziesz potrzebowała tylko w góra 32 gb mimo ze możliwość płyty jest 64 gb

 

Wyjdź ze swojego matriksa. Nie składamy zestaw pod Twoje widzimisię i inne urojenia, tylko pod budżet, który w tym momencie na pudło wynosi 3000 zł, czyli pewne kompromisy są konieczne, wybrałem co prawda 2x8GB (ale b.dobre 3000Mhz CL15 - CPU z tego specjalnie nie skorzysta, ale GPU HD530 w OC w tym APU jak najbardziej). Ziemia do skalpela3d :cool:

 

i5-6600K jest mocniejszym procesorem od i5-4690K pod każdym względem, wspominałem wcześniej, oferującym większe możliwości w temacie APU, nie jest droższym procesorem. Po OC, co założyłem w swojej propozycji wyrównuje się wydajnością ze standardową i7 (np: i7-4770), przy wyższej wydajności z pojedyńczego rdzenia, co jest ważne w tych akurat programach. Najważniejsze. Mieścimy się w 3000 zł :) + 2000zł za monitor FHD i windowsa. Poniał ?

Edytowane przez materalia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem x79, x99 to quad channel.

i7 5820k 64GB 28linii PCI ~1700pln

i7 5930k 64GB 40linii ~2600pln

i7 5960x 288GB 40linii ~5000

 

Takie male sprostowanie bo glupote napisalem. Wszystkie i7 haswell-e obsluguja. Wpisujac 5960x poprzestawialem 6 z 9 i patrzylem na ark paramtry Xeon x5690.

i7:

http://ark.intel.com/pl/products/82930/Intel-Core-i7-5960X-Processor-Extreme-Edition-20M-Cache-up-to-3_50-GHz

 

Xeon:

http://ark.intel.com/pl/products/52576/Intel-Xeon-Processor-X5690-12M-Cache-3_46-GHz-6_40-GTs-Intel-QPI

 

Czeski blad ;p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności